ورود رییس جمهوری اسلامی ایران به تهران و استقبال مردمی

۱۳۹۲/۰۷/۰۶     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران پس از انجام سفری فشرده و پرکار به مقر سازمان ملل متحد با استقبال رسمی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

دکتر روحانی به محض خروج از پاویون فرودگاه مهر آباد تهران از سوی جمعی از مردم که اغلب آنها دانشجویان و جوانان بودند مورد استقبال قرار گرفت.

در مراسم استقبال رسمی از دکتر روحانی، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت، علی طیب نیا وزیر اقتصاد، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، صالحی امیری سرپرست وزارت ورزش و جوانان، علی جنتی وزیر ارشا، محمدباقر نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، الهام امین زاده معاون رئیس جمهور در امور حقوقی، محمد رضا تابش و چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.

حضور و سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اجلاس خلع سلاح هسته‌ای و نشست وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد، دیدارهای مهم و سازنده با روسای جمهور و مقامات عالی رتبه دیگر کشورها، مصاحبه با شبکه های خبری سی ان ان و پی بی اس و روزنامه واشنگتن پست و نشست خبری با خبرنگاران رسانه های مختلف و تبیین مواضع و رویکردهای دولت یازدهم و دیدار با شخصیت های اندیشکده های آمریکایی، جمعی از رهبران اسلامی آمریکا و شماری از اعضای انجمن آسیایی شورای روابط بین الملل آمریکا و همچنین گفت و گوی تلفنی با باراک اوباما رییس جمهور آمریکا از جمله برنامه های رییس جمهوری اسلامی ایران در این سفر بود.

دکتر روحانی همچنین در جریان این سفر در جلسه ای با شکوه و صمیمی با ایرانیان مقیم آمریکا دیدار و در جمع آنان سخنرانی کرد.

رییس جمهور در گفتگو با خبرنگاران دستاوردهای سفر هیات جمهوری اسلامی ایران به نیویورک را تشریح کرد.


مشروح نشست خبری رییس جمهور

دکتر روحانی: سخنرانی اوباما را گامی مثبت برای حل مسایل ایران و غرب ارزیابی می‌کنیم

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت : لحن سخنرانی برخی از مقامات عالی رتبه اروپایی و همچنین سخنرانی اوباما که لحنی متفاوت با گذشته داشت باید به عنوان یک قدم مثبت برای حل وفصل مسایل بین ایران و غرب ارزیابی کنیم .

دکتر حسن روحانی در نشست خبری در پاسخ به سوالی از سوی آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه چه گام هایی باید برای برگزاری نشست دو جانبه بین ایران و آمریکا برداشته شود، گفت : برنامه مقدماتی برای این کار فراهم شده بود که بین من و اوباما دیداری برگزار شود .

رییس‌جمهور افزود : طرف آمریکایی ابراز تمایل کرده بود و ما هم مشکلی برای دیدار نداشتیم اما دربرنامه ریزی برای نحوه این دیدار و نتایجی که دیدار اول باید داشته باشد، وقت و زمان کافی نبود و دو طرف بر این توجه کردند که زمان کافی وجود نداشت .

دکتر روحانی اظهار داشت :بعد از ۳۵ سال تنش در روابط بین ایران و آمریکا ، ملاقات در سطح دو رییس جمهور خود بخود با پیچیدگی هایی همراه است، دو طرف می خواستند دیدار موثری داشته باشند. فضایی که امروز به وجود آمده با گذشته کاملا متفاوت است که صدای ملت ایران در انتخابات بوجود آورنده این فضا بوده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: همه مسوولین و مقامات عالی رتبه غربی در دیدارها تاکید داشتند که انتخابات ایران نقطه عطف و فضای جدیدی را برای رابطه بهتر ایجاد کرده است.

دکتر روحانی افزود: اولین قدم در این سفر برداشته شد و آن نیز اجلاس پنج بعلاوه یک بود که درسطح وزیران انجام شد و من نسبت به زمان، از نتیجه آن راضی هستم . قدمها باید به صورت حساب شده و دقیق برداشته شود و هدف ما منافع مشترک دو ملت و حل و فصل مشکلات است و ایجاد بنای اعتماد بین دو ملت و دو دولت خواهد بود .

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره نقش ایتالیا در حل وفصل مساله هسته ای با اشاره به دیدار خود با نخست وزیر ایتالیا ، این دیدار را بسیار مفید ارزیابی کرد و گفت: در این دیدار فرصتی فراهم شد تا نسبت به مسایل مورد نظر دو طرف گفت و گو کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: ما از هر کشوری که برای حل و فصل مساله هسته ای ایران به ما کمک کند، استقبال می کنیم. بحث اصلی این بود که این کشور به عنوان کشور مهم در اتحادیه اروپا تلاش کند که موضوع هسته ای ایران سرعت عمل بیشتری پیدا کند.

رییس‌جمهور افزود: خود آنها می گویند، این جنگ ۳+۳ است و نمی خواهند ۳+۴ شود و آنچه در این دیدار مطرح بود اینکه ایتالیا در اتحادیه اروپا به عنوان یک عضو موثر برای روند حل و فصل مساله هسته ای ایران تلاش کند .

دکتر روحانی در ادامه نشست خبری خود در نیویورک، گفت: دولت اختیار کافی برای اینکه مذاکرات ۱+۵ به نتیجه برسد را دارد.

رییس‌جمهور گفت: دولت اختیارات لازم را در مذاکرات هسته ای دارد و من برای این گفت و گوها وزیر امور خارجه را انتخاب کرده ام.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه « دولت به هر نتیجه ای که برسد از پشتیبانی سایر قوا و ملت برخوردار است» گفت: در مذاکرات مهمی مثل چنین مذاکراتی نمی تواند دولت ایران بدون پشتوانه و اجماع داخلی وارد عمل شود.

رییس‌جمهور افزود: دیدارهای وزیر امور خارجه در ۱+۵ در فضای مثبت و امیدوار کننده برگزار شده و ما امیدواریم این مذاکرات بتواند بزودی به نتیجه ملموس برسد.

دکتر روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار پی پی اس نیوز مبنی بر اینکه «سال ۲۰۰۳ رییس تیم مذاکره کننده بودید و گفت وگوهای خوبی داشتید، آیا این بار نیز می توانید با شرکای خودتان یک چنین همکاری داشته باشید؟» گفت: هر کاری که در آن دوره انجام گرفت بر مبنای توافق های دو طرف بود.

رییس‌جمهور در این باره افزود: ما هیچوقت به شرکای اروپایی نگفته بودیم که اصفهان را تکمیل نمی کنیم چرا که اصفهان از پایه زیر نظر آژانش بوده است.

دکتر روحانی تاکید کرد: ماهیچگاه راه فریب را انتخاب نکردیم. ما شفاف سخن گفتیم و شفاف عمل کردیم. شما هیچ موردی در این دولت نخواهید دید چه در داخل و چه با طرف خارجی زیر قولش بزند.

رییس جمهوری اسلامی ایران افزود: ما به صراحت می گوییم، می خواهیم از فناوری هسته ای برخوردار باشیم. ما به صراحت می گوییم می خواهیم زیر نظر آژانس بوده و به صراحت می گوییم به معاهداتمان پایبند هستیم. ما به صراحت می گوییم دنبال بمب نیستیم.

دکتر روحانی تاکید کرد: هیچ جا برخلاف معاهداتمان عمل نکردیم و در ۱+۵ می خواهیم به طرفهایمان اطمینان بشتر بدهیم.

رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه نشست خبری، یکی از اولویت های دولت تدبیر و امید را داشتن رابطه مناسبتر و بهتر با همسایگان دانست و گفت: این دولت اهمیت وی‍‍ژه ای برای همسایگان چه عربی و یا غیر عربی قایل است.

دکتر حسن روحانی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا با اشاره به دیدارهای خود با برخی سران کشورهای همسایه از جمله ترکیه، عراق، پاکستان، افغانستان طی روزهای اخیر، تاکید کرد: دراین دیدارها، اساس کار ما، ایجاد اعتماد بیشتر بین ایران و همسایگان، توسعه روابط اقتصادی ، فرهنگی و گردشگری و حل وفصل مناقشات بود .

رییس‌جمهور به روابط گردشگری بین ایران ، عربستان ، عراق، بحرین و عمان اشاره کرد و گفت : این روابط با عربستان و عراق در سطح وسیعی است و یکی از اهداف دولت ایجاد روابط صمیمی با همسایگان است و این سیاست دنبال می شود.

دکتر روحانی در ادامه تاکید کرد : برای گسترش روابط با همسایگان ملاقات هایی با برخی سران همسایه نیز تنظیم شده است .

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص بهبود اوضاع اقتصادی ایران با توجه به تحریم ها گفت: اقتصاد ایران کاستی هایی داشت و این را کم و بیش همه می دانستیم. من قبل از ریاست جمهوری مسوولیت یک مرکز تحقیقاتی را به عهده داشتم و از بسیاری آمارها آگاه بودم .

دکتر روحانی افزود :من و رقبای انتخاباتی بر روی یکی از مسایلی که تاکید می کردیم، مشکلات اقتصادی و راه حل ها برای رفع آن بود.

رییس‌جمهور اظهار داشت: بعد از تصدی مسوولیت، با همه آمار و ارقام آشناتر شدم . به مردم خود قول داده‌ام بعد از ۱۰۰ روز به مردم گزارش ارایه دهم و امید است در این مدت، همه ابعاد مختلف مسایل اقتصادی و البته در کنار آن سایر مسایل اجتماعی وفرهنگی به آمار دقیق تری برسیم.

دکتر روحانی افزود: دولت من متعهد است که در این دوره همه ارقام و آمار به صورت شفاف به اطلاع مردم برسد. من این را برای ایجاد اعتماد بیشتری بین دولت ومردم و برای اینکه اقتصاددانان و سایر مسوولان دربخش های دیگر بتوانند بهتر برای آینده برنامه ریزی کنند، ضروری می دانم.

رییس جمهور گفت: به سخنگوی دولت دستور داده شده که اطلاعات لازم از شرایطی که برای دولت پیش می آید را با مردم در میان بگذارد. خود رییس جمهوری هم متعهد است در فرصت لازم گزارشاتی به طور مستقیم به مردم ارایه کند.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد: فاصله زمان این گزارش دهی ها طولانی نباشد.

رییس‌جمهور گفت: امروز می بینم که شرایط بدتر از آن چیزی است که می گفتیم و می دیدیم، اما همه ما به آینده امیدواریم و مشکلات اقتصادی ایران قابل حل است و امید داریم مردم ایران از این دولت حمایت کنند.

دکتر روحانی اظهار داشت: با مشارکت مردم هر مشکلی را می توانیم حل و فصل کنیم. امید و حمایت مردم از دولت بیش از حد انتظار است، بنابراین آینده ما روشن و آینده ما آینده ای خواهد بود که مردم در رفاه و راحتی بیشتری باشند.

رییس‌جمهور در ادامه این نشست خبری در چهارمین و آخرین روز از سفر خود به نیویورک، در پاسخ به سوال خبرنگار نیویورک تایمز در باره دستاوردهای این سفر، گفت : می خواهم این سفر اولین گام برای رابطه بین دو ملت بزرگ ایران و آمریکا باشد .

دکتر روحانی افزود: دستاوردهای این سفر در حد یک سفر چهار روزه قابل قبول است و امیدوارم این سفر آغاز کننده روابط بهتر و سازنده با کشورهای جهان باشد.

رییس‌جمهور افزود: می خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و نسبت به دو دولت، حداقل جلوی تنش های بیشتر را بگیریم و زمینه ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم کنیم .

رییس‌جمهور اظهار داشت :ما در طول حضورخود در نیویورک عملا به دنبال یک برآورد دقیق تر از فضای جدید جهانی بعد از شروع کار این دولت بوده ایم و فکر می کنم در این زمینه دست آوردهای خوبی داشتیم. دکتر روحانی افزود: ما دنبال این بودیم که بهترین مسیر و شیوه را برای بازسازی جایگاه منطقه ای و جهانی ایران ترسیم کنیم. در این زمینه در مذاکره و بحث هایی که صورت گرفت، با تشریح مواضع، برخی توافقات حاصل و دست آوردهای خوبی به دست آمد .

رییس‌جمهور افزود: ما دنبال تقویت روابط با تمامی طرف های مذاکره کننده بودیم و فکر می کنم موفقیت ها بیش از حد انتظار بوده است و زمینه برای روابط گسترده تر فراهم است .

دکتر روحانی با اشاره به سخنان خود در زمینه مبارزه با تروریزم و سلاح های کشتار جمعی، گفت: در مذاکرات با مقامات کشورهای مختلف، در مورد این مباحث، بحث هایی انجام شد که موفقیت های بسیار خوبی به دنبال داشت.

دکتر روحانی با اشاره به توضیح برنامه هسته ای ایران در دیدارهای مختلف گفت : در این دیدارها بر احقاق حقوق مردم ایران تاکید و تلاش شد اعتمادسازی لازم صورت گیرد .

رییس‌جمهور گفت: دستیابی به تمام انتظارات سخت است اما آنچه در این سفر بدست آوردیم برای ما بسیار قابل قبول بوده است .

دکتر روحانی با ترسیم سه گام در سفر چهار روزه خود به نیویورک گفت: می خواهم این سفر اولین گام برای روابط بهتر دو ملت ایران و آمریکا باشد و در دومین گام نسبت به کاهش تنش های بیشتر میان دو دولت اقدام کنیم و درسومین گام زمینه‌ای برای دست یابی به منافع مشترک فراهم شود.

رییس جمهور در ادامه نشست خبری در نیویورک در باره تحولات سوریه، گفت : مردم این کشور باید بتوانند در فضایی آزاد و امن برای مملکت خودشان تصمیمات لازم را بگیرند.

دکتر روحانی با تاکید بر این مطلب که سیاست خارجی ما در چارچوب اصول خاصی است، در تشریح آن گفت :ما در منطقه خواهان ثبات و صلح و از بین رفتن زمینه های جنگ هستیم.

وی افزود : روابط ایران براساس منافع ملی و منافع ملت های مختلف با بازیگران بین الملل از جمله غرب تنظیم می شود.

رییس جمهوری همچنین با تاکید بر مخالفت ایران با حضور کشورهای بیگانه در منطقه گفت که در خصوص مساله سوریه نیز مشغول مذاکره با همسایگان این کشور هستیم .

روحانی گفت: در هرگونه فعالیت بین المللی برای ثبات در سوریه از جمله ژنو ۲ که از ایران دعوت شود حضور خواهیم یافت.

وی افزود: ما راه حل سوریه را راه حل نظامی نمی دانیم و کشورها باید دست به دست هم دهند و رنج مردم سوریه راکاهش دهند.

رییس جمهوری با محکومیت کاربرد سلاح های شیمیایی در سوریه گفت: از اینکه دولت سوریه به معاهده منع استفاده از سلاح های شیمیایی پیوسته خوشحال هستیم.

روحانی افزود: باید رژیمی که دارای زرادخانه های کشتار جمعی است نیز به معاهده خلع سلاح هسته ای بپیوندد.

رییس جمهوری کشورمان گفت: در هر کجا و هر اجلاسی که مفید باشد، شرکت خواهیم کرد و این حضور بدون پیش شرط خواهد بود.

دکتر حسن روحانی در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه طرحی را در اجلاس ژنو ارائه می دهید و ایران چه انتظاراتی از ۱+۵ برای کاهش تحریم ها دارد؟ گفت: نظرمان این است که نخست همه کشورها بر اصول توافق کنیم و اگر بتوانیم بر روی یک اصل توافق کنیم، می توان به نقشه راه مشترکی دست یافت.

وی با اشاره به دیدار با رییس جمهوری فرانسه در این سفر گفت: بحث و گفت و گوهایی با رییس جمهوری فرانسه در زمینه منطقه داشته ایم و چارچوب طرح هایی که مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بوده را مطرح کرده ام.

رییس جمهوری تصریح کرد: باید بر مبنای اصولی که همه توافق می کنیم بتوانیم به نقشه راه آینده دست پیدا کنیم.

دکتر روحانی ادامه داد: به عنوان مثال ما براین معتقدیم که سوریه نباید تجزیه شود ، تروریست ها باید این کشور را ترک کنند، جنگی نباید از سوی قدرتهای خارجی بر این کشور تحمیل شود و راه حل بحران این کشور فقط سیاسی است.

وی اضافه کرد: باید شرایط را برای مذاکره بین معارضین و دولت سوریه فراهم کنیم.

رییس دولت یازدهم در ادامه تاکیدکرد: اصولی که مورد نظر ماست اگر مورد توافق کشورهای مذاکره کننده طرف ما باشد، راحت تر می توانیم به مقصدمان دست یابیم.

رییس جمهوری همچنین گفت : در نهایت باید بین دولت سوریه و گروههای معارض توافق حاصل شود. در سوریه از یک طرف دولت و از طرفی گروههای معارض و طرف دیگر گروههای تروریستی فعال هستند و ما معتقدیم گروههای تروریستی باید خاک سوریه را ترک کنند.

روحانی افزود: جامعه جهانی باید برروی گروههای ترورریستی بسیار حساس باشد . تروریسم خطر بزرگی برای امنیت منطقه ما و امنیت جهانی است .بر اساس طرح پیشنهادی اینجانب به سازمان ملل باید همه در جهت مبارزه با افراطی گری و خشونت و مبارزه با تروریزم گام بردارند.تروریزم مانند میکروبی است که ازنقطه ای به نقطه دیگر حرکت می کنند و برای صلح جهانی خطرناک هستند.

وی تاکید کرد: مشکل سوریه مشکل تروریست‌ها است و همه باید در این خصوص حساسیت نشان داده و مساله معارضین سوری نیز باید در پای میز مذاکره حل شود .


استقبال مردمی از دكتر روحانی

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی که پس از انجام سفری شش روزه به نیویورک وارد تهران شده است به محض خروج از پاویون فرودگاه مهر آباد تهران از سوی جمعی از مردم که اغلب آنها دانشجویان و جوانان بودند مورد استقبال قرار گرفت.

رییس جمهور برای دقایقی نسبت به ابراز احساسات مردم که با شعارهای «صل علی محمد یاور رهبر آمد»، «روحانی روحانی تشکر تشکر»، «صلی علی محمد، بوی بهشتی آمد» و «اعتدال، اعتدال، صدای ملت ایران» و با در دست داشتن پلاکاردهایی که در آنها از مواضع رییس جمهور و حضور هیات ایرانی در سازمان ملل تقدیر شده بود، پاسخ گفت.

در دست این عده، پلاکاردهایی با مضامین "آمده‌ایم برای صلح نه برای جنگ"، "من یک اعتدال‌گرا هستم" و همچنین پرچم ایران و عکس‌هایی از حسن روحانی، هاشمی رفسنجانی و خاتمی قرار داشت.

حسن روحانی رییس‌جمهور کشورمان با بیرون آمدن از دریچه سقف خودروی خود و تکان دادن دست برای مردم، به ابراز احساسات آنها پاسخ گفت.

محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس‌جمهور با پای پیاده پشت سر ماشین حامل رییس‌جمهور در بین اقشار مختلف مردم حضور یافت و به پرسش‌ها و ابراز احساسات آنها پاسخ گفت.

امروز در فرودگاه مهرآباد جمع دیگری نیز حضور داشتند که مخالفت خود با مواضع رییس‌جمهور در نیویورک را با سر دادن شعارهایی چون "مرگ بر آمریکا"، "مصلحت ملی ما سازش و تسلیم نیست"، "نه سازش نه تسلیم نبرد با آمریکا" سر می‌دادند و پلاکاردهایی با مضمون "با گفت‌وگوکننده غیرمنطقی نمی‌شود مذاکره کرد" در دست داشتند.

مردمی که برای استقبال از رییس‌جمهور مقابل ورودی پاویون جمهوری فرودگاه مهرآباد حضور یافته بودند، تا لحظه خروج از فرودگاه مهرآباد، خودروی حامل رییس‌جمهور را همراهی کردند.

حضور گسترده خبرنگاران خارجی، یکی از حاشیه‌های جالب مراسم استقبال از حسن روحانی پس از بازگشت از سفر نیویورک بود که در دوره‌های قبل کمتر شاهد آن بودیم.

 

 نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها