متن کامل سخنرانی دکتر روحانی در مراسم عید فطر

۱۳۹۲/۰۵/۱۸     |       rouhani.ir     |     حسینیه امام خمینی

متن کامل سخنان رئیس جمهور در دیدار مسئولان، سفرای کشورهای اسلامی و جمعی از اقشار مختلف مردم با مقام معظم رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم

«الحَمدلله رب العالمین، والصلاة والسلام علی سید الانبیا و المرسلین، محمدٍ و آله الطاهرین و علی صَحبه المنتجبین»

عید سعید فطر را به محضر حضار گرامی به‌ویژه رهبر معظم انقلاب اسلامی، سفرای كشورهای اسلامی مقیم تهران، همه ملت ایران و مسلمانان جهان تبریك و تهنیت عرض می كنم.

عید فطر، عید ایستادگی و پایداری است. عید فطر، عید تهذیب نفس با چشمه زلال تسلیم و عبودیت است. عید فطر، پایان یك مبارزه دائمی در طول یك ماه در برابر هواهای نفسانی است؛ عیدی كه با دستگیری به فقرا برنامه‌اش آغاز می‌شود؛ «قد افلح من تزكی، وذکر اسم ربه فصلی» با زكات و یاد مستمندان و فقرا و یاد حق و نماز شكوهمند عید فطر.

در این یك ماه چه زیبایی‌ها كه ندیدیم. سفره صبحانه و ناهار، جای خود را به سفره سحری و افطار داد؛ سفره افطاری كه با زمزمه "اللهم لکَ صمتُ و علی رزقکَ افطرتُ"

گویی اذان مغرب شیپور پایان مبارزه مستمر 17 ساعته برای مردان و زنان روزه‌دار بود؛ شادمانی برای پیروزی كه "للصائم فرحتان" و انشاء‌الله فرحه قیامت هم برای همه صائمین و روزه‌داران خدای رحمان و رحیم مقرر بدارد.

سپاس بر همه ملت ایران كه حرمت این ماه صیام و روزه را نگاه داشتند؛ اكثریت به دلیل باورشان و ایمانشان و اقلیت به خاطر احترام به باور اكثریت؛ که این مردم، مردمانی هستند كه همواره همزیستی مسالمت‌آمیز توأم با فرهنگ بلند را آموخته‌اند و عمل كرده‌اند؛ سپاس و سلام بر همه روزه‌داران به‌ویژه جوانان و زنان؛ جوانانی كه در روزهای گرم و بلند تابستانی در كنار كار و تلاش وظیفه روزه‌داری را به خوبی انجام دادند و حضورشان در مساجد و محافل و قرائت قرآن و شب‌های احیا باعث زیبایی و شكوه مراسم دینی ما بود؛ مخصوصاً جوانانی كه برای اولین بار افتخار انجام وظیفه روزه‌داری را برعهده گرفته بودند و زنانی كه در این روزهای بلند و گرم در كنار وظایفی كه داشتند به حجاب همیشگی خود ملتزم بودند و در كنار رنج و سختی‌های فراوان، سفره افطار را هم برای خانواده آماده كردند.

سپاس بر آنهائیكه رنج بیشتری كشیدند در این روزهای گرم؛ كارگران، كشاورزان، دامداران، خدمت‌ رسانانی همچون پرستاران و پزشكان و امدادگران و رانندگان و آنهائیكه پاسدار مرزهای ما و مرابط بودند؛ نیروهای مسلح كه رنج بشتری را به جان و تن خریدند كه به همه آنها می‌گوییم خدا قوت؛ خدا قوت ای همه تولیدگران، ای همه ‌خدمتگزاران به ملت.

رمضان ماه وحدت دنیای اسلام و جهان اسلام است كه همه با مناسكی واحد پیوند خود را محكم‌تر و مستحكم‌تر می‌كنند؛ پیام شبانه و صیام روزانه و قرائت قرآن مجید و دعا و دست نیاز به سوی حق دراز كردن و احیای شب‌های قدر و بالاخره عید فطر و نماز پرشكوه عید فطر.

خدایا رنج را از همه مسلمانان دور بدار؛ مخصوصاً كشورهایی كه امروز با دخالت خارجی و با رنج مضاعف مواجهه هستند؛ مردم مسلمان سوریه و ابتلا به جنگ داخلی و مردم مصر و آغاز اختلافات و كشمكش‌ها؛ بعد از زمانی كوتاه از دوران حكومت دیكتاتورها بر آن سرزمین؛ مردم فلسطین و آوارگی دائمی و ظلم همیشگی بر آنها؛ مردم عراق و رنج تكفیری‌ها و تروریست‌ها و مردم افغانستان و مداخله خارجی‌ها و بحرین و همه كشورهای اسلامی كه دچار رنج و زحمت‌اند و با مشكلات فراوان مواجهه هستند در این روز عید، عیدانه آنها را راحتی از رنج و مشقت و معضلات قرار بده.

ماه رمضان، ماه سعه صدر و دید بلند بود که قبل از انكه برای خود بگوییم "اللهم غیر سوء حالنا بحسن حالک" برای همه مسلمانان گفتیم؛ و گفتیم "اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین" و قبل اینکه از همۀ مسلمانان سخن بگوییم، از همه انسان‌ها سخن گفتیم که "اللهم اغن کل فقیر، اللهم اشبع کل جائع، اللهم فک کل اسیر، اللهم اقض دین کل مدین."

چه دعای زیبایی و چه دید بلندی که صائمین و روزه‌داران در کنار نماز و بعد از نماز یاد همه بودند یاد همگان؛ این ماه، ماه رحمت و مغفرت بود؛ مگر همه به پیشگاه حق برای غفران گناهانمان دست دراز نكردیم؟ و اگر این ماه، ماه غفران الهی است پس بیاییم از هم بگذریم؛ پس بیاییم دل‌ها را انبان كینه‌ها قرار ندهیم.

هر آنچه كه گله داریم از انتخابات اخیر و قبل و بعدش، این ماه، ماه رحمت است "الا تحبون ان یغفر الله لکم" پس اگر اینچنین است "والیعفو، والیصفحوا"؛ اگر ما غفران الهی را می خواهیم، خود هم باید دست به غفران و گذشت بزنیم و كینه‌ها را بزداییم و محبت را در سراسر جهان و به‌ویژه در جمع خودمان مستقر سازیم. مگر این امیرالمومنین نبود که بعد از ضربت در ماه مبارك رمضان فرمود اگر زنده ماندم من اولی هستم به عفو و اگر رفتم «فالعفو لی قربه و هو لکم حسنه، فاعفو و اصفحو الا تحبون ان یغفر الله لکم»

این راد مرد بزرگ تاریخ كه همه افتخار ما پیروی از او و راه او است، اینچنین به ما می‌آموزد؛ دل‌ها را پاك كنیم، محبت‌ها را گسترش دهیم، انسجام و وحدت جامعه را لحظه به لحظه بیشتر كنیم كه همانطور كه رهبر معظم انقلاب فرمودند: ما نیاز به قدرت ملی داریم و قدرت ملی قبل از قدرت سیاسی و نظامی و حتی اقتصادی، قدرت فرهنگی و اجتماعی مطرح است؛ این قدرت فرهنگی و اجتماعی در سایه ماه رمضان ها به‌دست می‌آید؛ قدرت فرهنگی و اجتماعی یعنی انگیزه بیشتر، ایمان بیشتر، مقاومت بیشتر كه رمضان و روزه برای همین بود که «لعلكم تتقون»؛ که اگر در یك كلمه بخواهیم تقوا را معنی كنیم یعنی قانونگرایی، قانونگرایی در برابر قانون خدا و حتی در برابر قانونی که در جمهوری اسلامی ایران به تصویب و تأیید شورای محترم نگهبان رسیده است؛ قانونگرایی همان تقواست و این روزه برای تمرین آن بود و این ماه رمضان برای انسجام، وحدت، عفو و گذشت كه انشاءالله اینچنین خواهد شد.

دولت تدبیر و امید افتخار دارد كه در ماه خدا، در ماهی که افضل شهور است و ایام و لیالی آن افضل ایام و لیالی است كار خود را آغاز كرده است و انشاءالله در هفته پیش رو با رأی اعتماد نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، هیأت دولت تشكیل خواهد شد و با كمك حق و عنایت خداوند بزرگ و حمایت و كمك همه‌ مردم ایران و رهبری معظم انقلاب، انشاءالله خدمت بی‌منت خود را شروع خواهد كرد.

خدایا مائده رحمت، استقامت، مائده انسجام، مائده برادری در این روز عید بر ما نازل كن.

«اللهم ربنا انزل علینا مائده من السماء، تکون لنا عیداً لاولنا و آخرنا»

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها