رییس جمهوری عازم چین شد

۱۳۹۳/۰۲/۳۰     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

به منظور شرکت در چهارمین اجلاس سران سیکا:
رییس جمهوری عازم چین شد

رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شركت در چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) با بدرقه رسمی اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری و حجت‌الاسلام و المسلمین محمدی گلپایگانی رییس دفتر مقام معظم رهبری، تهران را به مقصد شانگهای چین ترک کرد.

طرح ایجاد سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیكا) در اكتبر ۱۹۹۲ میلادی در چهل و هفتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد از سوی نور سلطان نظربایف رئیس جمهوری قزاقستان به منظور ارتقای روابط دو جانبه و همكاری میان كشورهای آسیایی با هدف ایجاد ثبات و برقراری امنیت در منطقه مطرح و این سازمان در سال ۱۹۹۶ رسماً تشكیل شد.

نشست سران سیكا هر ۴ سال یك بار و اجلاس وزرای خارجه هر ۲ سال یك بار برگزار می‌شود. در حال حاضر این سازمان ۲۲ عضو دارد و در برگیرنده ۱۲ عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی همچون سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همكاری در اروپا، اتحادیه عرب و تعدادی از كشورها از جمله مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوكراین و آمریكا است.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در سال ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم در سال ۲۰۰۲ در استانبول ترکیه برگزار شد.

ایران، قزاقستان، افغانستان، پاكستان، كره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبكستان، تاجیكستان، جمهوری آذربایجان، تایلند و رژیم صهیونیستی از جمله اعضای سازمان سیكا هستند.

در مراسم بدرقه رسمی از رییس جمهوری، علاوه بر معاون اول رییس جمهوری و رییس دفتر مقام معظم رهبری، جمعی از وزرا و معاونان رییس جمهور نیز حضور داشتند.

رییس‌جمهوری در جریان سفر خود به شانگهای چین علاوه بر سخنرانی در چهارمین اجلاس سران سیکا و دیدار با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس، قرار است در ملاقات با رییس جمهوری چین، مهمترین مسائل و موضوعات تهران - پکن در راستای ارتقا و گسترش روابط دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی را مورد بررسی قرار دهد.

ظریف وزیر امور خارجه، زنگنه وزیر نفت، آخوندی وزیر راه و شهرسازی، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهور و برخی معاونان وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی دکتر روحانی را در این سفر سه روزه همراهی می‌کنند.


رییس جمهوری پیش از عزیمت به شانگهای:
سمت و سوی روابط اقتصادی ایران به شرق / چین برای ما حائز اهمیت است

رییس جمهوری پیش از عزیمت به شانگهای با اشاره به سمت و سوی روابط اقتصادی ایران به شرق از جمله به کشورهای چین، هند و ژاپن تصریح کرد که روابط با پکن برای ما حائز اهمیت است.

دکتر حسن روحانی که در فرودگاه مهرآباد با خبرنگاران صحبت می‌کرد، اظهار داشت: این سفر به دعوت رییس جمهوری چین برای شرکت در کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی آسیا (سیکا) انجام می‌شود.

رییس جمهوری گفت: حضور جمهوری اسلامی ایران در این کنفرانس برای ما اهمیت دارد چرا که روز به روز جایگاه کنفرانس‌های قاره‌ای و منطقه‌ای در جهان از لحاظ تاثیرگذاری بر صلح و ثبات منطقه و تعامل میان کشورها افزایش می‌یابد.

دکتر روحانی انجام دیدارهای دوجانبه و گفت و گو با مقام‌های جمهوری خلق چین در جهت گسترش روابط تهران – پکن را از دیگر برنامه‌های این سفر برشمرد و افزود: روابط ایران با چین در بخش انرژی، صنایع و تکنولوژی خوب است اما باید این روابط هر چه بیشتر توسعه یابد.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اینکه چین یکی از اعضای گروه ۱+۵ است و در زمینه موضوع هسته‌ای ایران با این کشور در حال مذاکره هستیم، گفت: اجلاس سران سیکا با حضور ۲۲ کشور برگزار می‌شود که در جریان این اجلاس با سران دیگر کشور نیز ملاقات‌ها و مذاکراتی خواهیم داشت.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها