در جمع مدیران مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

۱۳۹۳/۰۱/۱۱     |       rouhani.ir     |     جزیره کیش

رئیس جمهور: برای حفاظت از منافع ملت، هر هزینه‌ای را می‌پردازم

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری عصر دوشنبه در نشستی با مدیران مناطق هفتگانه آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی کشور گفت: در برخی از مناطق آزاد کشور مثل قشم که قاچاق سوخت شایع است، باید نرخ‌های حامل های انرژی واقعی و به ساکنان آن مناطق یارانه لازم پرداخت شود.

طرحهای اقتصادی نمونه در مناطق آزاد کشور اجرا شود

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به اینکه مناطق آزاد می توانند در اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی پیشگام و پایگاه مناسبی برای اجرای اولیه برخی برنامه ها باشند، گفت: برخی برنامه های اقتصادی مناسب است در این مناطق اجرا شود و در صورت موفقیت به مناطق دیگر تسری داده شود.

رئیس جمهور در زمینه طرح مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها اظهار داشت: درآمد دولت از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، عمدتاً به توسعه سلامت و امنیت غذایی افراد کم درآمد اختصاص خواهد یافت.

دکتر روحانی افزود: با اجرای این طرح ، علاوه بر رشد تولید در کشور به ارتقای سلامت و حفاظت از محیط زیست نیز توجه خواهد شد.
وی به فرمایشات مقام معظم رهبری درباره سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اشاره کرد و گفت: مناطق آزاد کشور می توانند در اجرای این برنامه پیشگام باشند.
 

اشتغال مهمترین دغدغه دولت برای رفاه مردم است

رئیس جمهور با بیان اینکه پس ازمهارتورم، اشتغال مهمترین دغدغه دولت برای رفاه مردم است گفت: خوشبختانه تورم نقطه به نقطه از ۴۳ درصد در ۶ ماهه سال گذشته به ۱۹.۵درصد در اسفند سال ۱۳۹۲ رسید. همچنین تورم ۱۲ ماهه منتهی به اسفند گذشته نیز به ۳۲ درصد کاهش یافت که این رقم تا پایان امسال به ۲۵ درصد کاهش خواهدیافت.

دکتر روحانی در خصوص سازمان منطقه آزاد کیش تاکید کرد: توسعه گردشگری داخلی وخارجی، زمینه سازی برای گردشگری سلامت و تولید کالای فرهنگی، مهمترین اهداف پیش روی منطقه آزاد کیش است.

وی ایجاد بازار برای صنایع دستی و هنر اصیل ایرانی به گردشگران خارجی را در مناطق آزاد یکی دیگر از برنامه های این مناطق برشمرد.

رئیس جمهور از اعلام آمادگی کشور ترکیه به منظور اجرای طرح های مربوط به گردشگری مشترک با کشورمان خبرداد وگفت: گردشگران خارجی که از ترکیه بازدید می کنند می توانند ضمن سفر به کشورمان از مناطق آزاد نیز دیدار کرده و با جاذبه های گردشگری این مناطق آشنا شوند.

دکتر روحانی گفت: توسعه بندر جاسک در دریای عمان در دستور کار دولت یازدهم قراردارد و این بندر در آینده نزدیک به یکی از پایانه های صادراتی نفت تبدیل خواهد شد.

رئیس جمهور با اشاره به تاریخ کهن و تمدن دیرینه ایرانیان، رونق روز افزون، افزایش رفاه، آرامش عمومی و توسعه همه جانبه را برای مردم ایران آرزو و بر تلاش همه جانبه برای ظهور شایستگی در کشور تاکید کرد.

دکتر روحانی با تشریح نقش مهم دولت در سیاست های داخلی و خارجی و راهبردهای اقتصادی و فرهنگی گفت: تامین امنیت از مهمترین وظایف دولت است که معنای گسترده عالی دارد و دولت باید برای مردم احساس امنیت به ارمغان بیاورد.
 

حفظ امنیت اخلاقی، شغلی و اجتماعی پیش نیاز فضای پرنشاط در کشور است

رئیس جمهور با بیان اینکه حفظ امنیت اخلاقی، شغلی و اجتماعی پیش نیاز فضای پر نشاط کشور است گفت: سرمایه گذاری به همراه خود فقط پول و ماشین آلات نمی آورد ، بلکه انتقال مهارت وفن آوری راهم در پی دارد و تحول زیرساختی ایجاد می کند.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه دولت در زمینه سیاست خارجی وظیفه دارد روابط سازنده میان ایران با سایر دولتها و ملتها را دنبال کند، گفت: امروز باید همه ما برمنافع، امنیت و مصالح ملی پافشاری کنیم و هیچکس نباید گروه یا جناح خود را به نام منافع ملی به ملت تحمیل کند.

وی با تاکید بر اینکه امروز ما در صحنه رقابت با جهان هستیم، خاطرنشان کرد: در دنیای امروز همه کشورها توسعه سریع را در برنامه های خود قرار داده اند و ما نیز باید با فراهم کردن شرایط و رفع موانع با شتاب پیش برویم.

رییس جمهور با اشاره به لزوم ایجاد نظام بانکی فعال گفت: مقررات نظام بانکی ویژه مناطق آزاد می تواند بمنظور تحقق این مهم مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس جمهور در عین حال به نقش مهم فرهنگ در توسعه اقتصادی اشاره کرد و ادامه داد: فرهنگ از اقتصاد جدا نیست و توسعه متوازن و پایدار نیازمند تعامل بین این دو حوزه است.

حقوق هسته ای ایران بیش از هر زمان دیگر تثبیت شده است

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: مبنای کاری این دولت تعامل سازنده با دنیاست و معتقدم تا کنون در این زمینه موفق عمل کرده ایم.

وی با اشاره به تصویب پیشنهاد ایران در سازمان ملل متحد درباره مقابله با خشونت و افراطی گری درمدت چند ماه و با اتفاق آراگفت: این موفقیت نشان دهنده جایگاه بلند ایران درجهان است و امروز ایران پرچمدار مقابله باخشونت و افراطی گری است.

رئیس جمهور با اشاره به مذاکرات ژنو گفت: در اولین قدم ملت ایران به موفقیت دست یافت و امید است در مرحله بعد نیز به پیروزی برسد. ضمن آنکه امروز حقوق هسته ای ایران بیش از هر زمان دیگر تثبیت شده است.

دکتر روحانی با تاکید براینکه امسال، سال اقتصاد و فرهنگ و مدیریت جهادی است تاکید کرد: امکان تبدیل مناطق آزاد به الگوی توسعه ایران هزار و چهارصد و چهار، توقع کشور را از این مناطق افزایش داده است.

وی با اشاره به برنامه ریزی ها در راستای توسعه خرمشهر و آبادان، براجرای طرحهای توسعه ای درمنطقه اروند تاکید کرد.

برای حفاظت از منافع ملت، هر هزینه‌ای را می‌پردازم

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با هر جناح و گروهی که در جهت منافع مردم حرکت کند، تعامل خواهم کرد و در مقابل کسانی که منافع حزبی و شخصی خود را به منافع ملی ترجیح دهند خواهم ایستاد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: دولت یازدهم یک دولت فراجناحی است و مسئولیت چنین دولتی از دولت حزبی به مراتب سخت تر است چرا که باید پاسخگوی همه جناح ها باشد.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به نامگذاری سال جدید (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی) توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: یک معنای مدیریت جهادی، حرکت شتابان و عقلانی و علمی است و در دنیای پرسرعت کنونی چاره‌ای جز برطرف کردن موانع و حرکت شتابان در مسیر توسعه وجود ندارد.

رئیس جمهور ادامه داد: تجربه ایران در طول سالها، ما را به چنین درکی از مدیریت نزدیک کرده است.

دکتر روحانی افزود: مدیریت جهادی، رقابت با سایر کشورها در زمینه پیشرفت و توسعه می باشد و لازمه چنین توفیقی به کاربردن تلاش مداوم، پیگیر و جامع توام با ایثار و از خود گذشتگی است.

رییس جمهور اظهارکرد: دولت زمینه تحقق مدیریت جهادی را با اتخاذ سیاست خارجی آرامش بخش فراهم آورده است؛ چراکه در دنیای کنونی، مدیریت اقتصادی از سیاست خارجی و سیاست خارجی از سیاست داخلی جدا نیست.

دکتر روحانی ادامه داد: البته هر سه در گرو فرهنگ پویا است، فرهنگی که امیدبخش و نشاط آفرین باشد.

رئیس جمهور با اشاره به مبانی سیاست خارجی دولت تدبیر و امید گفت: جمهوری اسلامی ایران حتی با کسانی که با ما سر ناسازگاری دارند، باعقلانیت و برنامه در چارچوب مصالح ملی روبرو می شود. البته در برابر متجاوز به حقوق ملت قاطعانه مقابله خواهدکرد.

دکتر روحانی افزود: یکی از ثمرات این سیاست خارجی، توفیق در مذاکرات هسته‌ای و تصویب پیشنهاد ایران در مجمع سازمان ملل در زمینه مقابله با خشونت و افرط گرایی بوده است؛ پیشنهادی که به رغم فضاسازی دشمنان ایران به اتفاق آرا مورد تصویب کشورهای جهان قرارگرفت.

کیش باید سرزمین نمونه گردشگری حلال شود

رییس شورای عالی مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در سال اقتصاد و فرهنگ باعزم ملی و مدیریت جهادی انتظار می رود مناطق آزاد کشور نقش متناسب با توانمندی خود ایفا کنند. هفت منطقه آزاد می توانند در مواردی به مناطق نمونه توسعه در کشور تبدیل شوند؛ چرا که از مقررات دست و پاگیر و قوانین محدود کننده رنج نمی‌برند.

دکتر روحانی در پایان ابراز امیداواری کرد: خرمشهر و آبادان به رونقی که در خور آنهاست دست یابند. کیش به سرزمین نمونه گردشگری حلال تبدیل شود. چابهار، ایران را به جهان پیوند زند. ماکو نقش محور تجاری ایران و ترکیه را ایفا کند. ارس پل ارتباطی میان کشورمان و قفقاز شود. انزلی ایران و کشورهای ساحلی خزر و حتی شرق دور را به هم بپیوندد و سرانجام قشم صنایع نفت و گاز را رونق بخشد.

 

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها