در جمع دانشجویان و اساتید دانشگاه شیراز

۱۳۹۱/۱۲/۰۲     |       مرکز تحقیقات استراتژیک     |     دانشگاه شیراز

مذاکرات تهران یکی از مهم‌ترین مذاکرات در تاریخ سیاسی کشور بود که تاریخ درباره آن قضاوت خواهد کرد

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر بخواهیم در مسیر اعتلا، توسعه، اجرای عدالت و مبارزه با استعمارگرانی که پنجه در صورت نظام انداخته‌اند حرکت کنیم تنها راه، تعادل، تعامل و تعقل است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در سخنانی روز سه‌شنبه در دانشگاه شیراز در جمع دانشجویان و اساتید این دانشگاه با اشاره به پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: امام خمینی‌(ره) از هیچ قدرتی و تهدیدی و هیچ زندان و تبعیدی نترسید و راه خود را ادامه داد و در این مسیر یارانی بودند که از جان خود گذشتند که امروز یکی از آنها پرچم رهبری را بر دوش گرفته است؛ کسی که از آغاز نهضت اسلامی در کنار امام (ره) بود و ماند و پس از او نیز بار سنگین ادامه‌ راه انقلاب را بر دوش گرفت.

وی گفت: مسیر انقلاب دشواری‌های فراوانی داشت اما مردم به دنبال اهداف بلندی بودند و آنها را در کنار نهضت امام (ره) لمس کردند. آن‌گاه که امام (ره) سخنرانی می‌کرد و اعلامیه می‌داد مردم آرزوها و آمال خود را به خوبی در سخنان او مشاهده می‌کردند. مردم آرزوی حکومتی ملی که از استبداد به دور باشد و استقلال را برایشان به ارمغان آورد حمایت می‌کردند. مردم به دنبال استقرار احکام اسلام، معنویت و زدودن فساد بپا خاستند و در واقع تحقق نظامی را که امام (ره) در پی آن بود دنبال می‌کردند.

روحانی ادامه داد: به قول فوکو، مردم ایران اصلاحات مدنظر خود را در اسلام و انقلاب اسلامی یافتند. در این انقلاب، اجرای احکام اسلام و خواسته‌های مردم تجلی یافت. مردم از مرزهایی عبور کردند که برای قدرت‌های جهانی باورکردنی نبود. انقلابی که به غرب و شرق اعتنایی نداشت و در مسیر استقلال و راه حق به نهضت و مبارزه خود تا پیروزی ادامه داد.

وی تأکید کرد: به قول چامسکی انقلاب اسلامی برای اولین بار خط قرمزهای امریکا را شکست و از آن عبور کرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این‌که اگر انقلاب پیروز شد به‌خاطر حضور همه مردم در صحنه بود، افزود: در سال 42 کسانی بودند که فکر می‌کردند با ترور برخی عوامل رژیم و حاکمان مستبد می‌توانند راه انقلاب را باز کنند. اما امام (ره) معتقد بود این انقلاب با بیداری و حضور مردم در صحنه محقق می‌شود. امام (ره) کاری کرد که بدون سلاح در برابر رژیم تا دندان مسلح به پیروزی رسید و حتی نیروهای مسلح را جذب انقلاب کرد.

روحانی ادامه داد: در پاریس وقتی خبرنگاران از امام (ره) پرسیدند اگر برای پیروزی به اسلحه نیاز داشتید از کجا تهیه می‌کنید، امام (ره) گفت ما نیازی به اسلحه نداریم و اگر روزی هم نیاز داشته باشیم از انبار اسلحه شاه استفاده می‌کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: امام (ره) از طریق حضور همه مردم در صحنه توانست انقلاب را به پیروزی برساند و ما در این مسیر به بسیاری از اهدافمان دست پیدا کردیم؛ حکومتی مردم‌سالار و انتخاباتی که همه مسئولانش از مقام معظم رهبری گرفته تا رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس، اعضای خبرگان و شوراها با رأی مستقیم و یا غیرمستقیم مردم انتخاب می‌شوند به‌دست آوردیم.

وی تصریح کرد: امام (ره) در مردم‌سالار بودن نظام اسلامی آن‌چنان اصرار داشت که حاضر نشد نام "جمهوری اسلامی" را که در شعارهای مردم «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» تصریح شده بود بدون رأی مستقیم مردم بپذیرد و مردم با رأی آری یا نه، نظام ایده‌آل خود را انتخاب کردند. حتی بعد از آن هم اولین اقدام امام (ره) این بود که مجلس خبرگان تشکیل و قانون اساسی تدوین شود. ما از معدود کشورهایی هستیم که قانون اساسی را دو بار به رأی گذاشتیم. یک بار با انتخاب نمایندگانی برای تدوین قانون اساسی و یک بار هم بعد از تصویب به همه‌پرسی عمومی گذاشته شد.

روحانی با تاکید بر این‌که اولین هدف انقلاب اسلامی، تشکیل حکومت مردمی بود، اظهار کرد: در 34 سال گذشته ما به تناوب انتخابات‌های زیادی را برگزار کردیم و ان‌شاءالله در سال آینده یک بار دیگر مردم به پای صندوق‌های رأی خواهند رفت تا هم برای شوراها و هم ریاست جمهوری در انتخابات نظر و رأی خود را اعلام کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مصوبه این مجمع درباره برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری با شوراها و از سویی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با یکدیگر گفت: از این پس از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در یک روز و انتخابات ریاست جمهوری و شوراها نیز در یک روز برگزار می‌شود.

وی با اشاره به برخی از خاطرات خود پس از انقلاب اسلامی و آن‌چه که از رژیم سابق به‌جا مانده بود، گفت: در برخی پادگان‌ها و پایگاه‌های نظامی در شهرهای مختلف مراکزی وجود داشت که هیچ افسر ایرانی تا آن زمان اجازه ورود به آن‌جا را پیدا نکرده بود و با وجود گذشت چند ماه از پیروزی انقلاب هنوز کسی به خود جرأت نمی‌داد وارد آن‌ مراکز شود که مخصوص مستشاران نظامی آمریکا‌ بود.

نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در رادیو - تلویزیون آن زمان نیز 36 کارشناس آمریکایی حضور داشتند که برنامه رادیو - تلویزیون آن زمان را زیر نظر داشتند. در سال 59 که از طرف مجلس اول شورای اسلامی به عنوان نماینده قوه مقننه در صدا و سیما انتخاب شدم و و در دی‌ماه 1359 شورای سرپرستی صدا و سیما تشکیل شد که بنده هم ریاست آن را برعهده داشتم. در اولین اسنادی که بررسی می‌کردیم دیدیم که شبکه 2 تلویزیون که آموزشی بود تمام برنامه‌هایش زیر نظر آمریکایی‌ها تدوین می‌شد و این شرایط در زمینه مسائل اقتصادی و سیاسی کشور هم وجود داشت.

روحانی ادامه داد: اساساً در همه مسائل مهم، شاه از طریق سفیر آمریکا نظرات این کشور را جویا می‌شد و اگر سفیر آمریکا حضور نمی‌یافت اصرار می‌کرد که حتماً نظرش را بپرسند. در نیروهای مسلح نیز وضع به همین منوال بود. در تمامی سلاح‌هایی که در اختیار داشتیم به‌جز سلاح‌های سبک انفرادی و ساخت برخی مهمات هیچ تولیداتی در ایران صورت نمی‌گرفت و حتی بعد از انقلاب، دولت موقت به دنبال این بود که برخی تجهیزات از جمله هواپیماهای اف‌14 را به آمریکایی‌ها برگرداند. اما در شورای انقلاب با مخالفت شدید شهید آیت‌الله بهشتی، آیت‌الله خامنه‌ای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی مواجه شدند.

وی ادامه داد: این در حالی است که در سال‌های پس از انقلاب در زمینه ساخت انواع خمپاره‌اندازها، مهمات، موشک و جنگنده در شرایطی هستیم که می‌توانیم بگوییم کاملاً روی پای خود می‌توانیم بایستیم و نیروهای مسلح خود را اداره کنیم و این سخن گزافی نیست. هرچند ممکن است در تولید برخی اقلام هنوز هم نیازهایی داشته باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان این‌که گرچه در زمینه استقرار احکام اسلامی، اخلاق و معنویت قدم‌های ارزشمندی برداشته شده، تصریح کرد که هنوز در این زمینه تا نقطه مطلوب و ایده‌آل به‌ویژه در مسئله اخلاق فاصله زیادی داریم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه اظهار کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی برای دستیابی به آرمان‌های انقلاب هرجا که تعادل، تعامل و تعقل بود پیشرفت بهتری داشتیم و هرجا که افراطی‌گری حاکم شد ما با مشکلات مواجه شدیم و پیشرفت با کندی و موانع مواجه شد.

روحانی افزود: با وجود همه تأکیدهایی که در احکام اسلامی ما بر حفظ اخلاق و توهین نکردن به دیگران وجود دارد، متأسفانه می‌بینیم در یک جمعی فرد یا افرادی به خود جرأت می‌دهند تا به دیگران اهانت ‌کنند و یا در نوشتار یا رفتارشان اخلاق اسلامی را رعایت نکنند. این در حالی است که پیامبراسلام‌(ص) اعلام کرده است که خداوند متعال فرموده است: هرکس به مؤمنی اهانت کند اعلان جنگ به من داده است.

وی اظهار کرد: سؤال و نقد و انتقاد نه تنها بلااشکال است که مفید و خوب است اما توهین و هو کردن چیزی نیست که شایسته جامعه اسلامی باشد. معتقدم آن‌جا که اعتدال حاکم است اختلاف نظرها می‌تواند راحت‌تر به اتفاق نظر تبدیل شود. مگر بنا نیست همه دست به دست هم دهیم و کشور را در مسیر پیشرفت و عدالت جلو ببریم؟ این اتفاق بدون اجماع‌سازی امکان‌پذیر نیست. با ادامه اختلاف‌ها و اهانت به هم و زیر سؤال بردن این یا آن نمی‌توانیم به اهداف بلندمان دست پیدا کنیم و اگر هم بتوانیم با مشکلات و سختی‌های فراوانی همراه خواهد بود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: افراطی‌گری و تندروی هیچ‌وقت ما را به مقصد نرسانده است. اگر اختلاف نظر داریم باید طبق آیه شریفه «أدع إلی سبیل ربک بالحکمة والوعظة الحسنة و جادلهم بالتی هی أحسن» در یک محیط سالم، با حکمت، دلسوزی و با بهترین کلمات و جملات آن را برطرف کنیم و قدم به قدم به سمت وحدت نظر حرکت کنیم.

نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی در ادامه سخنانش خاطرنشان کرد: ما در اداره جامعه، پیشرفت و حل مشکلات آن‌جا که با یکدیگر به تعامل پرداختیم توانستیم عقلانیت را حاکم کنیم و تصمیمات بهتر و دقیق‌تری را بگیریم.

وی در ادامه به برخی از تجربیات خود در این‌باره اشاره کرد و گفت: در یک مقطعی ترکیه برخلاف مقررات، یک کشتی حامل کالا به مقصد ایران را در دریای سیاه متوقف کرد که موجب سر و صدا در جامعه سیاسی ما شد. وقتی با دوستان در این‌باره چاره‌اندیشی شد برخی معتقد بودند باید فوراً عمل مقابله به مثل را انجام دهیم و یک کشتی ترکیه را ما هم توقیف کنیم ولی نظر دیگر بر این بود که صبر کنیم و با دولت ترکیه وارد بحث و مذاکره شویم، تا از مسیر کم‌هزینه‌تر به هدف برسیم.

روحانی اضافه کرد: در قدم اول اعتراض صورت گرفت و در قدم دوم کار حقوقی را پیش بردیم و این کار جواب داد. ما اقدام حقوقی را شروع کردیم و در دادگاه‌ ترکیه اقامه دعوا کردیم و بعد از چند ماه به نتیجه رسیدیم. دادگاه، دولت ترکیه را محکوم کرد و کشتی آزاد شد و در نهایت دولت ترکیه از ایران عذرخواهی کرد.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: افراط‌گری راه و مسیر درستی در هیچ زمینه‌ای نیست. معتدل بودن و مسیر تعامل را انتخاب کردن بهتر به نتیجه می‌رسد. شاید بعضی فکر می‌کردند کار انقلابی این است که یک کشتی ترک را ما هم به صورت متقابل توقیف کنیم و یا اعلامیه‌ای تند بدهیم. ولی این راه نه تنها انقلابی نبود بلکه می‌توانست مشکل‌آفرین باشد. البته اگر به نتیجه نمی‌رسیدیم و راه‌های سیاسی و حقوقی جواب نمی‌داد آن زمان توسل به این روش معنا داشت. مهم این است که همواره از کم‌هزینه‌ترین مسیرها بتوانیم به نتیجه برسیم.

وی در ادامه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: رهبری بارها بر این مسئله تأکید کردند که در سخن گفتن نسبت به دیگران باید مسیر قانونی و شرعی را مراعات کنیم. ایشان در ملاقات با مسئولان قضایی کشور در سال 90 تأکید کردند اگر کسی در مرحله اتهام است کسی حق ندارد آن اتهام را اعلام و رسانه‌ای کند. این‌که بگوییم فلانی دزد است یا اختلاس کرده است، قبل از اثبات در دادگاه مشروع و قانونی نیست، حتی رهبری گفتند آن‌جایی که فرد به دادگاه می‌رود و جرمش هم ثابت می‌شود و دادگاه او را محکوم می‌کند تبلیغاتی کردن آن حکم می‌تواند به خانواده آن فرد و فرزندانش لطمه وارد کند؛ در حالی که آنها گناهی نداشته‌اند. مگر در موارد خاص که انتشار آن لازم باشد.

روحانی با اشاره به برخی اختلافات میان مجلس، دولت و قوه قضائیه، تصریح کرد: اگر این سه قوا بتوانند با هم تعامل کنند قطعاً کشور در مسیر اعتلا و پیشرفت بهتر به پیش خواهد رفت. جایی که تعامل نیست مشکلات زیادی پیش می‌آید. آن‌جا که می‌توانیم مسئله‌ای را با تعامل با دنیا حل کنیم و هزینه کمی بپردازیم چرا انجام ندهیم؟

وی با اشاره به اظهارات اخیر مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: آرامش روانی جامعه حق مسلم مردم است و هر چیزی که موجب ناآرامی روانی و ناامیدی و نگرانی شود گسست و شکاف را بیشتر می‌کند و ظلم به جامعه است. هم‌چنین اگر بخواهیم در برابر غرب و توطئه آنها مقاومت کنیم جز با وحدت داخلی و انسجام ممکن نیست. با دعوا و اختلاف و رو در روی هم قرار گرفتن فقط دشمن را تشویق می‌کنیم. هرچه اختلافات بیشتر شود دشمن بیشتر روحیه پیدا می‌کند و شرایط را برای فشار مناسب می‌بیند.

این عضو شورایعالی امنیت ملی تأکید کرد: برای این‌که به تمام آرمان‌هایمان از جمله استقلال، مبارزه با انواع استبدادها، مردم‌سالاری، اجرای احکام و اخلاق اسلامی و استقرار معنویت در جامعه و مبارزه با فساد و پیشرفت و عدالت دست پیدا کنیم باید افراط و خرافه‌گرایی را کنار بگذاریم. کشور و مشکلات آن را نمی‌توان با خرافه حل کرد. باید با تعقل و برنامه‌ریزی در پی حل معضلات باشیم.

روحانی گفت: برای مشارکت بیشتر به‌ویژه در انتخابات سال آینده باید تلاش کنیم تا این مشارکت صفحه جدیدی را پیش روی کشور و نظام قرار دهد. همه باید بدانند قهر کردن و مشارکت نکردن در انتخابات به نفع کشور و هیچ جناحی نخواهد بود. یک انتخابات پرشور و رقابتی می‌تواند عظمت ملت ایران را به رخ دنیا بکشد و دوستان ما را خوشحال و دشمنانمان را ناامید سازد.

در ادامه، روحانی به سؤالات دانشجویان پاسخ داد.

وی در پاسخ به این‌که نظرتان درباره وقایع پس از انتخابات سال 88 چیست؟ با بیان این‌که نظراتم را دراین‌باره قبلاً گفته‌ام اظهار کرد: اعتراض اولیه بخشی از مردم پس از انتخابات و برخی از انتقادها طبیعی بود. گرچه هر حرکتی باید از مسیر قانونی‌اش انجام شود. اما بعد از این‌که مقام معظم رهبری نظرشان را در نماز جمعه به صراحت اعلام کردند که هرگونه اعتراضی باید در چارچوب قانون ادامه پیدا می کرد می‌بایست اعتراض‌‌ها شکل قانونی به خود می‌گرفت. من معتقدم مشکلات‌ در خیابان حل‌وفصل نمی‌شود. شاید پیشنهادهایی در آن مقطع مبنی بر این ‌که برخی صندوق‌های آراء با حضور دوربین‌های تلویزیون بازشماری شود مناسب بود و می‌توانست راهگشا باشد.

روحانی درباره پرونده هسته‌ای ایران و مغایر بودن مذاکرات تهران و پذیرش پروتکل الحاقی با منافع ملی خاطرنشان کرد:

مذاکرات تهران یکی از مهم‌ترین مذاکرات در تاریخ سیاسی کشور بود که تاریخ درباره آن قضاوت خواهد کرد.

آن‌چه که سران نظام از من در این مذاکرات خواسته بودند این‌ بود که پروتکل الحاقی را داوطلبانه اجرایی کنیم و تعلیق را صرفاً در بخش‌هایی به صورت موقت بپذیریم و پرونده را از شورای امنیت که با قطعنامه شورای حکام در شهریور آن سال در حال ارجاع به سازمان ملل بود، دور کنیم. تمام بخش‌های فعالیت هسته‌ای که هنوز کامل نشده است ادامه دادیم، ما در ساخت سانتریفیوژهای عقب بودیم و مواد مورد نیاز (UF6) برای تزریق به ماشین‌ها سانتریفیوژ به مقدار کمی موجود بود و باید خودمان آن را تولید می‌کردیم. از سویی تأسیسات اصفهان در آن مقطع که می‌بایست مواد را تولید می‌کرد در حال نصب تجهیزات بود و آب سنگین اراک در مراحل اولیه قرار داشت.

وی ادامه داد: آنها در مقابل قول دادند که حق ایران در داشتن انرژی هسته‌ایی را به رسمیت می‌شناسند و اگر امریکا بخواهد پرونده را به شورای امنیت ببرد از حق وتو استفاده خواهند کرد.

مسئول پیشین پرونده هسته‌ای کشورمان تصریح کرد که مقام معظم رهبری به صراحت نظرشان را نسبت به این مذاکرات در 11 آبان 1382 بیان کردند و فرمودند: «کاری که مسئولین کردند، کار درستی بود. با تدبیر و بدون پذیرش تسلیم و قبول حرف زور انجام شد تا توطئه‌ای که از طرف امریکایی‌ها و صهیونیست‌ها علیه جمهوری اسلامی طراحی شده بود، شکسته شود... آنچه که تاکنون مسئولان محترم، چه آقای دکتر روحانی و چه آقای رئیس‌جمهور و مسئولان دیگر، حقیقتاً زحمت کشیدند این است که با دقت و ملاحظه جوانب، کار کرده‌اند و حواسشان جمع است که کاری برخلاف مبانی و اصول انجام نگیرد...».

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این پرسش که برخی از اصول قانون اساسی از جمله آزادی مطبوعات مغفول مانده است، گفت: فصل سوم قانون اساسی درباره حقوق ملت است. در این فصل 24 اصل وجود دارد، از جمله این‌که تمام افراد ملت ایران باید از حقوق مساوی برخوردار باشند. بنابراین اگر دیدید حقی اختصاصی برای کسی یا گروهی در نظر گرفته شده است و برای دیگری نیست، مشخص است که به قانون اساسی عمل نمی‌شود و اساساً یکی از مسئولیت‌های رئیس‌جمهور اجرای قانون اساسی و مخصوصاً تحقق حقوق ملت است.

وی ادامه داد: اصل دیگر تمام افراد ملت اعم از زن و مرد را از حمایت قانون یکسان می‌داند و در اصول بعدی به حقوق زنان و مصونیت جان، مال و شغل و مسکن و حقوق از هرگونه تعرض می‌پردازد. در اصول بعدی به آزادی مطبوعات و نشریات و ممنوعیت تفتیش عقاید و ضبط و فاش کردن مکالمات و آزادی اجتماعات می‌پردازد.

روحانی تأکید کرد: معتقدم بقا و قدرت ملی و حاکمیت ملی در سایه اجرای دقیق همه اصول قانون اساسی به‌ویژه فصل سوم که حقوق ملت را مشخص می‌کند، خواهد بود. اگر یکی از این اصول زیر پا گذاشته شود بدانید نمی‌توانیم به اهداف مدنظرمان در چارچوب انقلاب اسلامی دست یابیم.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: یکی از مباحثی که رهبری اخیرا بیان کردند نقض کردن یکی از این اصول بود، مبنی بر این‌که حیثیت افراد بدون دلیل زیر پا گذاشته می‌شود و امنیت روانی مردم تأمین نمی‌شود. امنیت مردم فقط جلوگیری از ورود دشمن به کشور نیست. یکی از موارد امنیت، امنیت جان، مال، حیثیت و آزادی بیان مردم است. امیرالمؤمنین (ع) می‌گوید در جامعه‌ای که کسی بخواهد حرف بزند و دغدغه‌ خاطر داشته باشد و نتواند بی‌ترس و واهمه از حقوق خود دفاع کند، آن جامعه، به سعادت و رستگاری نمی‌رسد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر این‌که برخی از مهندسی انتخابات صحبت می‌کنند، با بیان این‌که امیدوارم شاهد چنین امری نباشیم، اظهار داشت: اگر در ذهن مردم شکل بگیرد که گروهی یا نهادی یا افرادی بخواهند انتخابات را مهندسی کنند، امنیت و صحت انتخابات زیر سؤال می‌رود. وی گفت: انتخابات حق مردم است و اساساً اداره جامعه طبق قانون اساسی حق مردم است و حکومت از آنِ خداوند است که وی این حق را به مردم تفویض کرده است. مردم هستند که برای ادارة جامعه خود فرد یا افرادی را برمی‌گزینند و تمام مسئولیت‌ها طبق قانون و شرع از رأی مردم آغاز می‌شود. این‌که برخی اسلام را طور دیگری تفسیر می‌کنند و فکر می‌کنند رأی مردم تشریفاتی است، از اسلام واقعی فاصله دارند.

روحانی اضافه کرد: امام خمینی (ره) در آخرین نامه‌ خود خطاب به مجلس درخصوص بازنگری قانون‌اساسی نوشتند که مجتهد جامع‌الشرایطی که توسط نمایندگان مردم در خبرگان برگزیده می‌شود، وی طبعاً منتخب مردم است و آن فرد ولایت بر جامعه دارد و مقام معظم رهبری هم چند بار تاکید کردند که تمام مسوولیت‌ها از طریق انتخابات و با نظر مردم شکل می‌گیرد و هیچ‌کس جز مردم حق ندارد که انتخابات را به سمت و سویی هدایت کند و ان‌شاءالله همین‌گونه خواهد بود. امیدها بر این است که در آینده انتخاباتی مشارکتی، رقابتی، پرشور و با احساس آرامش و امنیت شاهد باشیم و مقام معظم رهبری هم بر این مسئله تأکید کردند که تمام مسئولان به‌ویژه آنها که در انتخابات مسئولیت دارند از این انتخابات به‌خوبی مراقبت کنند و امانت‌دار آراء مردم باشند.

مسئول پرونده هسته‌ای ایران در دولت اصلاحات درباره برخی اتهامات نسبت به تیم مذاکره کننده زمان مسوولیت وی مبنی بر این‌که تحت‌تأثیر غرب بودند، گفت: موضوع هسته‌ای در تمام مراحلش بر اساس استراتژی و سیاست‌های مصوب سران نظام بوده و حتی مذاکرات تهران که برخی در این جمع درباره آن سؤال کردند همگی در چارچوب نظر مسئولان عالی‌رتبه نظام بوده است و همه موارد مهم کتباً به ما ابلاغ می‌شده و طبق آن عمل می‌شده است.

وی در پاسخ به این‌که مقام معظم رهبری وارد شدند و از شما خواستند تا تعلیق را بشکنید، خاطرنشان کرد: قرار بر این بود که در سال 84 سایت اصفهان راه‌اندازی شود و همین گونه هم شد. با اروپایی‌ها که مذاکره می‌کردیم می‌گفتند اصفهان راه‌اندازی شود به این شرط ‌که نطنز برای مدتی تعلیق شود. فرانسه و آلمان تقریباً با ما راه ‌آمدند، اما کشوری که مانع شد انگلیس بود و در مذاکرات آخر به فرانسه و آلمان گفت ما نمی‌توانیم توافق کنیم چون معلوم نیست اینها چند ماه دیگر سر کار هستند باید صبر کنیم تا دولت بعدی بیاید.

روحانی ادامه داد: این در حالی بود که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده بود و به زودی دولت جدید شروع به کار می‌کرد. از طرف دیگر گروه کشورهای همسو که شامل چندین کشور از جمله آفریقای‌جنوبی، الجزایر، هند و برزیل و چند کشور دیگر قرار بود با کمک آنها فعالیت آغاز شود مقام معظم رهبری نظرشان این بود که در همان دولت (دولت خاتمی) باید تعلیق شکسته شود و مصالحی را مدنظر داشتند که در جلسه سران آن مصالح را بیان کردند. لذا فرصت توافق با اروپا و یا حتی کشورهای همسو نبود با توجه به شروع کار دولت جدید، اصفهان را به دستور مقام معظم رهبری راه‌اندازی کردیم و لذا به آژانس نامه نوشتیم و تعلیق را شکستیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دانشجویی مبنی بر این‌که شما انقلاب کردید اما نتیجه‌ای که امروز می‌بینیم چندان با معیارهای انقلابی که شما برشمردید از جمله دولت فعلی همخوانی ندارد، اگر به عقب برگردیم باز هم انقلاب می‌کردید یا خیر؟ گفت: انقلاب که حتماً می‌کردیم. ما به انقلاب و جمهوری اسلامی و ایران عزیز افتخار می‌کنیم و به عملکرد دولت فعلی هم انتقاد داریم. بنده از اولین منتقدان دولت فعلی بودم و الان هم منتقدم. اگر اشکالاتی در دولت فعلی است برخی از خدمات را هم نفی می‌کنیم. اشکالات دولت را پای انقلاب ننویسید.

وی خاطرنشان کرد: این اشکالات را پای خودمان بگذاریم. مگر مردم به رئیس‌جمهور فعلی رأی نداده‌اند؟ یکسری کارهای خوب و یکسری کارهای نامناسب در دولت فعلی صورت گرفته است. برخی کارها نباید انجام می‌شد و برخی کارها معضلاتی را به وجود آورد. ما وقتی پای صندوق انتخابات می‌رویم، باید دقت کنیم. عدم دقت خودمان را پای انقلاب نگذاریم.

روحانی تأکید کرد: هرجا می‌خواهیم رأی دهیم باید دقت کنیم و سوابق آن فرد یا افراد را مدنظر قرار دهیم. شاید برخی این حرف مرا نپسندند اما طبق قانون، رئیس‌جمهور باید از میان رجال مذهبی و سیاسی انتخاب شود که معتقدم رجال مذهبی، سیاسی خیلی زیاد نیستند. اگر در همین دانشگاه نظرسنجی کنید تا رجال را بشمرند می‌بینید که عدد بالایی به دست می‌آید. علاوه بر این قانون ویژگی‌های دیگری هم برای رئیس‌جمهور مقرر کرده است ما در کشور چند هزار رجل مذهبی سیاسی نداریم. مدیر یا نخبه یا صاحب‌نظر زیاد داریم و عدد آنها به هزاران نفر می‌رسد، ولی رجال مذهبی سیاسی غیر از کارشناس، مدیر، استاد و نخبه است.

وی گفت: البته سیاستمدار و مدیر زیاد داریم اما رجال محدودند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام تأکید کرد: امیدوارم در انتخابات بعدی فردی انتخاب شود که مشکلات این هشت سال را در سال‌های بعد بتواند برطرف کند.

روحانی در پاسخ به سؤالی در مورد سیاست‌های اشتغال در کشور گفت: معتقدم راهبرد رهبری برای اشتغال همان است که در نامگذاری امسال به نام سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی مشخص کردند. اشتغال با وام درست نمی‌شود بلکه باید مشکلات تولید را حل کنیم که اگر تولید رونق یابد، کاهش بیکاری هم اتفاق خواهد افتاد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: الان ممکن است خیلی‌ها مسئله تحریم‌ها را در توجیه وضعیت اشتغال مطرح کنند اما چهار سال اول که تحریم‌ها نبود. در برنامه پنج‌ساله چهارم قرار بود سال آخر برنامه نرخ بیکاری 4/8 باشد که متأسفانه نرخ 9/11 بود تازه با تعریف خودشان که هفته‌ای یک ساعت کار در هفته به معنی اشتغال است. ضمن این‌که محصلین، دانشجویان و دانش‌آموزان و سربازان را هم شاغل محسوب می‌کنند. به علاوه، طبق همان چیزی که خودشان اعلام می‌کنند، در جامعه شهری، نرخ بیکاری جوانان 34 درصد است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخی به یکی از سؤالات مبنی بر غیرانقلابی بودن برخی از نیروها گفت: من به‌شخصه به هیچ عنوان اهانت به کسی را نمی‌پذیرم. حتی اگر کسی به دادگاه برود و جرم او اثبات شود باز هم حق نداریم به او اهانت کنیم. من با اهانت مخالفم؛ آن هم نسبت به اتهاماتی که اثبات شده نیست.

روحانی در پاسخ به سؤال دیگری در مورد شعار «بهار می‌آید» گفت: به هر حال الان روز اول اسفند است و طبیعتاً یک ماه دیگر بهار خواهد آمد اما یک عده‌ای از این شعار تعبیر به ظهور امام زمان (عج) کردند. من تعجب می‌کنم که ظاهراً یک عده‌ای مثل اینکه متولی امام زمان (عج) هستند و حتی یک وقتی در تهران به دنبال درست کردن تریبونی بودند که وقتی امام زمان (عج) ظهور کردند در آنجا سخنرانی کنند. انسان نمی‌تواند این حرف‌ها را باور کند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤالی در مورد اخلاق اسلامی اظهار کرد: در مورد اهانت و آزار دیگران فتوای بزرگان این است که فرد آزاردهنده را می‌توان تعزیر کرد. شهید ثانی می‌گوید اگر کسی بدون دلیل موجه شرعی به کسی توهین کند و فردی را آزار دهد باید او را تعزیر کرد. اخلاق اسلامی این است که آخرت خود را به خاطر این و آن نفروشیم. باید با ادب و متانت با هم برخورد کنیم. مگر ما دشمن هم هستیم؟ ما همه مسلمان و هموطنیم و همه به دنبال اعتلای این نظام و کشور هستیم.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها