دیدار سفیر جدید واتیکان با رئیس جمهور ایران

۱۳۹۲/۰۸/۱۴     |       rouhani.ir     |     ریاست جمهوری

دکتر روحانی در دیدار سفیر جدید واتیکان تأکید کرد:
اقلیت‌های دینی در ایران از آزادی و روابط صمیمانه‌ای با مردم برخوردارند

حجت الاسلام و المسلمین دكتر حسن روحانی رییس‌جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (سه شنبه)، سفیر جدید واتیكان را به حضور پذیرفت.

دکتر روحانی در این دیدار كه به مناسبت تقدیم استوارنامه سفیر واتیكان صورت گرفت، به بیان نكاتی بسیار مهم در روابط فی‌مابین و تعامل اسلام و مسیحیت پرداخته و اظهار داشت: ما به دین مسیحیت، به عنوان دینی الهی بر اساس تعالیم قرآن احترام می‌گذاریم تا آنجا كه در قرآن در شأن حضرت مریم مقدس و فرزند ایشان سوره‌ای نازل شده است.

رییس جمهور تصریح کرد: ما امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند گفتگو بین اسلام و مسیحیت و بین شیعیان و پیروان كلیسای مسیحی كاتولیك هستیم؛ باید همدیگر را بهتر درك كنیم؛ چراکه بسیاری از فاصله‌ها و تخاصم‌ها ریشه در جهل و ناآشنایی دو فرهنگ دارد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: امروز اهداف مشترك و دشمنان مشترك داریم؛ افراطی‌گری و تروریسم دشمن مشترك ماست و تعاملات انسانی و همكاری در زدودن فقر و نابرابری براساس تعالیم الهی هدف مشتركمان است، لذا خوب است ما و شما به طور مشترك به كمك مستمندان جهان و آسیب‌دیدگان از حوادث طبیعی برویم.

رییس جمهور افزود: خدمات بیمارستانی و كمك‌های مشترك به مستمندان نمادهایی از این تعامل مثبت است.

دکتر روحانی گفت: در منطقه ما امروز كشورهایی دچار معضلات امنیتی و جنگ داخلی‌اند و در اثر آن هم مسلمانان و هم مسیحیان در رنج هستند؛ ما دشمن مشتركمان در لبنان و سوریه یعنی تروریسم و افراط‌گری را داریم كه براساس فرموده قرآن هم مساجد را تخریب می‌كنند و هم كلیساها را.

رییس جمهور اظهار داشت: قرآن به ما مقاومت در برابر متجاوزین به مقدسات و اماكن متبركه را می آموزد و این هدف مشترك ما است.

دکتر روحانی ادامه داد: در كشور ما هم براساس همین اهداف مشترك همواره روابطی صمیمی و رو به پیشرفت وجود داشته و بین مسیحیان و مسلمانان ایرانی بویژه ارامنه و آشوریان همواره رابطه‌ای بسیار خوب برقرار بوده كه ما تلاش می‌كنیم این رابطه تداوم داشته باشد.

رییس جمهور تصریح کرد: اقلیت‌های دینی در مراسم دینی خود آزادانه به عبادت می‌پردازند و در كلیساها عبادتشان آزادانه انجام می‌شود و در مجلس شورای اسلامی نمایندگان خود را داشته و برنامه‌هایشان بیش از گذشته در حال انجام شدن است.

لئوبوكاردی سفیر جدید واتیكان نیز در این دیدار با ابلاغ بهترین سلام‌های پاپ فرانسیس رهبر كاتولیك‌های جهان و انتقال پیام ایشان به دكتر روحانی خواستار اجابت آرزوهای بلند ایشان در صلح و برابری در جهان و رفاه و سلامتی مردم ایران شد و به بیان ضرورت تداوم رابطه میان ایران و واتیكان اظهار داشت: مأموریت كلیسای كاتولیك تبلیغ نیست بلكه هدف، وفاداری و احترام كامل به قانون اساسی و مقررات ایران است.

وی گفت: جامعه مسیحی ایران همیشه اینطور بوده و می‌خواهد عضو ثابت خانواده بزرگ ایران باشد.

وی با بیان اعتقاد پاپ مبنی بر تداوم گفتگوها نیز اظهار داشت: واتیكان معتقد است كه در گفت و گو و دیالوگ باید همیشه باز باشد تا كشورها براساس احترام متقابل با یكدیگر همكاری كنند؛ به همین جهت است كه واتیكان تحولات سیاسی جدیدی كه توسط رییس جمهوری اسلامی ایران در دنیا ایجاد شده است را به عنوان یك امر بسیار مهم تلقی نموده و با دشمن دانستن تروریزم و افراطی‌گری نقش تعیین‌كننده جمهوری اسلامی ایران در معادلات جهان از جمله صلح و ثبات منطقه را ارج می‌نهد.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها