دیدار رؤسای جمهور چین، قرقیزستان، افغانستان و قزاقستان با دکتر روحانی

۱۳۹۲/۰۶/۲۱     |       rouhani.ir     |     بیشکک

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران که برای شرکت در اجلاس شانگهای به بیشکک پایتخت قرقیزستان سفر کرده است، بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) به وقت محلی با "شی جی پینگ" رییس جمهور چین، "المازبک آتمبایف" رییس جمهور قرقیزستان و "حامد کرزای" رییس جمهور افغانستان دیدار و گفتگو کرد.

دیدار با با "شی جی پینگ" رییس جمهور چین

دکتر روحانی در این دیدار با تاکید بر اهمیت روابط دو کشور گفت: ظرفیت های فراوانی برای توسعه روابط ایران و چین در عرصه های دو جانبه، منطقه ای و بین المللی وجود دارد که باید مورد توجه دو کشور قرار گیرد.

رییس جمهور با اشاره به سوابق تاریخی روابط ایران و چین، جاده ابریشم را شاهد مناسبی برای این روابط تاریخی برشمرد و افزود: توسعه روابط با چین به عنوان یک کشور قدرتمند در آسیا همواره مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دکتر روحانی همکاری اقتصادی دو کشور را بسیار خوب و حائز اهمیت خواند و خواستار ارتقای این همکاریها شد.

رییس جمهور با بیان این مطلب که ایران و چین در زمینه مسایل منطقه ای اشتراک نظر دارند، به بحران سوریه اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا با چین در زمینه مسایل منطقه ای به ویژه حل و فصل بحران سوریه همکاری ها و فعالیت های موثر و سازنده ای را آغاز کند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرده که به دنبال فعالیت های صلح آمیز هسته ای است، تاکید کرد: دولت و ملت ایران خواستار اعمال حقوق قانونی خود در چارچوب معاهدات ان پی تی هستند.

رییس جمهور همچنین از پیام تبریک رییس جمهوری چین و حضور وزیر فرهنگ این کشور به عنوان نماینده وی در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران تشکر و قدردانی کرد.

شی جی پینگ رییس جمهوری چین نیز در این دیدار مواضع رییس جمهور کشورمان را در زمینه تقویت روابط و همکاری های ایران و چین مورد تقدیر قرار داد و گفت: دولت و ملت چین خواستار ارتقاء و توسعه سطح روابط و همکاری های دو کشور در تمامی زمینه ها هستند.

رییس جمهور چین افزود: جمهوری خلق چین تمام تلاش خود را برای حفظ و ارتقاء سطح همکاری های دوجانبه، منطقه ای و بین المللی دو کشور انجام خواهد داد و همواره حسن نیت خود را در این زمینه نشان داده است.

رییس جمهور چین تاکید کرد: جمهوری خلق چین از حقوق حقه ایران در زمینه دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای حمایت می کند.

شی جی پینگ در ادامه با اشاره به تحولات و بحران سوریه تاکید کرد: چین همواره به دنبال قطع خشونت در منطقه بویژه در سوریه بوده و قاطعانه راه حل صلح آمیز را برای حل بحران سوریه خواستار است و از سازمان ملل متحد نیز خواهد خواست تا راه حل سیاسی را تنها راه حل بحران سوریه قلمداد کند.

وی همچنین با تأکید بر نقش موثر و مهم منطقه ای ایران بر همکاری دو کشور ایران و چین برای ایجاد بستر و محیط مناسب برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه تأکید کرد .

رییس جمهور چین همچنین از دکتر روحانی برای دیدار از این کشور دعوت کرد.

 

دیدار با "المازبک آتمبایف" رییس جمهور قرقیزستان

روسای جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان در این دیدار، علاوه بر بررسی روابط دوجانبه تهران - بیشکک، در باره مهم ترین مسایل منطقه ای و بین المللی تبادل نظر کردند.

دکتر روحانی و آتمبایف ضمن تاکید بر ضرورت گسترش بیش از پیش روابط دوستانه جمهوری اسلامی ایران و قرقیزستان، راه های گسترش همکاری ها و مناسبات دو کشور را بررسی کردند.

رییس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار اراده سیاسی تهران را توسعه روابط دوجانبه با بیشکک دانست و اظهار امیدواری کرد که روابط دوستانه دو کشور در تمامی زمینه ها و در راستای منافع متقابل دو ملت بیش از پیش تعمیق یابد.

رییس جمهور قرقیزستان نیز با اشاره به علاقمندی کشور متبوعش برای توسعه همکاری ها و گسترش روابط دو جانبه بویژه همکاری های اقتصادی اظهار امیدواری کرد که با تلاش های مشترک طرفین، شاهد رشد و تعمیق همکاریهای تهران و بیشکک باشیم.

 

دیدار با "حامد کرزای" رییس جمهور افغانستان

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به همجواری دو کشور تاکید کرد که اراده دولت و ملت ایران همواره ایجاد رابطه خوب و برادرانه با همسایگان بویژه افغانستان برای تامین منافع دو طرف بوده است.

دکتر روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تمام تلاش خود را برای برقراری و حفظ امنیت و صلح در افغانستان بکار خواهد گرفت، ابراز امیدواری کرد تا صلح و ثبات در افغانستان که در آرامش وامنیت منطقه موثر است ،پایدار و ثابت بماند

دکتر روحانی حضور نیروهای بیگانه در منطقه بویژه افغانستان را زمینه ساز افراط گری در منطقه دانست و ابراز امیدواری کرد که این حضور پایان یابد و سرنوشت کشورهای منطقه بویژه افغانستان به دست ملت ها و دولت های آن سپرده شود.

رییس جمهور افغانستان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میهمان نوازی دولت و ملت ایران که همواره پذیرای مردم افغان بودند تحکیم و توسعه روابط دو جانبه در تمامی زمینه ها را خواستار شد.

وی نقش جمهوری اسلامی ایران برای برقراری صلح ، ثبات و امنیت در منطقه از جمله افغانستان را موثر و مهم توصیف کرد.

حامد کرزای از رییس جمهوری اسلامی ایران برای دیدار از افغانستان دعوت به عمل آورد.

 

دیدار با "نور سلطان نظربایف" رییس جمهور قزاقستان

رییس جمهوری اسلامی ایران همکاری های خوب دوجانبه را نشانه اراده ملت ها و دولت های دو کشور برای توسعه و تحکیم روابط فی ما بین دانست.

دکتر روحانی با اشاره به ظرفیت های فراوان همکاری میان ایران و قزاقستان بر لزوم توسعه همکاری های فرهنگی میان کشورهای منطقه بویژه ایران و قزاقستان برای مقابله با افراط گری، تروریسم و جرایم سازمان یافته که جزو اهداف سازمان همکاری شانگهای است، تأکید کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: سازمان های منطقه ای همچون اکو و شانگهای می توانند زمینه های همکاری ایران و قزاقستان را گسترش دهند تا مناسبات نزدیکتری با یکدیگر داشته باشند.

دکتر روحانی ضمن تأکید بر صلح آمیز بودن موضوع هسته ای ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران از نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس مقررات "ان پی تی" استقبال کرده و تحریم ها را ناعادلانه می داند.

رییس جمهوری اسلامی ایران ناآرامی، بحران و جنگ در سوریه را به ضرر همه دانست و اظهار داشت: ایران آماده است تا برای حل مشکلات منطقه بویژه بحران سوریه با کشورهای منطقه از جمله قزاقستان همکاری کند.

رییس جمهوری قزاقستان نیز در این دیدار از مواضع دکتر روحانی در عرصه های منطقه ای، بین المللی و روابط دوجانبه قدردانی و استقبال کرد.

نظربایف افزود: اراده دولت و ملت قزاقستان بر توسعه و تحکیم همه جانبه روابط و همکاری ها با ایران در تمامی زمینه ها استوار است.

وی آمادگی کشورش را برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران به منظور حل و فصل مسایل و مشکلات منطقه ای اعلام کرد.

 

اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای

رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنجشنبه) به منظور شرکت در اجلاس سران سازمان همكاری شانگهای در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی و اقتصادی عازم بیشکک پایتخت قرقیزستان شد.

رییس جمهور فردا جمعه قرار است علاوه بر شرکت در جلسه شورای سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و سخنرانی در این جلسه، با روسای جمهوری روسیه ، تاجیکستان و مغولستان دیدار و گفت وگو کند.

سازمان همكاری شانگهای، سازمان میان دولتی است كه برای همكاری های چند جانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشكیل شده است. این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان پایه گذاری شد.

سازمان همكاری شانگهای در حقیقت تركیب جدید سازمان شانگهای ۵ است كه در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد اما نام آن پس از عضویت ازبكستان به سازمان همكاری شانگهای تغییر داده شد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال ۲۰۰۴ و یك سال بعد ایران، پاكستان، هند و افغانستان در سال ۲۰۱۲ به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

نقش این سازمان از زمان تاسیس آن تاكنون در منطقه افزایش یافته است.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها