پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی

۱۳۹۲/۰۲/۱۷     |       rouhani.ir     |     دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی

هاشمی از من خواست کاندیدا شوم و خاتمی من را تشویق کرد

فضای پادگانی دانشگاه ها را برمی‌دارم

حسن روحانی با حضور در سالن دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در جمع دانشجویان با بیان اینکه در فعالیت هسته‌‌ای هیچ عملی بدون اجازه رهبری صورت نگرفت، گفت: تعلیق فعالیت هسته‌‌ای نیز با اجازه کتبی رهبری انجام پذیرفت.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک گفت: باید در آینده در داخل کشور با همه نخبگان و با همه مدیران صلح و آشتی انجام داد، به‌ویژه اساتید و مدیران و نخبگانی که اکنون منزوی و خانه‌نشین شده‌اند.

وی با بیان این مطلب که در علم خط قرمز معنا ندارد، گفت: توسعه و پیشرفت کشور، بدون آزادی امکان‌پذیر نیست و ما باید به سه اصل آزادی عقلانیت و اعتدال پایبند باشیم و در حین اینکه افراط و تفریط را کنار می گذاریم باید بدانیم حصر آزادی خواهان و منتقدان امکان پذیر نمی باشد.

حسن روحانی در خصوص قطعنامه شورای در سال 82، تصریح کرد: شورای حکام با یک قطعنامه شدید علیه ایران، مهلت 50 روزه به ایران داد و گفت یا به این قطعنامه بطور کامل عمل شود و یا طبق ماده 19 رفتار خواهد شد و این در شرایطی بود که آمریکا خودش را برای جنگ با ایران آماده کرده بود.

وی در ادامه با بیان اینکه متن مذاکرات سعدآباد را از سه روز پیش آماده و تأیید کتبی مقام معظم رهبری را گرفته بودم، افزود: در این مذاکرات، ما به این موفقیت رسیدیم که پرونده ایران به شورای امنیت ارجاع نشد. وزرای خارجه فرانسه و انگلیس در سعدآباد به ما گفتند حتی اگر آمریکا بخواهد پرونده را به شورای امنیت ببرد ما از حق وتوی خود استفاده می‌کنیم.

دبیر اسبق شورای عالی امنیت ملی، با بیان اینکه در سعدآباد، ایران هیچ تعهد حقوقی به غرب نداد، هیچ توافقی امضاء نشد و تعلیق را داوطلبانه پذیرفتیم نه الزامی، اظهار کرد: خانم رایس در آن زمان در مصاحبه با رویترز گفت که "در مسأله هسته‌‌ای، آمریکا منزوی شد" و این به معنای شکست آمریکا در اجرای توطئه‌اش علیه جمهوری اسلامی ایران بود.

وی گفت: بزرگ‌ترین دستاورد حقوقی جمهوری اسلامی ایران در سال 83 این بود که شورای حکام فعالیت هسته‌ای ایران را صلح‌آمیز دانست و این بند در قطعنامه نوامبر ٢٠٠٤ این شورا آمده است. ما در واقع توانستیم فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای خود را به اثبات برسانیم که این یک سیاست خارجی پیروز بود.

روحانی با اشاره به دیدگاه رهبری، مدعی شد: این نگاه وجود داشت که چون پذیرفتن تعلیق در دولت هشتم صورت گرفته بنابراین باید شکستن تعلیق هم در همان دولت صورت گیرد تا مشخص شود که پذیرفتن تعلیق تصمیم نظام بوده است.

روحانی در ادامه در پاسخ به سؤال دانشجویی در مورد موسویان، گفت: وی از اتهام جاسوسی با حضور سه قاضی، تبرئه شد و محکومیت تعلیقی وی به دلیل نگهداری کپی تلکس‌هایی بود که در دوران سفارت خود در آلمان، به تهران می‌فرستاد. من ضمن احترام به نظر قاضی پرونده، با ایشان مخالف هستم چون موسویان اجازه داشت که این کپی‌ها را نگه دارد.

وی در خصوص حوادث سال 88 اظهار داشت: ‌اگر می خواهیم حوادث سال 88 را به عنوان فتنه یاد کنیم نباید به روز بعد از انتخابات رجوع کنیم؛ برای اینکه بفهمیم فتنه از کجا شروع شد باید به روزهای قبل از انتخابات که تهمت‌ها در صدا و سیما شروع شد رجوع کنیم. باید از آغاز جلوی این حرکت گرفته می‌شد و صدا و سیما به کسانی که به آنها توهین شده بود، مهلت پاسخ می‌داد.

روحانی با عنوان این مطلب که بدون حضور و آزادی دانشجو، حماسه سیاسی انتخابات امکان‌پذیر نمی‌باشد، بیان کرد:‌ اگر رئیس جمهور شوم، این فضای پادگانی را برای دانشگاه‌ها نمی‌پذیرم. فضای جامعه و کشور را باید به فضای مداراتی نزدیک کنیم. از نقد دانشجو ضرر نمی‌کنیم؛ ما باید با دانشجو به صورت اقناعی برخورد کنیم.

وی درباره احتمال نامزدی هاشمی و خاتمی در انتخابات، گفت: این دو به من گفتند که نامزد انتخابات نمی‌شوند؛ ولی من از نامزدی هاشمی و خاتمی استقبال می‌کنم زیرا این دو جزو ارکان و بزرگان نظام هستند.

دکتر حسن روحانی گفت: من با مراجع قم، بزرگان اصلاح‌طلب و اصولگرا، نمایندگان مجلس خبرگان و شورای اسلامی در مورد حضورم در انتخابات دیدار داشتم. هاشمی از من خواسته که من وارد صحنه شوم و خاتمی هم مرا تشویق کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که نگفته‌ام همه کارهای دولت بد بوده است، خاطرنشان کرد: وضع مردم در این سال‌ها خوب نیست و ما حق داریم دولت را نقد کنیم. این دولت در مقایسه با دو دولت گذشته و با توجه به امکاناتی که داشت، خوب عمل نکرده است.

روحانی وعده داد: اگر رئیس‌جمهور شوم «منشور حقوق شهروندی» را تبیین و تصویب می‌کنم. در این حقوق شهروندی، هر ایرانی با سایرین برابر خواهد بود و برای من مهم است که فضای امنیتی از بین برود.

وی با بیان این‌که «ما به دنبال تعامل سازنده با دنیا هستیم» تصریح کرد: معتقدم باید در داخل کشور نیز فضا را به سمت مدارا ببریم. باید صلح و آشتی را در داخل کشور ایجاد کنیم و با تفکر اعتدالی به فکر اجماع باشیم. در این مسیر باید از همه اساتید، نخبگان و مدیران کشور نیز استفاده کنیم.

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها