بازگشت رییس جمهور به تهران

۱۳۹۳/۰۳/۲۰     |       rouhani.ir     |     فرودگاه مهرآباد

پس از دیداری دو روزه از ترکیه؛
دکتر روحانی وارد تهران شد

رییس جمهوری ایران روز سه شنبه به سفر رسمی دو روزه خود به ترکیه پایان داد.

در جریان سفر دکتر حسن روحانی به آنکارا که به دعوت رسمی عبدالله گل رییس جمهوری ترکیه انجام گرفت، ۱۰ سند همکاری میان دو کشور امضا شد؛ اسنادی که به گفته مقامهای ارشد ایران و ترکیه، فصل نوینی را در روابط دو کشور می گشاید.

دکتر روحانی در جریان این سفر با رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه دیدارهای جداگانه ای داشت و در جمع بازرگانان و صاحبان بزرگ صنایع این کشور سخنرانی کرد.

همچنین نخستین نشست شورای راهبردی روابط ایران و ترکیه نیز روز دوشنبه با حضور روسای جمهوری دو کشور و هیات های عالیرتبه همراه آنان، برگزار شد.

مقامهای ارشد دو کشور در جریان این سفر اطمینان دادند که تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا رقم مبادلات تجاری سالانه دو کشور را به ۳۰ میلیارد دلار برسانند و برای تحقق این امر از هیچ تلاشی برای گسترش فعالیت بخش های خصوصی دو طرف، دریغ نمی کنند.

رییس جمهوری ایران را در این سفر شماری از وزیران اقتصادی، سیاسی و فرهنگی کابینه همراهی می کردند.

دکتر روحانی با استقبال رسمی دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور و دکتر علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل وارد فرودگاه مهرآباد تهران شد.

در مراسم استقبال از رییس جمهوری همچنین وزیر دفاع و جمعی از معاونان رییس جمهوری نیز حضور داشتند.


پس از بازگشت از آنکارا؛
دستاوردهای سفر رییس جمهوری به ترکیه تشریح شد

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری، سفرش به ترکیه را موفقیت آمیز خواند و تصریح کرد که در عمده مسایل سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی، دو کشور با هم اشتراک نظر دارند.

رییس جمهوری در فرودگاه مهرآباد به خبرنگاران گفت: ترکیه به عنوان یک همسایه مسلمان و قدرتمند برای ایران حائز اهمیت است و ما می توانیم با هم در بسیاری از عرصه ها ، اشتراک نظر و تشریک مساعی داشته باشیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه بعد از ۱۸ سال یک دیدار رسمی از طرف ایران از ترکیه انجام گرفت، افزود: این مساله برای ما مهم بود چرا که زمان، مقداری برای یک دیدار رسمی طولانی شده بود و این کار بالاخره محقق شد. از سوی دیگر در سفر آقای اردوغان تصمیم گرفته شده بود شورای عالی همکاری های راهبردی دو کشور برگزار شود و در جریان این سفر برای اولین بار در تاریخ دو کشور نشستی برگزار شد که شمار زیادی از اعضای دو دولت حضور داشتند و مباحث مختلف را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه در زمینه مسایل دو جانبه اراده دو کشور به توسعه روابط و رساندن سطح مبادلات اقتصادی دو کشور به حدود دو برابر وضع فعلی است ، تصریح کرد: برای این کار در دیدارهای خصوصی با رییس جمهوری و نخست وزیر ترکیه و هم در نشست شورای همکاری های راهبردی صحبت کردیم که میزان مبادلات به دو برابر ارتقاء پیدا کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ضرورت ارتقای میزان مبادلات مورد تایید دو طرف است، گفت مساله هر دو کشور این است که چگونه این کار انجام شود؟ که البته اولین مساله موضوع روابط بانکی است که بحث خوبی در مورد آن شد.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به دیدار خصوصی خود با آقای اردوغان و نشست وزرا و همراهان با همتایان خود برای تبادل نظر درباره موضوعات مورد نظر گفت: در جلسه شورای عالی همکاری راهبردی نیز به غیر از رییس جمهور ایران و نخست وزیر ترکیه بسیاری از همکاران ما بحث و تبادل نظر کردند و نکات توضیح داده شد و بحث درباره برخی مسایل حتی بعد از جلسه هم ادامه پیدا کرد تا همه موضوعات عملیاتی و محقق شود.

دکتر روحانی بالا بردن سهم فروش انرژی ایران به ترکیه را مساله دیگر مورد بحث بعد از روابط بانکی عنوان کرد و افزود: در این باره مفصل راجع به برق و گاز و نفت بحث شد و درباره اینکه فرمول تعیین قیمت چگونه باشد هم در شورای عالی بحث شد و دو وزیر نفت ایران و انرژی ترکیه پس از پایان جلسه شورا نیز تا دیر وقت بحث های خود را ادامه دادند که فکر می کنم امکان رسیدن به توافق در هفته های آینده وجود داشته باشد.

رییس جمهوری موضوع دیگر با اهمیت برای دو کشور را سرمایه گذاری بخش های خصوصی عنوان و تصریح کرد: امروز همچنین برای اولین بار با حضور دو رییس جمهور در اتاق بازرگانی ترکیه مباحث بسیار خوبی مطرح شد، درباره جزییات همکاری بخش خصوصی دو طرف و اینکه تجار ما چگونه می توانند در ترکیه فعالیت داشته باشند و بالعکس که به اعتقاد همه جلسه بی نظیری در تاریخ دو کشور بود.

دکتر روحانی گفت: تصمیم دولت و تقاضای دنیای امروز بر این است که بخش خصوصی باید فعال شود و دولت عمدتا باید تسهیلات لازم را آماده کند. البته بخش های ویژه ای هست که دولت باید سرمایه گذاری کند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی ایران فضا برای سرمایه گذاری گسترده و آماده است، ادامه داد: در زمینه ارتقای نقش بخش خصوصی باید قدم های مهمی برداریم. ابلاغ سیاست های کلی اصل ۴۴ از سوی مقام معظم رهبری و آغاز کار خوب بود که باید بحث ادامه پیدا کند.

دکتر روحانی، حمل و نقل را از دیگر موضوعات مطرح در جریان سفرش به ترکیه عنوان کرد و اظهارداشت: تصمیمات خوبی اتخاذ کردیم برای اینکه چگونه حمل و نقل را گسترش دهیم و مشکلات را چگونه حل و فصل کنیم. ایران با احداث ۱۴۰ کیلومتر خط آهن و ترکیه نیز با ساخت ۲۱۰ کیلومتر راه آهن می توانند خلیج فارس را از طریق خط آهن به مدیترانه و دریای سیاه متصل کنند.

رییس جمهوری مسایل گردشگری، علمی و فناوری را نیز دیگر مباحث گفتگوهای خود با مقام های ارشد ترکیه بر شمرد و گفت: اسناد همکاری که در این سفر بین دو کشور نهایی و امضا شد هم اقتصادی و هم فرهنگی بود و من خیلی خوشحال بودم وقتی ترکیب اسناد را دیدم و گفتم که با شعار امسال نیز تناسب دارد و بسیار مهم است.

دکتر روحانی در ادامه، گفتگو درباره مسایل منطقه، بحث عراق و سوریه و شمال آفریقا را از دیگر محورهای مباحث سفرش عنوان کرد و افزود: بسیاری از اهداف دو کشور مشترک است و اگر چه اختلاف نظرهایی هم داریم اما بنا شد در نقاط مشترک کار کنیم و برای اهدافمان تلاش کنیم و البته اختلافات را نیز حل و فصل می کنیم.

رییس جمهوری در پایان گفت که دو کشور در مساله هسته ای و عاری شدن منطقه از سلاح های هسته ای و تسلیحات کشتار جمعی و نیز مبارزه با خشونت و افراطی گری که این مساله در جهان حائز اهمیت است ، اتفاق نظر داشته و بر آنها تاکید داشتند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها