دیدار با مراجع عظام تقلید و علما در قم

۱۳۹۲/۰۲/۰۵     |       rouhani.ir     |     قم

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در سفر به قم، با مراجع تقلید، دیدار و گفتگو کرد

دکتر حسن روحانی در دیدار با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی، ضمن تشریح شرایط اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور، راه‌حل برون رفت از معضلات و شرایط ویژه کنونی را ایجاد انسجام داخلی، عقلانیت و توجه به نظرات کارشناسی دانست که درنتیجه می‌تواند موجب ساخت قدرت ملی به عنوان ابزار چانه‌زنی در برخورد با قدرت‌های بزرگ جهانی گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به عمیق‌تر شدن شکاف‌ها در جامعه، همچنین تقلیل ثروت مردم به نصف در عرض چند ماه و تورم و گرانی افسارگسیخته، بر حل مسئله بی‌ثباتی در بخش اقتصاد تأکید نموده و تصریح کرد که تنها یک مدیریت کارآمد و با ثبات می‌تواند به بهبود زندگی مردم اطمینان دهد.

رئیس کمیسیون سیاسی- اجتماعی مجلس خبرگان، تنها راه مقابله با دشمنان خارجی را تقویت قدرت ملی دانسته و بر مدیریت توانمند و عاقلانه به عنوان شرط ضروری برای ایجاد انسجام داخلی تأکید نمود.

آیت الله العظمی جوادی آملی

حضرت آیت‌الله جوادی آملی ضمن تأیید تحلیل و مطالب دکتر روحانی، به عنوان «بیانات جامع»، به مسئله خطر جدایی دین از سیاست اشاره کرده و فرمودند، دینِ بدونِ علم، تفتیش عقاید و گالیله‌سوزی و قرآن‌سوزی را به دنبال خواهد داشت. و علم و سیاست بدونِ دین، جنگ جهانی اول و دوم را رقم می‌زند.

این مرجع تقلید ضمن تأکید بر دین عاقلانه و عقل دین‌مدار، به اشکالات موجود در جامعه و مشکلات مردم اشاره کرده و بر این نکته تأکید نمودند که مردم، سخنان مراجع و بزرگانِ حوزه را لبیک می‌گویند؛ چرا که آن‌ها در برابر مشکلات مردم سکوت نمی‌کنند.

علامه و مفسر عالی‌مقام قرآن در ادامه به ستون‌های دین اشاره کرده و فرمودند، دین یک خیمه و دو ستون دارد؛ یکی نماز است که گفته شده: "نماز ستون دین است" و دیگری مردم هستند که فرموده‌اند: "ستون دین، مردم هستند". طبق کلام امیرالمؤمنین در نهج‌البلاغه، مردم ستون دین و سیاست هستند.

این مرجع عالی‌قدر در ادامه به توضیح دو نوع "اختلاف" پرداخته و نوع اول آن را به وسیله نصیحت و گفتگو، قابل رفع دانسته، اما نوع دوم را تنها با توبهِ واقعی و بازگشتِ حقیقی به سوی خداوند و پاکی، قابل علاج دانستند. وی اضافه کرد عدم لیاقت، عامل اختلافی است که جز با صداقت با مردم، ترک دروغ و توبه و بازگشت به سوی خدا، قابل رفع نخواهد بود.

معظم‌له در ادامه فرمودند کشور ایران یک درصد جمعیت جهان را دارا می‌باشد، درحالیکه ده درصد منابع امکانات را در اختیار دارد ولی متأسفانه وضعیت کشور به این صورت است.

این فیلسوف عالی‌مقام ضمن توجه به اهمیت شکوفایی استعدادهای درونی انسان و وجود جوانان با استعداد در کشور و ضرورت استفاده از مدیران متخصص، فرصت‌ها را در سختی‌ها دانسته و با اشاره به آیه شریفه "ان مع العسر یسراً"، تأکید فرمودند باید از دشواری‌ها، فرصت ساخت و از فرصت‌ها برای حل مشکلات، استفاده نمود.

آیت الله العظمی نوری همدانی

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در ادامه دیدار با مراجع تقلید در قم، با آیت‌الله نوری همدانی، دیدار و گفتگو نمود. این مرجع عالی‌قدر در ابتدای سخنان خود فرمودند: بنده برای جنابعالی موقعیت خاصی قائلم؛ و این به دلیل سوابق شما و پیشقدم بودنتان از ابتدای نهضت اسلامی است. وی افزود: خدماتی هم که انجام داده‌اید بسیار مثبت بوده و در پست‌هایی که حضور داشتید موفق عمل کردید. رفاقت‌هایی هم از گذشته دور با هم داریم و به همین جهت لازم است در مورد بسیاری از مسائل کشور، خصوصی صحبت کنیم.

ایشان در ادامه سخنان خود اظهار داشتند: شرایط انتخابات این دوره ریاست جمهوری با دوره‌های پیشین کاملاً متفاوت است. شرایط بین‌المللی، اوضاع منطقه و مشکلات اقتصادی و اجتماعی، شرایط ویژه و سختی را پیش‌روی ما قرار داده است و راه‌حل آن، انتخاباتی رقابتی و پرشور و حداکثری که نتیجه آن، انتخاب فردی باشد که رجلی مذهبی و سیاسی، مدیر و مدبر و دارای سابقه قوی در مدیریت باشد که در این زمینه، مراجع عظام تقلید می‌توانند نقش بسیار مؤثری را در این مقطع تاریخی ایفا نمایند.

حضرت آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به سوابق مبارزاتی قبل از انقلاب و مدیریت موفق دکتر روحانی در سمت‌های حساس پس از انقلاب و سابقۀ طولانی آشنایی با وی، اظهار داشت وضع اقتصادی کشور، غیرقابل تحمل است و مردم فشار زیادی را تحمل می‌کنند که بسیاری از مشکلات به تحریم مربوط نمی‌شود و نتیجه ضعف مدیریت در کشور است.

معظم‌له با اشاره به نامگذاری سال ١٣٩٢ به عنوان "حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی" توسط مقام معظم رهبری، گفتند وظیفه ما ایجاد این حماسه و زمینه‌سازی و تشویق مردم برای حضور گسترده در انتخابات است.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از بیانات خود به توطئه اسکتبار جهانی و ایادی آن در منطقه اشاره کردند و گفتند برخی از کشورهای منطقه سعی در تخریب چهرۀ نظام اسلامی و کشور ایران را دارند و باید مرکزی به پاسخگویی تبلیغات منفی آنها بپردازد و از حقانیت تشیع دفاع کند و واقعیت نظام انقلابی ایران را به مردم منطقه و جهان معرفی نماید.

آیت الله العظمی صافی گلپایگانی  آیت الله العظمی موسوی اردبیلی

آیت الله شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی  بیت مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی

قابل ذکر است که دکتر روحانی در سفر قبلی خود به قم، با مراجع و آیات عظام صافی گلپایگانی، موسوی اردبیلی، حجت الاسلام و المسلمین شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی و همچنین با بیت مرحوم آیت‌الله فاضل لنکرانی (آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی) دیدار و گفتگو کرده بود.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها