دیدار رؤسای جمهور اتریش، تونس و لبنان با دکتر روحانی

۱۳۹۲/۰۷/۰۳     |       rouhani.ir     |     نیویورک

در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد،
دیدار رؤسای جمهور اتریش، تونس، لبنان، نخست وزیر پاکستان و وزیر امورخاجه آلمان با دکتر روحانی

دیدار "هانس فیشر" رئیس جمهور اتریش با دکتر روحانی

روسای جمهوری اسلامی ایران و اتریش پیش از ظهر امروز (سه شنبه) به وقت محلی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی بحث وتبادل نظر کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهور اسلامی ایران با اشاره به اهمیت توسعه مناسبات همه جانبه ایران و اتریش، گفت: جمهوری اسلامی ایران علیرغم مشکلات چند سال اخیر، پیامهای مثبتی از جانب اتریش دریافت کرده است.

دکتر روحانی در ادامه با بیان اینکه فعالیتهای هسته ای ایران صلح آمیز بوده و در آینده نیز همین طور خواهد بود، گفت: تمامی فعالیتهای جمهوری اسلامی ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دارد.

رییس جمهور تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره با تولید، نگهداری و اشاعه سلاح های هسته ای مخالف بوده و معاهدات قانونی در این زمینه را پذیرفته است.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران مخالف هرگونه سلاح نامتعارف از جمله سلاح شیمیایی است، گفت: ایران در موضوع هسته ای همواره در جهت برطرف کردن نگرانی ها تلاش کرده است.

رییس جمهور رفع نگرانی را تنها از طریق گفتگو و تعامل سازنده امکان پذیر دانست و اظهار داشت: تحریم و تهدید در برخورد با ملت ها هرگز قابل پذیرش نبوده و جمهوری اسلامی ایران تحریم‌های یکجانبه اروپا علیه ملت ایران را در مسیر حل و فصل مسائل مضر و ناکارآمد می‌داند.

رییس جمهور ضمن اظهار امیدواری از رفع تحریم ها علیه مردم ایران، گفت: تحریم های بانکی و مهمتر از آن تحریم دارو عملی غیرانسانی است.

هانس فیشر رییس جمهور اتریش نیز در این دیدار با اشاره به سوابق دیدارهای خود با مقامات جمهوری اسلامی ایران گفت: اتریش در جهت مرتفع کردن مسائل موجود در روابط ایران با اتحادیه اروپا طی 6 ماه آینده تلاش خواهد کرد.

وی افزود: ما علاقه داریم که همه کشورها از جمله ایران از حق استفاده صلح آمیز انرژی هسته ای برخوردار باشند.

رییس جمهور اتریش گفت: شما به روشنی نظرات و دیدگاههای خود را شرح می‌دهید و من نیز تلاش می کنم درباره دیدگاههای جامعه بین‌المللی توضیح دهم و این بیانگر آن است که گفتگو یک راه حل مناسب است.


دیدار "نواز شریف" نخست وزیر پاکستان با دکتر روحانی


نخست وزیر پاکستان در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار که در مقر سازمان ملل متحد برگزار شد، رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر پاکستان بر علاقمندی دو کشور برای توسعه و تعمیق هر چه بیشتر روابط دو جانبه تأکید و نسبت به حل مسایل و مشکلات منطقه‌ای اظهار امیدواری کردند.

دکتر روحانی و نخست وزیر پاکستان مسأله تروریسم را در منطقه موضوعی جدی توصیف کرده و مبارزه با آن را مورد تأکید قرار دادند.

نخست وزیر پاکستان در این دیدار ضمن تبریک به دکتر روحانی به عنوان رییس‌جمهوری اسلامی ایران خواستار ارتقاء هر چه بیشتر روابط دوجانبه شد.

وی در خصوص پروژه خط لوله گاز پاکستان نیز گفت: وزیر نفت پاکستان را در این خصوص به تهران خواهد فرستاد.

وی همچنین از دکتر روحانی برای دیدار از کشور پاکستان دعوت کرد.

دکتر روحانی ضمن تبریک انتصاب آقای نواز شریف به عنوان نخست‌وزیر پاکستان و قبول دعوت وی برای سفر به این کشور اظهار امیدواری کرد که بتواند در فرصت مناسب به این کشور سفر کند. 


دیدار "گیدو وستروله" وزیر امور خارجه آلمان با دکتر روحانی


وزیر امور خارجه آلمان با حضور در محل اقامت دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران با وی دیدار و گفتگو کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با تبریک انتخاب مجدد مرکل، از توسعه روابط تاریخی و سنتی ایران و آلمان ابراز خرسندی کرد.

دکتر روحانی به روابط اقتصادی دو کشور نیز اشاره و اظهار امیدواری کرد روابط دوجانبه ایران و آلمان در عرصه‌های مختلف بویژه زمینه های اقتصادی بیش از گذشته توسعه یابد.

رییس جمهور با اشاره به نقش مهم آلمان در مذاکرات هسته‌ای گفت: امیدوارم که آلمان در حل و فصل مسایل هسته‌ای ایران نقش مؤثری ایفا کند.

دکتر روحانی آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای اطمینان بخشی به ملل دیگر در مورد مسایل هسته ای ایران را اعلام و تصریح کرد: ما مخالف تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه هستیم، چرا که این تحریم‌ها غیرقانونی و غیرانسانی است.

رییس جمهور گفت: ما در مذاکرات 5+1 باید فعال‌تر باشیم تا این موضوع زودتر به نتیجه برسد که ظاهراً در طرف اروپایی هم اراده لازم وجود دارد.

دکتر روحانی ضمن ابراز نگرانی از بحران سوریه بر لزوم تلاش برای برچیده شدن سلاح شیمیایی و کشتار جمعی از منطقه تأکید کرد.

رییس جمهور تصریح کرد: بنده در مورد سوریه از تبلیغات سخن نمی‌گویم. من از سرهای بریده و بدن‌های پاره‌ پاره‌ای سخن می‌گویم که به اسم دین قربانی شده‌اند.

وزیر امور خارجه آلمان نیز در این دیدار با قدردانی از سخنان دکتر روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: رویکرد شما بسیار سازنده بود.

وی روابط دوجانبه بویژه در زمینه تجاری ایران و آلمان را گسترده و قدیمی دانست و گفت: آلمان به عنوان یک کشور تجاری تحریم را دوست ندارد.

وزیر امور خارجه آلمان مذاکرات آینده گروه 1+5 با ایران را امیدوارکننده دانست و گفت: آلمان خواستار کاهش و انعطاف‌پذیری تحریم‌ها بوده و ما به دنبال راه حل سیاسی و دیپلماتیک در این موضوع هستیم.


دیدار "محمد منصف المرزوقی" رئیس‌ جمهور تونس با دکتر روحانی


روسای جمهوری اسلامی ایران و تونس در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در مقر این سازمان با یکدیگر دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.

دکتر روحانی در این دیدار، ضمن قدردانی از حضور هیات بلندپایه تونس در مراسم تحلیف ریاست جمهوری ایران، روابط ایران و تونس را در تمام زمینه ها با اهمیت خواند.

طرفین در این دیدار با اشاره به همکاری دو کشور در بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، بر اهمیت مبارزه با تروریزم در منطقه از جمله در سوریه به خاطر حفظ وجهه اسلام در جهان تاکید کردند.


دیدار "میشل سلیمان" رئیس‌ جمهور لبنان با دکتر روحانی

حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران و رییس جمهوری لبنان امروز (چهارشنبه) در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد و در مقر این سازمان با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند.

دکتر روحانی در این دیدار با اشاره به اهمیت روابط ایران و لبنان، در توسعه بیش از پیش همکاری های متقابل تاکید کرد.

رییس جمهور با ابراز نگرانی از وضع اسفبار سوریه و کاربرد سلاح شیمیایی در این کشور گفت: همه کشورهای منطقه باید تلاش کنند تا جنگ داخلی در سوریه پایان یابد.

دکتر روحانی حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت در لبنان را اعلام و مبارزه با تروریسم را مهم دانست و گفت: البته حمایت ایران از توسعه لبنان نیز برای ما مهم است.

رییس جمهور لبنان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از توسعه روابط دو کشور اظهار امیدواری کرد که مناسبت فی ما بین ایران و لبنان در عرصه‌های مختلف روز به روز افزایش یابد.

وی اظهار امیدواری کرد که حوادث و تحولات در منطقه، به لبنان آسیبی نرساند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها