دیدار با جمعی از زنان فعال سیاسی و مذهبی

۱۳۹۱/۱۲/۲۰     |       آفتاب نیوز     |     مرکز تحقیقات استراتژیک

دکتر حسن روحانی: توانايی های زنان ايرانی، در حال حاضر، بيش از سهم فعلی آنان از مديريت در امور مختلف كشور است، آن چه كه مهم است، باور اين موضوع است كه در اين عرصه، مرد و زن فرقی ندارند

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، در دیدار با جمعی از زنان فعال سیاسی و مذهبی، بر برنامه‌ریزی در استفاده از تمامی ظرفیت‌های فرهنگی و مذهبی جامعه در جهت تغییر نگرش‌های بازدارندگی مشارکت بیشتر اجتماعی زنان و استفاده موثر از آن ها در مناصب مدیریتی، تاکید کرد. 

رئیس مركزتحقیقات استراتژیك، در این دیدار، با بیاناین كه بخش عمده‏ای از مشكلاتی كه در حوزه زنان وجود دارد، به مشكلاتعمومی كشور باز می‌گردد، به حضور فعال زنان در پیروزی انقلاب اسلامی اشاره و سیر تحولات اجتماعی ناشی از این حضور را مورد تحلیل قرار داد. 

دكتر روحانی با یادآوری بخش‌هایی از تاریخ انقلاب، با ذكراین نكته كه اصولا توجه به حقوق زنان در جهان نیز قدمت خیلی زیادی ندارد، در تحلیل وضع زنان کشور، توجه به زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، سنت ها و نیزبرداشت‌های مختلف از دین را ضروری دانست. 

عضو مجلس خبرگان رهبری، در خصوص مشكلات زنان در جامعه گفت: اولین مشكل ما، مشكل نگرش است. یعنی بسیاری از مردها ممكن است در بیان و گفتار در زمینه فعالیت‌های اجتماعی برای بانوان، حقوق مساوی با آقایان قائل باشند، و حتی با استناد به آیات قرآن، ملاك قرب الهی را ایمان و عمل صالح و نه جنسیت افراد بدانند، اما در مقام عمل هنوز اینواقعیت را باور نداشته باشند. لذا باید تلاش كرد تا این نگرش در جامعه تصحیح شود و دیدگاههای قرآنی به باور عمومی تبدیل شود. وی با ذكراین نكته كه باورهایی كه قرن‌هاست در اذهان نهادینه شده را نمی توان در مدت كوتاهی تغییر داد، با اشاره به آمار مختلف از حضور زنان در دوره‌ای مختلف تاریخی در فعالیت‌های اجتماعی، از جمله حضور در مراکز علمی و دانشگاه‌ها، مشاركت اجتماعی زنان را در توسعه جامع و پایدار بسیارتاثیرگذار دانست و نادیده گرفتن چنین ظرفیتی را خسارت‌بار دانست. 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با تاییداین موضوع كه توانایی‌های زنان ایرانی، در حال حاضر، بیش از سهم فعلی آنان از مدیریت در امور مختلف كشور است، بر اهمیت این حضور در ایجاد باور عمومی به توانایی‌های زنان تاكیدكرد و گفت: آن چه كه مهم است، باور این موضوع است كه در این عرصه، مرد و زن فرقی ندارند. 

نماینده مقام معظم رهبری در شورایعالیامنیتملی، در عین حال تاكیدكرد كه گرچه پس از پیروزی انقلاب اسلامی،‌ اقدامات بسیارمهمی در جهت مشاركت بیشتر زنان در عرصه های مختلف صورت گرفته، اما باید منزلت و جایگاه زنان را ابتدا در افكار و سپس در جامعه و در تمام صحنه‌ها تصحیح كنیم. وی در این رابطه، جلب توجه جدی علما به ویژه در شرایط كنونی و با عنایت به واقعیات جامعه را در به وجود آمدن نگرش‌ درست بسیار موثر خواند. 

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، در پایان، با تاكید بر این كه دولت اسلامی باید امنیت جامعه را توسعه و تضمین كند، بر تلاش در حفظ امنیت زنان در عرصه های مختلف تصریح كرد و آن را در زمینه حضور فعال‌تر زنان بسیار مؤثر دانست.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها