حسن روحانی ثبت نام کرد

۱۳۹۲/۰۲/۱۷     |       rouhani.ir     |     ستاد انتخابات وزارت کشور

دکتر حسن روحانی در ساعات اولیه آغاز ثبت نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، با حضور در وزارت کشور، نام خود را برای رقابت ٢٤ خردادماه ثبت کرد.

روحانی را مهندس محمدرضا نعمت زاده وزیر صنایع در دوران سازندگی، مهندس اکبر ترکان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در دولت اول هاشمی و وزیر راه و ترابری در دولت دوم، حجت الاسلام والمسلمین علی یونسی وزیر اطلاعات در دوران اصلاحات، دکتر محمدباقر نوبخت معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر محمود واعظی معاون وزیر امور خارجه دوران سازندگی، سیدرضا اکرمی عضو جامعه روحانیت مبارز تهران، مرتضی بانک معاون وزیر امور خارجه دوران اصلاحات و دکتر صالحی رزمنده و جانباز دوران دفاع مقدس، در ستاد انتخابات وزارت کشور همراهی می‌کردند.

روحانی بعد از ثبت نام در سالن کنفرانس ستاد انتخابات وزارت کشور حضور یافت و نطق انتخاباتی خود را ایراد کرد:

مردم بزرگ ایران، سلام بر همه شما

امروز اولین قدم را برای برداشتن بار سنگین مسئولیت اجرایی کشور برداشتم. من نسبت به بزرگی و سنگینی این کار آگاهی کامل دارم.

این مسئولیت سنگین، کسی را می‌طلبد که نظام سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و به‌ویژه نظام اقتصادی کشور را به خوبی بشناسد، ولی از آنجا که در شرایط فعلی راه گشودن گره اقتصاد کشور، از گذرگاه سیاست خارجی می‌گذرد، باید در فهم مسایل سیاست خارجی، ساماندهی و حل آنها هم تخصص داشته باشد.

من با آگاهی از همه مشکلات و خطرات با همه توان، سابقه و آبرویم آمده‌ام تا با «دولت تدبیر و امید» با «گفتمان نجات اقتصاد، احیاء اخلاق و تعامل سازنده با جهان» راستی و درستکاری به مردم عرضه کنم و قدمی برای سامان دادن امور مردم و بهتر شدن زندگی‌شان بردارم.

باید بدانیم معضلات اساسی اقتصاد و حتی سایر بخش‌ها معلول دو عامل اصلی است:

اول – ضعف مدیریت به‌ویژه مدیریت اقتصادی به دلیل:
١-١- از بین بردن نهادها و سازوکارهای فکری و هماهنگ‌ساز در نظام اجرایی
٢-١- جانشین شدن تصمیم فردی به جای عقل جمعی
٣-١- از بین رفتن جرأت و مسئولیت‌پذیری در مدیران عالی و میانی اجرایی
٤-١- گسستگی پیوند نظام اجرایی با نخبگان و دانشگاهها و مراکز علمی کشور
٥-١- عدم استفاده از مشورت فعالان اقتصادی
٦-١- رویکرد تصدی‌گرانه دولت در اقتصاد
٧-١- برکناری کارکنان و مدیران کارآمد
٨-١- تضعیف اعتماد عمومی با ارائه آمار و ارقام غیردقیق

دوم – تشدید تحریم‌ها از سوی شورای امنیت و تحریم‌های یکجانبه برخی از کشورها و چالش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی
نتیجه این همه بی‌تدبیری‌ها:
تورم، توهم، تحریم و تحقیر بوده است.

از سال ١٣٨٤ تاکنون یعنی در مقایسه آغاز اجرای سند چشم‌انداز تا امروز در اکثر شاخص‌ها، اقتصاد کشور با پس‌رفت مواجه بوده است.
رشد اقتصادی، رشد سرمایه‌گذاری، نرخ تورم، نرخ ارز، نرخ بیکاری و...

حتی در زمینه عدالت اجتماعی جدیدترین گزارش بانک مرکزی تصریح شده که قدرت خرید خانوارها به‌ویژه کارگران و کارمندان در سال ١٣٩٠ به مراتب کاهش یافته و این در حالی است که طبق همین گزارش دهک ثروتمند، ثروتمندتر شده است.

بنابراین هم اکنون اقتصاد کشور، از یک سو با کاهش قدرت خرید خانوارها و از سوی دیگر با نابرابری درآمدها مواجه است که تأثیر آن در نامطلوب شدن وضعیت معیشت مردم، خود را نشان داده است.

بنابراین اعتقاد دارم در ٤ سال آینده هدف اصلی دولت در اقتصاد خُرد، باید بهبود وضعیت معیشت مردم باشد.
این بهبود از طریق دو راهبرد می‌تواند حاصل شود:
یکی، راهبرد تولید ثروت ملی
و دیگر، راهبرد توزیع عادلانه ثروت ملی

راهبرد اول زمینه افزایش درآمد سرانه و رشد تولید ملی را فراهم می‌کند؛
و راهبرد دوم زمینه افزایش کمک‌های مستقیم و غیرمستقیم دولت را به اقشار کم‌درآمد مهیا می‌کند.

١- من ریشه بسیاری از سیاست‌های پولی نامناسب که باعث افزایش بی‌رویه حجم نقدینگی و تورم در کشور شده و دولت را به بزرگترین بدهکار اقتصادی ایران تبدیل کرده، دولتی ‌شدن شورای پول و اعتبار و بانک مرکزی می‌دانم.

من قویاً و از همان سال اول زمینه استقلال بانک مرکزی را فراهم می‌کنم.

٢- من وجود صدها پروژه عمرانی ناتمام را که غالباً از توجیه اقتصادی و اجتماعی افتاده‌اند، ناشی از انحلال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی می‌دانم.
من در همان آغاز فعالیت دولت یازدهم مجدداً سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را احیا می‌کنم.

٣- من برای مسائل مهم و مورد توجه مردم چون: ١- گرانی، ٢- بیکاری، ٣- مسکن، ٤- یارانه، ٥- مسئله سلامت، راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت دارم.

مردم عزیز ایران،
بیایید دست در دست هم نهیم و نگذاریم ایرانمان ویران و بهارمان زمستان شود. در زمستانِ فرهنگ، سیاست و اقتصاد است که به قول آن شاعر: هوا بس ناجوانمردانه سرد است...

امروز با درخواست خاضعانه یاری از خداوند جان و خرد و به پشتوانه شما سرفرازان پر استقامت اعلام می‌دارم: آماده‌ام تا با همراهی پرشور ملت و در کنار جمعی برگزیده از نیک‌اندیشان، راست‌گفتاران و درست‌کرداران، طعم شیرین دولتی بایسته را برای ملتی شایسته به ارمغان آورم.

دولت تدبیر و امید، دولت صلح و سلام و آشتی است. آشتی در سه سطح:

١- آشتی با نخبگان، اساتید و مدیران لایق و بازگشت آنها به کار با دولت فراجناحی و پایان فرقه‌گرایی و پایان انزوای خبرگان جامعه که نتیجه آن کارآمدی دولت است.

٢- آشتی با مردم و دعوت همه جناح‌ها و گروه‌های دلسوز نظام و کشور زیر یک چتر و خیمه با تدوین و تصویب حقوق شهروندی و پایان دادن به شکاف‌های سیاسی و اجتماعی با تأکید بر پایان فضای امنیتی در کشور که نتیجه آن انسجام و وحدت ملی است.

٣- آشتی با جهان با تعامل سازنده و دیپلماسی فعال جهت پایان فشارهای ظالمانه علیه ملت ایران و تأمین منافع و امنیت ملی که نتیجه آن ایجاد فرصت‌ برای تأمین منافع و مصالح ملی است.

و این سه آشتی با اجماع همه بزرگان نظام دست‌یافتنی است و من با تکیه بر تجربیات گذشته‌ام، آماده‌، امیدوار و قادر به ایجاد این اجماع هستم.

دریغ است ایران که ویران شود  /  کُنام پلنگان و شیران شود

ای همه کسانی که می‌توانید با رأی خود سرنوشت آینده کشور را در دست گیرید، برای بازگشت آرامش و امید به چشم‌های خسته، دست‌های بسته و دل‌های شکسته جامعه، دست یاری به سوی تک‌تک شما دراز می‌کنم.

سلامم را تو پاسخ گوی و در بگشای....

 

* حاشیه‌های روز ثبت نام از نگاه دوربین را از بالای همین صفحه می‌توانید مشاهده کنید یا از لینک‌های زیر دانلود نمایید:
در دو نسخه: MP4 و FLV

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها