دیدار با علما و نخبگان قم

۱۳۹۲/۰۲/۰۶     |       rouhani.ir     |     قم

مدیریت خوب در کشور می توانست جلوی تحریم ها را بگیرد

دلسردی از اوضاع، رافع مسئولیت برای شرکت در انتخابات نیست

دولت در سال‌های اخیر برای تولید ملی چین و ترکیه و اشتغال این دو کشور کار کرده است

دکتر روحانی، روز گذشته در جمع علما و نخبگان با انتقاد شدید از شرایط کنونی کشور به ویژه در حوزه اقتصادی، گفت: برای حل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات کشور گرچه کمی دیر شده اما هنوز دریچه‌هایی برای حل آن‌ها باز است.

وی گفت: واقعاً کشور ما ایران به عنوان نگینی در منطقه و انقلاب اسلامی می‌درخشد و پیامی بسیار قوی برای مردم دنیا دارد.

حسن روحانی با اشاره به شخصیت امام خمینی (ره) گفت: انقلاب ایران با مجاهدت فردی صورت گرفت که بوی امام معصوم از او استشمام می‌شد و ما خدا را شکر می‌کنیم که امام راحل را دیده و شجاعت، تقوا، خلوص، پاکی، ایمان و توکل ایشان را درک کردیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود کشور، گفت: آیا اموری چون افزایش نقدینگی در جامعه و ۷ برابر شدن آن و تبدیل ۶۸ هزار میلیارد تومان نقدینگی جامعه در عرض ۷ سال به ۴۵۰ هزار میلیارد تومان ربطی به تحریم‌ها داشت؟ یا به مدیریت ضعیف مسئولان امر بر می‌گردد؟

روحانی اضافه کرد: دانشمند، کسی نیست که فقط از دانش خود استفاده کند، بلکه کسی است که بتواند از دانش همه دانشمندان و متخصصین استفاده کند.

وی با اشاره به شرایط مندرج در قانون اساسی برای شخص رئیس جمهور، گفت: در قانون اساسی ما ذکر شده است که رئیس جمهور باید از رجال مذهبی و سیاسی کشور باشد و از این رو کسی که در این جایگاه مهم قرار می‌گیرد باید لااقل کمی اطلاعات قابل قبول مذهبی داشته باشد؛ نمی‌گویم رئیس جمهور باید مجتهد باشد، بلکه باید با موازین اسلامی آشنایی داشته باشد.

روحانی گفت: به نظر بنده آغاز مشکلات کنونی کشور از آنجایی شروع شد که «و امر هم شورا بینهم» تعطیل شد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مسئولان فعلی کشور باید می‌دانستند که آغاز تحریم‌ها، نتایجی این چنین به دنبال دارد، گفت: دولتی که می‌بیند به سمت تحریم‌ها می‌رود، باید برای شرایط تحریم برنامه ریزی کند، نه اینکه بگوید تحریم‌ها کاغذپاره است.

وی گفت: بحث ما این است که این کشور و این انقلاب با عظمت را به دست شخصی بدهیم که از رجال مذهبی-سیاسی کشور و مدیر و مدبر بوده و در عین حال متعهد و معتقد به اسلام و نظام جمهوری اسلامی باشد.

روحانی با بیان اینکه در سال گذشته تنها ۱۶ درصد از بودجه عمرانی کشور استفاده شد، گفت: امروز دولت به بسیاری از پیمانکاران بدهکار است و بسیاری از پروژه‌های عمرانی خوابیده و حتی ادامه برخی از آن‌ها احتمالاً توجیه اقتصادی ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: این شرایط در حالی است که دولت از این طرف ادعا می‌کند هر سال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار شغل ایجاد کرده در حالی که محققین ما در مرکز استراتژیک بررسی کرده‌اند که اشتغال خالص کشور صفر است؛ یعنی به‌‌ همان مقداری که جذب کار می‌شوند، به‌‌ همان میزان از کار بیکار می‌شوند و این یعی در این زمینه هیچ گونه پیشرفتی نداشته‌ایم.

روحانی به رشد اقتصادی حال حاضر کشور نیز اشاره کرد و گفت: رشد اقتصادی ایران در شرایط امروز یا صفر و یا زیر صفر است در حالی که ما هیچ‌گاه چنین شرایطی را نداشتیم و از این رو به نظر می‌رسد مشکل از مدیریت داخلی است؛ البته بخشی از مشکلات به تحریم‌های بین المللی بر می‌گردد، اما این موضوع هم به مدیریت داخلی کشور بر می‌گردد، چرا که یک مدیریت خوب می‌توانست جلوی تحریم‌ها را گرفته یا حداقل این تحریم‌ها را تقلیل کند.

وی با طرح این سؤال که چرا باید روابط ما با دنیا به این صورت باشد؟ گفت: چرا عده‌ای مدام تأکید می‌کنند اقتصاد ما درون گراست، در حالی که ما نیازمند تعامل اقتصادی با دنیا بوده و باید به دنیا نفت بفروشیم؟ به نظر بنده اقتصاد درون گرا هیچ جایی در دنیای امروز ندارد.

رئیس کمیسیون سیاسی-اجتماعی مجلس خبرگان با تأکید بر اینکه باید تولید داخلی را رونق بخشیده و حتی به فکر صادرات باشیم، گفت: در این چند سال گذشته بیشتر از آنکه به تولید ملی کمک کرده باشیم به تولید کشور چین و ترکیه کمک کردیم و اشتغال برای مردم این کشورها فراهم نمودیم در حالی که جوانان ما بیکار هستند.

وی با بیان اینکه اخیراً در سفر خود به استان یزد با برخی از صاحبان صنایع و کارخانه داران این استان صحبت کرده‌ام، گفت: عده‌ای از تولیدگران می‌گفتند که برخی از کارخانه‌ها فقط با ۲۰ یا ٣٠ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند در حالی که مراکز تولیدی نه‌تنها می‌بایستی با همه ظرفیت کار کنند بلکه باید به فکر بالابردن بهره‌وری آن‌ها نیز باشیم.

روحانی تصریح کرد: امروز تمام مشکلات کشور به این موضوع بر می‌گردد که ما نیامدیم کشور را با عقلانیت و اعتدال و استفاده از کار‌شناسی صاحب نظران و اجرای قانون اداره کنیم، چه آنکه اگر این موارد رعایت می‌شد بخش مهمی از مشکلات قابل حل بودند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزود: اصل طرح هدفمندی یارانه‌ها، طرح درستی بود، اما اجرای بد، وضعیت را به اینجا رساند. ۵۰ هزار تومان به جیب طبقه متوسط گذاشته شد ولی از آن طرف عملاً ۲۰۰ هزار تومان از جیب آن‌ها برداشته شد.

روحانی با بیان اینکه برای حل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلات کشور گرچه کمی دیر شده اما هنوز دریچه‌هایی برای حل آن‌ها باز است، گفت: مردم ایران اگر در خرداد ماه امسال بتوانند فردی اصلح و از رجال سیاسی و مذهبی را بر کرسی ریاست جمهوری نشانده و آن فرد نیز مؤمن به قانون اساسی کشور باشد و به پیمان میان مردم و دولت که در قانون اساسی آمده است متعهد باشد، شفاف باشد، با صداقت با مردم حرف بزند، بسیاری از مشکلات کشور حل خواهد شد.

روحانی افزود: انقلاب به این عظمت و مردم و کشور به این خوبی، تنها یک مدیریت خوب کم دارد که او نیز صادق و لایق باشد تا بتواند نقص‌های گذشته را جبران کرده و برای پیشرفت کشور گام بردارد.

حسن روحانی در ادامه پاسخ گوی سؤالات برخی از حاضران در جلسه بود که در پاسخ به اولین سؤال مبنی بر اینکه چگونه باید بعد از این همه بی‌تفاوتی مسئولین نسبت به مردم، به کاندیدا‌ها اعتماد کنیم؟ به نظرم بهترین راه این است که در بین افرادی که خود را برای این انتخابات عرضه کرده‌اند، تحقیق و بررسی کنیم و ببینیم اگر فردی با سوابق مدیریتی موفق و دارای حسن سابقه قبل و بعد از انقلاب اسلامی است، به او اعتماد کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اگر ما به واسطه عملکرد نامطلوب برخی مسئولان دلسرد هم باشیم، بار مسئولیت از دوش ما ساقط نمی‌شود، چرا که سرنوشت ایران و حتی سرنوشت انقلاب به نوعی به این انتخابات گره خورده است.

وی افزود: اصولاً بحث انتخاب رییس جمهور بحث ۴ سال نیست، بلکه ممکن است در طول این دوران پایه‌هایی گذاشته شود که تا ۴۰ سال اثرات منفی یا مثبت آن پابرجا بماند و از این رو دلسردی از اوضاع، رافع مسئولیت حضور در صحنه نیست.

روحانی در پاسخ به سؤال یکی از حاضران که پرسید چرا دستگاه‌های نظارتی کشور در مقابل برخی از اعمال دولت احمدی‌نژاد از جمله انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور واکنشی نشان ندادند، اظهار کرد: این طور نبود که دستگاه‌های نظارتی ما هیچ واکنشی به این اقدامات نداشته باشند، چرا که برای مثال، مجلس شورای اسلامی و رئیس محترم آن، سازمان بازرسی و... بسیار روی این موضوع تأکید کرده و فریاد زدند، اما گوش شنوایی نبود.

وی تصریح کرد: شرایط به گونه‌ای بود که مجلس شورای اسلامی، حتی تا مرز بررسی عدم کفایت رئیس جمهور پیش رفتند، اما بنا به مصالح کشور، قرار شد این مدت باقی مانده عمر دولت هم ادامه یابد.

نماینده ویژه مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی کشور، با تأکید بر اینکه باید فردی را برای رئیس جمهوری انتخاب کنیم که پیش خدا حجت داشته باشیم، گفت: متأسفانه گاهی بخشی از مردم با یک موج ناخواسته در کشور همراه می‌شوند که عاقبت خوبی برای کشور ندارد و باید به این موضوع توجه کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که شما به آقای هاشمی بسیار نزدیک هستید، گفت: اینکه می‌گویید من به آیت الله هاشمی رفسنجانی نزدیکم، بله بنده به ایشان نزدیکم ولی باید بدانید به مقام معظم رهبری هم بسیار نزدیکم. از سال ۱۳۴۷ آشنایی من با رهبر معظم انقلاب شروع شد و از ۲۴ سال گذشته تا کنون نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی هستم؛ در دوران جنگ ۸ ساله ایران و عراق هم با رهبری همکاری نزدیکی داشتم.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها