در جمع علما، طلاب و فضلای استان خوزستان

۱۳۹۲/۱۰/۲۴     |       rouhani.ir     |     اهواز

دولت قدم بزرگی در زمینه مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی برداشته است

رییس جمهوری درجمع علما ، طلاب و فضلای استان خوزستان گفت: ملت شریف ایران با رای خود در انتخابات سال ۹۲ به دنیا اعلام کرد که اسلام توام با اعتدال می خواهد و با تندروی و افراط مخالف است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حس روحانی با اشاره به تصویب پیشنهاد ایران درسازمان ملل درمقابله با نفی خشونت و افراطی گری گفت: این پیشنهاد چنان با قاطعیت درمجمع سازمان ملل مطرح شد که بزرگترین دشمنان ایران هم هنگام رای گیری جرات نکردند، اعلام کنند این طرح به رای گذاشته شود.

متن کامل سخنان رییس جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا ایها النبی انا ارسلناک شاهداً و مبشراً و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجاً منیرا

ایام ولادت با سعادت پیامبر عظیم الشأن اسلام و امام صادق(ع) و هفته وحدت و ایام شروع امامت حضرت ولی عصر (عج) شریف را به محضر همه علما، بزرگان ،نماینده ولی فقیه ،استادان، نمایندگان مجلس خبرگان، قضات و همه اعضایی كه در محضرشان هستیم تبریك و تهنیت عرض می كنم.

روحانیت شیعه از آغاز بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشته و آن حراست از مرزهای دین بوده است كه فرمود "علما شیعتنا مرابطونبالثغر الذی یلی ابلیس و عفاریته "

علما حافظ مرزهای دین و اسلام و مبین دین و انطباق دین در شرایط زمان و تبیین احكام دین در مقاطع مختلف تاریخی از طریق اجتهاد بودند.

روحانیت و علما حافظ مرزهای دین اسلام هستند
این بار بعد از دوران غیبت صغرا، به مراتب سخت تر و سنگین تر شد، چنان كه دسترسی به معصوم گاهی ناممكن و گاهی بسیار صعب و دشوار بود. خیلی مهم است كه روحانیت شیعه می خواهد كاری مربوط به انبیاء و معصومین و آن بار سنگین را بر دوش بگیرد.

در قرن پنجم كار بزرگی صورت گرفت و شیخ الطائفه كه ما باید بگوییم، محصول آنچه ما امروز از فقه و اصول و تفسیر و كلام و فلسفه و سایر علوم اسلامی داریم، از ایشان است چرا که در واقع منشأش تأسیس حوزه علمیه نجف در یك مقطع و تاسیس حوزه علمیه قم در مقطع دیگر بود.
چون فرصت محدود است، به تفصیل مساله نمی پردازم كه خود شما بزرگان به همه آنها واقف و مبین برای مردم هستید. در قرن پنجم كاری كه شیخ الطائفه انجام داد ، یعنی تاسیس حوزه علمیه نجف بسیار بزرگ بود که آثار و بركات زیادی به همراه داشت.

یكی از آثار آن شیخ اعظم، شیخ انصاری، افتخار این دیار و این استان است. واقعاً شیخ چه كرد که بعد از سالیان دراز ، هنوز هم شیخ می درخشد. امام راحل(ره) وقتی در درسش می خواست از شیخ انصاری نام ببرد، می فرمود شیخ اعظم. بزرگانی مثل شیخ انصاری،آخوند خراسانی و خیلی از بزرگان در این حوزه تربیت شدند. امروز امکانات بسیاری مانند اینترنت، كامپیوتر و ابزارهای زیادی در اختیار ماست که آن زمان این ابزارها نبودو ببینید آنها در سختی ها و مشکلات چه کردند؟ ان هم با توجه به وضعی كه آن زمان حوزه علمیه داشت. در شرایط سخت، بزرگان ما در علم دین كاری كردند كه امروز هم ما باید سر تعظیم در برابر آن بزرگواران فرود آوریم.

از آن طرف در ۹۰ سال پیش شیخ بزرگ دیگری، مرحوم حائری (رض) بود که حوزه علمیه قم را تاسیس کرد. در واقع تشیع و حوزه ها مرهون این دو شیخ هستند؛ شیخ الطایفه در تاسیس حوزه علمیه نجف و شیخ بزرگ حائری (رض) در تأسیس حوزه علمیه قم. اسلام در مراحل مختلف و حوزه های مختلف فراز و نشیب های مختلفی داشته است.

دورانی بود كه كل علوم تقریباً منحصرا در حوزه های علمیه بود؛ ریاضیات، فلسفه، شیمی، فیزیك و حتی طب و علوم دیگر . شما بو علی سینا را ببینید، محمد زكریای رازی و خوارزمی را بینید که در قرن دوم سوم بودند. زكریای رازی بیش از هزار و صد سال پیش در قرن سوم چه كرده است؟.كتاب هایش در تفسیر قرآن، شیمی و طب فلسفه چه كرده است؟ یا بوعلی را ببینید که دنیا به بوعلی افتخار می كند.

البته غرب قدر ناشناسی می كند. غرب هر چه دارد از علمای اسلام دارد. شما حتی دانشگاه های قدیمی غرب را که نگاه می كنید حتی ساختمانش هم تقلید از حوزه های علمیه است. آکسفورد را ببینید، شبیه مدرسه فیضیه است. سبك همان سبك است. خیلی بحث ها اینجا وجود دارد. دانشمندان اسلامی خدمات بسیار بزرگی كردند. البته در مقاطعی هم انحرافاتی پیش آمد كه علمای بزرگ جلو آن را گرفتند. وحید بهبهانی كه افتخار این استان و منطقه است یك تنه در برابر انحرافی كه اگر ادامه می یافت چیزی از اجتهاد باقی نمی ماند،ایستاد. در برابر عظمت اسلام و حوزه های علمیه، دنیای غرب به جای قدردانی و قدرشناسی همواره بر مبنای اسلام هراسی در برابر اسلام و روحانیت و علما ایستادگی كرده است.

اگر ما بخواهیم سه مقطع اسلام هراسی غرب را تقسیم بندی كنیم، باید بگوییم در دوران جنگ های صلیبی اسلام هراسی را شروع كردند كه اتفاقاً علوم را هم در همان مقطع از جهان اسلام اقتباس كردند. دوران عثمانی ها هم مرحله دوم اسلام هراسی را شروع كردند. و مرحله سوم اسلام هراسی بعد از انقلاب اسلامی است. حوزه علمیه قم شخصیتی را همچون امام خمینی(ره) تربیت كرد كه به افتخار روحانیت، افتخار شیعه، افتخار حركت های آزادی بخش و افتخار آزادیخواهان تبدیل شد و کار بسیار بزرگی را انجام داد.

شما كتابهایی كه غربی ها راجع به انقلاب اسلامی نوشته اند نگاه کنید، مثل کتابی که دانشگاه كمبریج نوشته است. وقتی راجع به انقلاب اسلامی صحبت می كند می گوید روحانیت سازماندهی ای كرد برای انقلاب كه غرب از فهم آن عاجز ماند.

آن وقتی که از امام و شهید بهشتی نام می برند، می گویند ما سازمان مساجد را نمی فهمیدم. اینها را انگلیسی هایی می گویند که سالها این منطقه تحت استعمار واستثمارشان بوده است. می گویند ما شبكه سازماندهی مساجد را درك نكرده بودیم و نمی دانستیم روحانیت چه نفوذی دارد و چطور سازماندهی می کند و می گوید ما دچار حیرت شده ایم.

امام در پاریس با نواری که از طریق تلفن ارسال می شد و ظرف ۲۴ ساعت به سراسر ایران و حتی سراسر روستاها می رسید، فرمانی صادر می كرد که به گوش مردم ایران می رسید. حالا در آن دوران انقلاب نه ماهواره و اینترنتی بود و نه از این ابزارها خبری بود. غربی ها وقتی دیدند كه انقلاب اسلامی به رهبری یك عالم و مرجع تقلید و با فداكاری ملت به پیروزی رسید، همان هراسی كه یك روزی در جنگ های صلیبی از قدرت عثمانی ها پیدا كرده بودند، یك بار دیگر به لرزه افتادند، البته به غلط چرا که انقلاب اسلامی برای كسی تهدید نبود و صدور یك فرهنگ بود نه چیز دیگر.

خوب اینها در یك مقطع دیگر نیز این اسلام هراسی را به بهانه یازده سپتامبر ترویج کردند و ادامه دادند. اگرچه آنها همواره در کنار اسلام هراسی به خاطر انقلاب اسلامی همیشه یک ایران هراسی هم بوده و آنها این را به بهانه یازده سپتامبر تشدید كردند.

دنبال چه هدفی بودند و هستند؟ اینكه نظام جمهوری اسلامی، انقلاب اسلامی، اگر شد نماند و اگر نشد، تضعیف شود و حداقل جلو نفوذ این انقلاب را در منطقه و جهان بگیرند.

در سال های اخیر دو بهانه پیدا کردند. یك بهانه به دنیا گفتند اسلام مظهر خشونت است. اسلام جوانها را تشویق می كند به ناامنی، تشویق می كند به افراطی گری، تشویق می کند به خشونت، به قول آنها تروریسم .این چیزی بود كه تبلیغ می كردند و خودشان هم از طریق سازمان های جاسوسی شان یک عده مسلمانان را در گوشه و کنار دنیا به نام اسلام به همین راه تحریك می کردند. شما امروز در منطقه می بینید، چه آشوب و چه کشتاری را یك عده منحرف به نام دین و جهاد، متاسفانه با استناد به آیات قرآن انجام می دهند و به غلط دارند جوانهای ما را گمراه می کنند. این هم بهانه خوبی شد برای غرب که این مسیر را ادامه دهند و تشدید كنند.

ایران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده است
دومین بهانه شان فناوری هسته ای صلح آمیز ایران بود. در دنیا تبلیغ كردند و ترویج كردند كه ایران به دنبال بمب هسته ای است نه تنها ایران به دنبال بمب است، بلكه می خواهد آن را در اختیار گروه های تروریست قرار بدهد و دنیا را ناامن كند. در حالی كه جمهوری اسلامی ایران هرگز دنبال سلاح هسته ای نبوده است. در هیچ مقطعی نبوده است. در این باره مقام معظم رهبری فتوای صریح دادند بر حرمت تولید، نگه داری و استفاده سلاح های هسته ای و البته سایر سلاح های كشتار جمعی هم همین حالت را دارد. لذا جمهوری اسلامی ایران هرگز دنبال این ها نبوده است.

اگر ایران دنبال بمب هسته ای بود به قول آنها، چرا برای غنی سازی ابتدا رفتیم با آنها معامله کنیم و پول بدهیم و بخریم. خب کسی که می خواهد برود بمب بسازد که نمی رود با کشورهای شرق و غرب مذاکره کند که بگوید سیستم غنی سازی به ما بدهید. همه انهایی که دنبال بمب رفتند، مخی کار کردند و مخفیانه به نتیجه رساندند. ما بعد از جنگ تحمیلی سراغ بسیاری از كشورهای غربی و شرقی رفتیم برای اینكه فناوری غنی سازی بدهند تا ما بتوانیم سوخت نیروگاه را تامین كنیم. این چیزی است که آنها قبلا در رژیم گذشته حتی بخشی از آن را قول داده بودند. آنها به این قول عمل نکردند. كشوری كه این را می خواهد اما آنها نمی دهند و بعد خودش می رود دنبالش معلوم است که نمی خواهد کار مخفی انجام دهد. هیچ کشوری نیست که دنبال بمب هسته ای باشد و برود عضو ان پی تی بشود. آژانس را در کشورش راه بدهد. معلوم است که این حرف بهانه جویی است، اما متاسفانه غرب با تبلیغات وسیعش با دیپلماسی قوی اش، با تمام ابزارش توانست این را در دنیا شایع كند كه ایران و فناوری هسته ای، یك خطر برای صلح و امنیت جهانی است.

قطعنامه ای كه شورای حكام آژانس در آخر پاییز سال ۱۳۸۴ صادر كرد این بود كه فعالیت هسته ای ایران چون صلح و امنیت جهانی را به خطر می اندازد، پس این پرونده باید به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع داده شود. این اقدام اساسا بی معنا و نادرست بود ولی این كار را كردند. این كشورها فقط غربی نبودند شرقی ها هم بودند. کشورهای همسایه ما هم بودند آنها هم رای دادند. پس در تبلیغات و در كار فعالیت دیپلماسی، ایران هراسی را از این طریق هم در دنیا آمدند به غلط مطرح كردند.

پیام مردم در انتخابات این بود که اسلام را می خواهیم، اعتدال را هم می خواهیم، افراط را نمی خواهیم
این خادم دین كه همواره افتخارش این است كه هر چه دارد از حوزه علمیه قم و از اساتید بزرگ آن حوزه دارد، بعد از آنكه ملت شریف ایران با رأیشان به دنیا گفتند ما اسلام را توام با اعتدال می خواهیم. من معنی این رای را می فهمم. خب چرا به این طلبه رای دادند؟

دیگران هم بودند، بزرگان دیگری هم بودند و خوب همه آنها هم صالح بودند. مردم می گفتند ما با این رأی، اسلام را می خواهیم. ما اسلام را می خواهیم، اعتدال را هم می خواهیم ولی افراط نمی خواهیم . شعار من هم این بود. به هرحال من عضو این نظام بودم. من در دوران تبلیغات انتخاباتی ام در بوروشور و زندگی نامه ام اولینش این بود که من نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی هستم. می دانستند که من در طول این مدت داخل این نظام بودم، نماینده مجلس بودم یا دبیر شورای عالی امنیت ملی بودم و مسئولیت های دیگری داشتم، عضو خبرگان رهبری بودم. مردم اعلام كردند به دنیا ما به اسلام وفاداریم، میانه روی و اعتدال را هم می خواهیم.

یكی از اهداف اینجانب از آغاز، از قبل از اینكه انتخاب شوم این بود كه بتوانم در حد توانم و با قدرت دولت این دو بهانه را یا بگیرم یا این بهانه ها را كاهش دهم و كاری كنم كه دنیا به تدریج قبول كند چهره ای كه از اسلام و ایران ترسیم شده است، چهره نادرست است.

در زمینه اینكه اسلام مظهر خشونت است و طرفدار خشونت است، من هم در سخنرانی هایم و هم در مصاحبه هام و نطق های بین المللی ام تاكید كردم و در سازمان ملل طرح دنیای عاری از خشونت یا حالا تعبیر دقیقش مقابله جهانی با خشونت و افراطی گری را در سازمان ملل مطرح كردم و از سازمان ملل خواستم این طرح ایران را در دستور كار قرار دهد.

آن روز كه در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح كردم،بعضی از دوستان گفتند که زود بود شما این پیشنهاد را مطرح كردید. می گذاشتید چند سال کار می کردیم و زمینه را آماده می كردیم، اما خداوند توفیقی داد و ملت ایران این پیروزی بزرگ را به دست آورد. و این پیروزی ریشه در انتخابات دارد. ملت ایران در این انتخابات كار بزرگی را انجام داد. من نكته ای را به شما بگویم. در نیویورك در ملاقات با علمای اسلامی كه از ایالت های آمریكا آمده بودند، که بیشتر آنها اهل سنت بودند و تعدادی هم شیعه در میان آنها بود، همه آنها كه صحبت كردند گفتند این انتخابات چهره اسلام را در دنیای غرب تغییر داد و ما امروز در آمریكا سرمان بلند است و سه نفر از علمای اهل سنت در ان جلسه گفتند ما شبی نیست که ما برای شما دعا نکنیم. خیلی مساله مهمی است. یك انتخابات آثارش سراسر جهان را فرا گرفت. پیداست این ملت چقدر بزرگ و ندای این ملت چقدر رساست.

ما دو سه روز که در نیویورك بودیم دیدیم واقعا استقبال رسانه ها چقدر وسیع بود. و بالاخره پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شد. همین طرح مقابله با خشونت و افراطی گری. آنچنان این طرح فائق آمد که بزرگترین دشمنان ما گرچه در بیان و بحث مخالفت كردند، اما در موقع رای گیری جرات نكردند اعلام رای كنند.

شما می دانید وقتی در یک مجمع بزرگ وقتی یک کشوری می بیند عده رای کم است، چون وزن انها را پایین می آورد و حیثیتشان می رود، سکوت می کنند و وقتی رئیس جلسه می گوید کسی مخالف نبود؟ چكشش را به معنی اتفاق آراء روی میز می زند. چند كشوری كه در مجمع عمومی مخالفت كردند، در موقع رای گیری جرات نکردند بگویند این طرح به رأی گذاشته شود. غرب، چند دهه است که تبلیغ می کند كه ایران مظهر خشونت و طرفدار خشونت و حتی می گویند پیشتیبان تروریسم است ، آن وقت جمهوری اسلامی ایران پیشنهادی را مطرح می كند برای مقابله با افراط و با خشونت و این طرح به اتفاق آراء یعنی بدون رای گیری به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد می رسد.

دولت تدبیر و امید دست استمداد به سوی علما دراز می کند
به نظر من این دولت در طول این ۵ ماه یك قدم بسیار بزرگ در زمینه مقابله با اسلام هراسی و ایران هراسی برداشته است.

امروز می دانید در سال جدید، دبیر كل سازمان ملل هم در اولین مصاحبه خود به طرح ایران و تصویب آن در مجمع عمومی سازمان ملل اشاره کرد و این را بسیار با اهمیت در دنیای امروز تلقی كرد. ما امروز در قبال این توطئه جهانی باید بایستیم. دولت دست استمداد به سوی علما دراز می كند. شما بزرگان شما علما ، حوزه های علمیه باید بیایند اسلام رحمانی را برای دنیا تشریح كنند.

آن پیغمبر رحمت؛ و ما ارسلناک الا رحمه للعالمین، او رحمت بود. او رحمت برای دنیا آورد نه تنها برای مسلمانان او راه زندگی و اخلاق آورد محبت و اخوت و برادری را آورد. این پیامبر با این عظمت، امروز غرب دارد توطئه می كند و به غلط گروه ها و گروهك هایی را هم وادار کرده به خشونت و افراط در جهان و منطقه دست بزنند و آنها هم به دروغ بگویند به نام اسلام و قرآن است. این قدم اول و مهم بود. قدم دوم اینكه این دولت تصمیم داشت به دنیا بگوید جمهوری اسلامی ایران دنبال فناوری هسته ای هست اما دنبال بمب نیست.

گاهی هم برخی اشتباه می كردند البته شاید هم نمی دانستند می گفتند ایران هسته ای شده است می دانید این کلمه هسته ای وقتی در دنیا گفته می شود معنی اش بمب است. شش کشور در دنیا هستند که می گویند ما هسته ای شده ایم. و الا اگر مبنا غنی سازی باشد که چهل کشور الان دارند غنی سازی را انجام می دهند . بجای اینكه بگویند ما دنبال سوخت نیروگاه هسته ایم، دنبال فناوری صلح امیز هسته ای هستیم ، گفتند ایران هسته ای شده، آنها هم گفتند ببینید خود مسئولین می گویند ایران هسته ای شده دیگر چه می گویید شما؟

ما را بردند در تحریم و چه فشاری بر مردم آوردند نه اینکه ما از تحریم بترسیم، اما یك ظلم ناروا به ملت بزرگ ایران بود. حتی فشار آوردند برای خرید گندم برای خرید دارو. من به بسیاری از سران اروپا که در سازمان ملل ملاقات کردم، گفتم این تحریم که شما انجام دادید ظالمانه و غیر انسانی است.

یكی از مقامات بلند اروپایی در ملاقات با من گفت من قبول دارم این تحریم ها ظالمانه و غیر انسانی بوده است. یک چنین کاری کردند، ما لازم بود به دنیا بگوییم ما دنبال فناوری هسته ای هستیم، آن را ادامه می دهیم اما در عین حال به دنیا هم روشن و ثابت می كنیم كه این اتهام، اتهام بی اساسی است. این مبنای مذاکرات ما با ۱+۵ و غرب و قدرتهای بزرگ جهانی بود. این راه مثل راه اول، راهی طولانی و پرپیچ و خم است اما هم در مساله اول و هم در مساله دوم اولین گام را برداشتیم.

ما در تفاهم و در نقشه راه در ژنو به توافقی رسیدیم که چند روز دیگر این توافق اجرایی و عملیاتی خواهد شد. اولین قدم برای شکستن تحریم ها برداشته خواهد شد. ما این راه را ادامه می دهیم اگرچه راه بسیار سخت و دشواری است. اما غیر از بحث تحریم ها که فرعی است، ما می خواهیم با ایران هراسی و اسلام هراسی بجنگیم ما می خواهیم به دنیا بگوییم انقلاب اسلامی انقلاب رحمت است. 

اسلام دین رحمت است ما می خواهیم بگوییم همان راهی كه پیامبر رفت -شاهدا و مبشرا و نذیرا و داعیا الی الله باذنه و سراجا منیرا-همان راه را دنبال و ادامه می دهیم . در هر دو زمینه علمای بزرگ و روحانیت معظم نقش بسیار بزرگی دارد. من این را به صراحت بگویم، نه در سیاست خارجی، دولت بر این اصل قانون اساسی؛ به غیر از مسایل فقهی و دینی، معتقد است كه سیاست های كلی نظام بر عهده مقام معظم رهبری است. نه به زبان بگوید، در عمل آن را قبول دارد. ما می دانیم عظمت رهبری یعنی عظمت ایران. این را همه باید درك كنند و همه باید بفهمند.

ما برای اینكه به اهداف بلندمان، هم در زمینه ترویج دین، تبلیغ دین، معرفی چهره واقعی اسلام و هم در زمینه سیاست خارجی ،هم مبارزه با اسلام هراسی ، هم مبارزه با ایران هراسی موفق شویم باید متحد باشیم و دست به دست هم بدهیم. ما یك رهبر داریم، یك قانون اساسی داریم، منافع ملی مال همه ماست، مصالح ملی مال همه ماست و همه باید زیر خیمه اسلام و ولایت و قانون اساسی و منافع و مصالح كشور كنار هم قرار بگیریم با یك اتحاد و وحدت، باید به اهداف بلندمان دست بیابیم و این كار را ان شاء الله به حول و قوه الهی انجام خواهیم داد.

من راه را دشوار می بینیم، اما بسیار امیدوارم. مشكلات كشور بسیار زیاد است اما برای حل آن بسیار امیدوارم. آنچه مقام معظم رهبری فرمود، حماسه سیاسی، این ملت به خوبی محقق كرد. آن حماسه اقتصادی را هم باید بسازیم. باید دست به دست هم بدهیم، دولت به تنهایی قادر نیست این بار سنگین را به مقصد برساند، اما دولت با ملت حتما قادر است این حماسه اقتصادی را بیافریند. و انشالله خواهد آفرید.

و آنچه هم که در این استان من اعلام كردم و دنبالش هستم، در واقع ساختن همان حماسه اقتصادی است كه باید در همه استان ها باید شروع كنیم. به هرحال ما آب پشت سر را جمع كردیم، زمین زر خیز خوزستان هم وجود دارد، یک مرحله كانال كشی را هم انجام داده ایم با این روند بخواهیم پیش برویم . ۱۷ سال گذشته، ۱۷ سال دیگر هم باید بگذرد. این واقعا حیف است. این بحث، همانطور که نماینده ولی فقیه در استان فرمودند این بحث تنها بحث خوزستان نیست، بحث كشور است. ما اروند را باید احیاء كنیم. این بحث کشور است. ما باید با مسأله معضلات زیست محیطی مبارزه کنیم. این بسیار سخت است اما این کار باید انجام شود. این بحث استان نیست بحث کشور است. حتی احیاء رود كارون هم تنها برای خوزستان نیست، برای كشور است. ما همه باید در این مسیر دست به دست هم دهیم. اما بدانیم هیچ كاری، چه کار اقتصادی، چه کار سیاست داخلی وخارجی و امنیتی زیربنای همه اینها فرهنگ است. اگر نتوانیم فرهنگ را تقویت كنیم، آنها یا امکان پذیر نیست یا بسیار صعب و دشوار است. در بخش فرهنگ روحانیت نقش بسیار بزرگی دارد. علما، ائمه محترم جمع، مبلغین مدرسین و همه عالمان دینی و همه آنهایی كه اسلام را باید تبیین کنند، نقش بسیار اساسی خواهند داشت.

انشالله به حول و قوه الهی دست به دست هم می دهیم. امید ما به حق و پروردگار است. امید ما به لطف ارواح پاک ائمه هدی علیهم السلام است به لطف ولی عصر عجل الله، امام زمان، به حمایت رهبری و حمایت و اتحاد كل ملت است. ان شاء الله به حول قوه الهی این راه را به مقصد خواهیم رساند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها