دیدار رؤسای جمهور تاجیکستان، مغولستان و روسیه با دکتر روحانی

۱۳۹۲/۰۶/۲۲     |       rouhani.ir     |     بیشکک

دیدار رؤسای جمهور تاجیکستان، مغولستان و روسیه و وزیر امور خارجه هند با رئیس جمهوری ایران

دیدار با "امامعلی رحمان" رئیس جمهوری تاجیکستان

دکتر روحانی با اشاره به فرهنگ و زبان مشترک ایران و تاجیکستان، اجرای پروژه های مشترک فرهنگی را از جمله ساخت فیلم ها و سریال هایی که مشترک میان کشورهای فارسی زبان است، برای نزدیکی این کشورها و ملت های آنها مفید خواند.

رییس جمهوری اسلامی ایران، همکاری های اقتصادی میان ایران و تاجیکستان بویژه در زمینه ساخت نیروگاه ، سد ، خطوط راه آهن و خطوط انتقال آب و برق را بسیار مهم دانست و گفت: دولت ایران آمادگی دارد تا برای توسعه همکاری های اقتصادی تهران و دوشنبه، ضمن فعال تر کردن بخش خصوصی، از اجرای پروژهای مشترک حمایت و پشتیبانی کند.

دکتر روحانی افزود: باید تلاش کنیم تا ضمن برداشتن موانع پیش روی بخش خصوصی و رفع مشکلات آن، تسهیلات لازم برای ورود این بخش به پروژه های مشترک فراهم شود.

رییس جمهوری اسلامی ایران، روابط سیاسی و فرهنگی ایران و تاجیکستان را خوب توصیف کرد و خواستار ارتقای سطح روابط و همکاری های میان دو کشور شد.

دکتر روحانی از پیشنهاد رییس جمهوری تاجیکستان برای برگزاری نشست های مشترک میان ایران ، تاجیکستان و افغانستان برای تبادل نظر به منظور توسعه همکاری های اقتصادی و اجرای پروژه های مشترک استقبال کرد.

رییس جمهوری اسلامی ایران، صلح و ثبات در افغانستان را به عنوان یک کشور همسایه و دوست مورد تأکید قرار داد و گفت: ایران و تاجیکستان می توانند برای برقراری امنیت و صلح در افغانستان به این کشور یاری دهند.

دکتر روحانی از حضور امامعلی رحمان رییس جمهوری تاجیکستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران قدردانی کرد.

رییس جمهور تاجیکستان نیز در این دیدار با اشاره به سوابق تاریخی و فرهنگی دو کشور و زبان مشترک، اراده جدی دولت و ملت تاجیکستان را برای توسعه و تعمیق روابط با ایران اعلام کرد.

امامعلی رحمان، نقش و جایگاه ایران در منطقه را در طول تاریخ بسیار برجسته و موثر خواند و گفت: ایران می تواند در حل و فصل مشکلات و بحران های منطقه ای مشارکتی موثر داشته باشد و کمک کند.

رییس جمهور تاجیکستان با اشاره به اهمیت سازمان های همکاری منطقه ای از جمله شانگهای و اکو همکاری مشترک کشورهای فارسی زبان را در این سازمان ها موجب ایفای نقش موثرتر و ارتقاء جایگاه آنها در حل و فصل مسایل منطقه ای ارزیابی کرد.

 

دیدار با "تساخیاگین البگدورج" رئیس جمهوری مغولستان

دکتر روحاني در اين ديدار که صبح امروز (جمعه) در بيشکک پايتخت قرقيزستان برگزار شد، با اشاره به سوابق و تاريخ روابط ايران و مغولستان، بر تبادل دانشجو و ارتقاء سطح مبادلات فرهنگي ميان دو کشور تاکيد کرد.

رييس جمهوري اسلامي ايران، توسعه صنعت توريسم و رفت و آمد مردم ايران و مغولستان را از ديگر زمينه هاي توسعه روابط دو جانبه دانست که منابع اقتصادي فراواني را براي ملت هاي دو کشور به همراه خواهد داشت.

دکتر روحاني توسعه راه هاي ارتباطي در منطقه و ايجاد خطوط راه آهن ميان کشورهاي منطقه را از جمله مزيت هاي آينده براي ارتقاي همکاري هاي اقتصادي و تبادل کالا ميان اين کشورها ارزيابي کرد.

رييس جمهوري اسلامي ايران ، فعال تر کردن همکاري هاي بخش خصوصي دو کشور و حمايت از پيمانکاران ايراني در اجراي طرح ها و پروژه هاي زيربنايي و مواد غذايي را از ديگر برنامه هاي تهران براي گسترش همکاري هاي اقتصادي با مغولستان خواند.

رييس جمهوري مغولستان نيز در اين ديدار با اشاره به سفرخود به ايران براي شرکت در اجلاس سران عدم تعهد، پيشرفت هاي اقتصادي ايران را چشمگير ارزيابي و اعلام کرد: مغولستان خواهان ارتقاي سطح همکاري هاي اقتصادي و فرهنگي با ايران است.

تساخياگين البگدورج ، گسترش تماس ها ميان مقامات ايران و مغولستان را براي پشتيباني از تجار و هيأت هاي بخش خصوصي بويژه در زمينه هاي صنعتي و کشاورزي را مهم خواند و گفت: با برگزاري جلسات مشترک با وزراي اختصاصي دولت خود زمينه را براي همکاري با پيمانکاران و بخش خصوصي ايران در مغولستان فراهم مي کنيم.

رييس جمهوري مغولستان از ورزش به عنوان يکي از ظرفيت هاي مهم همکاري ميان دو کشور ياد کرد و افزود: ما مي توانيم در بخش ورزش بويژه کشتي همکاري هاي خوبي را داشته باشيم و قهرمانان کشتي ايران در مغولستان شناخته شده هستند.

 

دیدار با "سلمان خورشید" وزیر امور خارجه هند

دکتر روحانی در این دیدار که صبح امروز (جمعه) در بیشکک پایتخت قرقیزستان و در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای برگزار شد، با اشاره به همکاری های خوب اقتصادی میان ایران و هند، ابراز امیدواری کرد که این همکاری ها بدون در نظر گرفتن تحریم های غیرقانونی و غیرعادلانه تحمیل شده به ایران ادامه و افزایش یابد.

رییس جمهوری اسلامی ایران، همکاری های منطقه ای ایران و هند را بسیار مهم و موثر برای منطقه دانست و گفت : روابط خوب ایران و هند نباید تحت تاثیر مسایل زودگذر قرار گیرد.

رییس جمهور افزود: ایران و هند ظرفیت ها و زمینه های خوب تاریخی و فرهنگی و منافع مشترک زیادی دارند که اراده دو طرف را برای توسعه و تحکیم همکاری های مشترک افزایش می دهد.

دکتر روحانی در ادامه به موضوع هسته ای کشورمان اشاره و تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه موضوع هسته ای همواره به مقررات بین المللی احترام گذاشته و می گذارد.

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه تمام فعالیت های هسته ای ما تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی هسته ای براساس مقررات ان پی تی است، اظهارداشت : ایران چیزی بیش از آنچه در ان پی تی برای کشورها در زمینه هسته ای مقرر شده است ، نمی خواهد.

دکتر روحانی رایزنی مقامات ایران و هند برای حل و فصل مناقشات و بحران های منطقه ای از جمله در افغانستان و سوریه را مفید و موثر دانست و تصریح کرد : حل بحران های منطقه ای بویژه در سوریه، راه حل نظامی ندارد و تنها راه حل های سیاسی و مسالمت آمیز است که می تواند موثر واقع شود.

رییس جمهوری اسلامی ایران همکاری های ایران و هند در زمینه راه آهن و انرژی را تأمین کننده منافع کوتاه مدت و بلند مدت دو کشور دانست و گفت: دو طرف باید تسهیلاتی را برای ارتقاء مبادلات اقتصادی و امور بانکی فراهم آورند.

وزیر امور خارجه هند نیز در این دیدار اعلام کرد : هند مصمم است برای یک رابطه دراز مدت و همکاری همه جانبه با ایران که به نفع منافع ملت های دو کشور باشد، گام بردارد.

سلمان خورشید مشارکت کشور متبوعش در اجرای طرح های زیربنایی و گازی در ایران از جمله در چابهار را مهم و آن را زمینه ساز ارتقاء سطح همکاری های اقتصادی دو کشور خواند.

وی از موضعگیری های هوشمندانه رییس جمهوری اسلامی ایران قدردانی کرد و گفت: هندوستان همواره بر حق ایران برای دستیابی به انرژی مسالمت آمیز هسته ای تاکید داشته و همیشه در مجامع بین المللی از این موضع حمایت کرده است.

وزیر امور خارجه هند با بیان اینکه ادامه همکاری ایران و هند در چارچوب کریدور شمال جنوب مفید و موثر است ، خواهان ارتقاء سطح همکاری های دو کشور در این چارچوب شد.

 

دیدار با "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه

دکتر روحانی با قدردانی از پیام تبریک پوتین و حضور نماینده این کشور در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران تصریح کرد: کشور روسیه به عنوان همسایه بزرگ ایران همواره مورد توجه همه دولت ها در ایران بوده و دولت جدید نیز در صدد توسعه و گسترش این روابط در تمامی عرصه ها است.

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز فرصت مناسبی ایجاد شده است که ایران و روسیه در مورد مسایل دوجانبه و مسایل حساس منطقه ای و بین المللی با هم تبادل نظر کنند و قطعاً این تبادل نظر در حل مسایل و مشکلات موثر خواهد بود.

دکتر روحانی افزود: هر چه مشورت ها و تبادل نظرها بیشتر باشد به حل مشکلات و بحران های منطقه خاورمیانه کمک بیشتری خواهد کرد.

رییس جمهور تصریح کرد: ابتکار مسکو در زمینه حل بحران سوریه و نیز قدم هایی که دولت روسیه در این زمینه برداشته امیدی را بوجود آورد که از یک جنگ جدید جلوگیری شود.

دکتر روحانی با اشاره به فعالیت های مسالمت آمیز هسته ای ایران گفت: ما خواهان حل و فصل سریع این مساله در چارچوب مقررات بین المللی هستیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این مطلب که روسیه در زمینه حل مساله هسته ای ایران قدم های مهمی را در گذشته برداشته است، افزود: امروز فرصت بهتری فراهم شده تا در این زمینه بتوان با همکاری و تبادل نظر مسایل هسته ای ایران را حل و فصل کرد.

رییس جمهوری روسیه نیز در این دیدار، جمهوری اسلامی ایران را برای روسیه همسایه ای بسیار خوب و مهم توصیف کرد و گفت: تهران و مسکو می توانند در زمینه های مختلف و در چارچوب همکاری های منطقه ای، دوجانبه و بین المللی از جمله سازمان همکاری شانگهای فعالیت های مشترک بیشتری انجام دهند.

پوتین افزود: روسیه همکاری های مشترک وسیعی را با ایران دنبال می کند و خواستار گسترش و تعمیق روابط و همکاری ها هستیم.

 

 

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها