پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه تهران

۱۳۹۲/۰۲/۱۶     |       rouhani.ir     |     دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران

حسن روحانی در دانشگاه تهران مطرح کرد؛

سه پیشنهاد برای نظارت عمومی بر شمارش آرا

رفع حصر آیت‌الله منتظری با نامه من انجام شد

دکتر حسن روحانی، کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری، با حضور در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان در تالار فردوسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران که پیش از ظهر امروز برگزار شد، اظهار کرد: بی تردید برای بقاء یک نظام و پیشرفت کشور، هیچ رکنی بالاتر از مشروعیت نظام نیست. مشروعیت نظام ممکن است به مفهوم مشروعیت دینی، حقوقی، قانونی، سیاسی و یا اجتماعی باشد اما نکته مهم آن است که دولت کارآمد می تواند مشروعیت را تقویت و دولت ناکارآمد، آن را تضعیف کند.

وی با بیان اینکه، ممکن است یک نظام در آغاز حکومت مورد پذیرش همه مردم باشد و در ادامه راه از مشروعیت آن کاسته شود و یا بالعکس. لذا ادامه ناکارآمدی یک دولت، مشروعیت حکومت را زیر سوال می برد.

روحانی، انتخابات را یکی از ارکان مهم در تقویت و یا تضعیف مشروعیت یک نظام خواند و تصریح کرد: انتخابات به مفهوم تقویت مشروعیت نظام و اصل نظام است؛ نه به این معنا که چند درصد مردم در انتخابات شرکت می‌کنند. چرا که ممکن است در جامعه‌ای مردم از حکومت راضی بوده و آنرا کاملاً قانونی بدانند ولی در انتخابات بیش از 30-40 درصد واجدان شرایط شرکت نکنند. البته طبیعی است که هر چه حضور بیشتری در این عرصه را داشته باشیم، بهتر است. اما مشکل زمانی رخ می‌دهد که حضور مردم کمرنگ باشد و نسبت به اصل انتخابات تردیدهایی داشته باشند.

ماموران اطلاعاتی، حراستی و امنیتی نباید از کسی بپرسند به که رای داده‌ای

دکتر روحانی، یکی از مسئولیت‌های مهم دولتِ برگزارکنندۀ انتخابات را ایجاد احساس سلامت، رضایت و تأثیرگذاری رأی در مردم دانست و گفت: برای به وجود آمدن چنین شرایطی امروز باید همه مسئولان یک صدا فریاد بزنند و مردم را به حضور در انتخاباتی پرشور، آزاد و رقابتی دعوت کنند. چرا که اگر مردم احساس کنند که در انتخابات به هر کاندیدایی رأی بدهند، تفاوتی به حال آنها نخواهد داشت، این موضوع مشکل‌ساز می شود.

وی با انتقاد از اینکه چرا باید بعد از انتخابات از مردم بپرسیم و تحقیق کنیم که به چه کسی رأی داده‌اند، گفت: شرایط در یک نظام مردم سالار و مشروع نباید اینگونه باشد که بعد از انتخابات، از افراد پرسیده شود به چه کسی رأی داده‌اند و در صورت رأی دادن به یک طیف خاص، تنبیه شوند یا مورد مؤاخذه قرار گیرند و یا خدای نکرده از کار بیکار شوند.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، یادآور شد: انتخابات در صورتی پرشور خواهد شد که مسئولان نظام به مردم اطمینان بدهند که به هر کسی، رأی دهند محترم است. اگر این صدای رسا به گوش مردم نرسد و همین تردیدهایی که وجود دارد باقی بماند، بسیار ناپسند و فاجعه‌بار است.

وی افزود: مسئولان باید اعلام کنند که بعد از انتخابات اگر مأمور اطلاعاتی، امنیتی و یا حراستی بیاید و از فردی بپرسد به چه کسی رأی داده است، آن مأمور، مورد تنبیه و مواخذه قرار خواهد گرفت که اگر اینطور شود، انتخابات پرشور می‌شود.

همینکه کار به جایی رسیده که عده‌ای می‌پندارند که باید یک عذرخواهی از مردم داشته باشند، خوب است

دکتر حسن روحانی با تأکید بر اینکه هیچ ایرانی وجود ندارد که نسبت به سرنوشت و آینده کشورش بی‌تفاوت باشد، گفت: همه می‌خواهند در کشورشان تأثیرگذار باشند. در این هشت سالی که بر مردم گذشت، همه، مشکلات را لمس کردند؛ همینکه کار به جایی رسیده که عده‌ای این پندار را دارند که باید یک عذرخواهی از مردم داشته باشند، خوب است، اما باید کاری کنیم که در چهار سال آینده، همه بگویند که یک تشکر بدهکاریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: باید در انتخابات شرایطی به وجود بیاید که همه به صندوق رأی اطمینان داشته باشند. چرا که هیچ خیانتی بالاتر از خیانت به صندوق رأی امانت مردم نیست.

دکتر حسن روحانی با ارائه پیشنهاداتی برای نظارت مستقیم مردم بر نحوه شمارش آراء گفت: بهتر است علاوه بر حضور ناظران در حوزه‌های رأی‌گیری، یک دوربین در هر حوزه نصب شود تا مردم در جریان آنچه در شمارش آراء می‌گذرد، قرار بگیرند.

وی با اشاره به اینکه پس از ساعات رأی‌گیری درب‌های محل اخذ رأی در مساجد و مدارس بسته می شود و پس از شمارش، لیستی تهیه و امضاء می‌شود، گفت: به نظر بنده نباید لیستی که پس از شمارش آراء تهیه می‌شود، محرمانه باشد. بهتر است یک نسخه از این لیست در تابلوی اعلانات همان حوزه رأی‌گیری برای عموم مردم نصب شود و بلافاصله میزان رأی و اینکه به هر کاندیدا چه تعداد رأی داده شده است در سایت وزارت کشور و شورای نگهبان منتشر شود و پس از آن، آراء برای تجمیع به ستاد انتخابات کشور برود. فکر نمی‌کنم مانعی برای شمارش همزمان آراء از سوی مردم و ستاد انتخابات کشور وجود داشته باشد.

دانشگاه، پادگان نیست

دکتر حسن روحانی با تأکید بر اینکه انتخابات در جمهوری اسلامی ایران سالم است اما باید بگذاریم این احساس سلامت انتخابات در همه مردم ایجاد شود اظهار کرد: در این صورت انتخابات شکوهمندی خواهیم داشت برای این کار هم باید بگذاریم دانشگاه ها نشاطشان را باز یابند. حتماً دانشگاه تهرانی که بنده امروز در آن حضور یافتم با آن دانشگاهی که در دوره خفقان طاغوت در آن درس خوانده ام متفاوت است. چرا که قطعاً دانشگاه پادگان نیست.

روحانی ادامه داد: مگر دانشجو چه می گوید که نمی گذاریم نقد کند. مگر نه اینکه این دانشجویان سرمایه های ملی، مدیران فردا، نخبگان و ... کشور هستند بهتر است بگذاریم آنها شرایط را نقد کنند. اگر امروز در اقتصاد و سیاست خارجی در حال مرگ هستیم یا مرده ایم به این دلیل است که دانشگاه ها نشاط ندارند. اگر دانشجویان مسائل را نقد می کردند حتماً مشکلات ما کمتر از شرایط فعلی بود چون هیچ نظامی مسیر کجش تصحیح نمی شود جزء با نقد نسل جوان.

انتقاد از نبود کرسی‌های آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها

وی با انتقاد از پرنشاط نبودن دانشگاه ها و از یاد رفتن کرسی های آزاداندیشی در این نهاد علمی خاطرنشان کرد: کرسی های آزاداندیشی که به دنبال آن بودیم کجا رفت و به کجا سپرده شد مگر بنا نبود این کرسی ها با فکر و اندیشه آزاد تشکیل شود و دانشگاه ها به مرکز اندیشه های سیاسی تبدیل گردد. حتی رهبر معظم انقلاب هم کسانی که دانشگاه ها را غیرسیاسی می خواهند، لعن کردند. واقعاً امروز دانشگاه های ما اینچنین است؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: می گویند در انتخابات همه مشارکت کنند این حرف حق و درستی است اما برای اداره دانشگاه چه کنیم؟ وقتی آفتاب مشارکت به دانشگاه می رسد زود غروب می کند. چرا اساتید دانشگاه نباید حق داشته باشند که در انتخاب رئیس دانشگاه مشارکت کنند. بهتر است بگذاریم انتصابات به انتخابات تبدیل شده و به  فضای دانشگاه هم کشیده شود.

انتقاد روحانی از نحوه اسلامی کردن دانشگاه‌ها

وی با انتقاد از نحوه اسلامی کردن دانشگاه ها عنوان کرد: اسلامی کردن دانشگاه به معنا نیست که بعد از سی و چند سال از گذشت انقلاب ده ها رشته علوم اسلامی تعطیل شود و کتاب دوباره در این باره بنویسیم مگر در این سال ها خواب بودیم که امروز چنین تصمیمی اتخاذ می شود بهتر از بگذاریم دانشگاه ها اسلامی شود اما روند آموزش در آنها قطع نشود.

روحانی افزود: متأسفانه دختران را از ادامه تحصیل در بعضی از رشته ها ممنوع می کنند اگر کار کارشناسی در این رابطه صورت گرفته است بهتر مسئولان امر آن را بیان کنند. در غیر این صورت این کار غیرقانونی است اگر هم از نظر مردم در این باره استفاده شده است بهتر از آن نظرات منتشر گردد.

کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری که شعارش ایجاد دولت تدبیر و امید است، تصریح کرد: یکی از برنامه هایی که دولت تدبیر و امید بر او پای خواهد فشرد استفاده از نظرات دانشگاه برای اصلاح امور اسلامی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی خواهد بود. امیدوارم با استفاده از تخصص های دانشگاه ها شاهد کارآمدی نظام باشیم. چرا که دولت کارآمد علاوه بر توسعه کشور و ایجاد رفاه و بهبود زندگی مردم باید مشروعیت نظام را هم با خود به همراه داشته باشد.

هیچ فردی را نمی توان بدون محاکمه مجازات کرد

وی در ادامه به سوالات کتبی و شفاهی دانشجویان پاسخ داد و در جواب دانشجویی که پرسید درباره مجازات های بدون برگزاری دادگاه و حصر و حبس خانگی چه خواهید کرد گفت: هیچ فردی را نمی توان بدون محاکمه مجازات کرد در فصل سوم قانون اساسی این موضوع صریحاً مورد اشاره قرار گرفته است و رئیس جمهور هم موظف به اجرای قانون اساسی است.

روحانی ادامه داد: البته بعضی از اصول قانون اساسی قابل اجراست و بعضی دیگر باید با ارائه لایحه دنبال شود و برخی از این اصول هم در اختیار قوه قضائیه است که بنده در صورت رئیس جمهور شدن با تعامل و اجماع سازی آن را دنبال کنم چرا که معتقدم رئیس جمهور باید این توانایی را داشته باشد که در بین قوا اجماع سازی کند. اگر بخواهیم به وحدت ملی برسیم باید زیر چتر منشور ملی که همان قانون اساسی است به وحدت برسیم.

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که اگر معتقد به حصر و حبس خانگی نیستید چرا حذف آیت الله منتظری در زمان دبیری شما بر شورای عالی امنیت ملی صورت گرفت گفت: در شورای عالی امنیت ملی دبیر همه وظایف را بر عهده ندارد بلکه بالاتر از دبیر این شورا برای تصمیم گیری رئیس شورا قرار دارد که در آن زمان این مسئولیت برعهده آقای خاتمی بود. ضمن اینکه دبیر شورای عالی امنیت ملی یک رأی از بین 10 تا 12 رأی دارد.

رفع حصر آیت الله منتظری توسط من انجام شد

وی افزود: البته در مورد آیت الله منتظری که مورد اشاره قرار گرفت بنده یک سال و نیم جلسات متعدد با هماهنگی همه دستگاه های مسئول در این رابطه برگزار کردم و در نهایت توانستم نسبت به رفع حذف آقای منتظری اقدام کنم. بنده درباره این حضور اجماع همه را حاصل کردم و برداشتن حصر آیت الله منتظری در نهایت با نامه من صورت گرفت.

دانشجویی از روحانی پرسید، یکی از نقاط قوت شما کارنامه و عملکرد موفقتان در پرونده هسته ای است اما در زمان شما سیاست نظام مبتنی بر تنش زدایی بود و امروز این سیاست عوض شده است در صورت رئیس جمهور شدن مسئله هسته ای را چگونه پیش خواهید برد؟ که وی پاسخ داد: در انجام یک کار جمعی افتخار برای همه است اما کسی که مدیریت کار را برعهده دارد و در تصمیم سازی نقش تأثیرگذار ایفا می کند نقشش پررنگ است. البته ما تمام موضوعات را در مسئله هسته ای با سران نظام مطرح می کردیم و در نهایت مورد تأیید قرار می گیرد. کار بزرگی که در این خصوص انجام شد این بود که با یک تدبیر درست کشور از خطر جنگ و ارجاع پرونده به شورای امنیت فاصله گرفت و صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای ایران به تأیید جامعه جهانی رسید.

دفاع روحانی از عملکردش در مذاکرات هسته ای

وی اضافه کرد: در آذر سال 83 شورای حکام متشکل از 35 کشور جهان از جمله آمریکا به اتفاق نظر فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی را صلح آمیز خواندند. لذا دولت و رئیس جمهور آینده اگر به سیاست خارجی مسلط باشند و از تجربه کافی در این حوزه برخوردار، می توانند اجماع سازی در بحث هسته ای را محقق کنند. البته اینکه پرونده هسته ای را نگذاریم به شورای امنیت برود کار سختی است اما برگرداندن پرونده از این شورا به مراتب سخت تر است که با این وجود معتقدیم حتماً باید انجام شود.

پیشنهاداتم به صدا و سیما با بی اعتنایی مواجه شد

کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که علت تأکید شما بر آزاد بودن انتخابات چیست و آیا معتقدید در انتخابات گذشته تقلبی صورت گرفته است خاطرنشان کرد: بحث بنده این است که مردم باید احساس کنند که انتخابات آزاد و سالم است برای این کار هم مسئولان باید با مردم سخن بگویند و با آنها باید در این باره تضمین بدهند. بنده به عنوان کاندیدا در جلسه ای که در صدا و سیما و با حضور کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری برگذار شد به صراحت این موضوع را مورد تأکید قرار داده ام تا پیشنهادات سه گانه خود را عنوان کردم. اما متأسفانه با وجود تأکیدات انجام شده هیچ اقدامی صورت نگرفت.

پیشنهاد روحانی برای بازشماری آراء در سال 88

وی در پاسخ به این سوال که آیا شما حوادث سال 88 را اعتراضات مردمی می دانید و یا فتنه گری و توطئه دشمنان خارجی اظهار کرد انتخابات 88 و حضوری که مردم در آغاز اتفاقات آن داشته اند و در خیابان ها حضور یافتند مردمی بود و باید به خواسته های مردم رسیدگی می شد. اما بنده ادامه آن را نمی پسندیدم چون نمی توانست منجر به حل مسئله شود. در همان دوران بنده در یک جلسه رسمی پیشنهاد کردم 20 درصد صندوق های رأی به صورت رندمی انتخاب و بازشماری شود و به مردم اعلام کنیم که اگر اختلاف فاحش بود تمامی صندوق ها مورد بازشماری قرار خواهد گرفت. اما بعد از اینکه توجهی به این پیشنهاد نشد معتقد بودم نمی توان برای حل مسئله کاری کرد.

فتنه 88 قبل از انتخابات آغاز شد

روحانی افزود: ادامه تظاهرات خیابانی بعد از آنکه نظام اعلام کرد این تظاهرات غیرقانونی است درست نبود اما بنده معتقدم که فتنه مربوط به قبل از انتخابات سال 88 است و ای کاش از زمانی که حرکت خلاف قانون در صدا و سیما انجام شد مسئولان با موضوع برخورد می کردند تا کار به آنجا نرسد.

وی درباره سوالی مبنی بر چگونگی تأمین حقوق اقلیت های قومی اینگونه پاسخ داد: منشور حقوقی شهروندی که اکنون پیش نویس آن آماده کرده ام در صورت انتخابم در قالب لایحه به مجلس ارائه خواهد شد که حقوق شهروندی برای هر تبعه ایرانی در آن تعریف شده است. در این منشور درباره مسائلی از جمله حقوق بین مرد و زن و اقلیت های قومی و مذهبی نکاتی مورد توجه قرار گرفته است. در بحث آموزش به زبان مادری هم باید اشاره کنم که این موضوع در قانون اساسی آمده و باید عملیاتی و اجرایی شود.

16 سال از هیچ رسانه ای شکایت نکردم

این کاندیدای ریاست جمهوری در پاسخ به این سوال که اگر عده ای در دولت شما علیه شما اعتراض کردند آیا آنها را فتنه گر می خوانید گفت: این موضوعات در زمانی که بنده در شورای عالی امنیت ملی مسئولیت داشتم به کرات در سایت ها و روزنامه ها تکرار شد اما در طول 16 سال مسئولیت بنده به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی با وجود داشتن اختیارات لازم در این زمینه حتی یک بار علیه یک رسانه شکایت نکردم.

قوت گرفتن کاندیداتوری هاشمی باعث ورود عده ای به بازی بزرگان شد

وی در پاسخ به سوال دانشجو مبنی بر این که چه شرایط نگران کننده ای وجود دارد که آقای خاتمی دلیل نیامدنش را وجود آن اظهار می کند و آیا اگر این شرایط فراهم نشود حاضرید اعلام کرده و از انتخابات کناره گیری کنید خاطرنشان کرد: اصل اینکه چه کسانی در انتخابات کاندیدا می شوند و امکان برایشان فراهم است در اختیار بنده نیست. اما در روزهای اخیر دیدید وقتی احتمال کاندیداتوری آقای هاشمی قوت گرفت چه حرف هایی زدند و چه اقداماتی کردند متأسفانه عده ای هم در بازی بزرگان وارد شدند که نباید می شدند.

روحانی تأکید کرد: اگر بناست کسی که 2 بار رئیس جمهور بوده دیگر نتواند رئیس جمهور شود خب باید این موضوع مورد تأکید قرار گیرد و اگر چنین بنایی نیست و هر کسی می تواند کاندیدا شود بهتر است بگذارید هر کسی می خواهد اعلام کاندیداتوری کند تا مردم نظر خود را نسبت به آن فرد با رأیشان اعلام کنند. بنده دلم می خواهد برای رقابت پرشور چهره های به نام در انتخابات شرکت کنند.

وی در پاسخ به این سوال که چطور می خواهید فضای امنیتی که بر رفع آن تأکید کردید را از بین ببرید گفت: درباره اجرا کردن قانون اساسی، برخی موارد از اختیارات رئیس جمهور، برخی موارد در اختیار سایر قوا و از عهده رئیس جمهور خارج است. اگر رئیس جمهوری توانمند، تأثیرگذار و باتجربه باشد آنجایی که مصالح ملی به میان می آید آراء دیگران را در کنار خود قرار می دهد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوال دیگری که آیا این درست است که برخی کاندیداها هنوز وارد عرصه انتخابات نشده اند مورد تهمت، افترا و یا تهدید به رد صلاحیت قرار گیرند که نمونه آن را می توان آقای خاتمی ذکر کرد گفت: اینکه یک فرد بخواهد کاندیدا شود اما به او تهمت بزنند و در مطبوعات و رسانه ها هم در بوق کرنا کنند کاری خلاف قانون و خلاف اخلاق است حتی براساس آموزه های دینی اگر آن فرد جرمی مرتکب شده و حتی محکوم به اعدام شده باشد اهانت و فحاشی به وی خلاف قانون است.

بداخلاقی ها علیه خاتمی خلاف اخلاق و قانون است

وی افزود: اقداماتی که اکنون نسبت به آقای خاتمی در برخی از رسانه ها انجام می شود خلاف اخلاق و خلاف قانون است و جزو بداخلاقی هایی محسوب می شود که متأسفانه در جامعه ما صورت می گیرد.

رئیس مرکز استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره رفع مشکلات اقتصادی از جمله بیکاری، تورم و... اظهار کرد: موضوع اشتغال برمی گردد به رشد تولید. اگر می خواهیم جوانان از بیکاری نجات یابند باید تولید را رشد بدهیم، این کار شدنی است. متأسفانه امروز در بسیاری از بخش های صنعتی و کارخانه ها تنها 20 درصد ظرفیت تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد و این موضوع باعث اخراج بسیاری از کارگران شده است.

3/5 میلیون بیکار در کشور داریم

وی اضافه کرد: اگر اقدام اساسی درباره رشد و افزایش تولید در کشور صورت گیرد به راحتی می توان مشکلات اقتصادی را حل کرد در حال حاضر حدود سه و نیم میلیون بیکار در کشور داریم و سالانه هم باید 600 هزار شغل جدید در جهت تک رقمی کردند بیکاری ایجاد کنیم مابقی موضوعات را هم می توان از طریق بیمه بیکاری دنبال کرد.

روحانی با بیان اینکه عده ای می گویند می خواهیم در اقتصاد درون گرا باشیم خاطرنشان کرد: چطور می توان اقتصاد درون گرا داشت اما به دنبال فروش نفت، گاز و برق بود بهتر است برای تصحیح رویه اقتصاد کشور به دنبال داشتن روابط خارجی درست باشیم. چرا که متأسفانه امروز تحریم ها باعث شده است که بانک ها دسته پنجم و ششم و دلال ها از تحریم جمهوری اسلامی سود ببرند. لذا باید نسبت به تصحیح روابط خارجی و توسعه گرا کردن آن عمل کنیم.

از درآمد فراوان نفتی فقط گرانی عاید مردم شد

وی یادآور شد که یک بخشی از گرانی ها و تورم هم مربوط به کاهش ارزش پول ملی است. می توان وضعیت اقتصادی فعلی را اصلاح کرد، قیمت ها را برگرداند و متعادل کرد به شرط برنامه ریزی صحیح اقتصادی. متأسفانه در هشت سال اخیر بیشترین درآمد ارزی نصیب کشور شد اما از این درآمدها چیزی جز گرانی عاید ملت نشد.

از کاندیداتوری هاشمی و خاتمی استقبال می کنم

وی درباره ارتباط با رهبر معظم انقلاب و آقایان هاشمی و خاتمی نیز تصریح کرد: روابط نزدیک از سال های قبل از انقلاب با هر سه این عزیزان دارم و انشا الله آن را حفظ خواهم کرد. بنده از کاندیداتوری آقایان هاشمی و خاتمی هم استقبال می کنم.

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به این سوال که امام (ره) فرموده اند: هیچگاه از تعریف آمریکا خوشحال نشوید، اما شما موافقت آمریکا در نشست شورای حکام با صلح آمیز بودن فعالیت هسته ای را افتخار و موفقیت می دانید گفت: بنده شکست آمریکا را افتخار می دانم چرا که آنها دو سال قبل از رأی دادن به صلح آمیز بودن انرژی هسته ای در جمهوری اسلامی ایران تأکید داشتند که فعالیت های ایران صلح آمیز نیست.

وی تأکید کرد: در سیاست خارجی اگر دشمن را ناکام و تهدید را تبدیل به فرصت کنیم یک پیروزی محسوب می شود. رهبر معظم انقلاب هم در آن ایام اشاره کردند که توطئه آمریکا شکست خورد. امام هم فرموده اند که از تعریف آمریکایی ها خوشحال نشوید نگفته اند از شکست آمریکا نباشید و آنرا موفقیت ندانید.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها