رئیس جمهوری وارد تهران شد

۱۳۹۲/۱۲/۲۲     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

بدرقه رسمی سلطان قابوس و استقبال معاون اول از رییس جمهوری

بدرقه رسمی سلطان قابوس

رییس جمهوری که به منظور سفری دو روزه به عمان سفر کرده بود با بدرقه رسمی سلطان قابوس مسقط را به مقصد تهران ترک کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این سفر ضمن دیدار و گفت و گو با سلطان قابوس، با
مفتی اعظم، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه این کشور نیز دیدار و گفت و گو کرد.

دکتر روحانی همچنین دو دیدار با تجار و بازرگانان ایرانی و عمانی و دانشگاهیان عمان داشت.

در این سفر، ضمن انتشار بیانیه مشترک، توافقنامه هایی نیز بین ایران و عمان به امضاء رسید.

 

استقبال معاون اول از رییس جمهوری

رییس جمهوری با استقبال رسمی معاون اول خویش وارد تهران شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی که به منظور دیدار با پادشاه و مقامات ارشد عمان به این کشور سفر کرده بود، در بدو ورود علاوه بر دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول خود، مورد استقبال دکتر ولایتی مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری، دکتر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، حجت الاسلام پورمحمدی وزیر دادگستری و دکتر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی قرار گرفت.

رییس جمهوری در گفتگو با خبرنگاران برنامه‌ها و نتایج سفر خود را تشریح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی دیدار از کشور عمان را از نظر روابط دو جانبه با اهمیت توصیف کرد و گفت: در واقع این سفر پیگیری توافقات گذشته و به خصوص پاسخ به سفر پادشاه عمان در شهریور ماه بود که به عنوان اولین مقام عالی رتبه خارجی پس از مراسم تحلیف به ایران انجام شده بود.

رییس جمهوری امضای چند تفاهم نامه در زمینه مسئله انتقال گاز و همکاری‌های مربوط به حمل و نقل، کشتی رانی، محیط زیست، اشتغال، آموزش فنی و حرفه ای و سرمایه گذاری را از دستاوردهای این سفر برشمرد.

دکتر روحانی افزود: در این سفر علاوه بر دیدار با پادشاه و برخی مقامات عمان، دیداری نیز با تجار، سرمایه گذاران و اعضای اتاق بازرگانی این کشور و تجار و بازرگانان ایرانی در عمان داشتیم که در این نشست شرایط کشور برای گسترش تجارت، سرمایه گذاری و همکاری‌های اقتصادی تشریح شد.

رییس جمهوری با اشاره به دیدار خود با اساتید دانشگاه‌های عمان اظهار کرد: در این دیدار نیز دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی و مسائل منطقه ای و جهان مورد بحث قرار گرفت و درباره راهکارهای گسترش روابط و همکاری‌های علمی و فناوری دو کشور نیز گفت و گو شد.

دکتر روحانی با مهم و حساس توصیف کردن منطقه خلیج فارس و خاورمیانه تصریح کرد: در دیدار با پادشاه عمان بخش مهمی از مباحث ما به شرایط منطقه، امنیت خلیج فارس و دریای عمان و ثبات بیشتر منطقه و همچنین اقداماتی که هشت کشور ساحلی باید در این ارتباط انجام دهند، مربوط بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از اهداف دولت تدبیر و امید شکوفایی و آبادانی سواحل جنوب کشور از خلیج فارس تا دریای عمان و به ویژه سواحل مکران است، گفت: دولت مصمم است همه تلاش خود را برای آبادانی این سواحل به کار گیرد و در این خصوص ضرورت دارد با کشورهای آن سوی دریای عمان نیز بحث و مذاکره شود.

دکتر روحانی اضافه کرد: در مذاکرات انجام شده در این سفر طرف عمانی از سرمایه گذاری در سواحل ایران و به ویژه در بندر چابهار استقبال کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه دیدگاه‌های ایران و عمان درباره مسائل منطقه و جهان نزدیک و یکسان است، به گفت و گوهای خود با مقامات عمانی درباره بحران‌های منطقه‌ای از جمله مسئله سوریه، بحرین و یمن اشاره و اظهار کرد: عمان همسایه و دوست ایران است و در ۴۰ سال گذشته همواره روابط خوبی داشته ایم و همچنان مصمم هستیم این روابط خوب را با عمان حفظ کرده و آن را با دیگر همسایگان و کشورهای منطقه نیز گسترش دهیم. منافع گسترش روابط دوستانه در منطقه فراتر از منطقه و به نفع جهان نیز هست.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها