در جمع سفرا و رؤسای دفاتر نمایندگی کشورهای خارجی در ایران

۱۳۹۲/۱۱/۲۱     |       rouhani.ir     |     ریاست جمهوری

برای داشتن جهانی امن و سرشار از صلح باید با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم مقابله کنیم

رییس‌جمهوری در دیدارِ سفرا و روسای دفاتر نمایندگی کشورهای خارجی در ایران با بیان اینکه دولت تدبیر و امید آماده روابطی سازنده‌ و بهتر با همه کشورهای جهان بویژه کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و کشورهای عضو غیرمتعهد است، تاکید کرد: برای داشتن جهانی امن و سرشار از صلح باید همه دست به دست هم داده و با خشونت، افراطی‌گری و به ویژه تروریسم مقابله کنیم.

متن کامل سخنان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین»

از اینکه در سی وششمین سالروز انقلاب اسلامی ایران و در اولین سال دولت تدبیر و امید در این جمع در میان شما هستم مسرت و خوشحالی‌ام را اعلام می کنم.

سفرای محترم، مسئولان نمایندگی های منطقه‌ای و بین‌المللی در جمهوری اسلامی ایران

ایران، به عنوان کشور و ملتی بزرگ، همواره تاریخ ساز و تمدن پرور بوده است.

ایران در مردم سالاری پیشرو است

همواره ایران را به‌نام دانشمندانی چون ابن سینا، خوارزمی، فارابی، ذکریای رازی و مشاهیری چون فردوسی ، مولوی، حافظ و سعدی شناخته اند. همواره هنر ایرانی، عرفان اسلامی و دیوان سالاری ایرانی در تاریخ زبانزد بوده است. ملت ایران در فراز و نشیب های فراوان تاریخی، هرگز زبان، تاریخ و فرهنگ و هویت خود را از دست نداده‌اند. در سالیان اولیه طلوع اسلام، فرهنگ اسلامی را به عنوان موهبتی بزرگ و الهی در آغوش کشیدند و بیشترین تلاش را در نشر و اعتلای فرهنگ اسلامی انجام داده‌اند.

نیازی به تاکید ندارد که اولین منشور حقوق بشر از این سرزمین و توسط این ملت نوشته و به جهانیان اعلام شد. در دوران جدید بیش از ۱۰۰ سال پیش، در آغاز قرن بیستم، ملت ایران به عنوان پیشتاز در این منطقه، آراء مردم و صندوق آراء را به عنوان سرآغازی برای دموکراسی و مردم سالاری مدنظر قرار داد. اولین مجلس شورای ملی در این منطقه، در ایران تاسیس شد. اولین قانون اساسی در این سرزمین به تصویب رسید. حدود ۵۰ سال پیش که مردم ایران از اختناق و استبداد داخلی و از مداخلات خارجی، به ویژه مداخلات آمریکا در این سرزمین به تنگ آمده بودند و دین زدایی و فرهنگ زدایی برای آنها غیرقابل تحمل شده بود نهضت و قیام بزرگی را آغاز کردند. در طول ۱۶ سال، نهضت اسلامی، شکنجه ها، زندانها و حتی کشته شدن در خیابان‌های شهرهای مختلف این سرزمین را به جان خریدند تا توانستند با راهبری فقیهی سیاستمدار و روشن ضمیر، امام خمینی، نهضت اسلامی را به پیروزی برسانند.

۳۵ سال پیش در چنین روزهایی انقلاب بزرگ اسلامی در این سرزمین به پیروزی رسید. انقلابی که پیروزی اش نه پیروزی ملت ایران که پیروزی فرهنگ اسلام و پیروزی آزادی خواهی مردمانی بود که سالیان دراز تحت ستم قرار گرفته بودند. انقلاب اسلامی ایران بدون خونریزی به پیروزی رسید. در انقلاب اسلامی به عنوان تنها انقلاب بزرگ، درست ۴۷ روز بعد از پیروزی انقلاب، مردم پای صندوق آرا رفتند و با رأی مردم، نظام جمهوری اسلامی و جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد. در طول یکسال اول ۵ بار مردم پای صندوق آرا رفتند و این در تاریخ انقلاب های دنیا بی‌سابقه است. برای تعیین اصل نظام جمهوری اسلامی ایران با رأی مردم، برای انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان قانون اساسی، برای رفراندوم قانون اساسی که به تصویب خبرگان رسیده بود. در بار سوم، برای ریاست جمهوری به عنوان بار چهارم و برای مجلس برای بار پنجم در ظرف یکسال و آن هم بعد از پیروزی انقلاب، مردم پای صندوق رأی رفتند. این نظام، نظامی است مردم سالار در چارچوب فرهنگ ملی، فرهنگ دینی و در مسیر استقلال، خودباوری و اعتماد ملی.

ایران به دنبال تعاملی سازنده با جهان در چارچوب منافع متقابل است

سال گذشته میلادی و سال جاری شمسی، مردم ایران یک بار دیگر حماسه بسیار بزرگی آفریدند؛ در اوضاعی که مردم تحت تحریم غیرقانونی و ظالمانه قرار داشتند و بدخواهان فکر می کردند مردم در حال تسلیم شدن در برابر آنها هستند مردم در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری کشور پای صندوق آرا آمدند و حماسه‌ای بزرگ با حضور ۷۳ درصدی آفریدند. در سایه این انتخابات، مردم دولت تدبیر و امید را خلق کردند. این دولت مصمم است با همه کشورهای جهان تعاملی سازنده در چارچوب منافع متقابل و در یک چارچوب روابط اصولی و پایدار شرایط نوینی را در روابط خارجی خلق کند. در طول شش ماهه گذشته شاهد تحرکاتی جدید برای روابط خارجی ایران با کشورهای مختلف بوده‌ایم. آماده‌ایم در چارچوب احترام متقابل و منافع مشترک با تمام کشورها از آسیا گرفته تا آفریقا و اروپا و آمریکا، روابط بهتری داشته باشیم.

گرچه مردم ما آنچه را بر آنها گذشته است، از ایالات متحده آمریکا یا برخی از کشورهای اروپایی از یاد نخواهند برد، اما شیوه رفتاری امروز و آینده بیش از گذشته مدنظر ملت بزرگ ایران خواهد بود. در برابر احترام به ملت ایران، احترام خواهند دید. در برابر حسن نیت نسبت به ملت ایران، حسن نیت خواهند دید.

صلح و امنیت جهانی برای ایران اهمیت ویژه‌ای دارد

ما آماده روابطی سازنده‌تر و بهتر با همه کشورهای جهان هستیم، البته برای کشورهای منطقه، کشورهای اسلامی و کشورهای عضو غیرمتعهد، شرایط ویژه ای قائل هستیم و همواره آماده ایم که در چارچوب روابطی بهتر و صمیمی تر با همه این کشورها رفتاری متقابل داشته باشیم. صلح و امنیت جهانی برای ما و برای این دولت، اهمیت ویژه‌ای دارد. امحاء سلاح‌های کشتار جمعی و به ویژه سلاح هسته‌ای در راستای امنیت جهانی از اولویت های این دولت است. جهان عاری از سلاح هسته‌ای و سلاح‌های کشتار جمعی و به ویژه منطقه خاورمیانه عاری از سلاح‌های کشتار جمعی، به ویژه هسته‌ای جزء آرزوها و انتظارات و خواست این ملت است. اگر همه به معاهده ان پی تی عمل کنیم، دنیایی امن تر و آسوده خاطرتر خواهیم داشت، همچنین برای اینکه جهانی امن تر داشته باشیم، باید با خشونت، افراطی‌گری و به ویژه تروریسم مقابله کنیم و همه دست به دست هم بدهیم. کشورهایی که گروه‌های تروریستی را ساختند و آماده کردند و متاسفانه هنوز هم برخی از آنها به یاری و کمک آنها ادامه می‌دهند نتیجه شومی را دیده‌اند و خواهند دید.

سیاست‌های ظالمانه رژیم اشغالگر قدس عامل مهم بی‌ثباتی منطقه است

تروریسم و گروه‌های تروریستی نمی تواند مورد اتکاء هیچ کشوری برای منافعش یا منافع منطقه و جهان باشد. در زمینه مسائل منطقه‌ای، معتقدیم برای ایجاد امنیت در این منطقه حساس، باید با فقر فرهنگی، اقتصادی و مادی و با بی عدالتی مبارزه کنیم.

سیاست‌های ظالمانه رژیم اشغالگر قدس، اشغال سرزمین فلسطین و همچنین آواره ماندن مردم فلسطین یکی از عوامل مهم بی‌ثباتی در منطقه ماست. باید مردم فلسطین برای سرنوشت و سرزمین شان، خود تصمیم بگیرند. امروز جنگ داخلی در بعضی از کشورها و ناامنی و بی‌ثباتی در برخی کشورهای منطقه برای کل منطقه و جهان آزاردهنده است.

همه ملت ها باید از مواهب علم و فناوری در مسیر صلح آمیز استفاده کنند

ما همه کشورهای جهان، به ویژه کشورهای منطقه را دعوت می کنیم که به هم یاری کنیم، به کشورهای دیگر کمک کنیم و از جمله به سوریه هم کمک کنیم. به مردمی که امروز در رنج و آوارگی و سرما و گرسنگی هستند. و همه کمک کنیم تا برای آینده سوریه فقط و فقط مردم سوریه تصمیم بگیرند. صلح و امنیت منطقه و جهان جزو اهداف مهم این دولت است. همچنین این دولت معتقد است باید همه ملت ها بتوانند از مواهب علم و فناوری در مسیر صلح آمیزاستفاده کنند. انحصار فناوری در اختیار تعدادی از کشورها و محروم کردن دیگران از فناوری مفید برای جوامع مختلف و صلح آمیز، غیرعادلانه و غیرقانونی است. جمهوری اسلامی ایران مانند سایر ملت ها حق خود می داند که فناوری صلح آمیزداشته باشد؛ از جمله فناوری صلح آمیز هسته‌ای. ما اتم را برای صلح می خواهیم نه مثل بعضی دیگر که اتم را برای جنگ می خواهند. به همین دلیل این دولت با کمال جدیت برای اعتمادسازی بیشتر برای افکار عمومی جهان با ۱+۵ مذاکرات مجدانه‌ای را انجام داد.

دولت در مسیر مذاکره با غرب برای رسیدن به توافق نهایی جدیت دارد

در این مذاکرات دولت و ملت ایران حسن نیت خود را به وضوح نشان دادند و خوشحالیم که سوم آذر سال ۹۲ ایران با ۱+۵ توانستند در چارچوب یک برنامه مشترک به تفاهم و توافق دست پیدا کنند. و با تلاش مجدانه، این موفقیت به دست آمد که در سی ام دی ماه ۹۲ این توافق عملیاتی و اجرایی شود و اکنون برای ۲۸ بهمن ماه امسال، جمهوری اسلامی ایران و مسئولان مذاکره و وزارت خارجه ما آماده است که با ۱+۵ برای دستیابی به یک توافق مشترک جامع و نهایی وارد مذاکره شود. ما در این راستا جدی هستیم؛ همانطور که در قدم اول جدی بودیم. درهای کشور ما به روی آژانس باز است. آژانس بعد از هزاران ساعت بازرسی همانطور که شورای حکام در نوامبر ۲۰۰۴ به اتفاق آرا اعلام کرد که هیچ گونه انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران دیده نشده و آژانس بارها تکرار کرد در ضمن بازرسی هایش هیچ‌گونه علامت و ایندی کیشن(indication) برای انحراف و دایورژن(diversion) مشاهده نکرده است.

جمهوری اسلامی ایران همچنان آماده است درهای خود را در چارچوب مقررات بین‌المللی و توافق سیف کارس به روی آژانس باز بگذارد. ما هیچ گاه دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده‌ایم و نیستیم. ما کشوری هستیم که قربانی سلاح شیمیایی و سلاح کشتار جمعی قرار گرفتیم.

ایران آماده حضور کمپانی‌ها و شرکت‌های خارجی برای سرمایه گذاری است

در زمینه اقتصادی، جمهوری اسلامی ایران و این دولت آماده است تا با همه کشورها که علاقمندند در ایران که دارای منابعی بسیار غنی و جوانانی تحصیلکرده و آماده برای فعالیت اقتصادی هستند همکاری کند. و برای حضور کمپانی‌ها ، شرکت‌ها و دولت ها در جمهوری اسلامی ایران آماده هستیم. زمینه‌های بسیار فراوانی در زمینه اقتصادی وجود دارد و همانطور که قبلا اعلام کردم این ظرفیت در ایران وجود دارد که ظرف سه دهه آینده جمهوری اسلامی ایران جزو ۱۰ کشور اقتصادی اول دنیا قرا بگیرد. ما در این زمینه آمادگی کامل داریم و خوشبختانه به رغم ندای مخالفت بعضی، در حال توافق با برخی از شرکت های بزرگ بین‌المللی هستیم که آثار آن را بعدا خواهید دید و شنید.

برای ایجاد جهانی عاری از خشونت، افراط و تروریسم دست به دست هم دهیم

آماده هستیم برای اینکه در یک تعامل سازنده با همه کشورهای جهان شاهد اوضاع بهتری در منطقه و جهان باشیم.ایران به خاطر جایگاه ژئوپلیتیک خاص خود می تواند مرکزی برای عبور شبکه های مختلف انرژی، برق، اینترنت و فیبر نوری جاده ای، ریلی باشد. همچنین ما می توانیم به عنوان مرکزی برای ارتباط شمال و جنوب و شرق و غرب باشیم.

در پایان می خواهم از همه دولت های متبوع شما سپاسگزاری کنم، به خاطر رأی مثبت شان به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در زمینه مقابله با خشونت و افراطی گری و امیدوارم در مقام عمل، همگی دست به دست هم دهیم و شاهد جهانی عاری از خشونت، افراط و تروریسم باشیم، شاهد وضعیت بهتر اقتصادی و فرهنگی و تماس بهتر دولت ها و ملت ها باشیم . من از شما می خواهم که پیام حسن نیت ملت ایران و اراده ملت ایران برای روابط نزدیک تر با همه کشورها و دولت ها را به کشور خودتان منتقل بفرمایید. از حوصله شما سپاسگزارم.

والسلام علیکم و رحمه الله

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها