برای شرکت در اجلاس داووس دکتر روحانی عازم سوییس شد

۱۳۹۲/۱۱/۰۲     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

برای شرکت در اجلاس داووس دکتر روحانی عازم سوییس شد

صبح امروز (چهارشنبه) رئیس‌جمهوری به منظور شرکت در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد، تهران را به مقصد سوییس ترک کرد.

در مراسم بدرقه رسمی رئیس‌جمهور، حجت الاسلام والمسلمین محمدی گلپایگانی رئیس دفتر مقام معظم رهبری، دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور، دکتر محمد باقر نوبخت معاون رییس جمهور و سخنگوی دولت، دکتر رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دکتر قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پژشکی، دکتر حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و دکتر سیف رییس‌کل بانک مرکزی حضور داشتند.

رئیس جمهور را در این سفر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، بیژن زنگنه وزیر نفت و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور همراهی می‌کنند.

دكتر روحانی در گفت‌وگو با خبرنگاران در پاسخ به این سوال که اهداف و برنامه‌های حضور جنابعالی در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در داووس چیست؟ گفت: این اجلاس یکی از گردهمایی‌های بسیار مؤثر جهانی است که سیاستمداران، صاحبنظران، اساتید دانشگاه، مدیران بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و مسئولان کشورها در آن شرکت می‌کنند.

دکتر روحانی افزود: در دنیای امروز نیاز است تا بین سیاست عملی و نظری و و مراجع تصمیم‌ساز و تصمیم‌گیر پیوند برقرار باشد و این اجلاس که صاحبنظران و مدیران اجرایی به طور همزمان در آن حضور می‌یابند، بهترین فرصت و محل برای همفکری بین این دو بخش است.

رییس‌جمهور در ادامه اظهار داشت: دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در این اجلاس برای این است که دنیا چهره جدید ایران را بعد از اتفاقات مهم ۲۴ خرداد ببیند و از نظرات مسئولان کشور درباره اقتصاد و همچنین پیوند اقتصاد ایران با جهان و چشم‌انداز اقتصادی ایران مطلع شوند.

دکتر روحانی تصریح کرد: بی‌شک حضور جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس در این سطح، هم برای مسایل اقتصادی و هم برای تبیین سیاست‌های منطقه‌ای و بین‌المللی کشورمان مفید است و فرصتی است تا نظرات مختلف در جلساتی که برگزار می‌شود، تبیین شود.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: در این اجلاس بنده علاوه بر سخنرانی در نشست اصلی، دو سخنرانی دیگر در نشست مسئولان بنگاه‌های جهانی و مدیران شرکت‌های نفت و گاز خواهم داشت و همچنین دیدارهای دوجانبه با مقامات کشورها و دیدار و گفتگوهایی با اصحاب رسانه‌ها نیز خواهیم داشت.

دکتر روحانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره همزمانی حضور وی در سوئیس و برگزاری اجلاس ژنو ۲ درباره بحران سوریه گفت: اینها دو مقوله متفاوت هستند؛ اجلاس ژنو۲ کاملاً سیاسی است و با اجلاس اقتصادی داووس کاملاً تفاوت دارد.

رییس‌جمهور اضافه کرد: درباره اجلاس ژنو ۲، خواست ایران استقرار صلح و ثبات در سوریه و منطقه و مبارزه با تروریست‌هاست که اگر برگزاری این نشست به این هدف کمک کند، برگزاری آن می‌تواند مؤثر واقع شود، اما از مجموعه علائم، امید چندانی به موفقیت این نشست در مبارزه با تروریسم وجود ندارد، چرا که برخی کشورهای حامی تروریسم و کسانی که بی‌ثباتی را در منطقه بوجود آورده‌اند در این اجلاس حضور دارند.

دکتر روحانی تصریح کرد: البته در هر صورت اگر برگزاری این نشست، کمکی به برقراری صلح و ثبات و آرامش برای مردم سوریه و منطقه کند، جمهوری اسلامی ایران از این دستاورد خوشحال خواهد شد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها