نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

۱۳۹۳/۰۲/۱۵     |       rouhani.ir     |     وزارت بهداشت

هدف دولت بهبود سلامت جامعه و کاهش هزینه درمانی مردم است

رییس جمهوری با تشریح برنامه‌های دولت برای بهبود وضعیت بهداشت و سلامت جامعه و کاهش هزینه‌های مردم در بخش درمان، بر ضرورت تلاش دستگاه‌ها در جهت اصلاح فرهنگ عمومی و مشارکت برای بهبود کیفیت ارائه خدمات به مردم تأکید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح امروز (دوشنبه) در نشست با وزیر، معاونان، مشاوران و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور این اقدام را آغازی برای مسابقه خدمت‌رسانی به ملت شریف ایران در بخش سلامت توصیف و اظهار امیدواری کرد تا پانزدهم اردیبهشت ۹۳ به عنوان روزی مهم در تاریخ سلامت ملت ایران ثبت شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه در حوزه سلامت پیش از هر اقدامی باید به ارتقای فرهنگ عمومی کمک کنیم، به برخی رفتارهای نامطلوب در مراجعه به پزشک و اقدامات درمانی اشاره و خاطر نشان کرد: تا زمانی که فرهنگ حرفه‌ای پزشکی و سبک زندگی جامعه در حوزه بهداشت، درمان و سلامت اصلاح نشود نمی‌توانیم به موفقیت و تحول در این بخش دست پیدا کنیم.

دکتر روحانی افزود: اولین قدم در تحول نظام سلامت اصلاح سبک زندگی است و آموزش و پرورش و رسانه‌ها بویژه رسانه ملی می‌توانند نقش بسزایی را در جهت اصلاح فرهنگ مردم در حوزه درمان و سلامت ایفا کنند.

رییس جمهوری با بیان اینکه بخش بزرگی از بیماری‌هایی که امروز در در جامعه وجود دارد به نوع و سبک زندگی مربوط می‌شود، گفت: بسیاری از رفتارها، بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها در محیط زندگی مشکلات و فشارهای عصبی را ایجاد می‌کند که خود زمینه‌ساز بروز و تشدید بیماری‌های گوناگون جسمی خواهد بود.

دکتر روحانی ادامه داد: همه باید دست به دست هم بدهیم تا از فشارهای روحی و روانی که معضلات بسیاری در سلامت مردم به وجود می‌آورد کاسته و آرامش را در جامعه ایجاد کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت اقداماتی نظیر تشویق مردم به ورزش در جهت ارتقای سلامت جامعه گفت: نباید در موضوع نظام سلامت تنها از یک وزارتخانه انتظار داشت تا همه اقدامات را به تنهایی برعهده گیرد، بلکه برای رفع مشکلات و معضلات در این بخش باید همگان به میدان بیایند.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت نظارت بر عملکردها در حوزه بهداشت و درمان و مقابله جدی با فساد در چرخه نظام سلامت افزود: توجه به سلامت مردم از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با نظارت دقیق باید از احتمال بروز هرگونه فساد در بخش درمان و دارو جلوگیری و با آن مقابله کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به تلاش دولت در جهت کاهش مشکلات مردم در بخش درمان و سلامت و رفع دغدغه‌ها در این حوزه اظهار کرد: احترام و کرامت به مردم، ایجاد فضای اعتماد، روحیه و نشاط و متمرکز شدن ارائه خدمات پزشکی و درمانی به بیماران به گونه‌ای که تمامی مراحل تشخیص، درمان و ارائه دارو به بیمار در یک بیمارستان انجام شود از جمله اهدافی است که در طرح تحول نظام سلامت از سوی دولت دنبال می‌شود.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به ضرورت حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و نخبگان در زمینه ساخت تجهیزات و لوازم پزشکی مورد نیاز در داخل کشور گفت: امروز بخش پزشکی و سلامت با پیشرفت‌های فراوانی که داشته از افتخارات کشور و نظام به شمار می‌آید.
رییس شورای عالی سلامت با اشاره به اینکه بسیاری از بیماری‌ها که پیش از این لزوماً برای درمان آنها نیاز به اعزام به خارج از کشور بود توسط پزشکان و متخصصان داخلی درمان می‌شود، تصریح کرد: باید امکانات خود را در جهت آموزش و تربیت متخصصین در داخل کشور توسعه دهیم.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران می‌تواند در آینده به قطب پزشکی در منطقه تبدیل شود، گفت: باید گردشگری سلامت در کشور گسترش یافته و بتوانیم خدمات پزشکی را در نقاط مختلف کشور نه تنها به مردم ایران بلکه به همه مردم منطقه ارائه دهیم.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به بهره‌مندی و تشویق خیرین و نیکوکاران در جهت بازسازی و نوسازی بیمارستان‌های کشور گفت: مطمئناً هیچ اقدامی بدون مشارکت مردم امکان تحقق و موفقیت نخواهد داشت.

دکتر روحانی با بیان اینکه به دنبال ایجاد دولت الکترونیک در کشور هستیم، گفت: مردم باید بتوانند به راحتی از فناوری اطلاعات در حوزه سلامت و درمان استفاده کنند و در این راستا باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا همه مردم دارای کارت سلامت شوند.

رییس جمهوری با بیان اینکه بدون سلامت، توسعه و نشاط امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان به مدارج عالی اهداف نظام جمهوری اسلامی دست یافت، اظهار امیدواری کرد تا با اجرای طرح تحول نظام سلامت در کشور هزینه‌های مردم در این بخش کاهش یافته و مردم با احترامی بیشتر و در زمانی کمتر به سلامت دست پیدا کنند.

دکتر روحانی افزود: البته این اقدام بزرگی است که نباید انتظار داشت یک شبه به تمامی اهداف خود برسد اما دولت این روال را قدم به قدم ادامه می‌دهد تا ان‌شاءالله به نقطه مطلوب دست پیدا کند.

پیش از سخنان رییس جمهوری، دکتر هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برخی از معاونین و مشاورین این وزارتخانه گزارشی از عملکرد بخش‌های مختلف مرتبط با بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه‌ریزی‌ها در جهت ارتقای سطح سلامت و درمان مردم ارائه کردند.

 

رییس جمهور: مردم قدم به قدم شاهد بهبود در حوزه درمان خواهند بود

رییس جمهوری با تأکید بر عزم دولت در جهت کاهش هزینه‌های مردم در بخش درمان گفت: هدف دولت این است که با اجرای طرح تحول نظام سلامت هزینه‌های مردم در این بخش کاهش یافته و آنان با احساس کرامت بیشتر شاهد تحولات در بخش خدمات باشند.

دکتر روحانی پس از پایان نشست با وزیر، معاونان، مشاوران و مدیران ارشد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در جمع خبرنگاران افزود: در گذشته تعادلی میان مسئولیت بخش دولتی و هزینه‌هایی که مردم در بخش درمان پرداخت می‌کردند وجود نداشت و بیشتر هزینه‌های سلامت به مردم تحمیل می‌شد که با اجرای طرح تحول نظام سلامت در سراسر کشور، مردم ما قدم به قدم شاهد بهبود خدمات در این حوزه خواهند بود.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه با اجرای این طرح تمامی خدمات درمانی اعم از تشخیص و اقدامات درمانی و دارویی در بیمارستان‌های دولتی انجام می‌شود، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته پزشکان متخصص به مناطق کم برخوردار اعزام می‌شوند و خدمات درمانی و پزشکی را به مردم این مناطق ارائه خواهند کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه ممکن است دولت در گام‌های اولیه به تمامی اهداف خود نرسد اما در نهایت قدم‌های خوبی در زمینه درمان و سلامت مردم برداشته خواهد شد، تصریح کرد: مطابق برنامه‌ریزی‌های دولت، نظام درمانی و بیمه کشور به کمک یکدیگر خواهند آمد که این می تواند بسیاری از هزینه‌های پرداختی مردم در زمینه دارو و درمان را به نسبت قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

رییس جمهوری با اشاره به گزارش معاونین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جلسه گفت: در حوزه بهداشت و درمان طی دو تا چهار سال آینده در بسیاری از بخش‌ها از جمله تولید واکسن و دارو، خودکفا و بی‌نیاز خواهیم شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه در حوزه آموزش پزشکی امروز ایران توان جذب دانشجو از دیگر کشورهای منطقه را دارد، خاطر نشان کرد: ایران می‌تواند به قطب سلامت و بهداشت و درمان منطقه تبدیل شود.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت گسترش گردشگری سلامت در کشور گفت: باید در زمینه نوسازی و بازسازی بیمارستان‌ها و تکمیل تجهیزات پزشکی تلاش کنیم و امیدوارم با اقدامات خوبی که انجام می‌شود شاهد تحول در نظام سلامت باشیم و مردم روند بهبود در این بخش را از امروز احساس کنند.

دکتر روحانی ضمن اظهار امیدواری از اینکه با کمک مردم و ارتقای فرهنگ عمومی در کشور شاهد سلامت و نشاط بیشتر مردم باشیم، افزود: معتقدیم توسعه و پیشرفت در سایه نظام سلامت و انسان‌های سالم امکان تحقق خواهد داشت.

رییس جمهوری همچنین در زمینه برنامه‌های دولت در جهت گسترش و ارتقای کارآیی دفترچه‌های بیمه گفت: برنامه دولت این است تا همه افرادی که بیمه نیستند را تحت پوشش بیمه‌ها قرار داده و از سویی ارزش بیمه‌ها را افزایش داده و بسیاری از زمینه‌هایی که مشمول بیمه نبودند را شامل کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: خوشبختانه همزمان با اجرای طرح تحول در نظام سلامت، سیاست‌های کلی رهبر معظم انقلاب در حوزه سلامت نیز راهنما و راهگشای دولت در راستای ارتقا و بهبود شرایط در زمینه بهداشت، درمان و سلامت مردم خواهد بود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها