حضور رئیس‌جمهور در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد

۱۳۹۲/۱۰/۲۰     |       rouhani.ir     |     داووس

رئیس‌جمهور به‌منظور شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (داووس)، به سوئیس سفر می‌کند

رئیس جمهوری اسلامی ایران اوایل بهمن ماه طی سفری به سوئیس، در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد (داووس) شرکت و سخنرانی می‌کند.

این سومین سفر خارجی رئیس جمهور پس از روی کار آمدن دولت یازدهم محسوب می شود. روحانی پیش از این در سفری به بیشکک قرقیزستان، در اجلاس سران شانگهای حضور یافت و پس از آن در سفری به نیویورک، در مجمع عمومی سازمان ملل حاضر شده و به سخنرانی پرداخت.

سفر رئیس جمهور به سوئیس و شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، علاوه بر اینکه سومین سفر خارجی روحانی محسوب خواهد شد، اولین سفر وی به اروپا نیز قلمداد می شود.

پروفسور "کلاوس شواب" رئیس مجمع جهانی اقتصاد که از شهریورماه خواستار حضور روحانی شده بود، چندی پیش دعوت‌نامه رئیس جمهور را با فرستاده ویژه خود به تهران فرستاد.
 
داووس اجلاس اقتصادی جهان است که در سوئیس با شرکت بیش از ٢٠٠٠ تن از رهبران سیاسی و تجارتی، فعالین جامعه مدنی واعضای انجمن‌های علمی برگزار می‌شود. مجمع جهانی اقصاد جهانی یکی از سازمان‌های بزرگ اقتصادی سوئیس است.

مجمع جهانی اقتصاد برای اولین بار در ژانویه سال ۱۹۷۱ و در شهر داووس سوئیس راه اندازی شد. "کلاوس شواب" مؤسس مجمع جهانی اقتصاد است که یک سازمان غیر انتفاعی محسوب می‌شود.

مجمع در ژانویه هر سال، اجلاسی را در داووس برگزار می‌کند. داووس، دهکده‌ای کوهستانی در شرق سویس است.  اجلاس داووس، نزدیک به ۲۵۰۰ نفر از رهبران سیاسی جهان، روشنفکران منتخب، رؤسای شرکت‌های بزرگ و خبرنگاران را برای بحث پیرامون مهمترین موضوعات جهان و دنیای اقتصاد، گردهم می‌آورد. همچنین مجمع، سالانه ۸ تا ۱۰ اجلاس دیگر در سایر نقاط جهان برگزار می‌کند که بخش عمده درآمد مجمع را از طریق حق عضویت و شرکت در این اجلاس‌ها تأمین می‌کند.

روحانی دومین رئیس‌ جمهور ایران خواهد بود که در این اجلاس شرکت می‌کند. پیش‌تر سیدمحمد خاتمی در اجلاس سال ٢٠٠٤ (بهمن ١٣٨٢) و یکبار نیز پس از خاتمه دوران ریاست جمهوری خود در سال ٢٠٠٧ (بهمن ١٣٨۵) در این اجلاس شرکت کرده بود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها