جشن انتظار و امید با حضور رئیس جمهور

۱۳۹۳/۰۳/۲۲     |       rouhani.ir     |     مرکز همایش‌های وزارت کشور

روحانی در «جشن انتظار و امید»:
پیام 24 خرداد، اتحاد، برادری و آشتی بود / وعده‌هایمان به مردم را از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد / برخی هنوز در دوران حجر می‌اندیشند

امروز در تالار بزرگ وزارت کشور جمعی از اقشار مختلف مردم حضور داشتند و دور هم جمع شدند تا ضمن بهره‌مندی از جشن عید نیمه شعبان، سالروز به وقوع پیوستن یک حماسه را گرامی بدارند.

نمایندگان اقشار مختلف مردم از جمله جوانان، دانشجویان، نخبگان،‌ اساتید، هنرمندان که تعداد آنها از گنجایش سالن اصلی وزارت کشور بیشتر بود در این مراسم حضور یافتند و به همین خاطر عده زیادی از این جمع بیرون از سالن اصلی گرد آمدند تا به نوعی دیگر مشاهده‌گر این مراسم باشند.

در صندلی‌های ابتدایی سالن، شخصیت‌هایی همچون اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، محمد نهاوندیان رئیس دفتر رئیس‌جمهور، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور، محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و سخنگوی هیأت دولت، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور، نعمت‌زاه وزیر صنعت، معدن و تجارت، گودرزی وزیر ورزش و جوانان، محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، حجت‌الاسلام والمسلمین شهیدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت‌الاسلام والمسلمین علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، صالحی امیری رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران، شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، الهام امین‌زاده معاون حقوقی رئیس‌جمهور و سیدحسین هاشمی استاندار تهران نشسته بودند.

رضا رشیدپور مجری این مراسم در ابتدای صحبت‌های خود این شعر را قرائت کرد:
رندان سلامت می‌کنند، جان را غلامت می‌کنند / مستی ز جامت می‌کنند، مستان سلامت می‌کنند
آن میر مه‌رو را بگو، وان چشم جادو را بگو / وان شاه خوشخو را بگو، مستان سلامت می‌کنند
آن میر غوغا را بگو، وان شور و سودا را بگو / وان سرو خضرا را بگو، مستان سلامت می‌کنند

بر این نکته تاکید کرد که "اگرچه ما روزی رنگ بنفش را محور قرار داده بودیم اما امروز پرچم سه رنگ ایران مورد توجه ماست و بر این موضوع تاکید داریم که سرخی پرچم به نشان خون شهدا، سفیدی آن به نشان وجود اندیشه صلح در بین ایرانیان و رنگ سبز آن به نشانه طروات و سرزندگی باید مدنظرمان باشد".

با بیان کلمه "سبز"، حاضران در سالن فریاد شادی برآوردند.

در این مراسم از دلواپس‌ها هم یاد شد؛ چنانکه رشیدپور بعد از اینکه روحانی را رئیس‌جمهور همه هشتاد میلیون ایرانی خواند، گفت: ما همه دلواپس‌ها و دل‌نگران‌ها را درک می‌کنیم اما اگر اهالی دلواپسی بدانند حسن روحانی مردی از جنس امانت و اعتماد و به قول خود حقوقدان بزرگی است و حافظ حقوق حقه مردم ایران است، این را هم خواهند دانست که اگر آنها دلواپس هستند، ما به دلواپسی آنها احترام می‌گذاریم و می‌گوییم که همگی در کنار همدیگر باید برای ساختن کشورمان تلاش کنیم.

در جای‌جای این برنامه "درود بر هاشمی"، "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "یاحسین، میرحسین"، "دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد"، "سلام بر خاتمی، درود بر روحانی"، "سلام بر خاتمی، درود بر موسوی"، به عنوان شعارهای حاضران فریاد زده شد و آنجا که عده‌ای شعار دادند "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه"،‌ مجری برنامه خطاب به حاضران گفت: قرار شد به دلواپس‌ها احترام بگذاریم، نه اینکه دلواپس‌ترشان کنیم.

عکس‌هایی از امام خمینی(ره)، مقام معظم رهبری و حسن روحانی در کنار هم و همچنین پارچه‌نوشت‌هایی منقش به نام امام زمان(عج) با بهره‌گیری از جملاتی از جمله یا بقیةالله و یوسف زهرا به رنگ بنفش در دست حاضران جلوه‌گر بود.

حاضران در این جمع، تشویق تیم‌های ملی والیبال و فوتبال کشورمان را نیز از یاد نبردند و برای موفقیت آنها دعا کردند.

در این مراسم، جایگاه شهدا، جانبازان و خانواده‌های آنها نیز مورد توجه قرار گرفت؛ چنانکه مجری این برنامه کنار جانبازانِ نشسته بر ولیچر رفت و به نمایندگی از جمع حاضر بر دست یکی از آنها بوسه زد و سپس همگی به احترام این عزیزان ایستادند.

در قسمتی از این برنامه، یکی از حاضران فریاد مرگ بر فتنه‌گر سر داد که رضا رشیدپور در واکنش به این شعار، گفت: هیچ‌کس در این جمع، از فتنه در هیچ‌کجای جهان خوشش نمی‌آید.

وحید عابدینی پیش از شروع سخنرانی رئیس‌جمهور در این مراسم به عنوان نماینده قشر جوان به بیان جملاتی پرداخت. او وضعیت دانشجویان ستاره‌دار را مورد توجه قرار داد و با اشاره به وجود مشکلات آنها در کار و زندگی پس از کسب این عنوان، گفت: من به عنوان یک دانشجوی ستاره‌دار دو ماه بعد از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نامه‌ای دریافت کردم که در آن نوشته بود می‌توانی برای مقطع دکتری ثبت‌نام کنی.

وی همچنین اظهار کرد: این دولت تاکنون آنچنان قدرت داشته که حقوق همه کسانی را که حقشان ضایع شده است، ایفا کند و من خوشحال هستم که امروز یک سرهنگ نیستم چون ستاره‌هایم را برداشته‌اند و بلکه یک دانشجو هستم که حقوقدانان‌ها را بسیار دوست دارم.

در ادامه، حاضران بصورت خودجوش شروع به خواندن سرود "یار دبستانی من" کردند که مجری برنامه هم با آنها همراه شد و این سرود بصورت هماهنگ خوانده شد.

پس از آن، محمد هاشمی - حقوقدان و یکی از استادان برجسته حقوق - به نمایندگی از جامعه اساتید به سخنرانی پرداخت و گفت: بر طبق قانون اساسی هیچ‌کس حق ندارد حق آزادی را از انسان سلب کند و آن را در اختیار گروهی خاص قرار دهد.

وی رفتار روحانی را امیدبخش و در بر گیرنده تدبیر و امید دانست و اظهار کرد: درک مراقبت از کرامت انسانی از جمله موارد مورد تاکید در اسلام و قانون اساسی است.

این استاد حقوق با بیان اینکه "هیچ مقامی حق ندارد آزادی‌های مشروع را حتی با وضع قانون سلب کند"، از روحانی خواست نسبت به احیای حکیمانه آزادی‌های مخدوش در قوانین مطبوعات،‌ احزاب و اجتماعات اقدامات لازم را انجام دهد و اینطور نباشد که نمایندگان احزاب در خانه‌ها نشسته باشند و کاری نکنند.

هاشمی همچنین گفت: تعدادی از آزادگان هم‌اکنون در حصر هستند و اگر ما این موضوع را نگوییم، گناه کرده‌ایم و امر به معروف و نهی از منکر هم به معنی بازگو کردن مسائلی از این دست است.

در این مراسم از علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - که البته در جلسه حضور نداشت - در نبودنش به نوعی تقدیر شد و مجری برنامه هم گفت: ما اهالی فرهنگ، یک تار موی خبرنگار و رسانه داخلی، حتی رسانه‌های تندرو را به رسانه‌های خارجی نمی‌دهیم.

در همین راستا، مهتاب کرامتی به عنوان نماینده قشر هنرمندان به روی سن آمد و خطاب به روحانی گفت: امروز هیچ خانه‌ای در ایران‌زمین از سخن شما خالی نیست. شما امید کاشتید تا رضایت درو کنید و ما نیک می‌دانیم که کارتان بسیار سخت است.

این هنرمند سینما،‌ تئاتر و تلویزیون، باز شدن خانه سینما را حرکتی ستودنی خواند و با مخاطب قرار دادن رئیس‌جمهور، اظهار کرد: خانه سینمای ایران مثل همان وقت که قفل جهل و جفا از آن باز کردید منتظر گشایش قفل‌های دیگر است.

با گرامیداشت یاد و نام شهیدان، همسر اولین خلبان شهید (شهید صالحی) نیز در این مراسم، اجرای قانون خدمات‌رسانی به ایثارگران را مدنظر قرار داد و ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور بخاطر پیگیر‌ی‌های انجام شده در این راستا، گفت: تشکل‌های شاهد و ایثارگر از دیدار شما آقای روحانی با خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و آزادگان قدردانی می‌کند و امیدوار است این فرهنگ و رفتار حسنه در میان سایر مدیران اجرایی ترویج پیدا کند.

نماینده اقوام که در این جلسه سخن گفت نیز صالح ادیبی کردستانی بود و با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، اظهار کرد: در آن زمان بسیاری از شبکه‌ها مشغول این بودند تا کردها وارد عرصه انتخابات نشوند ما وارد شدیم و بالاترین رأی‌ها را دادیم و تمام اقوام دیگر هم چنین بودند.

در این مراسم با یادآوری آنچه هم‌اکنون در کشور همسایه‌مان عراق می‌گذرد، مجری برنامه اظهار کرد: دست شوم تروریست‌ها در حال حاضر باعث بر هم زدن آرامش در این کشور شده است. مردم ایران مردم کینه‌توزی نیستند و پیام بازگشت آرامش به عراق را سر می‌دهند.

این برنامه، خلبانی که زمان بازگشت حضرت امام به ایران ایشان را تا پایین پله‌های هواپیما همراهی کرد نیز روی سن آمد و با توجه به اینکه زبان فارسی را به خوبی نمی‌دانست، به بیان این جملات بسنده کرد که "امام مثل پدر من بود و من در روزهای بسیاری همراه ایشان بودم".

ساعد باقری از شخصیت‌های ادبی کشور نیز در این مراسم حضور داشت و شعری در منقبت امام زمان (عج) قرائت کرد.

اجرای قطعه "باران تویی" از سوی گروه "چهارتار" از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. قبل از این اجرا، رشیدپور با مورد توجه قرار دادن نقش جوانان، خطاب به روحانی گفت: یک موقع وایبر و اینستاگرام را فیلتر نکنند؛ ما داریم با اینها زندگی می‌کنیم.

همچنین گروه دف‌زنی هم‌آوایان استاد حسین با خواندن اشعاری در وصف امام زمان (عج) و امام رضا (ع)، عید بزرگ نیمه شعبان را گرامی داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین نقویان از دیگر کسانی بود که با سخنرانی کوتاهی، وجود زیبای حُسن را مدنظر قرار داد و گفت: اندک تحقیق و جستجو در این وادی من را به این سمت رهنمون کرد که تنها استاندارد و ملاک قبولیِ اعمال نزد پروردگار، مفهومی سه حرفی به نام حُسن است و قرآن، مدار قبول اعمال را جزئی از طایفه زیبایی معرفی می‌کند.

وی افزود: حتی حق، مدار نیست. گاهی چیزی حق شماست ولی اگر با معجونی از حُسن آمیخته نشده باشد، قبول نیست و اگر امروز برخی از جوانان ما اندک دل‌نگرانی پیدا کرده‌اند به این دلیل است که ما به قوانین حُسن عمل نکرده‌ایم.

این استاد دانشگاه و کارشناس مسائل مذهبی همچنین گفت: ما باید با همه مردم به زیبایی سخن بگوییم ولی گاهی با مردم دنیا بد حرف زدیم، زشت سخن گفتیم و برخی مسئولان هم با مردمشان بد سخن گفتند و امروز به داشتن ریاست محترم جمهوری افتخار می‌کنیم که هم با دنیا به خوبی سخن می‌گوید و هم با مردمش به زیبایی حرف می‌زند.

نقویان در ادامه اظهار کرد: امروز از خدا می‌خواهیم زشتی‌ها را که اطراف ما را گرفته است، از ما دور کند. هم‌اکنون این زشتی‌ها عراق و سوریه را به آشوب کشیدند و درون کشور ما برخی از زشت‌کاران‌،‌ از امنیت و آرامش می‌کاهند و ما امروز با همه وجود و سلول‌های بدن از خدا می‌خواهیم که کشور و مردم نازنین،‌ رهبر حکیم و ریاست محترم جمهور و همه بازوان قدرتمند در خدمت مردم را کمک کند و پاکی و صداقت را که خوب است و زیبایی دارد جایگزین فقر، دروغ، تملق، ریاکاری،‌ فحشا و هرزگی که زشت است کنَد و زیبایی در همه شئون کشور پدیدار شود.

بر اساس این گزارش، از نکته‌های مورد توجه در این مراسم زمانی بود که حاضران با سر دادن این شعار که "موسوی، کروبی آزاد باید گردند"، به نوعی برخی از خواسته‌های خود و وعده‌های حسن روحانی در دوران انتخابات را یادآوری کردند و روحانی نیز با درک این موضوع، در سخنرانی خود نه تنها به جمع حاضر بلکه خطاب به ملت ایران گفت: یکسال از روز بزرگ شما یعنی روزی که پای صندوق‌های رأی رفتید و انتخاب کردید گذشته است؛ 10 ماه هم از روز ما یعنی روزی که دولت را تشکیل داده‌ایم می‌گذرد و ما در این مدت هیچ‌گاه وعده‌هایی را که به شما داده‌ایم از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد.

وی تاکید کرد: دولت به عنوان وظیفه، آنچه را که به شما وعده داده است دنبال خواهد کرد؛ البته از دیرباز به ما یاد داده‌اند که "الامور مرهونة باوقاتها".

با توجه به اینکه اخیراً هجمه‌هایی علیه دولت درباره مسائل فرهنگی مطرح شده است، روحانی این موضوع را عنوان کرد که "مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند".

حاضران در این مراسم، پس از این بخش از صحبت‌ها و همچنین در طول سخنرانی رئیس‌جمهور، بارها وی را مورد تشویق قرار دادند و بدین ترتیب استقبال و حمایت خود از این سخنان را ابراز کردند.

 

سخنان رئیس جمهوری - بارانی که بر دل «امیدواران» بارید

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "سخن ما حُسن و حَسَن و راه ما نیز راه حُسن و حَسَن است"، گفت: مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم «جشن انتظار و امید» که صبح امروز با حضور نمایندگان اقشار مختلف مردم به مناسبت میلاد امام زمان(عج) و همزمانی با سالگرد انتخابات 24 خرداد برگزار شد، افزود: ما منتظریم؛ منتظر روزی که امام زمان(عج) بیاید و افراط‌ها را برای همیشه پایان دهد و پرچم اعتدال، عدالت و پیشرفت و رفاه و بهبود زندگی مردم را برافراشته کند.

وی ادامه داد: ما همه منتظر روز موعودیم و امیدواریم؛ البته منتظری که گوشه‌ای بنشیند و زانوی غم بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، انتظارش جانسوز و جانکاه خواهد بود اما منتظری که تلاش می‌کند و زمینه را برای حضور همه آن وعده‌های آسمانی و شرایط را برای عدل و عدالت و انصاف آماده می‌کند، انتظارش امیدبخش است و به جامعه نشاط می‌دهد.

مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی و تلاش خود قدم بردارند. گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

روحانی در ادامه گفت: او (حضرت مهدی)، امام عدل، عدالت و فرمانروای اعتدال است و خواهد آمد که مردم در کنار هم بهترین هم‌زیستی و زندگی شکوهمند انسانی را تجربه کنند و چه زیباست که انسان ایام ولادت و جشن بزرگ انتظار او با روزهای امید، حضور و شکوه این مردم و زمانی که پرچم عزت و اعتدال در این سرزمین برافراشته شده یکسان است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "ما همه منتظر روز موعودیم و به آن روز امیدواریم"، افزود: البته منتظری که گوشه‌ای بنشیند و زانوی غم در بغل بگیرد و تحرکی نداشته باشد، انتظارش جانسوز و جانکاه خواهد بود اما منتظری که تلاش می‌کند و زمینه را برای حضور همه آن وعده‌های آسمانی آمده و شرایط را برای عدل، عدالت و انصاف فراهم می‌کند، انتظاری امیدبخش، فرح‌بخش و روح‌بخش دارد و به جامعه نجات و تحرک می‌بخشد.

روحانی یادآور شد: ما از سال 43 در انتظار فرج و بازگشت امام به سرزمینمان بوده‌ایم اما این انتظار نتوانست آن امیدهامان را محقق کند تا روزی که مردم با شور و ایثار به صحنه آمدند و خیابان‌ها را پر کردند و با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی ایران، زمینه را برای آن حضور آماده کردند.

از خرداد سال گذشته ملت ما با دست و زبان توانمندش خرافه‌ها را زدود و در برابر خرافه‌گرایان، از امام عصر(عج) عذرخواهی کرد.

وی با بیان اینکه "این انتظار و انتظار در برهه‌های زمانی دیگر در آن سال‌ها، انتظاری فعالانه، کنش‌گرانه و توأم با حرکت بود"، اظهار کرد: چنین انتظاری توانست گشایش فراهم کند و راه را برای طلوع خورشید مغرب زمین آماده سازد و در 12 بهمن 57 موجب آمدن بوی عطر در این سرزمین شود.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ما اگر منتظر واقعی باشیم و اگر عقل، خرد، اندیشه، درک و فهم شناخت در جامعه و سراسر اذهان مردم را فرا بگیرد، آن روز همانند دوران ظهور خواهد شد و ما او را خواهیم دید، اما باید خود از پشت دیوار غیبت خارج شویم؛ چراکه امام زمانمان هم‌اکنون حاضر است و این ماییم که به پشت دیوار خزیده‌ایم و لازم است با فهم و عقل و معرفتمان آنگونه که امام سجاد(ع) فرمودند، نگاهمان نگاهی همانند به المنزلةالمشاهده باشد.

مردم نشاطی آفریدند که خرداد، گویی خرداد دیگری است

روحانی با اشاره به ایستادگی‌های ملت، خاطرنشان کرد: به غیر از 12 بهمن و پیروزی 22 بهمن و شکوه‌هایی که در هشت سال دفاع مقدس آفریدیم و همچنین صدها افتخار دیگر در سال گذشته در همین ایام، باید پرسید سال گذشته ایران چه کرد؟ همان ملتی که ماه‌ها قبل ناامیدی سراسر جامعه‌اش را فرا گرفته بود و بسیاری از مردم می‌گفتند مگر انتخابات هم تأثیر و فایده دارد؟ حتی به خود من می‌گفتند تو چرا به صحنه آمدی و ثبت‌نام کردی و از این شهر به آن شهر سفر می‌کنی؟ مگر کشور را نمی‌شناسی و مگر نمی‌دانی مکانیزم صندوق رأی چگونه است؟ اما شور و نشاط حضور مردم و آن سخن تاریخی رهبر که گفت صندوق رأی، حق‌الناس است و حتی آنهایی که به نظام علاقه ندارند به خاطر کشور و ایرانشان پای صندوق رأی بشتابند، آنچنان فضایی در کشور ایجاد کرد که روزهای خرداد گویی خرداد دیگری و چنین روزهای نشاط و امیدی در کنار صندوق آرا آمده است.

دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می‌آورد. گرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند، اما پاسخ ما به آنها با ‌ادب و احترام و کرامت خواهد بود و ما برای صلح، آشتی و برادری کنار هم جمع شده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه "سال گذشته ما به همه جهانیان اعلام کردیم که رقابت در کشور ما رقابت جوانمردانه خواهد بود"، اظهار کرد: همچنین ما اعلام کردیم که ما رودرروی هم صف نمی‌کشیم بلکه در کنار صندوق رأی به صف می‌ایستیم. ما در خرداد سال گذشته امید آفریدیم؛ البته نه فقط امید برای ایران که امید برای جهان آفریدیم و این را من از جهت مبالغه و اغراق نمی‌گویم؛ چراکه هرکجا رفته‌ام و هر مسئولی را در سراسر دنیا دیده‌ام، او به من گفت که انتخابات خرداد سال گذشته ایران برای همه ما امیدآفرین بود.

رئیس‌جمهور با اشاره فرارسیدن نیمه شعبان، گفت: ما در کنار جشن بزرگ نیمه شعبان، جشن بزرگ انتظار، به او یعنی امام زمان(عج) می‌گوییم که همچنان دلبسته اوییم و همچنان در انتظار او چشم دوخته‌ایم و به او می‌گوییم که مهدی جان از خرداد سال گذشته ملت ما با دست و زبان توانمندش خرافه‌ها را زدود و در برابر خرافه‌گرایان، از امام عصر(عج) عذرخواهی کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه "راه ملت ما در خرداد سال گذشته انتخاب شد"، گفت: انتخابات به معنای رقم خوردن سرنوشت کشور است و رئیس‌جمهور، به عنوان منتخب کل ملت خواهد بود و دولت در برابر همه موافقان، حامیان، منتقدان و حتی مخالفان سر تکریم و تعظیم فرود می‌آورد. گرچه گروهی با زبان تکریم با دولت سخن نگویند، اما پاسخ ما به آنها با ‌ادب و احترام و کرامت خواهد بود و ما برای صلح، آشتی و برادری کنار هم جمع شده‌ایم.

روحانی با تاکید بر اینکه "امروز روز وحدت و اتفاق است نه روز نفاق، شکاف و فاصله"، تصریح کرد: امروز روز برچسب زدن به یکدیگر نیست بلکه روز چسبندگی بیشتر در جامعه است. اولین راهی که این ملت در انتخابات سال گذشته برگزید و انتخاب کرد، راه اعتدال و میانه‌روی بود که چنین راهی بازگشت‌ناپذیر است.

اعتدال یعنی راهی که با همه انسان‌ها با ادب و احترام سخن بگوییم

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: اعتدال و میانه‌روی به معنای انتخاب بین حق و باطل نیست. همچنین اعتدال به معنای انتخاب راهی بین راست و دروغ و بین منفعت ملی و از بین بردن منافع ملی هم نیست. اعتدال یک روش و یک بینش است. سیره پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و سراسر زندگی او اخلاق و کمال و اعتدال بود. اعتدال همان راه و روش و شیوه‌ای است که منتظر او هستیم و البته که امام دوازدهم همان راه و سیره پیامبر(ص) را عملی و اجرایی خواهد کرد و اگر ببیند انحرافی هم پیش آمده، دین واقعی پیامبر(ص) و قرآن واقعی را برای مردم تفسیر و تبیین خواهد کرد.

وی معنای دیگر اعتدال را چنین توضیح داد که "از افراط در جمع کردن دشمن و دشمن‌تراشی و از تفریط در زمینه دوستان و علاقه‌مندان به ایران دوری کنید. در واقع اعتدال، حدِ میانِ افراط در طرد دیگران و تفریط در جذب مردم است؛ ضمن اینکه اعتدال یعنی راهی که با همه انسان‌ها و مردم با ادب و احترام سخن بگوییم و پاسخی هم که به آنها می‌دهیم، توأم با ادب و احترام باشد."

توسعه کشور بدون واگذاری امور به مردم امکان‌پذیر نخواهد بود

روحانی ضمن اینکه اعتدال را به معنای مسیری بهره گرفته شده از عقل و خرد جمعی عنوان کرد، گفت: بر این مبنا عقل و خرد به ما می‌گوید باید منافع ملی را حفظ کنیم و ضمن حفظ فناوری، تحریم‌ها و سایه شوم آن را از سر مردم برداریم. همچنین این عقل و خرد به ما می‌گوید که به دنبال صلح در منطقه و جهان باشیم؛ خردی که به ما این نکته را یادآور می‌شود که توسعه کشور بدون مردم و حضور آنان و بدون واگذاری امور به مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

رئیس‌جمهور افزود: چنین عقل و خردی این را هم به ما می‌گوید که کشور ازآنِ مردم است و این کشور هیچ صاحبی جز ملت ایران ندارد. عقل و خردی که به ما می‌گوید فقرها را بزداییم و تبعیض‌های ناروا را کنار بگذاریم. او می‌گوید این همه رنج مردم برای آلودگی، محیط زیست را از میان برد و می‌توان در توسعه و پیشرفت همانند کشورهای همسایه و منطقه بود و حتی از آنان پیشی گرفت.

وی در همین راستا گفت: این عقل و خرد همچنین به ما می‌گوید بر اساس مصوبه ده سال پیش که خاک می‌خورد و بر طبق چشم‌انداز بیست ساله، ایران کشوری توسعه‌یافته است و ما برای اینکه در مسیر خردورزی حرکت کنیم، باید از عقل، فکر و نظرات همگان بهره بگیریم؛ چراکه «همه‌چیز» در نزد «همگان» است. ما باید از افکار و اندیشه جامعه‌مان بهره‌مند شویم و به راهی که انتخاب کرده‌ایم ادامه دهیم.

عده‌ای می‌خواهند امید را در دل مردم کمرنگ کنند

رئیس‌جمهور خطاب به حاضران در این جشن، گفت: این جشن، جشن ملتی و مردمی است که همه به آینده خود و کشورشان با امید به صحنه آمده‌اند اما عده‌ای، ولو اندک، با ادوات و ابزار تبلیغی فراوانی می‌خواهند این امید را در دل مردم کمرنگ کنند. بنابراین ما به همه آنهایی که راهی را برگزیده‌اند که با انتخاب مردم در تضاد است، اعلام می‌کنیم و مردم نیز برای همیشه اعلام کرده‌اند که خشونت و افراطی‌گری را قبول نداریم.

روحانی افزود: مردم در خرداد سال گذشته اعلام کردند «یک ملت، یک دولت و یک حکومت». مردم در همه صحنه‌ها گفتند که هیچ گروه و جناحی حق ندارد انقلاب را به نام خود مصادره کند، هیچ جناح و گروهی حق این را هم ندارد که دفاع مقدس را به نفع جناح خود مصادره کند. همچنانکه هیچ جناح و گروهی حق این را ندارد که رهبری نظام را برای خود مصادره کند.

اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می‌کنیم برای این است که همه می‌دانند این دولت برآمده از رأی ملت ایران است و همه از این ملت و از تاریخ این مردم با عظمت یاد خواهند کرد اما یادمان باشد که اگر می‌خواهیم همه با ادب حرف بزنند، ما هم باید با ادب با دنیا حرف بزنیم.

وی با بیان اینکه "در کشور ما قانون اساسی، رهبری و منافع ملی و آینده کشور متعلق به همه ملت به همه اقوام، مذاهب است"، گفت: ایران ازآنِ همه ایرانیان قلمداد می‌شود و ما به همه اقوام، مذاهب و ادیان همچنین به همه فرهنگ‌ها و خرده‌فرهنگ‌ها زیر پرچم والای فرهنگ بزرگ ایرانیت و اسلامیت احترام می‌گذاریم.

وعده‌هایمان به مردم را از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد

رئیس‌جمهور خطاب به ملت ایران نیز گفت: یک سال از روز بزرگ شما یعنی روزی که پای صندوق‌های رأی رفتید و انتخاب کردید، گذشته است. 10 ماه هم از روز ما یعنی روزی که دولت را تشکیل داده‌ایم، می‌گذرد و ما در این مدت هیچ‌گاه وعده‌هایی را که به شما داده‌ایم از یاد نبرده‌ایم و نخواهیم برد.

روحانی با بیان اینکه "اقلیت، محترم است همانطور که اکثریت محترم است"، افزود: اما اقلیت حق ندارد به آنچه که اکثریت تصمیم گرفته بی‌احترامی کند. دولت به عنوان وظیفه، آنچه را به شما وعده داده است، دنبال خواهد کرد؛ البته از دیرباز به ما یاد داده‌اند که "الامور مرهونة باوقاتها". همچنین دولت بر مبنای وعده‌هایی که به مردم در زمینه سیاست خارجی، سیاست داخلی، مسائل فرهنگی و مسائل اقتصادی داده گام‌های بلندی برداشت است اگرچه تا رسیدن به هدف هنوز راهی طولانی پیش رو دارد اما من به عنوان خادم شما مردم و به عنوان کسی که افتخار خدمت‌گذاری را در 24 خرداد به دوش من گذاشتید، اعلام می‌کنم که کاملاً به آینده این کشور امیدوار هستم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه "دل‌های ما کاملاً محکم است و ما کاملاً متکی به لطف خدا، حمایت مردم و توجه اولیای خداوند و حضرت ولی عصر(عج) هستیم و راه را به پیش خواهیم برد"، افزود: شما امروز عزت ایران و ایران زمین را در سراسر جهان می‌بینید. چهره واقعی ایران برای جهانیان بیش از پیش نمایان شده است. هیچ‌کس در هیچ کشوری نام ایران را با اهانت بر زبان نمی‌آورد. همه به ملت ایران و حتی به دولت به دیده خوبی می‌نگرند و این به دلیل رأی شما مردم است.

وی خاطرنشان کرد: اگر ما امروز قدرتمندانه در جهان حرکت می‌کنیم برای این است که همه می‌دانند این دولت برآمده از رأی ملت ایران است و همه از این ملت و از تاریخ این مردم با عظمت یاد خواهند کرد اما یادمان باشد که اگر می‌خواهیم همه با ادب حرف بزنند، ما هم باید با ادب با دنیا حرف بزنیم.

گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "قاطعیت، انقلابی بودن، ایستادگی و عزت به معنای استفاده از لحن ناسالم نیست و سخن ما سخن حُسن و حَسَن و راه ما نیز راه حُسن و حَسَن است"، افزود: مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ ازآنِ مردم است و مردم باید برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. فرهنگ یعنی آنچه ما با او زندگی می‌کنیم و زندگی خواهیم کرد. مگر بناست کسی فرهنگ را در کپسول بریزد و نسخه‌ای بنویسد تا ما آن را از داروخانه‌ای خریداری کنیم؟ گویا عده‌ای هنوز در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه "این دولت بر چنین راهی مصمم است، حال ممکن است کسی خوشش بیاید یا بدش بیاید"، اظهار کرد: با این وجود دولت معتقد است که این کشور ازآنِ مردم است و همه کار را مردم باید انجام دهند. در سیاست، اقتصاد، امنیت و سایر زمینه‌ها مردم باید به صحنه بیایند و در این مسیر دولت همواره حامی و مجری اراده شماست و باید دانست که دولت بر خواست ملی سیطره ندارد بلکه خواست ملی بر دولت سیطره دارد و خواهد داشت.

پیام 24 خرداد، اتحاد، برادری و آشتی بود

روحانی در بخش دیگر سخنان خود، پیام اتحاد، وفاق، برادری و آشتی را از دیگر پیام‌های انتخابات 24 خرداد عنوان کرد و گفت: بیاییم در کنار هم قرار بگیریم و بدانیم کشور، منطقه و جهان با مشکلات فراوانی مواجه است من هم بعد از این جلسه به دلیل تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی به خاطر مسائل منطقه در این جلسه حضور خواهم داشت. 

رئیس‌جمهور همچنین اظهار کرد:‌ چرا این همه کشتار در منطقه است و چرا در سوریه آرامش نیست؟ خانه‌ها ویران و خون بیگناهان به رود خون تبدیل شده است. چرا در عراق این همه جنگ و کشتار است و یک گروه افراطی به هر نام و نشان و یک گروه تروریستی با مردم چنین می‌کنند؟ امیدوارم که شما آن فیلم را ندیده باشید که آنها دیروز در موصل و حلب چه کردند و چه وحشیانه عمل کردند؛ در حالی که متأسفانه نام خود را مسلمان و راه خود را جهاد می‌نامند. حال باید پرسید پیامبر ما مگر پیامبر عدل، رأفت و رحمت نبود؟

وی یادآور شد: در مدینه در کنار پیامبر(ص)، یهود و نصارا افکار و عقاید خود را داشتند و در کنار حکومت پیامبر همزیستی مسالمت‌آمیزی را پی می‌گرفتند و به راحتی زندگی می‌کردند. مگر در حکومت امیرالمؤمنین اینگونه نبود که وقتی یک مسیحی پیرمرد گرفتار شد، نهیب زدند که او شهروند دنیای اسلام است و چرا کسی یاور او نیست؟ این دین و اسلام ماست و من دچار حیرتم که برخی چطور با تئوری‌های غلط‌شان بذر خشونت را در افکار می‌پاشند و چرا کاری می‌کنند که وحدت و اتحاد و برادری جای خود را به شکاف، نفاق و دورویی دهد. اینها از اختلاف و نفاق چه سودی برده‌اند و چرا می‌خواهند به گذشته برگردند؟

با خشونت، تروریسم و افراط‌گری مبارزه می‌کنیم

روحانی با تاکید بر اینکه "راه گذشته، بازگشتنی نیست"، تاکید کرد: امروز در منطقه متأسفانه خشونت، آدم‌کشی، ترور و آوارگی را در میان مردم مشاهده می‌کنیم و ما به عنوان دولت جمهوری اسلامی ایران این خشونت و ترورها را تحمل نخواهیم کرد و همانطور که در سازمان ملل هم اعلام کرده‌ایم، با خشونت و تروریسم و افراط‌گری در منطقه مبارزه می‌کنیم و البته دشمنان دنیای اسلام و منطقه بیکار ننشسته‌اند و زمینه‌های فراوانی برای نزاع‌های طایفه‌ای و قومی آماده کرده‌اند و این هوشیاری ماست که باید مانع از آن شود.

رئیس‌جمهور در پایان، بار دیگر پیام 24 خرداد را پیام وفاق، اتحاد، محبت، در کنار هم قرار گرفتن و دنبال کردن اهداف بلند دانست و با اشاره به نشست خبری خود در روز 24 خرداد، گفت: من شرح آنچه در 10 ماه پیش گذشته و همچنین برنامه‌های سال 93 را ان‌شاءالله روز شنبه در مصاحبه مطبوعاتی اعلام خواهم کرد.

 

* دانلود متن کامل سخنان رئیس جمهور: PDF

* فیلم کامل این مراسم را از بالای همین صفحه می‌توانید مشاهده نمایید.

* دانلود : MP4 (رزلوشن 480x320 با حجم 635 مگابایت) 

 


نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها