سفر دکتر روحانی به چهارمحال بختیاری

۱۳۹۲/۰۱/۲۹     |       آفتاب نیوز     |     چهارمحال بختیاری

وقت آن رسیده که در انتخاب مدیران به قبیله گرایی و جناح بازی پایان داد

به گفته حسن روحانی، قبل از انقلاب شرایط به گونه ای بود که ارتش، اقتصاد، فرهنگ و امور اجتماعی کشور دست کارشناسان آمریکایی بود و آنها برای ما تصمیم می گرفتند. در سال های 59 تا 62 که با انتخاب به عنوان عضو شورای سرپرستی صدا و سیما در این سازمان مشغول خدمت بودم، دیدم که کل برنامه آموزشی که آن زمان در شبکه دو سیما تولید می شد توسط 36 کارشناس آمریکایی نظارت می شد. مشابه همین وضعیت در سازمان برنامه و بودجه، ارتش و برخی وزارتخانه های دیگر نیز وجود داشت. شاه درهمه امور مهم با سفیر آمریکا و انگلیس مشورت می کرد.

رییس مجلس تحقیقات استراتژیک گفت: مردم یک کشوری اگر از شرف و عزت خود و منافع کشور بگذرند می توانند به ظاهر زندگی عادی داشته باشند، ولی مردم ایران تحمل چنین تحقیری را نداشتند و انقلاب کردند تا کشور با اراده آنها اداره شود. امروز همه مسوولان  حتی مقام معظم رهبری که بالاترین مقام مذهبی و سیاسی کشور است، طبق قانون به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند. این شرایط نشان می دهد که مردم بار سنگین مسوولیت انتخاب را بر عهده دارند. هرچقدر که امور اجرایی بیشتری به مردم محول شود، به نفع کشور است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت افزود: درست است که سیاست های کلی نظام با تصویب مجمع تشخیص تدوین و قانون نیز، با تصویب مجلس شورای اسلامی و تایید شورای نگهبان ابلاغ می شود، ولی اجرا در اختیار دولت است. اگر بهترین مهندسان یک ساختمان را طراحی کنند و بهترین مصالح هم خریداری شود ولی تیم اجرایی مهارت لازم را نداشته باشند، ساختمان نامناسبی احداث می شود که پس از مدتی دیوارهای آن ترک بر می دارد و هر روز تاسیسات آن مشکل پیدا می کند. فقط با نقشه خوب نمی توان به ساختمان خوب رسید. لازم است در کنار نقشه و ناظر خوب مجری خوب نیز باشد تا کار درست انجام شود. به همین دلیل دولت و مدیران اجرایی، نقش مهمی در توسعه یا عدم توسعه کشور دارند.

وی با اشاره به برخی مشکلات چهارمحال و بختیاری گفت: شما می گوید پول کشور عادلانه توزیع شود و همه استان ها از فرصت برابر برخوردار باشند. این حرف درستی است.

روحانی در ادامه اذعان کرد: برای انتخاب مدیران نباید به شناسنامه نگاه کنیم که متولد کجاست. ایران سرای همه است و هر کس که شایسته تر است، او باید برگزیده شود. این روش که فردی از کدام قبیل و جناح و حزب است را کنار بگذاریم و به روش های کودکانه پایان دهیم تا افراد شایسته انتخاب شوند.

وی همچنین افزود: چرا باید در کمتر از شش ماه ارزش پول ملی نصف شود؟ معنی این وضعیت آن است که درآمد عموم مردم کشور، نصف شده است.

روحانی در پایان گفت: با برنامه ریزی و تدبیر می توان کشور را به ساحل امید رساند.

گفتنی است مردم منطقه با شعارهایی همچون صل علی محمد، یاور رهبر آمد؛ روحانی قهرمان خوش آمدی به لردگان؛ روحانی دلاور حمایتت می کنیم، از وی استقبال و بدرقه کردند.  

همه مشکلات کشور، حتی تحریم‌ها، با تدبیر حل می‌شوند

عضو مجمع خبرگان رهبری گفت: سرزمین ایران به عنوان نگین درخشان قاره آسیا، در برهه ای از تاریخ نگین کل جهان بوده است و تاسف آور است که امروز گرفتار مسائل جزئی و روزمره شده ایم.

وی افزود: در مسیر رسیدن به این منطقه، مردم از تاخیر در اجرای طرح های وعده داده شده دولتی گلایه می کردند. آنها  می‏‏گفتند، چرا جاده مناسب ساخته نمی شود؟ و طرح های آبیاری با تاخیر مواجه هستند؟ خواسته آنها چیزی نبود که نتوان در سال‏های اخیر به ثمر رساند. ایران  پر افتخار و  مردم شجاع، فداکار، پر تلاش و مستعد آن که نقصی برای انجام این کارها نداشته‏اند. اما چرا برخی کشورهای همسایه  که از نظر استعداد، مردم آن‎ها و از نظر منابع طبیعی، سرزمین ها آن‏ها در سطحی به مراتب پائین تر از ایران قرار دارند؛ باید به وضعیت پیشرفته تری برسند و حتی به محل اشتغال جوانان تحصیل کرده ایران و این استان تبدیل شوند.

حسن روحانی سوء مدیریت را عامل هدر رفتن استعدادهای کشور دانست و گفت: برای بهره وری بهتر استعدادها، نیازمند مدیریت صحیح و ایجاد محیط مناسب برای رشد هستیم. وی در تبیین اهمیت محیط رشد استعدادها گفت: اگر آلبرت اینشتین در یک کشور عقب افتاده به دنیا می آمد، ممکن بود به جای نو آوری در فیزیک حداکثر به یک گلیم باف خوب تبدیل شود.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت گفت: لازمه رشد آن است که کار ها به دست مردم سپرده شود و دولت در هر اموری دخالت نکند. مردم در کشاورزی و صنعت بهتر از دولت عمل می کنند، دولت فقط باید حامی فعالیت های اقتصادی مردم باشد. از مهندس نعمت زاده رئیس ستاد این جانب که پدر صنعت پتروشیمی ایران است، بپرسید که آیا دولت می تواند مدیر خوبی برای صنعت باشد، یا مردم؟

روحانی افزود: یک فرصت استثنایی در 24 خرداد 92 در اختیار مردم ایران است تا برای آینده کشورشان تصمیم بگیرند. مردم به سوابق کاندیداها، برنامه و تیم اجرائی آنها توجه کنند تا گرفتار افراد نا مناسب و شعارهای تو خالی نشوند.

وی ادامه داد: اگر یک مدیر خوب در کشور حاکم شود، همه مشکلات اعم از داخلی و خارجی و حتی  تحریم ها، قابل حل است. می‏توان بن بست ها را شکست و راه دستیابی مردم ایران به اهداف  بلندشان را باز کرد. همه قفل ها با تدبیر و امید باز می شود.

روحانی در ادامه سخنانش، از نجات اقتصاد کشور، احیای اخلاق در جامعه و تعامل سازنده با جهان به عنوان گفتمان و چارچوب برنامه های مورد نظر خود یاد کرد  و گفت: با دعواهای بی جا، جناح بازی و پنجه در صورت هم انداختن، استعداد های کشور تلف می شود و به جایی نمی رسیم. همه کسانی که عاشق این کشور و مردم هستند و شایستگی خدمت دارند باید بتوانند بر مسندهای مدیریتی بنشینند.

روحانی با اشاره به سکوت شهید بهشتی در مقابل تهمت ها به منظور تمرکز بر خدمت به مردم گفت: اگر برخی مسوولان، وقت خود را صرف جناح گرایی کنند، فرصتی برای حل مشکل مردم پیدا نمی کنند.

وی در تشریح برنامه خود در حوزه سیاست خارجی گفت: ما زیر بار زور و تحقیر نمی رویم، اما در عین حال اهل جنگ و دعوا و ستیز با جهان نیستم. هر دولتی به حقوق مردم ما احترام بگذارد. آماده تعامل با آن هستیم. در دنیای امروز نمی توان دور کشور دیوار کشید.

دکتر روحانی در پایان گفت: من خوشحال سخنان خود را از یک روستا آغاز کردم. چرا که خود زاده  یک روستا  هستم و از سن 10 سالگی کشاورزی کرده ام و به روستا و روستاییان عشق می ورزم، روستاییان دل پاکی دارند و آماده تلاش برای ساختن کشور هستند. بسیاری از شاگرد اول های دانشگاه ها و بزرگان تاریخ از همین روستا برخاسته اند. خوشحالم که کار را از سرزمین دلیران و پاکان شروع کرده ام و به پیروزی امیدوارم. البته نه اینکه حسن روحانی پیروز شود، بلکه امیدوارم عقل بر شعار پیروز شود. به دنبال پیروزی کار و خرد جمعی در برابر تصمیم فردی هستیم. دنبال استقرار صداقت و اخلاق در برابر بد اخلاقی هستیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت در حاشیه این مراسم به بررسی مسائل و خواسته های مردم منطقه از طریق صحبت مستقیم با برخی از آنها پرداخت.

گفتنی است فقدان مرکز دانشگاهی، تاخیر طولانی در ساخت مجتمع پتروشیمی، کمبود شدید امکانات بهداشتی و درمانی، محروم ماندن زمین های زراعی منطقه از منابع آب به رغم وجود سرچشمه های رود کارون و نامناسب بودن جاده های دسترسی، مهم‎ترین گلایه های ساکنان منطقه فلارد را تشکیل می دهد.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها