رییس جمهوری عازم افغانستان شد

۱۳۹۳/۰۱/۰۷     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

به منظور شرکت در پنجمین جشن جهانی نوروز:
رییس جمهوری عازم افغانستان شد

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح امروز (پنجشنبه) با بدرقه رسمی دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهوری عازم افغانستان شد.

در مراسم بدرقه رسمی رییس جمهوری همچنین وزرای جهاد کشاورزی، علوم و تحقیقات فناوری و دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، دکتر ولایتی و معاون رییس جمهوری و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران حضور داشتند.

دکتر روحانی در این سفر ضمن شرکت در مراسم جشن جهانی نوروز همچنین با تعدادی از سران و مقامات بلند پایه شرکت کننده در این مراسم دیدار و گفت و گو خواهد داشت.

وزیر امورخارجه، دکتر نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس‌ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و حسین فریدون، دستیار ویژه رییس جمهور، دکتر روحانی را در این سفر همراهی خواهند کرد.


رییس جمهوری پیش از عزیمت به افغانستان در گفت وگو با خبرنگاران:
نوروز از سنت تاریخی کهن فراتر رفته و به یک فرهنگ بسیار پویا تبدیل شده است

رییس جمهوری صبح امروز (پنجشنبه) پیش از عزیمت به افغانستان در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه اساس و هدف این سفر شرکت در جشن جهانی نوروز با حضور سران و مقامات هشت کشور منطقه است گفت: امسال این جشن که برای احیای سنت دیرینه و مورد احترام نوروز برگزار می شود در کابل خواهد بود.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: نوروز از یک مناسبت معمول و سنت تاریخی کهن فراتر رفته و به یک فرهنگ بسیار پویا تبدیل شده که در آن مولفه هایی مثل نظافت، خانه تکانی، نزدیک شدن افراد به یکدیگر، رفاقت، آشتی و مهربانی و همنوایی با طبیعت که به معنای اعتدال و میانه روی است به عنوان این مناسبت مشاهده می شود.

رییس جمهوری اظهارکرد: امروز کشورهای منطقه بسیار به این فرهنگ نیازمند هستند و علاوه بر آشتی و صلح بسیاری از کشورها به خانه تکانی نیاز داشته و باید شرایط جدیدی برای خود فراهم کنند.

دکتر روحانی در ادامه گفت: در این سفر علاوه بر شرکت در جشن جهانی نوروز یک ملاقات سه جانبه بین سران ایران، افغانستان و تاجیکستان به عنوان کشورهای فارسی زبان برگزار می شود که در آن مسایل فرهنگی، اقتصادی و سیاسی مربوطه مورد بحث قرار می گیرد.

رییس جمهوری افزود: همچنین یک نشست چهارجانبه با حضور روسای جمهوری ایران، افغانستان، تاجیکستان و پاکستان برگزار خواهد شد.

دکتر روحانی به برگزاری جشن جهانی نوروز با حضور چهار رییس جمهور حاضر و مقامات عالی رتبه چهار کشور شرکت کننده دیگر اشاره و اظهار کرد: بسیار خوب است کشورهای منطقه به هر بهانه و مناسبتی دور هم جمع شده و مسایل فی ما بین را مورد بررسی قرار داده و به نفع ملت های خود به تفاهم برسند بخصوص افغانستان که در آستانه برگزاری انتخابات و فرارسیدن موعد خروج نیروهای خارجی موقعیت خاصی دارد و البته چنین نشست هایی برای سامان دادن وضعیت کل منطقه که از اختلافات رنج می برد بسیار مفید است.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها