دیدار و تقدیم استوارنامه سفرای جدید برونئی، مالزی، قرقیزستان، کرواسی و چین

۱۳۹۳/۰۴/۰۲     |       rouhani.ir     |     ریاست جمهوری

دیدار و تقدیم استوارنامه سفرای جدید برونئی، مالزی، قرقیزستان، کرواسی و چین به رئیس جمهوری ایران

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید برونئی:
علاقه‌مندیم که روابط ایران و برونئی در تمام زمینه ها توسعه یابد

دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید برونئی با بیان اینکه جمهوری اسلامی و برونئی به عنوان دو کشور مسلمان و دوست ارتباط خوبی با هم دارند، گفت: ما علاقه‌مندیم که روابط دو کشور در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کرده تا شاهد روابط نزدیک‌تری بین دو کشور مسلمان باشیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه در دنیای اسلام با مشکلاتی همچون خشونت و افراط‌گری شاهد هستیم تصریح کرد: همه کشورهای اسلامی باید در این زمینه همکاری کنند تا خشونت و افراط‌گری از دنیای اسلام رخت بر بندد.

دکتر روحانی افزود: ما در منطقه و در کشورهای همسایه خود شاهد برخوردهای ناشایست و کشتار و حتی جنگ داخلی هستیم و در این رابطه کشورهای مسلمان باید در چارچوب همکاری‌های کشورهای اسلامی کمک کنند تا شاهد صلح، ثبات و امنیت در جهان اسلام باشیم.

رییس جمهوری ظرفیت روابط دو کشور را برای توسعه همکاریها فراوان دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در زمینه مسایل اجتماعی ، فرهنگی و امنیتی از جمله مسایل ورزشی و مبارزه با مواد مخدر با برونئی همکاری خوبی داشته باشد.

دکتر روحانی با اشاره به سفر آینده پادشاه برونئی در تهران اظهار امیدواری کرد همکاری ها و مناسبات ایران و برونئی با سفر پادشاه برونئی در تهران بیش از پیش توسعه یابد.

حاجی ملوک بن حاجی جومات سفیر جدید برونئی در ایران نیز در این دیدار با تقدیم استوار نامه خود به رییس جمهور کشورمان روابط دو کشور را دوستانه و خوب توصیف کرد.

وی با اشاره به سفر پادشاه برونئی به ایران از امضای چند موافقتنامه دراین سفر از جمله در زمینه های آموزش و پرورش، سرمایه گذاری های مشترک، مبارزه با مواد مخدر و قاچاق انسان خبر داد.

سفیر جدید برونئی همچنین از مواضع اصولی کشورمان درعرصه بین المللی حمایت کرد.

 

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید مالزی:
خواست دولت تدبیر و امید روابط نزدیک تر با ملت و دولت مالزی است

رییس جمهوری روز دوشنبه به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید مالزی، ایران و مالزی را به عنوان دو کشور دوست و مسلمان و نزدیک به هم دانست و گفت: خواست دولت تدبیر و امید روابط نزدیکتر و بهتر با ملت و دولت مالزی است.

رییس جمهوری تأکید کرد: خواست دولت تدبیر و امید، وحدت و اتحاد میان دو کشور مسلمان است که با داشتن هر مذهبی تحت عنوان اسلام، برای تقویت برادری و دوستی در میان مسلمانان تلاش کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه دشمنان اسلام دنبال این هستند که میان مسلمانان اختلاف باشد و با اختلافات مذهبی آنها را وادار به خشونت کنند، گفت: اما از دید اسلام خشونت و افراط گری مردود است و باید تلاش کنیم که محبت، دوستی و نزدیکی در میان مسلمانان افزایش پیدا کند.

رییس جمهور با بیان اینکه روابط اقتصادی دو کشور در سال های اخیر کاهش پیدا کرده است اظهار امیدواری کرد با تلاش مسئولان دو کشور شاهد توسعه و ارتقای بیش از پیش روابط دوجانبه باشیم.

دکتر روحانی گفت: همواره بین مردم دو کشور روابط خوبی وجود داشته و علاقمندیم که این روابط نیز توسعه پیدا کند.

دکتر روحانی با اشاره به تلاش نخست وزیر اسبق و جدید مالزی برای ارتقا و توسعه هر چه بیشتر روابط دو جانبه گفت: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است روابط دو ملت و دو دولت در سطوح مختلف توسعه یابد.

راجا نوشیروان بن زین العابدین نیز در این دیدار با ابلاغ بهترین سلام های گرم پادشاه مالزی به رییس جمهوری کشورمان نقش جمهوری اسلامی ایران را در مناقشات منطقه ای و بین المللی مفید و سازنده ارزیابی کرد.

وی گفت: دولت مالزی همه دستاوردهای دولت و ملت ایران را که از زمان روی کار آمدن دولت جدید ایران به دست آورده است ستایش می کند.

سفیر جدید مالزی با بیان اینکه دولت مالزی برای پیشرفت، توسعه و اعتدال میان دو کشور تلاش خواهد کرد، گفت: امیدواریم همکاری با ایران در راستای گفتمان اعتدال در مقابل خشونت و افراط گری به توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه بیانجامد.

 

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید کرواسی:
اراده ایران روابط با همه کشورهای دنیا به ویژه کشورهای دوست است

دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید کرواسی توسعه روابط جمهوری اسلامی ایران با کرواسی را به نفع دو کشور و دو منطقه دانست و گفت: تهران آماده همکاری در حوزه های دو جانبه و بین المللی با کرواسی است.

رییس جمهوری با بیان اینکه ایران از نخستین کشورهایی بود که استقلال کرواسی را تبریک گفت، افزود: اکنون سطح مبادلات اقتصادی دو کشور مطلوب نیست و ما امیدواریم با حضور سفیر جدید کرواسی، شاهد توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی باشیم.

دکتر روحانی گفت: اراده جمهوری اسلامی ایران روابط با همه کشورهای دنیا به ویژه کشورهای دوست در حوزه بالکان است و باید با شناسایی زمینه های مختلف همکاری و ایجاد تسهیلات برای توسعه گردشگری مشترک، دو ملت را بیش از پیش به هم نزدیک کنیم.

رییس جمهوری علاقه تاریخی مردم ایران به کشورهای حوزه بالکان را خاطر نشان و اظهار امیدواری کرد که با سفر رییس جمهوری کرواسی به تهران دو کشور شاهد تحرک جدی تر در روابط دو جانبه باشند.

اسکریپور کیلرتس سفیر جدید کرواسی نیز در این دیدار به روابط خوب و حسنه ایران و کرواسی، گفت: در دوره مأموریتم تمام مساعی خود را برای توسعه روابط که خواست دو کشور است بکار خواهم بست.

وی با ابلاغ سلام گرم رییس جمهور کشورش به دکتر روحانی گفت: کرواسی از گسترش همکاری‌های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و علمی با ایران استقبال می کند.

اسکریپورکیلرتس گفت: به جنابعالی اطمینان می دهم که کشور ما مصمم به توسعه روابط به ویژه در مسایل منطقه ای و جهانی با ایران است و از تبادل فرهنگی و گسترش گردشگری برای ارتباط بیشتر دو ملت حمایت می کند.

 

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید قرقیزستان:
برای توسعه روابط ایران و قزقیزستان هیچ مانعی وجود ندارد

دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید قرقیزستان با تأکید بر اینکه هیچ مانعی برای توسعه روابط میان دو کشور وجود ندارد، گفت: همکاری های تنگاتنگ تهران – بیشکک در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و علمی به نفع دو کشور و دو ملت است.

رییس جمهوری با اشاره به مذاکراتش با رییس جمهوری قرقیزستان در خصوص طرح اتصال راه آهن سراسری میان کشورهای منطقه که از چین آغاز و به بندر چابهار ختم می شود، اظهار داشت: اتصال راه های ریلی، جاده ای و هوایی منجر به نزدیک شدن دو کشور در حوزه های مختلف خواهد شد.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت اجرایی و عملیاتی شدن توافق ها برای تأمین منافع دو ملت، اظهار امیدواری کرد که در طول مأموریت سفیر جدید قرقیزستان مناسبات فی ما بین بیش از پیش ارتقا یابد.

رسان بک عثمان علی اف سفیر جدید قرقیزستان نیز در این دیدار با ابلاغ سلام گرم رییس جمهور کشورش، بر توسعه روابط دو کشور تأکید کرد و گفت: ایران امروز یک قدرت جهانی است و با توجه به برخورداری از ظرفیت های بسیار بالا در زمینه های مختلف، بیشکک از گسترش همکاری ها با تهران استقبال می کند.

وی با اشاره به اینکه نخستین سفر خارجی رییس جمهوری کشورمان جهت حضور در اجلاس شانگهای به قرقیزستان انجام شد، گفت: تمامی مساعی خود را برای تحقق خواست روسای جمهور دو کشور به منظور تعمیق مناسبات دو کشور دوست بکار خواهد بست.

رسان بک عثمان علی اف اهمیت ایجاد خطوط هوایی بین دو کشور برای توسعه فعالیت های اقتصادی را یادآور شد و گفت: ما خواهان افزایش حجم مبادلات با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

 

رییس جمهوری در دیدار سفیر جدید چین:
تهران برای توسعه روابط با پکن اهمیت زیادی قایل است

دکتر حسن روحانی، رییس جمهوری به هنگام دریافت استوارنامه سفیر جدید چین در تهران با اشاره به جایگاه و اهمیت چین در منطقه و جهان، اظهار کرد: تهران برای توسعه روابط با پکن هم اهمیت و هم اولویت زیادی قائل است.

رییس جمهوری با اشاره به مذاکرات مهم روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس های «شانگهای» و «سیکا»، گفت: ایران هیچ مانعی برای توسعه روابط فی ما بین نمی بیند و در انتظار است با سفر «پینگ» رییس جمهوری خلق چین به تهران در آینده ای نزدیک این همکاری ها بیش از پیش ارتقا یابد.

دکتر روحانی سوابق همکاری دو کشور در سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی را یادآور شد و اظهار کرد: چین در دورانی که ایران مورد تجاوز قرار گرفت و در هنگام تحریم ها اقدامات مفیدی انجام داد که راهگشا و موثر بود و ما هیچ گاه این روابط دوستانه را فراموش نخواهیم کرد.

رییس جمهوری گفت: ایران و چین همچنین در زمینه فناوری صلح آمیز هسته ای از گذشته تاکنون همکاری های ارزشمندی داشته اند و ما امروز خواهان تلاش بیشتر این کشور در چارچوب مذاکرات ایران با ۱+۵ هستیم تا طرفین در زمان تعیین شده به توافق جامع و نهایی دست یابند.

رییس جمهوری از سفیر جدید چین خواست تا تمام مساعی خود را برای تحقق طرح های امضا شده میان دو کشور در حوزه ایجاد شهرک «آی تی»، قراردادهای «فاینانس» و انرژی بکار بندد.

دکتر روحانی ادامه داد: ایران آماده است تا در ساخت مخازن بزرگ نفت و پالایشگاه های بزرگ با چین همکاری کند.

رییس جمهوری از حضور شرکت های چینی برای سرمایه گذاری در بنادر چابهار و جاسک استقبال کرد و گفت: طرح اتصال راه آهن بندر چابهار از طریق کشورهای افغانستان، قرقیزستان و قزاقستان به چین می تواند زمینه های توسعه همکاری بیش از پیش را فراهم آورد و ایران در این باره به سرعت در حال تکمیل راه آهن بندر چابهار تا افغانستان است.

دکتر روحانی با اشاره به قراردادهای مهم ایران و چین در مذاکرات دوجانبه و همکاری دو کشور در چارچوب کمیسیون مشترک با هفت گروه کاری در تهران گفت: نتیجه تلاش های این کمیسیون باید زمینه های تعامل تهران – پکن در هفت شاخه اقتصادی، سیاسی و فرهنگی را فراهم کند و با سفر رییس جمهوری چین و قراردادهای نهایی در این خصوص امضا شود.

پانگ سن سفیر جدید چین در تهران نیز در این دیدار با اشاره به رایزنی هایش با مقامات عالی رتبه چین برای پیشبرد روابط دو جانبه، گفت: پکن خواهان توسعه روابط در حوزه «آی تی»، «فاینانس» و انرژی است.

وی تأکید رییس جمهوری چین برای احیای جاده ابریشم و ارتباط بیشتر از طریق آبهای آزاد را خاطر نشان کرد و گفت: این اقدام می تواند منجر به ارتباط بیشتر دو ملت و افزایش تبادلات فرهنگی، اقتصادی و سیاسی شود.

پانگ سن با بیان اینکه دو کشور در حوزه مسایل منطقه ای و جهانی دیدگاه مشترک دارند و از یکدیگر حمایت کرده اند، گفت:پکن از اشتراک مساعی ایران قدردانی می کند و آماده است تا در حد توان این بسترهای مشترک را افزایش دهد.

سفیر جدید چین با اشاره به اینکه در گذشته به عنوان نماینده ویژه چین در مذاکرات ۱+۵ با ایران حضور داشته است، گفت: کشورش همواره از حق ایران در استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای در چارچوب آژانس بین المللی انرژی هسته ای حمایت کرده است.

وی افزود: ما مخالف تحریم های یک جانبه و ایجاد تکلیف برای کشورها خارج از معاهدات ان پی تی بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در مذاکرات آتی ایران با ۱+۵ از موضع ایران حمایت خواهیم کرد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها