اولین نشست شورای راهبردی دو کشور ایران و ترکیه

۱۳۹۳/۰۳/۱۹     |       rouhani.ir     |     آنکارا

در اولین نشست شورای راهبردی دو کشور؛
تهران و آنکارا در مقابله مشترک با خشونت و افراط (wave) تاکید کردند

در اولین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه، دو کشور ضمن تاکید بر مقابله مشترک با خشونت، افراط و فرقه گرایی که تحت عنوان (wave) توسط رییس جمهور کشورمان به سازمان ملل پیشنهاد و مورد تصویب قرار گرفت، رسیدن به روابطی ۳۰ میلیارد دلاری را هدف گرفتند.

رییس جمهوری اسلامی ایران در این جلسه که روز دوشنبه با حضور مقامات بلند پایه دو کشور در کاخ نخست وزیری ترکیه برگزار شد، گفت: این سفر آغازی برای توسعه روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور و همچنین همکاری های منطقه ای و بین المللی است.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با اشاره به ناخرسندی سران دو کشور از سطح فعلی روابط اقتصادی افزود: برای رسیدن به هدف مشترک ضروری است که برخی مشکلات بانکی برطرف و مراودات مالی در رابطه موسسات بانکی و خصوصی دو کشور گسترده شود.

رییس جمهوری با تاکید بر ضرورت سرعت بخشیدن به همکاری دو کشور در حوزه انرژی ادامه داد: مجموعه همکاری های دو کشور در حوزه حمل و نقل باید بر اساس یک برنامه راهبردی و کلان تنظیم شود و برخی مشکلات جزئی باعث نادیده گرفتن اهداف بزرگ نشود.

دکتر روحانی با تشریح برنامه های ایران برای اتصال به راه آهن چین اظهار کرد: تنها چند صد کیلومتر برای اتصال خطوط آهن ایران و ترکیه فاصله داریم و این اتصال می تواند فرصت بزرگی برای اتصال حوزه دریای سیاه و مدیترانه به خلیج فارس و دریای عمان و حتی آسیای دور ایجاد نماید.

رییس جمهور کشورمان گفت: ایران یکی از امن ترین کشورهای منطقه برای سرمایه گذاری است.طی سالهای آینده روند سرمایه گذاری در ایران فزاینده خواهد بود و سرمایه گذاران ترک در این زمینه برای ایران اولویت دارند. ضمن اینکه بخش خصوصی ایران نیز برای سرمایه گذاری متقابل آمادگی کامل دارد.

دکتر روحانی ضمن تاکید بر فعال شدن کمیسیون های دو طرف برای هدف گیری رابطه سی میلیارد دلاری افزود: در حوزه توریسم آماده انتقال تجربه شرکت های دو طرف و همین طور سرمایه گذاری دو طرف در بخش گردشگری هستیم.

در این نشست دو طرف همچنین بر تمرکز بر رویکردهای مشترک منطقه ای مبارزه با افراطی گری، خشونت، تروریسم و فرقه گرایی توافق کردند و توسعه صلح و ثبات در کشورهای منطقه وتحقق اراده ملت های منطقه و کشورهای اسلامی نیز مورد تاکید طرفین قرار گرفت.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه هم ابراز امیدواری کرد اولین نشست شورای راهبردی روابط دو کشور زمینه لازم را برای فصل تازه ای در روابط دوجانبه ایجاد کند.

در این جلسه وزرا و اعضای هیات ایرانی و ترکیه ای نقطه نظرات خود را برای عملیاتی نمودن سندهای همکاری مشترک امضاء شده بین دو کشور بیان کردند.

 

پس از برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه؛
توافق های راهبردی دو قدرت منطقه/ ایران و ترکیه بیانیه مشترک دادند

پس از برگزاری نخستین نشست شورای روابط راهبردی ایران و ترکیه در کاخ نخست وزیری ترکیه دو طرف بیانیه مشترکی در ۱۶ بند منتشر نمودند.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

دکتر حسن روحانی، رییس جمهور اسلامی ایران به دعوت رسمی عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه از تاریخ ۱۹ تا ۲۰ خرداد ۱۳۹۳ از جمهوری ترکیه دیدار رسمی بعمل آوردند.

به همین مناسبت دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران و جناب رجب طیب اردوغان، نخست وزیر جمهوری ترکیه در چارچوب شورای عالی همکاری ایران و ترکیه در تاریخ ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ در آنکارا با یکدیگر دیدار نمودند. تشکیل این شورا در جریان سفر جناب آقای رجب طیب اردوغان، نخست وزیر جمهوری ترکیه در تاریخ ۸ و ۹ بهمن سال ۱۳۹۲ در تهران توافق شده بود. اولین نشست شورای عالی همکاری با ریاست مشترک رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری ترکیه و با حضور وزرای امور خارجه دو کشور به عنوان هماهنگ کننده و با شرکت رییس دفتر ریاست جمهوری، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر اقتصاد و دارایی، وزیر کشور، وزیر نفت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و معاون رییس دفتر و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از طرف جمهوری اسلامی ایران و وزیر توسعه، وزیر حمل و نقل، دریانوردی و وزیر گمرک و تجارت، وزیر علوم، صنعت و فناوری، وزیر اقتصاد، وزیر کشور، وزیر انرژی و منابع طبیعی و وزیر فرهنگ و گردشگری از طرف جمهوری ترکیه تشکیل شد.

رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری ترکیه ضمن تبادل نظر جمع درباره روابط دوجانبه، تحولات منطقه ای و بین المللی از نظر تحولات اخیر در منطقه موارد ذیل را مورد تأکید قرار دادند:

جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه بر اراده خود مبنی بر تقویت بیشتر مناسبات براساس حقوق بین الملل و روابط حسن همجواری و در زمینه های مورد علاقه طرفین تأکید نمودند،

دو طرف بر اهمیت بهبود روابط اقتصادی و بازرگانی که موجب رفاه مردم دو کشور و کمک به ثبات منطقه خواهد شد، تأکید کردند،

دو طرف با اعتقاد بر وجود ظرفیتهای قابل ملاحظه برای همکاری های اقتصادی و تجاری، تأکید نمودند که تمامی تلاش های خود را، از جمله در زمینه تنوع بخشیدن به کالاهای تجاری مورد مبادله، برای دستیابی به هدف رساندن حجم مبادلات تجاری به رقم ۳۰ میلیارد دلار تا سال ۱۳۹۵ بکار خواهند گرفت،

دو طرف بر لزوم تشویق نهادهای تجاری برای افزایش سرمایه گذاری در کشورهای یکدیگر تأکید کرده و بر توافق خود مبنی بر توسعه همکاری های سازمانی و ایجاد راه های تبادل اطلاعات بین شرکت های کوچک و متوسط جهت برخورداری از ابتکارات و فعالیت ها تصریح نمودند،

دو طرف تصمیم گرفتند تا راه های تقویت روابط دو جانبه در حوزه های بانکی را بررسی نمایند،

دو طرف توافق نمودند تا همکاری های خود را در حوزه انرژی تعمیق بخشیده و زمینه های تقویت روابط موجود در این حوزه را مورد بررسی قرار دهند،

دو طرف با اذعان به اینکه همکاری در حوزه گردشگری از اهمیت بالایی در تقویت روابط مردم دو کشور برخوردار است توافق نمودند راه های جدید همکاری در این حوزه را بررسی نمایند،

دو طرف تصمیم گرفتند تا مسئولان هواپیمایی کشوری خود را برای برگزاری نشست های سالانه فیمابین جهت تقویت همکاری ها و افزایش تعداد پروازها و اضافه کردن مقاصد جدید به برنامه های پروازی در جهت منافع مشترک تشویق نمایند،

دو طرف توافق کردند همکاری های فرهنگی فیمابین را به ویژه از طریق مراکز فرهنگی و سایر موسسات مرتبط گسترش دهند و بکارگیری راه های همکاری های بیشتر در حوزه میراث فرهنگی به عنوان یک حوزه بسیار مهم دیگر را بررسی نمایند،

دو طرف پیرامون مسایل مربوط به عدم اشاعه و خلع سلاح و همچنین تحولات مربوط به برنامه هسته ای ایران تبادل نظر کرده و بر حق همه کشورهای عضو ان پی تی بویژه جمهوری اسلامی ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای براساس تعهدات بین المللی تأکید نمودند. در این راستا ترکیه حمایت خود از فعالیت های ایران برچیده شدن تحریم های اقتصادی علیه آن کشور را اعلام نمود.

دو طرف همچنین بر حمایت خود از خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای و هرگونه سلاح کشتار جمعی دیگر تأکید کردند.

دو طرف بر تعهدات خود برای تقویت همکاری ها جهت مبارزه با تروریسم در همه اشکال و ظواهر، جرایم سازمان یافته فراکشوری و قاچاق سلاح و مواد مخدر و همچنین قاچاق انسان و مهاجرت غیرقانونی تأکید نمودند.

دو طرف افراط گرایی و خشونت در کلیه اشکال و ظواهر آن، هرگونه فرقه گرایی و اعمال خشونت در مناقشات منطقه ای را یکی از جدی ترین تهدیدات برای صلح و امنیت بین الملل عنوان نمودند و از ابتکارات در دست اجرا برای مبارزه با افراط گرایی و خشونت در چارچوب سازمان ملل متحد به ویژه ابتکار جناب اقای دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، تحت عنوان "جهانی علیه خشونت و افراط گرایی (WAVE)"، که با حمایت بین المللی در مجمع عمومی سازمان ملل طی قطعنامه شماره A/RES/۶۸/۱۲۷ در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ به تصویب رسید حمایت کردند.

دو طرف با توجه به تحولات اخیر در منطقه از جمله در سوریه، عراق، افغانستان و همچنین تحولات در عرصه بین المللی بر یافتن راه حل های سیاسی براساس حقوق مشروع ملت ها به منظور جلوگیری از افزایش درگیری های جاری تأکید نموده و خواستار تداوم همکاری ها برای افزایش کمک های انسان دوستانه شدند.

دو طرف ضمن تأکید بر حمایت خود از استیفای حقوق مشروع ملت فلسطین، از تحولات اخیر در خصوص تشکیل دولت وحدت ملی در سرزمین فلسطین حمایت نمودند. دو طرف در همبستگی با مردم فلسطین، از جامعه بین المللی و کشورهای اسلامی در خواست نمودند تا حمایت های خود از آرمان فلسطین از جمله تأسیس کشور فلسطین با پایتختی قدس شریف را افزایش دهند.

دو طرف تصمیم گرفتند تا از فعالیت های سازمان همکاریهای اقتصادی (اکو) حمایت نموده و همکاری های کشورهای عضو را از طریق اجرای تصمیمات گروه اشخاص برجسته EPG و موافقتنامه تجاری اکو ECOTA تعمیق ببخشند.

دو کشور توافق نمودند تا رایزنی ها و همکاری های خود در سازمان های بین الملل، به ویژه سازمان ملل متحد را تقویت نمایند. در این راستا، ایران حمایت خود را از نامزدی ترکیه برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان عضو غیردائم برای دوره ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ اعلام کرد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها