نشست با مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

۱۳۹۳/۰۲/۲۹     |       rouhani.ir     |     وزارت راه و شهرسازی

رییس جمهوری در نشست با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی:
اشتغال زایی مبنای حرکت دولت در سال ۹۳ / مصلحت همگان در توافق و بازی برد- برد است

بازدید رییس جمهوری از مرکز پایش و کنترل زیر مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی

رییس جمهوری با حضور در وزارت راه و شهرسازی از مرکز پایش و کنترل زیر مجموعه‌های این وزارتخانه بازدید کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روزدوشنبه در بازدید از مرکز پایش و کنترل وزارت راه و شهرسازی شامل فرودگاه‌ها، جاده‌ها، راههای روستایی، بنادر، راه آهن، سیستم جامع دریایی و هواشناسی با توضیح مسئولان و کارشناسان و نیز از طریق ارتباط زنده تصویری در جریان عملکرد و آخرین وضعیت زیر مجموعه‌های گوناگون وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.


جلسه‌ با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی

دکتر حسن روحانی که در نشست با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی صحبت می‌کرد، اظهار داشت: باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی و اقدام کنیم تا مردم برای بدست گرفتن امور، به صحنه بیایند چرا که دولت هیچگاه نمی‌تواند به تنهایی در جهت توسعه کشور اقدام کند اما می‌تواند هدایت‌گر بوده و در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد.

رییس جمهوری با اشاره به آمار ناخوشایند ایجاد اشتغال در کشور طی سال‌های گذشته، گفت: مبنای حرکت دولت در سال ۹۳ اشتغال‌زایی بوده و ایجاد اشتغال یکی از اهداف اساسی ما خواهد بود.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت توقع بالایی از وزارت راه و شهرسازی به دلیل مسئولیت سنگینی که در اجرای امور زیربنایی که مرتبط با رفاه و سلامت مردم است دارد، تصریح کرد: امروز برای مردم ایران سفر با وسایل نقلیه شخصی یکی از ضرورت‌های زندگی به شمار می‌رود و نمی‌توان از آن جلوگیری کرد و در این خصوص باید تسهیلات و امکانات مناسب را فراهم کنیم.

رییس جمهوری با اشاره به شدت و سوء مصرف انرژی در کشور بر ضرورت برنامه‌ریزی برای به حداقل رساندن مصرف انرژی تاکید کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها جلوگیری از شدت مصرف انرژی در کشور بود که متاسفانه در اجرای این قانون مسیر اشتباهی طی شد، گفت: اگر می‌خواهیم در کشور اقدامی انجام شود باید با رضایت و آمادگی مردم صورت پذیرد و دولت نمی‌تواند با نظر اکثریت مردم مخالفت کند بلکه باید مردم را همراه گرداند.

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها از مردم خواست تا کسانی که نیاز به دریافت یارانه نقدی ندارند ثبت نام نکنند تصریح کرد: دولت از محل این صرفه‌جویی و انصراف مردم از دریافت یارانه نقدی توانست تا کمک وسیعی به بخش سلامت ارائه کند و امروز اقدامات بسیار گسترده‌ای در جهت ارائه امکانات بهداشتی و درمانی و بیمه به مردم انجام می‌شود.

دکتر روحانی ادامه داد: دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها نه راه دولت گذشته را ادامه داد و نه خواست کاری کند که مردم با آن مخالف باشند چرا که معتقد است باید فرهنگ کاهش مصرف برای مردم تبیین و از سوی آنان پذیرفته شود.

رییس جمهوری تغییر مصالح ساختمانی و نظارت بر کیفیت مصالح مصرف شده در ساخت و سازها را از مواردی دانست که باید مد نظر وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن باشد و تصریح کرد: با شیوه‌ای که امروز برای ساخت و سازها در کشور انجام می شود منابع و امکانات گسترده‌ای اتلاف خواهد شد در حالی که باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم تا از فضا و امکانات موجود به نحوی که کمترین اتلاف انرژی را در پی داشته باشد به طور صحیح استفاده کنیم.

دکتر روحانی افزود: باید مکان یابی برای ساخت ساختمان‌ها با نظارت‌های دقیق باشد تا به محیط زیست آسیبی وارد نشود.

رییس جمهوری با اشاره به لزوم مکان‌یابی صحیح برای ایجاد شهرهای جدید در کشور و شروع فعالیت‌ها در این زمینه خاطر نشان کرد: باید برای چگونگی توسعه شهرهای موجود برنامه‌ریزی کنیم چرا که بدون برنامه‌ریزی مشکلات فراوانی از جمله حاشیه‌نشینی و ایجاد بافت‌های فرسوده در شهرها به وجود خواهد آمد.

دکتر روحانی با بیان اینکه نباید در زمینه ساخت و ساز مسکن به منابع بانک مرکزی متکی شویم، گفت: مسکن مهر بزرگترین خسارت را در ایجاد وضعیت تورمی به کشور وارد کرد در حالی که دولت نباید مسکن ساز باشد بلکه تنها شرایط را برای مسکن دار شدن مردم فراهم کند.

رییس جمهوری همچنین با بیان اینکه برنامه‌ریزی‌ها و مطالعات برای جابجایی پایتخت باید در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد، گفت: تهران همواره به عنوان مرکز تجاری، اقتصادی و دانشگاهی کشور باقی خواهد ماند اما باید تلاش کنیم تا بار سیاسی این شهر کاهش یابد.

دکتر روحانی با اشاره به استفاده از موقعیت ژئوپولتیک ایران در توسعه جاده‌ها و ایجاد مسیرهای هوایی تصریح کرد: باید در جهت ایجاد امکانات لازم به منظور رساندن ایران به جایگاهی شایسته در حمل و نقل و ترانزیت بین‌المللی تلاش کرده و با سخنان بی ریشه و شعارهای بی‌اساس کشور را از این امتیاز محروم نکنیم.

رییس جمهوری افزود: کشور دارای منابع غنی ثروت است که باید با برنامه‌ریزی صحیح از آنها استفاده کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه باید شبکه ریلی کشور در جهت توسعه مراودات تجاری و استفاده دیگر کشورها از جمله همسایگان از این مسیر برای جابجایی کالا را گسترش دهیم، خاطر نشان کرد: توسعه شبکه ریلی در کشور یکی از تصمیمات دولت تدبیر و امید است چرا که این کار مطمئناً به نفع همه مردم و توسعه تجارت خواهد بود.

رییس جمهوری همچنین در زمینه حمل و نقل هوایی و توسعه فرودگاه های کشور نیز با تاکید بر ضرورت توجه به توسعه ناوگان حمل و نقل هوایی و سلامت و امنیت پروازها در کشور گفت: امروز به واسطه مذاکرات ایران با ۱+۵ شرایط آسانتری برای خرید قطعات و ارتقای سلامت ناوگان هوایی کشور ایجاد شده که باید از آن در جهت رفاه و امنیت مردم استفاده کنیم.

دکتر روحانی همچنین با بیان اینکه دولت برای آبادانی سواحل جنوب کشور برنامه ریزی و تلاش می‌کند، گفت: شکوفایی سواحل جنوبی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری همه جانبه بوده و ما برای رونق اقتصاد و انرژی و ایجاد بنادر وسیع در این منطقه نیاز به حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاری مردمی داریم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مذاکرات ایران با ۱+۵ با وجود دشواری هایی که وجود دارد ان‌شاءالله در نهایت به توافق خواهد رسید چرا که مصلحت همگان در توافق و بازی برد- برد است، گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز نخواسته به دنیا دروغ بگوید و امروز نیز به دنبال آن نیست.

رییس جمهوری افزود: هدف جمهوری اسلامی ایران فناوری صلح آمیز هسته‌ای بوده و آن را دنبال خواهد کرد و این حق مردم را پیگیری می‌کند اما در عین حال می‌خواهد تا در روند گفت و گو به تفاهم مشترک که به نفع همگان است برسد.

دکتر روحانی ادامه داد: البته این بدان معنا نیست که ملت ایران از تحریم ها هراسی داشته باشد؛ این ملت در هر شرایطی ایستادگی و مقاومت خواهد کرد و آنچه برای دولت مهم است منافع مردم، انقلاب و امنیت ملی کشور است.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد که دولت بتواند در جهت پاسخگویی به مطالبات مردم و رساندن کشور به جایگاه شایسته خود تلاش کند.
پیش از سخنان رییس جمهوری دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گزارشی از روند فعالیت‌ها، عملکرد و برنامه‌ریزی‌های این وزارتخانه در بخش‌های مختلف راه، شهرسازی، مسکن، حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و هوایی و وضعیت بنادر بیان و پیشنهاداتی در راستای برون رفت از مشکلات موجود در مسیر اجرای برنامه‌های این وزارتخانه ارائه کرد.

 

رییس جمهوری: امسال باید سال رونق اقتصادی در کشور باشد

رییس جمهوری با اشاره به عزم دولت برای برداشتن گام‌های مثبت در بخش‌های مختلف و ایجاد رونق اقتصادی در کشور بر تلاش همه مسئولان در راستای پاسخگویی به مطالبات مردم و رساندن ایران به جایگاه شایسته خود تاکید کرد.

دکتر حسن روحانی پس از نشست با معاونین و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی در جمع خبرنگاران با اشاره به بازدید از مرکز پایش و کنترل زیر مجموعه‌های وزارت راه و شهرسازی گفت: پیگیری لحظه‌ای وضعیت و فعالیت‌ها در بخش‌های مختلف این وزارتخانه کار بسیار ارزشمندی است چرا که ما باید اطلاعاتمان به روز بوده و بتوانیم این اطلاعات را در اختیار مردم قرار دهیم.

رییس جمهوری همچنین در تشریح نشست با وزیر، معاونین و مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی گفت: در این جلسه مباحث کلی در زمینه فعالیت‌های بخش‌های مختلف این وزارتخانه از جمله مسکن، راه، شهرسازی، ریلی، ترانزیت و حمل و نقل جاده‌ای و هوایی و اقداماتی که باید در جهت توسعه و ارتقای این بخش‌ها به انجام برسد مطرح شد.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت بر این موضوع که امسال باید سال رونق اقتصادی در کشور باشد تاکید دارد، گفت: وزارت راه و شهرسازی یکی از وزارتخانه‌های تأثیرگذار در این زمینه است و می‌تواند با آماده کردن زیر ساخت‌ها در بخش‌های مختلف اشتغال و تحول ایجاد کند.

رییس جمهوری تصریح کرد: دولت برای اشتغال دانشجویان و جوانان تحصیل کرده برنامه داشته و این برنامه‌ها را پیگیری خواهد کرد.

دکتر روحانی با اشاره بر ضرورت گسترش شبکه ریلی کشور، گفت: باید در جهت اتصال شبکه ریلی به کشورهای همسایه، دوخطه و برقی کردن خطوط ریلی داخلی تلاش کنیم و ان‌شاءالله این اقدامات در دولت یازدهم عملیاتی خواهد شد.

رییس جمهوری افزود: امروز از طریق شبکه ریلی کشور سالانه ۳۲ میلیون تن بار جابجا می‌شود که این میزان در آینده باید به حدود ۲۰۰ میلیون تن برسد که در این راستا باید زمینه‌ها و شرایط لازم را فراهم کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به مصرف بالای سوخت در حمل و نقل جاده ای، استفاده از شبکه ریلی را ارزان، سالم و بهینه توصیف کرد.
رییس جمهوری با بیان اینکه در این جلسه بر لزوم ایجاد جاده‌های امن و نیز اصلاح راه‌های موجود در کشور تأکید شد، گفت: مردم برای انجام بسیاری از امور و سفرهای خود نیاز به جاده‌های امن دارند.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به اینکه در بخش حمل و نقل هوایی، تعداد صندلی‌های موجود با جمعیت کشور متناسب نیست، گفت: باید در زمینه تقویت این بخش و نوسازی ناوگان هوایی تلاش کنیم که خوشبختانه در شرایط بعد از توافق ژنو، اقدامات در این راستا آغاز شده است.

رییس جمهوری با اشاره به تصمیمات دولت در سفر به استان‌های جنوبی کشور برای توسعه بنادر و شکوفایی سواحل جنوبی، گفت: در این راستا باید شرایط برای فعالیت بخش خصوصی فراهم شود.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به ضرورت مکان یابی برای ایجاد شهرهای جدید و برنامه‌ریزی و مطالعه در خصوص جابجایی پایتخت از تهران بر لزوم نظارت بر توسعه شهرها و کیفیت ساخت و ساز مسکن در کشور تاکید کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه به دنبال تعامل سازنده با دنیا هستیم، گفت: امروز توانمندی‌های زیادی برای مشارکت در ساخت مسکن در کشورهای همسایه وجود دارد که در این زمینه باید شرکت‌های خصوصی کشورمان فعال شوند.

دکتر روحانی همچنین با اشاره به خدمات و پیشرفت‌های فراوانی که توسط سازمان هواشناسی صورت می‌گیرد، گفت: اقدامات و تلاش‌های هواشناسی می تواند موجب نجات جان انسان‌ها و حفظ منابع و محصولات شده و زمینه را برای مقابله با مشکلات طبیعی فراهم کند.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی در خصوص برنامه‌ریزی دولت برای ایجاد شرایطی در جهت استفاده بیشتر بین‌المللی از فضای هوایی کشور گفت: مطمئناً مسیر هوایی ایران برای اتصال شرق به غرب و حتی شمال به جنوب مسیری ارزان‌تر است و در این راستا می‌توانیم تسهیلاتی فراهم کنیم که از فضای هوایی ایران استفاده بیشتری شود.

دکتر روحانی اظهار امیدواری کرد تا با توافق نهایی با غرب مشکلاتی که در این راستا وجود دارد نیز برطرف شود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها