سخنان رئیس جمهور در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

۱۳۹۲/۰۷/۲۳     |       rouhani.ir     |     شورای عالی انقلاب فرهنگی

در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی؛
رییس‌جمهور: تا بیکاری حل نشود، نباید انتظار داشت که تصمیمات فرهنگی محقق شود

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی که شامگاه سه‌شنبه برگزار شد، با تأکید بر ضرورت اتخاذ تصمیماتی که امکان اجرا داشته باشد، گفت: تصمیم‌گیری در حوزه مسایل فرهنگی کشور با توجه به فشارها و هجمه‌هایی که تحت عناوین گوناگون صورت می‌گیرد، بار بسیار سنگینی بر دوش شورای عالی انقلاب فرهنگی است که در این جهت باید از نظرات اندیشمندان و صاحبنظران متخصص استفاده کرد و تصمیماتی که قابل اجرا و کاربردی باشد و بتواند مشکلات فرهنگی جامعه را برطرف کند، اتخاذ کنیم.

باید سرمایه‌گذاری خود را به سمت ارتقاء وضعیت معلمان و محیط‌های آموزشی ببریم

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به گزارشی که از مراحل تدوین سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور در این جلسه ارائه شد، خاطرنشان کرد: واقعیت این است که اگر بخواهیم فرهنگ جامعه را تغییر دهیم، باید اقدامات خود را معطوف به آموزش و پرورش کنیم از دوره دبستان تا دبیرستان کرده و سرمایه‌گذاری خود را به سمت ارتقاء وضعیت و سطح معلمان و محیط‌های آموزشی ببریم.

روحانی در مرحله دوم به رسیدگی به وضعیت بیکاری کشور اشاره کرد و تصریح کرد: تا زمانی که مشکل بیکاری در کشور حل و فصل نشود، تصمیمات فرهنگی امکان تحقق نخواهد داشت و این در حالی است که ما در کشور با پدیده بیکاری جوانان تحصیلکرده نیز روبه‌رو هستیم.

رییس‌جمهور افزود: در مرحله سوم باید به مقررات اداری، محیطی و اجتماعی پرداخت و باید مقررات به‌گونه‌ای تغییر کند تا راه‌حل درستی در جهت مبارزه با مفاسد و مشکلات اجتماعی پیش رو قرار گرفته تا بتوانیم درباره مسایل اصلی فرهنگی کشور تصمیم‌گیری کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: باید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم تا نقشه مهندسی فرهنگی کشور، دقیق‌تر و با اصلاحات لازم به نتیجه نهایی برسد.

رییس‌جمهور همچنین در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از سفر به مقر سازمان ملل متحد، اظهار کرد: حقیقتاً انتخابات 24 خرداد امسال بیش از آنچه که در داخل تصور می‌کنیم بر افکار عمومی جهان تأثیر داشته است؛ به‌گونه‌ای که شرایط سازمان ملل متحد، بر اساس نظر دبیرکل و بسیاری از صاحبنظران تفاوت‌های بسیاری با سال‌های گذشته داشت و این نشان می‌دهد حماسه سیاسی که تدبیری از سوی مقام معظم رهبری بود، بسیار اثرگذار بوده است.

افکار عمومی جهان فاصله زیادی با چهره واقعی ملت ایران دارد

روحانی با بیان اینکه "باید از فضای بوجود آمده بتوانیم نهایت استفاده و بهره‌برداری را در جهت تحقق اهداف و آرمان‌های ملت ایران داشته باشیم"، گفت: امروز زمینه خوبی در سطح جهان و منطقه بوجود آمده و چهره جدیدی از ملت ایران در دنیا مطرح است که می‌توان از این فرصت در جهت تقویت این جایگاه استفاده کرد؛ هرچند که هنوز افکار عمومی جهان فاصله زیادی با چهره واقعی ملت ایران دارد.

وی همچنین تاکید کرد: ملت ایران همواره ملتی صلح‌دوست، متمدن و بافرهنگ بودند که هرگز با هیچ کشوری دشمنی نداشته است.

باید شرایط برای حضور فرهیختگان ما در محافل علمی جهان آماده شود

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود تصریح کرد: باید شرایط را به‌گونه‌ای فراهم کنیم تا اساتید، بزرگان علمی و فرهیختگان ما بتوانند راحتتر در سمینارها و محافل علمی جهان شرکت کنند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها