نشست با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی

۱۳۹۳/۰۳/۰۵     |       rouhani.ir     |     سازمان میراث فرهنگی

رییس‌ جمهوری: تاکید بر نقش گردشگران در اقتصاد مقاومتی/با گردشگران، با میهمان نوازی ایرانی و اسلامی برخورد کنیم

رییس‌جمهوری روز دوشنبه در جمع معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تبریک هفته میراث فرهنگی رفتار با گردشگران خارجی و داخلی را مهم و مقدم بر اهمیت خود آثار و اماکن تاریخی دانست و گفت: باید با گردشگران مخصوصا گردشگران خارجی، با اخلاق، ادب و میهمان‌نوازی ویژه ایرانی و اسلامی برخورد کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید نقش خود را در اقتصاد مقاومتی به ویژه در عرصه اشتغال و ارزآوری به نحو شایسته به انجام رساند.

دکتر روحانی بر حضور بخش خصوصی در عرصه گردشگری و صنایع دستی به منظور سرمایه‌گذاری در جهت حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی، ایجاد اماکن و هتل‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی تاکید کرد و گفت: دولت از طریق صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات، از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت می‌کند.

رییس جمهوری با اشاره به حاکمیت عصر ارتباطات در دنیای امروز و رد هرگونه بداخلاقی و تندخویی با گردشگران خارجی و داخلی، تصریح کرد: "می‌توانیم با حفظ شئونات اسلامی و توجه به امنیت ملی، با برخورد مناسب با گردشگران خارجی ایرانیت و اسلامیتمان را توام با اخلاق و رفتار حسنه به آنان معرفی کنیم."

رییس‌جمهوری در ادامه مرمت و حفظ ظاهری آثار و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: معماری و طرح‌های شهرسازی در گذشته برای گردشگران بسیار جذاب است و ما می‌توانیم فرهنگ و تمدن کهن ایرانی و اسلامی مان را از این زاویه به گردشگران به ویژه خارجی نشان دهیم.

دکتر روحانی تشویق مردم به مسافرت و گردشگری را در تحکیم خانواده موثر دانست و گفت: مسافرت فواید فراوانی دارد که حاکمیت نشاط و شادابی در خانواده و جامعه یکی از آن فواید و برکات است.

رییس‌جمهوری در ادامه تصریح کرد: یکی از شاخص های گردشگری، گردشگری در تاریخ انقلاب اسلامی و حتی انقلاب مشروطیت است که باید به آنها توجه و اهتمام ویژه کرده و آثار آنها را حفظ کنیم.

دکتر روحانی افزود: سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باید برای معرفی و حراست از آثار انقلاب اسلامی و مشروطیت اقدام ویژه ای انجام دهد تا گردشگران خارجی و داخلی از جمله جوانان و نوجوانان و گردشگران خارجی با روند نهضت اسلامی در کشور بیشتر آشنا شوند.

رییس‌جمهوری اظهار کرد، صنایع دستی کشور نشان از گذشته پرافتخار باستانی و اسلامی دارد ولی باید ضمن حفظ و حراست از آثار تاریخی، نوآوری را بکار گرفته و به گذشته پیوند دهیم.

دکتر روحانی افزود: از همه ظرفیت‌ها و فرصت‌های خوب در زمینه صنایع دستی و گردشگری باید برای رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی استفاده کرد.

رییس‌جمهوری ضمن تقدیر از بانوان خانه‌دار و تاکید بر حفظ بنیاد خانواده اظهار داشت: می‌توان عقب ماندگی در اشتغال بانوان را با گسترش صنعت گردشگری و صنایع دستی جبران کرد.

دکتر روحانی با اشاره به نامگذاری سال جاری به سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، تصریح کرد: با فعال تر کردن صنعت گردشگری و صنایع دستی می‌توانیم در مسیر رونق اقتصادی و ترویج انقلاب اسلامی گام‌های موثر و بلندی برداریم.

رییس جمهوری همکاری با سایر کشورها از جمله کشورهای همسایه در زمینه گردشگری به ویژه گردشگری سلامت را مورد تاکید قرار داد.

در ابتدای این نشست دکتر سلطانی‌فر، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گزارشی از وضعیت موجود، ظرفیت‌ها، فعالیت‌های صورت گرفته، مشکلات و موانع و امکانات و راهکارها در سه بخش گردشگری، آثار و بناهای تاریخی و فرهنگی و صنایع دستی ارائه کرد و در ادامه هر یک از معاونان و مدیران حاضر در جلسه نیز توضیحاتی در این راستا ارائه کردند.

در پایان نشست با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به رسم یادبود خشت دست ساز تپه ازبکی متعلق به اواسط هزاره هفتم قبل از میلاد همزمان با دوره اول سیلک کاشان تقدیم رییس جمهور شد.

 

بازدید رییس جمهوری از نمایشگاه جنبی فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی

رییس‌جمهوری همچنین قبل از آغاز نشست از نمایشگاه جنبی فعالیت‌های سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عرصه صنایع دستی کشور بازدید به عمل آورد.

 

دکتر روحانی در گفت‌وگو با خبرنگاران تأکید کرد:
نقش سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در رونق اقتصادی

رییس جمهوری پس از نشستی با معاونان و مدیران ارشد سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی درگفتگویی با خبرنگاران، با اشاره به اهمیت و ارزش حفظ میراث فرهنگی و افتخارات اسلامی و ملی کشورمان گفت: امسال با توجه به تلاش‌های همه بخش‌ها برای رونق اقتصادی از جمله کارآفرینی و اشتغال، نقش سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بسیار مهم است.

دکتر حسن روحانی گفت: از نظر میراث فرهنگی و سابقه تمدنی این سرزمین و ملت، جهانیان می‌بینند که ایرانیان در طول هزاران سال تاریخ، دارای چه فرهنگ و سابقه و هنری بوده‌اند. در کنار مسائل فرهنگی می‌توانیم حرکت‌های تاریخی ملت ایران را به دنیا نشان دهیم.

رییس جمهوری افزود: علاوه براین، در بخش صنایع دستی در ایران توانمندی و هنرمندی بسیار زیادی وجود دارد و حدود دو میلیون نفر دراین زمینه مشغول به کار هستند و ما باید این کار را توسعه دهیم و زمینه‌ها و امکانات جدیدی دراین بخش فراهم کنیم.

دکتر روحانی گفت: دربخش صنایع دستی بانوان ما می‌توانند بخش بزرگی از این صنایع را درداخل خانه و درکنار ایفای وظیفه مادری، هم برای درآمد خودشان و هم برای کشور و هم برای صادرات انجام دهند.

رییس جمهوری افزود: تولید لباس های محلی که هنر فراوانی درآن وجود دارد می‌تواند بازار خوبی داشته باشد و دولت تلاش می‌کند حمایت‌های لازم را در این زمینه انجام دهد.

دکتر روحانی گفت: باید به بخش‌های موثر در زمینه جذب گردشگر بویژه گردشگر خارجی از جمله فرودگاه‌ها، قطارها، جاده‌ها و هتل‌ها توجه شود و اقدامات لازم برای تبلیغ و صدور ویزا انجام گیرد که دولت دراین زمینه فعال خواهد بود و باید بخش خصوصی در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهد.

رییس جمهوری تاکید کرد: ما در بسیاری از شهرها برای اقامت گردشگران خارجی هتل کم داریم و در هتل‌های برخی از شهرهای ما تا ماه‌های آبان و آذر اتاق ها برای گردشگران خارجی رزرو شده است.

دکتر روحانی افزود: در زمینه گردشگرانی که برای زیارت به ایران می‌آیند حجم خوبی داریم که امسال هم افزایش یافته است.

رییس جمهوری گفت: گردشگرانی که می‌آیند و اثار فرهنگی و طبیعت و میراث فرهنگی زیبای ایران را می‌بینند در دو ماهه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حضورشان سه برابر شده و این حرکت مثبتی است که می‌تواند اشتغال هم ایجاد کند.

دکتر روحانی گفت: این سازمان می‌تواند هم در فرهنگ و هم در اقتصاد که امسال باید بیشتر مورد توجه باشد، فعال شود و دراجرای اقتصاد مقاومتی هم فعال باشد. ما می‌توانیم در سایه فعالیت این سازمان و بخش خصوصی هم برای جذب گردشگر، هم برای صادرات بیشتر صنایع دستی و اشتغال جوانان عزیز موفقیت‌های خوبی داشته باشیم.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها