WAVE روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اجماع به تصویب رسید

۱۳۹۲/۰۹/۲۸     |       rouhani.ir     |     سازمان ملل متحد

با اجماع کشورها انجام شد:
تصویب پیشنهاد روحانی در قالب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، امروز قطعنامه پیشنهادی از سوی ایران در مورد «جهان علیه خشونت و افراطی‌گری» را با اجماع به تصویب رساند. حروف اول این عبارت به انگلیسی (World Against Violence and Extremism) واژه WAVE را می سازد.

پیشنهاد این اقدام از سوی رئیس جمهور کشورمان در جریان سخنرانی‌اش در مجمع عمومی سازمان ملل در مهرماه سال جاری مطرح شده بود.

برای تصویب این قطعنامه، 190 کشور عضو سازمان ملل متحد به آن رأی مثبت دادند و هیچ کشوری با تصویب آن مخالفت نکرد.

آمریکا و کانادا نیز که در سال‌های اخیر بارها با پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین‌المللی مخالفت می‌کردند، با این قطعنامه موافقت کردند.


محمد خزاعی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، تصویب قطعنامه پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران را در سازمان ملل متحد گام مهمی در ریشه کنی پدیده شوم خشونت ارزیابی کرد و گفت: خشونت، جهان را با خطری بزرگ مواجه کرده است و تصویب این قطعنامه دستاورد مهمی در جلوگیری از خشونت در جهان است.

وی در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد برای تصویب این قطعنامه که پیشنهاد اولیه آن را رییس جمهوری اسلامی ایران در نشست مهر ماه امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده بود، گفت: این قطعنامه با رأی قاطع نمایندگان 190 کشور جهان و بدون مخالفت به تصویب رسید.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: تصویب این قطعنامه، نویدبخش مسیری درست و اصولی برای مقابله با پدیده شوم افراط گرایی توأم با خشونت در جهان است.

وی به سیر تصویب این قطعنامه در صحن مجمع عمومی سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: مفاد قطعنامه پیشنهادی ایران بخشی از سخنان دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران است که در جریان شصت و هشتمین نشست سالیانه مجمع عمومی مطرح شد.

خزاعی اضافه کرد: نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در دو ماه گذشته رایزنی‌های گسترده‌ای با نمایندگان حوزه‌های جغرافیایی مختلف برگزار کرد. همچنین برگزاری شش جلسه فشرده با حضور دهها کشور عضو سازمان ملل و کار کارشناسی روی مفاد قطعنامه پیشنهادی زمینه را برای تصویب آن فراهم کرد و خوشبختانه امروز بدون هیچ گونه مخالفتی و با اجماع تصویب شد.

وی گفت: این قطعنامه نشان داد که جمهوری اسلامی ایران منادی و پرچمدار مبارزه با تندروی و افراط گری در جهان به ویژه در منطقه خاورمیانه است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل گفت: به رغم تلاش هایی که در طی سال‌ها از سوی بدخواهان برای نشان دادن چهره‌ای نامناسب از ایران صورت گرفته است، پیام تصویب این قطعنامه، احترام به نگاه و دیدگاه‌های صلح‌طلبانه و اعتدالگرایانه جمهوری اسلامی ایران و همچنین نشانه تأثیر انتخابات عظیم ملت بزرگ و سیاست‌های دولت جدید ایران است.

خزاعی تصریح کرد: در این شرایط حساس و مهم پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با افراط گرایی یکی از تاریخی‌ترین اقدامات سازمان ملل برای مقابله با پدیده خشونت طلبی است که تداوم این خشونت‌ها می تواند صلح و امنیت جهانی را با مخاطرات جدی مواجه کند.


تصویب قطعنامه اخیر سازمان ملل، گواه ترفیع جایگاه ملت ایران است

رییس‌جمهور در جلسه هیات دولت روز یکشنبه ١٣٩٢/١٠/١، با اشاره به تصویب قطعنامه اخیر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت: در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک طرحی پیشنهاد کردیم که جهان «علیه خشونت و افرا‌طی‌گری» متحد شود که حروف اول این عبارت به انگلیسی، واژه WAVE را می سازد و اشاره لطیفی به ایجاد موجی در جهان برای مقابله خشونت دارد.

دکتر روحانی افزود: زمانی که این پیشنهاد را از طرف ملت ایران ارائه کردیم، انتظار نمی رفت به این سرعت پیش رفته و اینگونه مورد استقبال جامعه جهانی قرار گیرد؛ گرچه اسراییلی‌ها با آن مخالفت کردند ولی به علت ترسِ از انزوا جرات نکردند رای مخالف دهند و جوّ جلسه به گونه‌ای بود که با اجماع به تصویب رسید.

رییس جمهور اظهار داشت: دنیای استکبار که سالها تلاش می‌کرد جمهوری اسلامی ایران را مروج خشونت معرفی نماید، اینک با ناباوری می‌بیند که ایران در قامت پرچمداری موج ضد خشونت و افراطی‌گری در جامعه جهانی ظاهر شده است و از این رو سعی می کند با توطئه سکوت، این رویداد مهم را کمرنگ سازد.

دکتر روحانی تصریح کرد: تصویب این قطعنامه به معنای ترفیع جایگاه ملت ایران است، چراکه پیام این ملت در حماسه انتخابات ۲۴ خرداد، اعتدال بود و امروز این پیام این چنین مورد استقبال جهانیان قرار می‌گیرد.

رییس جمهور یادآور شد: با این رویداد، یک بار دیگر در صحنه سیاسی، جمهوری اسلامی ایران در مقابل صهیونیست‌ها موفق می‌شود که توطئه منزوی سازی آنان را با شکست مواجه کند؛ این پیروزی تنها متعلق به دولت نیست، بلکه پیروزی ملت ایران و رهبری معظم انقلاب است و ما امیدواریم در سایر صحنه‌ها هم شاهد موفقیت و افتخار ملت ایران باشیم.

دکتر روحانی افزود: پیام این قطعنامه، پیام رحمت است، همان پیام اصلی پیامبر رحمت محمد مصطفی(ص). در قرآن نیز که پیام رحمت است از ۱۱۴ سوره قرآن ۱۱۳ سوره با «بسم‌الله‌الرحمن الرحیم» آغاز می‌شود که بر رحمانیت خدا تاکید می‌کند.

رییس جمهور با بیان اینکه وظیفه ما تلاش برای تغییر تصویری است که دشمنان برای اسلام و ایران ساخته‌اند و با اشاره به اینکه باید تصویر واقعی اسلام رحمت را به جهانیان نشان دهیم، گفت: تصویب این قطعنامه فرصت مغتنمی را ایجاد می کند تا چهره راستین اسلام و تشیع به جهانیان معرفی شود.

 

* متن قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)

* ترجمه متن قطعنامه جهان علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها