تجدید میثاق اعضای هیأت دولت با آرمان‌های امام راحل

۱۳۹۲/۱۱/۱۳     |       rouhani.ir     |     حرم امام (ره)

رییس جمهوری در مراسم تجدید میثاق اعضای هیأت دولت با آرمان‌های امام راحل:
اساس پیشرفت و ادامه راه امام(ره) در حفظ وحدت و اتحاد است

رییس جمهوری در مراسم تجدید میثاق اعضای هیأت دولت با آرمان‌های امام راحل با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم اندیشه‌ها و آرمان‌های امام(ره) پایدار بماند باید در مسیر اعتدال، عقلانیت و دوری از افراطی‌گری به فکر آرمان‌ها و همدیگر باشیم، گفت: باید امید و نشاط را برای ساختن کشور حفظ کنیم؛ اساس پیشرفت و ادامه راه امام(ره) در حفظ وحدت و اتحاد است.

متن کامل سخنان دکتر روحانی در این مراسم به شرح زیر است:

بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

دهه فجر انقلاب اسلامی و دوازدهم بهمن ۱۳۵۷ نقطه عطفی برای اسلام سیاسی و اجتماعی بود. در واقع امام در قله تکاملی اجتهاد و فقه شیعی ایستاده بود و از دوران قبل از مشروطه این حرکت آغاز شده بود. مجتهدان و مبارزانی چون میرزای شیرازی و آخوند خراسانی با حوزه علمیه‌ای که توسط مرحوم شیخ انصاری استحکام یافته بود، حرکتی بوجود آورده بودند که به نهضت مشروطه یا انقلاب مشروطه منتهی شد و این مسیر با استحکام حوزه علمیه قم و از بنیانگذاران آن، مرحوم آیت الله حائری یزدی تا دوران آیت‌الله العظمی بروجردی ادامه پیدا کرد. و به دنبال استحکام این حوزه، امام بود که حرکت را از مشروطه به سمت انقلاب اسلامی هدایت کرد. در واقع مشروطه حکومت قانون بود و انقلاب اسلامی، مردم سالاری دینی و حضور مردم برای سرنوشت خود.
 

امام رهبر دینی و اجتماعی یک امت بود
دوازدهم بهمن سال ۵۷ روز بسیار بزرگ و تاریخی برای ملت ایران است. همین مکان (بهشت زهرا) شاهد دو روز بی‌سابقه تاریخی بود. بهمن ۵۷ و استقبال بی‌نظیر ملت و خرداد سال ۶۸ و آن وداع بی‌نظیر ملت با امام. این نشانگر آن است که امام رییس یک دولت نبود. امام رهبر دینی و اجتماعی یک امت بود. امام تشکیلات و وزارتخانه و دولت نداشت و رهبری عظیم خود را با یک دفتر ساده کوچک، همانطور که رسم و رسوم بزرگان شیعه در تاریخ بود اداره می‌کرد. امام توانست مبنای مشروعیت حکومت را در این سرزمین تغییر دهد. مبنای حکومت در این سرزمین، غلبه قوم و عشیره و طایفه‌ای بود که هر از چندگاه قبیله‌ای با زور و قلدری حاکمیت خود را بر مردم استحکام می‌بخشید یا با کودتا حکومتی شکل می‌گرفت‎، کودتای رضاخانی و همچنین کودتای محمدرضا در ۲۸ مرداد هم چنین بود. اما امام مبنای مشروعیت را چارچوب مقررات اسلام و رأی مردم قرار داد. کار بزرگی که در فروردین سال ۵۸ به عنوان روز جمهوری اسلامی شکل گرفت. البته می‌توان گفت ۱۲ بهمن، مادر ۱۲ فروردین بود. حکومت و مشروعیت جدید مردم‌سالاری دینی، پخش و شروع و آغازش با ورود امام در ۱۲ بهمن بود که ۱۲ فروردین سال بعد شکوفا شد.
 

امام بنای استبداد را برای همیشه ویران کرد
امام، مرد اجتهاد، فقه، کلام، فلسفه، تفسیر و مرد حدیث بود؛ اما در عین حال سیاستمداری بس بزرگ بود. انتخاب بهشت زهرا در روز ورود امام برای آن بود که می‌خواست همزمان با زندگان و شهیدان حرف بزند و سخن بگوید، خودِ این انتخاب نشان از بینش عمیق امام دارد. امام برای ما استقلال را به ارمغان آورد و بساط سلطنت را برای همیشه جمع کرد. امام بنای استبداد را برای همیشه ویران کرد و برای ما عزت آورد. امام برای ما حکومت ملی و مردم سالاری را آورد و مسیر صلابت، مقاومت و ایستادگی را برای زنان و مردان ما به ارمغان آورد.

راه امام، اعتدال و عقلانیت و دوری از افراط گری است
دهه فجر، دهه جشن ملی ملت ایران است. جشن پایان سلطنت و استبداد است. جشن استقرار استقلال واقعی و جشن واقعی حکومت ملی و مردمی است. دهه فجر، جشن حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است. امام به ما آموخت که دینداری با خردورزی قابل جمع است؛ امام به ما آموخت که احکام خدا و حکومت مردمی قابل جمع است و به ما آموخت آسمان با زمین بسیار نزدیک است و می‌توان حاکمیتِ احکام الهی را با حاکمیتِ مردم بر سرنوشت و زندگی خویش توأم کرد. امام راهبر بزرگ ملت ایران و امت اسلامی بود و هست؛ افتخار این دولت این است که در مسیر و در خط امام حرکت کند و افتخار دولت این است که در چارچوب سیاست‌های مقام معظم رهبری مسیر و راه را ادامه دهد. اگر بخواهیم راه امام پایدار بماند، بدانیم که راه امام، اعتدال و عقلانیت و دوری از افراط گری است، از خود گذشتن و به فکر آرمان‌های بلند بودن است؛ همان آرمان‌های بلندی که امام برای ما تبیین و تشریح کرد. امام در ۱۲ بهمن با ورودش برای ما نشاط و امید آورد. ما باید امید به آینده و نشاطمان را برای ساختن این کشور همواره حفظ کنیم. اساس پیشرفت ما، اساس ادامه راه امام و وحدت و اتحاد است؛ همان که امام بیش از هر چیز دیگر بر او تأکید می‌کرد وحدت کلمه بود و همواره بر این جمله اصرار می‌ورزید.

۲۲ بهمن همه در کنار هم باشیم
از ملت ایران و از زنان و مردان همه اقوام و عشایر و همه جناح‌ها و گروه‌ها و تشکل‌ها و همچنین همه سلیقه‌ها دعوت می‌کنم که روز ۲۲ بهمن همه کنار هم باشیم؛ از ملت ایران درخواست می‌کنم ۲۲ بهمن امسال با سال‌های پیشین متفاوت باشد؛ خدای ناکرده، هیچ‌کس با روز ملی خودش، با سرنوشتش، روز استقلالش، روز پایان استبداد سیاه در این سرزمین، روز شکوفایی این مسیر و این ملت و سربلندی ملت قهر نکند. همه با هر اندیشه و فکر و با هر سلیقه و تفکر سیاسی، روز ۲۲ بهمن کنار هم باشیم. تقاضای دوم من این است که شعارهای ما در ۲۲ بهمن شعارهای وحدت‌آفرین باشد، همان که امام به ما یاد داد و از ما خواست؛ ۲۲ بهمن را به روز وحدت عمومی، روز نشاط و امید عمومی و روز یأس برای دشمنان تبدیل کنیم. بی‌تردید با اعتماد دولت و ملت و با رهبری رهبر معظم انقلاب و حمایت همه مردم، این دولت قادر خواهد بود آنچه را به مردم وعده داده عملی کند و پایبند باشد. این عید برای همه ملت و مردم مبارک باشد. به همه تبریک می‌گویم، به ویژه به خاندان بزرگ امام (رضوان الله تعالی علیه) و به یادگار عزیزش حضرت حجت‌الاسلام و المسلمین جناب آقای سید حسن خمینی.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها