دیدار رؤسای جمهور ترکیه و سریلانکا، نخست وزیران اسپانیا و ژاپن، رئیس شورای اتحادیه اروپا با دکتر روحانی

۱۳۹۲/۰۷/۰۴     |       rouhani.ir     |     نیویورک

در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل،
دیدار رئیس‌ جمهور ترکیه، ن
خست وزیر اسپانیا، نخست وزیر ژاپن، رئیس شورای اتحادیه اروپا، معاون رئیس جمهور عراق و رئیس‌ جمهور سریلانکا با دکتر روحانی

دیدار "عبدالله گل" رییس‌جمهوری ترکیه با دکتر روحانی

روسای جمهوری اسلامی ایران و ترکیه امروز چهارشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با یکدیگر دیدار و در خصوص روابط دوجانبه و مسایل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی بحث و تبادل نظر کردند.

رییس جمهوری اسلامی ایران در این دیدار با اشاره به روابط خوب ایران و ترکیه گفت: ایران و ترکیه با سابقه طولانی فرهنگی و تاریخی، منافع مشترک فراوانی دارند و باید از این سوابق در جهت توسعه روابط استفاده شود.

دکتر روحانی گفت: ترکیه کشور دوست، برادر و همسایه جمهوری اسلامی ایران است.

رییس جمهور با اشاره به همکاری گسترده تجاری و اقتصادی تهران – آنکارا، تأکید کرد: ارقامی برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی خود تا سال 2015 پیش‌بینی کرده‌ایم، باید با تلاش یکدیگر بتوانیم هر چه زودتر به این رقم دست پیدا کنیم.

دکتر روحانی همکاری کشورهای منطقه بویژه ایران و ترکیه را در حل و فصل مشکلات منطقه مهم ارزیابی کرد و گفت: اولین قدم مشترک دو کشور این است که تلاش کنیم اوضاع سوریه بدتر از این نشود و مشکلات این کشور هر چه زودتر حل شود.

رییس جمهور تروریسم را برای کل منطقه خطرناک توصیف کرد و گفت: در این زمینه همه باید تلاش کنیم که گروه‌های تروریستی از سوریه خارج شده و نگذاریم این گروه‌ها به هم نزدیک‌تر شوند.

دکتر روحانی همکاری کشورهای منطقه برای حل بحران سوریه را به نفع همه ملت‌ها دانست و گفت: ما در منطقه منافع و اهداف مشترک فراوانی داریم و باید آن را در جهت توسعه روابط خود بکار گیریم.

رییس جمهور گفت: منافع هیچ‌کس در مسأله سوریه نزدیک‌تر از همسایگان آن در منطقه نیست و ما باید در این رابطه به راه حل مشترک برای بحران سوریه برسیم.

عبدالله گل رییس‌جمهور ترکیه نیز در این دیدار با تبریک مجدد انتخاب دکتر روحانی گفت: پیروزی شما در انتخابات نه تنها برای ایران اهمیت دارد، بلکه در کل منطقه تاثیرگذار است.

رییس‌جمهور ترکیه با تأکید بر اهمیت روابط دو کشور اظهار امیدواری کرد که همکاری‌های متقابل در راستای منافع دو دولت و دو ملت بیش از گذشته توسعه یابد.

وی با اشاره به نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در حل و فصل مشکلات منطقه، بر ضرورت همکاری هر چه بیشتر کشورهای منطقه برای حل بحران سوریه تأکید کرد.


دیدار جمعی از شخصیت‌های اندیشکده‌های آمریکایی با دکتر روحانی


در پایان سومین روز سفر رییس‌جمهور به نیویورک، جمعی از شخصیت‌های اندیشکده‌های آمریکایی با حضور در محل اقامت دکتر روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران با ایشان دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار برخی از شخصیت‌های اندیشکده‌های آمریکایی نیز به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.


دیدار "خضیر الخزاعی" معاون رییس جمهور عراق با دکتر روحانی

معاون رییس جمهور عراق در حاشیه شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی سازمان ملل با دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت وگو کرد.

دکتر روحانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی، فرهنگی و اشتراکات مذهبی میان ملت های ایران و عراق اظهار داشت: دوملت بزرگ و برادر همواره منافع خود را درتامین منافع مشترک یکدیگر می بینند.

وی با اشاره به روابط دوستانه میان تهران – بغداد، اظهار داشت: بدون شک ظرفیت های بیشتری برای توسعه روابط در عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی ، گردشگری و زایرین دو کشور وجود دارد.

رییس جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تداوم اقدامات تروریستی در عراق گفت: ازاینکه مردم این کشور همچنان از اقدامات تروریستی در رنج هستند، متاسف هستیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران به مسئله حضور تروریسم در منطقه اشاره کردو گفت: امروز از افغانستان گرفته تا پاکستان و عراق شاهد اقدامات تروریستی هستیم و بحران سوریه به یک مصیبت بزرگتر تبدیل شده است.

وی همکاری و هماهنگی کشورهای منطقه برای مبارزه با افراطی گری و تروریسم را اقدامی مهم و ضروری دانست .

دکتر روحانی بر حل بحران سوریه از راههای سیاسی و غیر نظامی تاکید کردو گفت: اگر بحران کنونی در سوریه حل و فصل نشود، ممکن است دامن آن سایر کشورهای منطقه را نیز فرا بگیرد.

معاون رییس جمهور عراق هم ضمن ابراز خرسندی از دیدار با رییس جمهوری اسلامی ایران، گفت: بسیار مسرور و خرسندیم که شخصیتی اندیشمند، متفکر و منطقی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران از سوی مردم این کشور انتخاب شده است.

وی خطاب به دکتر روحانی گفت : شما دارای دلی بزرگ و اندیشه ای والا هستید و امیدوارم مجموعه اقدامات دولت جنابعالی برای ملت های ایران و منطقه خیر وبرکت داشته باشد.

وی علاقمندی دولت عراق برای توسعه روابط همه جانبه با جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد و گفت: مایلیم روابط خود را با دولت و ملت ایران در همه عرصه‌ها تحکیم بخشیم.


دیدار "ماریا رخوی" نخست وزیر اسپانیا با دکتر روحانی

نخست وزیر اسپانیا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مقر این سازمان با حجت‌الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.

دکتر روحانی در این دیدار با ابراز خرسندی از دیدار و گفتگوهای سازنده فیمابین بر گسترش روابط دو کشور در تمام زمینه ها تاکید کرد.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: ایران در موضوع پرونده صلح آمیز هسته‌ای همواره بر اساس معیارهای قانونی عمل کرده و آماده رفع نگرانی بر اساس حقوق متقابل است.

دکتر روحانی گفت: تحریم های وضع شده بر علیه ایران، تحریم های کور است و تحریم کنندگان نیز به این مهم رسیده اند که این تحریم ها نتیجه معکوس دارد.

رییس جمهور در مورد بحران سوریه خاطرنشان کرد: همه باید کمک کنند که بحران در سوریه و کشتار مردم بی گناه خاتمه یابد.

نخست وزیر اسپانیا در این دیدار با تبریک انتخاب دکتر روحانی به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: انتخاب شما امیدهای زیادی ایجاد کرده و توقعات را ارتقاء داده است.

وی با اشاره به سوابق تاریخی ایران و اسپانیا گفت: جمهوری اسلامی ایران کشوری بزرگ و با تاریخی پرافتخار است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه مسایل فیمابین اتحادیه اروپا و ایران هر چه سریعتر حل و فصل شود، تاکید کرد: می دانیم که تحریم های اعمال شده علیه ایران نهایتاً به مردم آسیب می‌رساند و هزینه‌اش برای مردم است، بر این اساس کشورهای اتحادیه اروپا مایلند هر چه سریع‌تر شرایط موجود تغییر کرده و موضوع تحریم‌ها مورد بازبینی قرار گیرد.

وی در ارتباط با بحران سوریه و حل مساله فلسطین به تبادل نظر با دکتر روحانی پرداخت.


دیدار "یوکیو هاتویاما" نخست وزیر ژاپن با دکتر روحانی


حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران در ادامه دیدارها و مذاکرات فشرده خود با سران و مقامات مختلف جهان صبح امروز به وقت محلی با نخست وزیر ژاپن دیدار و گفتگو کرد.

دکتر روحانی و شین زو آبه ضمن گفتگو و تبادل نظر در خصوص مهمترین مسائل جهانی و منطقه‌ای راههای توسعه روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف، به ویژه توسعه همکاری های اقتصادی و فرهنگی را مورد بررسی قرار دادند.

رییس جمهور در این دیدار از نخست وزیر ژاپن به خاطر ارسال پیام تبریک و اعزام نماینده ویژه در مراسم تحلیف شروع به کار دولت تدبیر و امید تشکر کرد.

دکتر روحانی با یادآوری روابط تاریخی تهران- توکیو گفت: زمینه های بسیار مناسبی برای سرمایه گذاری شرکت های ژاپنی در ایران فراهم است و آماده هستیم در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست و مبارزه با مواد مخدر همکاری های خود را با توکیو گسترش دهیم.

رییس جمهور اظهار امیدواری کرد که موضوع هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران در کوتاه ترین زمان ممکن به حل و فصل نهایی برسد.

دکتر روحانی به تحریم های غیرقانونی و غیرانسانی علیه ملت ایران اشاره و اظهار امیدواری کرد این تحریم‌ها هر چه سریع تر برداشته شوند.

رییس جمهور به بحران سوریه هم اشاره کرد و گفت: سوریه درگیر خطرناکترین جنگ داخلی است و تهران از تمام توان و نفوذ خود برای پایان دادن به این جنگ خونین استفاده می‌کند.

نخست وزیر ژاپن هم در این دیدار با تقدیر از سیاست های دولت دکتر روحانی برای تعامل و ارتباط دوستانه و مستحکم با کشورهای مختلف اظهار امیدواری کرد که در کوتاه ترین زمان ممکن موضوع هسته ای ایران حل و فصل شود.

وی افزود: توکیو به توسعه روابط همه جانبه خود با تهران در چارچوب روابط بین‌المللی کاملا امیدوار است.

وی همچنین به مساله بحران سوریه و استفاده از سلاح های شیمیایی اشاره کرد و گفت: ما هم از خطرات سلاح های شیمیایی و کشتار جمعی احساس نگرانی می‌کنیم.


دیدار "هرمان ون رمپوی" رئیس شورای اتحادیه اروپا و "کاترین اشتون" مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با دکتر روحانی

رییس شورای اتحادیه اروپا امروز پنجشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با دکتر روحانی دیدار و گفتگو کرد.

رییس‌جمهور در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی ایران و اروپا بر ضرورت توسعه هر چه بیشتر روابط بین ایران و اتحادیه اروپا در ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سیاسی تاکید کرد.

دکتر روحانی با اشاره به اقدامات غیرقانونی برخی از قدرت های جهانی در قبال مردم ایران خاطرنشان کرد: تلاش برای منزوی کردن ایران، ارتباط و اعتماد دو جانبه را کمتر می کند.

رییس جمهور گفت: تحریم و تهدید راه حل نیست بلکه این موضوع اثر معکوس دارد؛ در شرایط جدید با حسن نیت بیشتر می توان به راه حل برد- برد رسید.

دکتر روحانی تاکید کرد: ما می خواهیم در خصوص موضوع هسته ای تبعیض در مورد ایران اعمال نشود و در این رابطه حقوق برابر داشته باشیم.

رییس جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال پنهان کردن فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود نیست، افزود: همه فعالیتهای هسته‌ای ایران زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی است.

دکتر روحانی تصریح کرد: سلاح کشتار جمعی در دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران نیست و ما خود قربانی سلاح های نامتعارف هستیم.

رییس جمهور با بیان اینکه مردم ایران در انتخابات اخیر قدرت جدیدی به دولت دادند که در شعار تعامل موثر و سازنده با جهان تجلی یافته است، گفت: امیدوارم طرف های مذاکرات ما از این دریچه باز شده استفاده کنند.

دکتر روحانی گفت: مذاکره درباره همه مسائل مناسب است ولی موضوع هسته ای ایران اولویت دارد.

رییس جمهور به تحولات منطقه به ویژه بحران سوریه اشاره کرد و گفت: نگران تجمع گروههای تروریستی در سوریه هستیم و آماده حضور بدون شرط در هر اجتماع بین المللی برای حل و فصل بحران سوریه هستیم.

رییس شورای اتحادیه اروپا نیز در این دیدار با اشاره به نقش مهم ایران در منطقه گفت: در مورد مسائل سوریه نگرانی های ایران را درک می کنیم، بنابراین برای ما نیز راه حل سیاسی اولویت دارد.

وی خطاب به دکتر روحانی گفت: امید و اعتماد دو کلمه کلیدی در سخنان شماست و ما نیز آماده حفظ حقوق ملت ایران در کاربرد انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز هستیم.

وی همچنین دیدار امروز گروه 1+5 با مذاکره کنندگان ایرانی در خصوص موضوع هسته‌ای را که با حضور وزرای خارجه این کشورها برگزار می شود، بسیار مهم و نقطه عطف در روابط میان اتحادیه اروپا و ایران توصیف کرد.


دیدار "
ماهيندا راجاپاسکا" رئیس‌جمهوری سریلانکا با دکتر روحانی

روسای جمهوری اسلامی ایران و سریلانکا امروز چهارشنبه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در مقر این سازمان با یکدیگر دیدار و در خصوص روابط دوجانبه، بحث و تبادل نظر کردند.

 

 نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها