دیدار با مردم خرمشهر

۱۳۹۲/۱۰/۲۶     |       rouhani.ir     |     مسجد جامع خرمشهر

ایران امروز آرام‌تر از گذشته و مستعد توسعه بیشتر است

رییس جمهوری با اشاره به مسأله بیکاری در خرمشهر گفت: ایجاد اشتغال مسأله اصلی دولت است و برای آن باید محیطی امن و آرام ایجاد شود که امروز ایران، آرام‌تر از گذشته و مستعد توسعه بیشتر است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی امروز ۲۶ دیماه در اجتماع مردم خرمشهر با بیان اینکه خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ایران است، گفت: دیدار با مردم خرمشهر و آبادان را برای اینکه نماد ایستادگی بوده و هستند، بر خود لازم دیدم؛ گرچه خرمشهر پس از دفاع مقدس بازسازی شده است اما هنوز نیاز به نوسازی دارد. دولت‌های پیشین برای این شهر، قدم‌های قابل ملاحظه‌ای برداشته‌اند، اما تا رسیدن به خواست مردم، هنوز راهی طولانی داریم. به همین علت دولت خود را در برابر خواست مردم مسئول می‌داند و نسبت به خرمشهر احساس دین می‌کند.
 

تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم

وی با یادآوری دفاع خرمشهر در جنگ تحمیلی تصریح کرد: روزهای سخت اوایل مهرماه سال ۱۳۵۹ را از یاد نمی‌برم؛ روزهایی که مردم خرمشهرخیابان به خیابان ایستادند و مقاومت کردند و خانه به خانه جنگید تا از سراسر ایران برای دفاع، به خرمشهر بیایند.

به گفته رییس جمهوری، امروز ۲۵ سال از آن روزها می‌گذرد. اکنون خرمشهر زنده است اما هنوز زخم را در سیمای شهر می‌توانیم ببینیم، بنابراین باید برای این شهر بیشتر فداکاری کرد. تا رسیدن به خرمشهر خرم و آبادان آباد، فاصله داریم.

دکتر روحانی به مشکلات زیست محیطی این شهر اشاره کرد و افزود: مردم این شهر از اوضاع زیست محیطی در رنج هستند. این را دولت می‌داند و در صدد برطرف کردن آن است. مشکل دیگر مردم این شهر، نرخ بیکاری آن است که اصلاً قابل قبول نیست. امروز مردم، زنان و مردان تحصیل کرده‌ای در شهر هستند که نیاز به اشتغال دارند. دولت قدم‌های اولیه را برداشته است و در طول پنج ماه که از شروع به کار دولت گذشته است، بررسی‌هایی صورت گرفته اما خود را موظف می‌دانیم که قدم‌های دیگری هم برداریم.
 

اروند باید پاکسازی، لایروبی و احیاء شود

رییس جمهوری که در این سخنرانی با استقبال پر شور مردم روبرو بود، به موضوع اروندرود و کارون هم پرداخت.

دکتر روحانی با تأکید بر این که اروند باید پاکسازی، لایروبی و احیاء شود گفت: برای این کار، دولت تدبیر و امید کار را آغاز کرده است و با دولت عراق برای چندمین بار مذاکره کرده است. اگر اروند آباد شود، نه فقط آبادان و خرمشهر که حتی شهر بصره عراق نیز آباد خواهد شد. پس باید اروند و کارون احیا شوند.

رییس جمهوری ضمن تأکید بر این که خرمشهر باید نگین تجارت منطقه شود گفت: برای این کار دولت کل شهر آبادان و خرمشهر را به عنوان منطقه آزاد ا‌علام می‌کند. لذا از همه کارآفرینان و سرمایه‌داران ایرانی و ایرانیان خارج از کشور دعوت می‌کنیم به خرمشهر و آبادان بیایند و در این دو شهر سرمایه‌گذاری کنند. ما می‌خواهیم آبادان و خرمشهر مرکز گردشگری ایران باشند.
 

دولت مصمم به تقویت روابط با کشورهای همسایه و منطقهاست

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت مصمم است روابطش را با کشورهای همسایه و منطقه تقویت کند و اگر اشکالی در مناسبات با برخی کشورهای همسایه وجود دارد، رفع شود.

دکتر روحانی ادامه داد: در اوضاع سالم می‌توانیم شاهد رشد و شکوفایی در کل خوزستان باشیم و باید همه آستین‌ها را برای آبادانی کشور بالا بزنیم.

رییس جمهوری بر رفع تبعیض‌های قومیتی و جنسیتی و احیاء حقوق شهروندی تأکید کرد و گفت: با زدودن کینه‌ها از دل، کشورمان را با وحدت، اعتماد و همدلی آباد می‌کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به تصمیمات دولت در سفر به خوزستان مانند زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از اراضی، تأکید کرد: باید تمام مردم استان آب آشامیدنی سالم داشته باشند و نخستین قدم، هفته آینده در اهواز برداشته می‌شود و سال آینده مردم خرمشهر و آبادان نیز از آب آشامیدنی برخوردار خواهند شد.

پیش از سخنان رییس جمهوری، حجت السلام والمسلمین موسوی، امام جمعه خرمشهر با اشاره به مشکلات این شهر، خواستار تشکیل کارگروهی متخصص از امور شهری برای بازسازی و توسعه خرمشهر شد.

وی از فعال کردن مرز شلمچه برای تردد زوار و تکمیل و راه اندازی کارخانه فولاد خرمشهر به عنوان طرح‌هایی برای توسعه خرمشهر و ایجاد اشتغال خبر داد و گفت: امیدوارم با تدبیر دولت جدید، گام‌های بلندتری برای بازسازی خرمشهر برداشته شود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها