بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسئولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

۱۳۹۲/۰۶/۲۵     |       rouhani.ir     |     تهران

رییس‌جمهور: تمام مردم ایران وقتی سپاه پاسداران و یک فرد پاسدار را می‌بینند، باید احساس امنیت و آرامش کنند و او را دژ مستحکم و مدافع خود بدانند

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در بیستمین مجمع سراسری فرماندهان و مسوولین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در خصوص مهمترین مسائل كشور و شرایط حساس منطقه ای سخنانی ایراد كرد.

دکتر روحانی با بیان اینكه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، پاسداری، ایستادگی و جهاد برای حراست از انقلاب اسلامی را بر عهده داشت در روزهای اولیه استقرار انقلاب برای حراست از انقلاب اسلامی، در تمام نقاط كشور از جان مایه گذاشتند، گفت: سپاه پاسداران در خط مقدم دفاع از انقلاب حضور داشت و ناامنی های گوشه و كنار كشور و توطئه های خارجی كه استكبار به سركردگی آمریكا علیه ملت ایران انجام می دادند را یكی پس از دیگری خنثی می كرد.

رییس جمهور تصریح كرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با سرمایه معنوی كه تا به امروز حفظ كرده است، به عنوان نیرویی متمایز از نیروهای مسلح جهان ترسیم می شود.

دکتر روحانی خاطر نشان كرد: امروز باید با همان معنویت، خلوص، صلابت، اقتدار و روحیه ای كه در فضای جبهه ها میان سپاهیان اسلام حاكم بود و موجب پیروزی‌های مكرر می‌شد به راه خود ادامه دهیم.

رییس جمهور با بیان اینكه دشمن از تجهیزات و امكانات نظامی كه نیروهای مسلح ما در اختیار دارند، نمی ترسد بلكه هراس حقیقی آنها از انگیزه، معنویت، خلوص و اتصال جبهه های ما با خاندان رسالت و اهل بیت (ع)‌ است، گفت: امید،‌ معنویت و اتصال به آسمان همان چیزی است كه در نیروهای سپاه ما وجود دارد و دشمن از آن در هراس است كه باید این خصوصیات را حفظ و ارتقاء بخشیم.

دکتر روحانی در تشریح سرمایه اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اظهار داشت: سپاه باید دژ مستحكم و پناه همه مردم باشد و در این مسیر مسلمان، غیرمسلمان، شیعه، سنی، روستایی و شهری هیچ تفاوتی با یكدیگر ندارند بلكه سپاه باید در كنار و همراه همه مردم باشد. به بیان امیرالمؤمنین(ع) جنود و نیروهای مسلح باید حصون الرعیّه باشند یعنی پناه و دژ همه مردم. امام نفرمود: «حصون المسلمین» یا «حصون المؤمنین» نفرموده «دژ مؤمنین یا مسلمین» بلکه بعنوان پناه همه مردم دانسته است.

رییس جمهور اظهار داشت: هنگامی كه مردم، سپاه پاسداران و پاسداری را می بینند باید احساس امنیت و آرامش كرده و آنها را دژ مستحكم و مدافع حقوق خود بداند .

وی افزود: باید سپاه به گونه‌ای باشد كه همه شهروندان بقاء و استمرار حقوق شهروندی خود را کنار حضور سپاه اسلام و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران احساس كنند.

دکتر روحانی با بیان اینكه سرمایه اجتماعی سپاه همان اعتماد و علاقه شدید مردم به این نیروی مقتدر است، گفت: سپاه باید از جریانات سیاسی به دور باشد؛ چرا كه جایگاه او جایگاهی برتر از این جریانات و بازی های جناحی است. نباید به جناح یا حزبی وابسته باشد.

رییس جمهور افزود: سپاه باید متعلق به همه ملت باشد چرا كه اگر روزی نیاز به حضور آحاد ملت در صحنه بود، آن بستری كه باید همه مردم را زیر پرچم اسلام به میدان بیاورد، سپاه است.

دکتر روحانی با بیان اینكه امروز زمانی حساس برای منطقه و ایران است، گفت : آن نیرویی كه در خط مقدم قرار داشته و در برابر همه توطئه ها ایستاده و باید بایستد، سپاه پاسدارن انقلاب اسلامی است.

رییس جمهور با بیان اینكه اولین قدم برای مقابله با توطئه دشمنان شناخت تهدیدات است، گفت: اگر در شناخت تهدیدات خطا و اشتباهی صورت بگیرد، خطرناك خواهد بود.

دکتر روحانی شناخت تهدیدات، برنامه‌ریزی برای مبارزه و داشتن استراتژی از اقدامات موثر در كسب پیروزی برشمرد و تصریح كرد: اگر در این زمینه اشتباهی صورت گیرد مطمئناً با شكست همراه خواهد بود و این همان موضوعی است كه آمریكایی ها در حمله به افغانستان و عراق مد نظر قرار نداده و شكست خوردند و در سوریه نیز همین شرایط وجود دارد.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به شرایط حساس منطقه به ویژه موضوع سوریه گفت: امروز شرایط در سوریه به خاطر دعوا بر سر یك فرد، طایفه و یا گروه نیست بلكه بر همگان روشن است كه غرب برای كل منطقه برنامه ریزی كرده و این منطقه را به شكل فعلی نمی پذیرد.

دکتر روحانی مساله سوریه را موضوع سرنوشت‌ساز برای منطقه ای حساس دانست و خاطر نشان كرد: امروز مستكبران به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی موضوع هجمه علیه سوریه را نیز به راه انداختند و به دنبال تثبیت منافع رژیم صهیونیستی و تضعیف خط مقاومت در برابر این رژیم هستند.

رییس جمهور تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران همانطور كه همواره اعلام كرده با سلاح شیمیایی و كشتار جمعی مخالف است.

وی اضافه کرد: اشتباه غربی ها این است كه تصور می كنند جمهوری اسلامی به دنبال فرصتی برای سلطه نظامی بر منطقه است.

دکتر روحانی تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال سلطه نظامی بر منطقه نبوده و اگر امروز كشوری قدرتمند به شمار می رود، قدرت او به خاطر نفوذ گفتمانی است كه در تعامل با كشورها در پیش گرفته است.

رییس جمهور با بیان اینكه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی امروز در منطقه نه تنها سپاه جنگ نیست بلكه سپاه صلح، ثبات، امنیت و آرامش است، گفت: گفتمان ما، مردم سالاری، ثبات،‌ وحدت، برادری و مبارزه با تروریسم در كل منطقه است.

دکتر روحانی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران خود قربانی ترور، سلاح شیمیایی و كشتار جمعی است تنها راه حل برون رفت از مشكلات را خروج متجاوزان و مستكبران از منطقه دانست.

رییس جمهور تصریح كرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار بازگشت صلح و ثبات به سوریه و اعمال رأی و نظر مردم این كشور است.

دکتر روحانی با بیان اینكه امروز آمریكایی‌ها و اروپایی‌ها که كماكان بر طبل جنگ می‌كوبند، خودشان متوجه آثار شوم شروع جنگ در منطقه شده اند، گفت: عدم موفقیت آمریكا در اقدامات پیشین این کشور علیه کشورهای منطقه خود عاملی برای احتراز آنها از جنگ جدید در منطقه است.

رییس جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران می خواهد جنگی جدید در منطقه آغاز نشود و با همه توان در این مسیر تلاش کرده و خواهد كرد، گفت: مطمئناً اگر به هر دلیلی اتفاقی بیفتد كشورها و ملت های منطقه در مساله سوریه بی تفاوت نخواهند بود و جمهوری اسلامی ایران نیز در این موضوع سرنوشت‌ساز بی‌تفاوت نخواهد بود.

دکتر روحانی افزود: ما به وظیفه انسانی خود عمل می كنیم و خداوند ملت های منطقه را در برابر توطئه های متجاوزین حفظ كرده و آنها را از این توطئه ها عبور خواهد داد.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص مشكلات داخلی و توطئه دشمنان برای اعمال فشار به ملت ایران گفت: امروز توطئه و تهدید اول دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران در زمینه اقتصادی و مسائل مربوط به معیشت مردم است و این موضوع را با تحریم ها كه با بهانه های واهی و غیر عادلانه و غیر قانونی وضع شده، دنبال می كنند.

دکتر روحانی با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال سلاح اتمی نبوده و نخواهد بود و این موضوع بارها از سوی رهبر معظم انقلاب نیز بیان شده است، تصریح كرد: دشمنان ملت ایران می دانند كه ما بدنبال فناوری صرفاً صلح آمیز هسته ای هستیم و تحریم بهانه ای است كه برای تضعیف و فشار به ملت ایران پیش رو گرفته اند اما به هر حال آنها، برخی كشورها را در این توطئه خود شریك كرده و مصوباتی را در شورای امنیت و اتحادیه اروپا علیه ملت ایران تصویب كرده اند.

رییس جمهور با بیان اینكه تحریم در زمینه فروش نفت و فعالیت‌های بانکی علیه کشوری، به معنای ضربه زدن به معیشت مردم آن کشور است، گفت: دشمن هدف را فشار بر زندگی مردم قرار داده و با این اقدام قصد تسلیم و ناامید کردن مردم و جدایی آنان از انقلاب اسلامی را دارد که باید این نقشه دشمن را ناکام سازیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه مردم در انتخابات 24 خرداد بسیار خوب شرایط حساس کشور را درک کرده و با حضور خود حماسه سیاسی به عنوان اولین ضربه به توطئه دشمنان را خلق کردند، گفت: انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری از جمله انتخاباتی بود که با حضور بانشاط مردم در امنیت کامل و بدون هرگونه تهدید و جنجالی برگزار شد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز باید با خلق حماسه اقتصادی در کشور توطئه دشمنان را برای تحت فشار قرار دادن معیشت مردم خنثی کنیم، گفت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که حافظ و در خط مقدم دفاع از انقلاب قرار دارد، امروز وظیفه بزرگی در این زمینه بر دوش دارد و با ظرفیت‌های فراوانی که در اختیار دارد، در شرایط مختلف می‌تواند، وارد عمل شود.

دکتر روحانی با بیان اینکه شایعاتی که در خصوص سپاه مطرح می‌شود و می‌خواهد آن را رقیب مردم و به صورت پیمانکار معرفی کنند، هرگز قابل قبول نیست، گفت: سپاه دارای توان نیروی انسانی، تجهیزات و برنامه‌ریزی است و باید امروز در شرایطی که دشمن اقتصاد را هدف قرار گرفته وارد عمل شده و با شناختی که از شرایط کشور و ملت دارد آستین را بالا زده و بخشی از بار مردم، نظام و دولت و چند پروژه ملی و بزرگ را بر عهده گیرد.

رییس جمهور با بیان اینکه مبارزه با فساد و قاچاق کالا از دیگر موضوعاتی است که سپاه باید در این زمینه نیز از توان خود استفاده کرده و نقش‌آفرینی کند، تصریح کرد: مردم همانطورکه در جنگ معنویت و خلوص سپاهیان را درک کرده‌اند امروز هم باید شاهد خلوص سپاه برای حرکت چرخ‌های تولید در جهت رشد و پیشرفت روزافزون باشند.

دکتر روحانی تأکید کرد: علی‌رغم مشکلات فراوان، دولت به آینده کشور کاملاً امیدوار است و به حول و قوه الهی با دست پرتوان دولت و ملت حماسه اقتصادی خلق خواهد شد.

پیش از سخنان رییس‌جمهور سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سخنانی ضمن ارائه گزارشی از اقدامات و فعالیت‌های سپاه در زمینه‌های گوناگون، تصریح کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با بهره‌گیری از امکانات خود از جمله بسیج مردمی و امکاناتی که در زمینه سازندگی در اختیار دارد آماده حمایت و پشتیبانی از برنامه‌های دولت در بخش‌های مختلف است.

همچنین دکتر روحانی در ابتدای ورود به محل برگزاری مراسم از سوی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و حجت‌الاسلام سعیدی نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مورد استقبال قرار گرفت و از یگان تشریفات مستقر در محل سان دید.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها