پنجمین کنگره سراسری حزب اراده ملت ایران

۱۳۹۱/۱۱/۲۷     |       آفتاب نیوز     |     تهران

رييس‌جمهور آينده ايران با توجه به شرايط ويژه و حساس كشور بايد از توانايی اجماع‌سازی، مديريت شرايط ويژه و توان مذاكره با دنيا برخوردار باشد

دکترحسن روحانی در سخنانی در پنجمین كنگره سراسری حزب اراده ملت ایران (حاما) با اشاره به اهمیت حزب و تشكیلات سیاسی در جامعه اظهار كرد: واژه و كلمه حزب گرچه برای ما واژه‌ی آشنایی است و در یك قرن گذشته برای تشكل‌های سیاسی از آن استفاده شده است اما بی‌تردید مفهوم حزب به معنای مدرن آن مربوط به قرون اخیر از سال‌ های ۱۸۳۹ در دنیای غرب و سپس در سایر مناطق جهان به مفهوم جدید آن به كار رفت. 

وی گفت: كلمه حزب واژه‌ای است كه در قرآن مجید از آن نام برده شده است. امروز در نظامی كه دموكراتیك و مردم سالار است باید گفت كه واژه‌ی حزب در كنار واژگانی مثل مشروعیت، كارآمد، مشاركت، و مردم سالاری و غیره جای خود را باز یافته است. 
وی خاطر نشان كرد: حزب به مفهوم و معنای امروزی آن سازمانی است مستمرو پایدار و دارای تشكیلات منظم، یك مركزیت و سانترالیزم سازمانی. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام هدف احزاب سیاسی در دنیای امروز را تسلط بر قدرت سیاسی جامعه، به دست آوردن كرسی‌های بیشتر در پارلمان و یا تسلط بر قوه مجریه یك كشور دانست و افزود: البته اهداف مهم فرهنگی و سیاسی هم در این چارچوب دنبال می‌شود. 

رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی‌های فعالیت احزاب تصریح كرد: فعالیت حزبی یك فعالیت كاملا شفاف و آشكار باید باشد. احزاب دارای مرامنامه و اصول و استراتژی روشن و مسیر حركت سیاسی روشن در جامعه باید باشند. حزب در برابر فعالیتهای زیرزمینی و مخفی قرار دارد و هر چه حزب در یك جامعه كمتر باشد به این مفهوم است كه تشكیلات مخفی و گاهی زیر زمینی بیشتر می‌شود. 

وی اضافه كرد: ‌احزاب در ایران كه بی‌تردید یك نظام الگو در منطقه و سطح جهان می‌خواهد باشد باید به فكر بازسازی و نوسازی باشند. احزاب سیاسی محصول تحول بنیادی در بخش سیاسی فرهنگی و اجتماعی جامعه هستند در جامعه‌ای كه مشروعیت سنتی دارد فردی به عنوان حاكم و دارای اختیار بی‌نهایت و از طریق وراثت انتخاب می‌شود در نظامی كه پادشاهی استقرار دارد حزب مفهوم و جایگاهی ندارد اگر هم باشد دولت ساخته و فرمایشی خواهد بود. حزب در جامعه‌ای جایگاه دارد كه مشروعیت آن قانونی باشد. 

روحانی با بیان این كه در جامعه‌ای كه مردم برای تامین نیازهای اولیه‌ی خود مشكل دارند و تمام تلاش مردم درگیر مسائل مادی است حزب نمی‌تواند معنا و مفهوم پیدا كند چرا كه حزب هدفی فرامادی است. آنجا كه فعالیتهای بزرگ صنعتی به وجود می‌آید جایی است كه بحث قوانین و مقررات و چارچوب‌ها برای روابط اجتماعی معنا و مفهوم پیدا می‌كند، در آن جامعه است كه حزب جایگاه پیدا می‌كند. 

وی با اشاره به تاثیر مسائل فرهنگی بر ارتقاء جایگاه حزب در یك جامعه گفت: به لحاظ فرهنگی حزب زمانی در یك جامعه معنا دارد كه مشاركت سیاسی جایگاه ویژه‌ی خود را داشته باشد و حزب د رجامعه‌ای مفهوم پیدا می‌كند كه فرهنگ سیاسی در آن گسترش یافته و همه مردم به حقوق شهروندی‌شان واقف باشند و بدانند باید به دنبال احقاق حقوق مسلم اجتماعی خود بروند. در جامعه‌ای است كه بناست حاكم اراده‌ی ملت باشد، در چارچوب موازین شرعی و دینی آنجا حزب معنا پیدا می‌كند. اگر نقش مردم در جامعه‌ای كم رنگ باشد و مردم احساس كنند كه در اداره‌ی جامعه اراده‌ی آنها نقش ندارد در آن جامعه حزب معنا و مفهوم پیدا نمی‌كند. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به انقلاب اسلامی ایران و حاكمیت مردم در آن اظهار كرد: ‌ما با انقلاب اسلامی در پی حا كمیت ملی در چارچوب موازین اسلامی بودیم و می‌بینیم كه همه مسئولیتهای مهم در جامعه ما از اراده و رای مردم نشات می‌گیرد ما نهاد مهم غیر انتخابی یا مسئول سطح بالای غیر انتخابی نداریم. همه یا با رای مردم و یا غیر مستقیم با رای مردم انتخاب می‌شوند. در چنین جامعه‌ای است كه صندوق آراء اساس فعالیت قانونی و مشروع است و حزب در این جامعه معنا و مفهوم خود را دارد. 

روحانی با تاكید بر این كه در یك تحول بنیادین اقتصادی، سیاسی، فرهنگی حزب جایگاه خومد را باز می‌یابد ادامه داد: بعد از ۳۵ سال متاسفانه هنوز در جامعه ما احزاب نتوانستند جایگاه بایسته و شایسته خود را بازیابند. اما این حق طبع یك ملت بزرگ است و باید برای آن تلاش كرد. 

رئیس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این كه در اداره‌ی كشور امروز می‌توان از تجربه‌ی دیگران استفاده كرد اظهار كرد: تجربه‌های بشری قابل استفاده هستند. امروزه در صنعت و علم و هنر و غیره می‌توان از تجربیات دیگران بهره برد و آن را برای بهتر اداره كردن جامعه به كار گرفت. انسان مومن هر جا حكمتی باشد یا سخن حقی، آن را اخذ می‌كند. این كه رسول خدا (ص) در جنگ خندق از تجربه ایرانیان توسط بیان سلمان فارسی استفاده می‌كند یك آموزه‌ی مهم است مبنی بر این كه با وجود اتصال پیامبر (ص) به وحی او برای دفاع از مدینه تجربه ملت دیگر را به كار می‌برد و اعلام و اعمال می‌كند. 

وی ادامه داد: حزب یكی از تجربیاتی است كه دنیای مدرن از آن استفاده كرد و شاید بتوان گفت مردم سالاری بدون وجومد احزاب و تشكیلات حزبی ناقص است و نمی‌توان بدون آنها به تمام اهداف خود رسید. 

حزب برای ارتباط بین مردم و حاكمیت و ایجاد ارتباط میان آنهاست. وقتی در یك انتخابات حزبی، فرد یا افرادی را به عنوان كاندیدا معرفی می‌كند در پی ایجاد اعتماد است و می‌خواهد بر كسانی كه نفوذ دارد اعلام كند كه تلاش دارد با معرفی این افراد به ایجاد تعامل و اعتماد میان مردم و حاكمیت كمك كند. حزب باید زمینه اجرای قوانین و مقررات و سیاسیتها را در جامعه فراهم كند و خواست و اراده مردم را به مسئولان منتقل سازد. اگر احزاب نقشی نداشته باشند رابطه دو سوه به طور سیستماتیك حفظ نمی‌شود. 

روحانی با بیان این كه برای مردم و احزاب فصلهایی وجود دارد كه باید بر اساس آن ثمره احزاب برای مردم ملموس و روشن شود گفت: یكی از آن فصل‌ها انتخابات هاست. هر وقت شرایطی برای حضور مردم پای صندوق‌ها فراهم می‌شود احزاب نقش ویژه‌ای در آن فصل به همراه بازی می‌كنند. 

وی با اشاره به آیه‌ قرآن مجید" لیله القدر خیر من الف شهر " اظهار كرد: تصمیم یك ملت در یك مقطع حساس می‌تواند سرنوشت ساز باشد همان طور كه قرآن می‌گوید شب تقدیر از همه عمر برتر است. گاهی یك تصمیم و اراده ملی خیر من الف شهر است. نمی‌دانید انتخاب غیر دقیق چه مشكلاتی را برای جامعه ایجاد می‌كند و انتخاب دقیق چقدر برای سرنوشت یك جامعه مفید است. 

وی با اشاره به انتخابات شوراها و ریاست جمهوری در آینده گفت: قانون اساسی به صراحت به ما می‌گوید كه رئیس جمهور باید دارای چه شرایطی باشد اصل ۱۱۵ قانون اساسی ویژگی‌های رئیس جمهور مبنی بر این كه باید از رجال مذهبی و سیاسی باشد را برمی‌شمارد. معمولا در هر كشوری رجال مذهبی و سیاسی نمی‌تواند زیاد باشد حتی رجال سیاسی هم خیلی زیاد نیستند. اگر در میان مردم نظرسنجی كنیم كه در كشور چه تعداد رجال مذهبی وسیاسی داریم خواهیم دید كه بیشتر از ۱۰ الی ۱۵ نفر را بیشتر نمی‌شمارند و بعید می‌دانم بیشتر هم باشند. این در حالی است كه قانون اساسی به این مساله اكتفا نكرده و مسائنل دیگر از جمله تابعیت ایرانی، مدیر و مدبر بودن را هم به آن اضافه می‌كند. 

رییس مركز تحقیقات استراتژیك مجمع تشخیص مصلحت نظام در بیان تفسیر ویژگی‌ مدبر برای رئیس جمهور تصریح كرد: مدبر یعنی پیش بینی آینده از طریق منطق كارشناسی، نه پیشگویی از طریق دیگران. یعنی قادر باشد آینده آثار و ثمرات یك تصمیم را بفهمد و بگوید. علاوه بر این رئیس جمهور باید دارای حسن سابقه، امانت‌دار و متقی و مومن و معتقد به مبانی جمهوری اسلامی ایران و مذهب رسمی كشور باشد. چرا كه قانون اساسی قرار داد اجتماعی اصلی و منشور ملی‌ماست. 
روحانی گفت: رئیس جمهور باید اجرای قانون اساسی را به عنوان وظیفه به دوش كشد. خیلی مهم است كه رئیس جمهور یكی از وظایفش اجرایی كردن قانون اساسی است. 

وی به فصل سوم قانون اساسی كه به بیان حقوق ملت اشاره دارد پرداخت و تصریح كرد: از اصل ۱۹ قانون اساسی حقوق ملت بیان می‌شود اینكه مردم از هر قوم و قبیله‌ای از حقوق مساوی برخوردارند و یا قانون از آنها باید حمایت كند. همچنین درباره‌ی حقوق زنان، جایگاه حفظ حیثیت، جان و مال مردم، شغل و مسكن كه باید از هر نوع تعرضی مصون باشد و این یعنی امنیت، یعنی وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید بدانید كه همه‌ی اینها زیر چتر مصونیت حقوق ملت قرار دارد. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطر نشان كرد:‌گروه خودسر یك بار در كشور معنا دارد نمی‌شود هر روز گفت كار گروه خودسر است مردم باید احساس امنیت كنند و آن را ببینند. 

وی از حقوق دیگر مردم را عدم تفتیش عقاید و اصل آزادی بیان و نشریات و پرهیز از هرگونه تجسس در زندگی مردم به جز موارد خاص دانست و افزود: امروز می‌بینیم به راحتی در زندگی مردم تجسس می‌شود و یا ضبط مكالمات صورت می‌گیرد و از آن به عنوان یك افتخار یاد می‌شود. ما باید مجری قانون اساسی باشیم و اجرای آن به عهده‌ی رئیس جمهور است و رئیس جمهور باید به آن معتقد باشد یعنی باید قانون اساسی را خوانده و فهمیده و به آن ایمان داشته و ملتزم به آن باشد. 

روحانی خاطر نشان كرد:‌این گونه نیست كه هر كس به طور طبیعی مشروعیت قانونی برای ادامه كار پیدا كند. مشروعیت هر فرد تا زمانی است كه مجری قوانین و قانون اساسی باشد ما در شرایطی هستیم كه به رئیس جمهوری در ‌آینده نیاز داریمن كه عالم ، دارای شناخت از جامعه خود و دنیا باشد و جهان را بشناسد و واقعیتهایش را درك كند. جایگاه رئیس جمهور جای كارآموزی نیست،رئیس جمهور باید شجاع باشد شجاع نه به این معنا كه برابر ابرقدرتی سخن درشت بگوییم، این كاری معمولی است و همه می‌توانند آن را انجام دهند. شجاع یعنی اگر اشتباه كردیم با شجاعت به آن اعتراف كنیم و به مردم بگوییم اشتباه كردیم. 

وی تاكید كرد: رئیس جمهور باید مخلص باشد و همه وجودش را وقف خدمت به مردم كند. با این حال همه این شرایط هم كه باشد در مقطع فعلی كه ما در آن قرار داریم كافی نیست چرا كه مقطع فعلی ویژه و حساس است . امروز كشور ما به لحاظ اقتصادی و بین‌المللی دارای شرایط ویژه‌ای است. به طوری كه حداقل رئیس جمهور آینده باید سه ویژگی علاوه بر تمام ویژگی‌هایی كه در قانون اساسی آمده است داشته باشد ابتد قدرت اجماع سازی است. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه كرد: اجماع سازی میان نهادهای مسئول امر بسیار حائز اهمیت است، ما در كشور شاهد سیاست اجرایی كشور، سیاست كلی ، قوانین مصوب و موضوعه هستیم و به كسی احتیاج داریم كه بتواند بین اینها اجماع و تلفیق ایجاد كند و یا بین اینها و نظرات رهبری نظام كه عمدتا از طریق سیاستهای كلی ا بلاغ می‌شود اجماع ایجاد كند. البته قوه مجریه می‌تواند تصمیم ساز هم باشد هم در مجمع و هم در مجلس شورای اسلامی می‌تواند با تقدیم لوایح خوب و كارشناسی در صحن علنی و كمیسیون‌های مختلف تصمیم‌سازی كند. اما اگر قرار باشد فردی با مجمع قهر كند در مجلس شركت نكند نمی‌توان به این شیوه كشور را اداره كرد. مهمتر این كه باید با همه نخبگان و كارشناسان كشور و خواست ملی اجماع ایجاد كند. 

روحانی با بیان این كه رئیس جمهور یا نماینده‌ی مردم است یا نامشروع، خاطر نشان كرد: هر كس در هر سمتی قرار دارد از طرف مردم نمایندگی دارد و باید خواست مردم را اجرا كند و اگر نظری دارد باید طوری آن را تبیین كند كه نظرات را جمع كند، باید همواره آراء اكثریت مردم را در كنار خود داشته باشد البته اتفاق آراء گاهی سخت و گاهی ناممكن است اما اكثریت جامعه باید حامی نظر و اراده حاكمیت باشد. 
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به اختلاف‌ها و شكاف‌ها در میان نهادهای كشور، اظهار كرد: با چنین شرایطی كه در كشور داریم فردی با قدرت اجماع سازی نیاز داریم كه آن فرد در كارنامه‌ی زندگی‌اش تجربه اجماع سازی را داشته باشد و در مسائل استراتژیك لااقل ده بار این كار را انجام داده باشد وگرنه كشور با مشكل مواجه می‌شود. ما با مشكلات خارجی روبرو هستیم اما مهمترین مشكلات ما ریشه‌ی داخلی دارد. 

دوم این كه این فرد باید توان مدیریت در شرایط ویژه را داشته باشد. بنده تعبیر مدیریت بحران نمی‌كنم خیلی هم این واژه خوشایند من نیست و امیدوارم هیچ وقت با این مساله روبرو نشویم اما شرایط كشور ویژه و حساس است و مدیریت خاص خود را می‌خواهد. مثال حركت در جاده‌ای است كه هم جاده ناهموار است و هم ماشین بی‌نقص نیست. بنابراین ما به یك مدیر توانمند و قوی نیاز داریم از سویی رئیس جمهور آینده باید قدرت و توان مذاكره با دنیا را داشته باشد. 

وی خاطر نشان كرد:‌ ما نمی‌خواهیم دائم به دنیا اعلامیه بدهیم و یا شعار بدهیم و آنها جواب بدهند ما باید مشكلاتمان را با آنها حل كنیم. برخی معضلات پیچیده هستند وبه تعبیر برخی تبدیل به گره كورشدند اما به نظرمن این گره‌ها قابل باز كردن است. با تهدید چیزی حل نمی‌شود و این مربوط به هر دو طرف است نه آنها تهدید كنند نه ما. 

باید با مذاكره با دنیا و جهان مسائل بین‌المللیمان را حل و فصل كنیم. این كار دانش و هنر خاص خود را می‌خواهد. این طور نیست كه هر كس بتواند با دنیا سخن بگوید و در نهایت به یك توافق و تفاهم برسد. در شرایط فعلی به یك مدیر اجرای توانمند و كارآمد نیاز داریم به كسی كه بتواند ثبات و آرامش را در جامعه بازگرداند. 

روحانی تصریح كرد: جامعه ما در تمامی بخشها به ویژه اقتصادی بی‌ثبات است ما دچار آشفته بازار شده‌ایم. اصحاب كهف یك بار خوابیندند و دیدند پول آنها در بازار معنای دیگری دارد ظاهرا خواب هر شب ما خواب اصحاف كهف شده است و هر روز ارزش پول ما تغییر می‌كند. چه كسی می‌تواند در شرایط آشفته بازار برنامه‌ریزی كند نه برای ۱۰ یا ۵۰ سال آینده بلكه برای ۱۰ روز یا یك ماه بعد. كه وضعیت اقتصادی ثابت باشد. ماباید در بخش اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ثبات ایجاد كنیم، یك فردی صبح وزیر است ۲ ساعت بعد نیست. ممكن است این نوع تغییر و تحول‌ها در هر جامعه‌ای روی دهد اما این هم حدی دارد و در یك چارچوبی باید انجام شود. بی ثابتی و بی‌نظمی و بهم ریختگی مسائلی است كه به شدت با آن امروز مواجهیم. 

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تاكید كرد:‌ معتقدم اولین هدف برای آینده كشور بازگشت ثبات و آرامش است. مردم به خاطر این بی‌ثباتی آرامش ندارند و نگرانند. آنها برای معیشت روزمره‌شان هم دچار مشكل شده‌ند. باید با ثبات، آرامش، اعتماد و امید را به جامعه بازگرداند. بدون امید به آینده سرمایه‌گذاری در كشور صورت نمی‌گیرد و سرمایه از كشور به همراه مغزها خارج می‌شود. 

وی تاكید كرد: دومین هدف بهبود زندگی است. ‌شرایط امروز جامعه مناسب یك ایرانی نیست. یك ایرانی با تمدن و فرهنگ غرور آفرین نیست. ملتی كه انقلاب بزرگی را ۳۵ سال پیش به ثمر رساند و ۸ سال در دفاع مقدس مقاومت كرد. شرایط فعلی به لحاظ مادی و معنوی مناسب ایرانی‌ها نیست. متاسفانه اخلاق در جامعه‌ی ما نزول كرده است. مشكل فقط تورم و پول نیست. ما امروز با شرایطی مواجهیم كه در آن دروغ شایع است و آمار دقیق حاكم نیست و برنامه‌ی درستی ارائه نمی‌شود. باید زندگی مردم را بهبود بخشیم آن چنان كه در شان یك ملت بزرگ است. 

روحانی با بیان این كه هدف سوم توسعه و پیشرفت كشور است گفت: باید به دنبال عظمت و سربلندی ایران باشیم. نباید از كشورهایی كه از لحاظ توسعه مثل كره جنوبی و مالزی هم سن و سال ما بودند یا به لحاظ توسعه پایین‌تر از ما قرار داشتند و امروز در مرز توسعه‌یافتگی قرار گرفته‌‌اند در حالی كه ما در ۷ – ۸ سال گذشته با وجود درآمد ارزی بی سابقه قدم مهمی برنداشتیم. امسال سال تولید ملی و حمایت از كار و سرمایه‌ی ایرانی بود اما آیا به این هدف نزدیك شدیم یا متاسفانه هر روز از تولید و كار كاسته شده است.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها