سفر حسن روحانی به زنجان

۱۳۹۲/۰۲/۲۴     |       rouhani.ir     |     زنجان

حسن روحانی، صبح امروز وارد استان زنجان شد و با استقبال جمعی از مسؤولين و مردم همراه شد. وی در بدو ورود، با حضور در گلزار شهدا، به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.

ديدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر زنجان، سخنرانی در جمع فعالان صنعتی و اقتصادی استان، شرکت در کنفرانس خبری، حضور در دانشگاه زنجان و پاسخ به پرسش دانشجویان و سخنرانی در سالن اجتماعات دارالقرآن الکریم از برنامه‌های رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در سفر به زنجان خواهد بود.


دکتر روحانی در جمع فعالان اقتصادی استان زنجان:
تولید باید به مردم واگذار شود و دولت باید کنار بکشد

دکتر حسن روحانی گفت: ٢٤ خرداد ماه روز بسیار مهمی است چنان که ما باید یک مدیر با تجربه برای کشور انتخاب کنیم، نه کسی که ریاست جمهوری برایش یک کلاس آموزشی است.

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در جمع اعضا و فعالان اتاق بازرگانی، صنایع و معادن استان زنجان ضمن بیان این‌که باید اشکالات کار را از اساس پیگیری کنیم، گفت: ما باید وضعیت خودمان را با کشورهایی که همسن و سالمان هستند و در کنار ما بودند مقایسه کنیم؛ کشورهایی چون مالزی، ترکیه و کره جنوبی که در زمان انقلاب، کشورهای عقب افتاده‌ای بودند که در حال حاضر به لحاظ اقتصادی پیشرفت‌های بسیاری کرده‌اند.

 وی افزود: من در سال ٦٩ حدوداً ٥٣ جلسه برای بررسی مشکلات اقتصادی و ارزیابی آنها برگزار کردم.

روحانی تصریح کرد: من نمی‌خواهم بگویم که در این سال‌ها تلاش نشده است و کار مفیدی صورت نگرفته اما اساس کار ما در برنامه سوم توسعه صادرات، غیرنفتی بود و حرکت‌های خوبی هم به وجود آمد. اما هنوز مشکلات بسیاری داریم. متاسفانه ٨٥ درصد اقتصاد ما دولتی بوده و همین امر، مادر بیماری اقتصاد کشور است.

وی با اشاره به این که دولت تولیدگر و صنعتگر خوبی نیست، اظهار داشت: تولید باید به مردم واگذار شود و دولت باید خود را  کنار بکشد. دولت باید تولید را رها کند و تنها در نقش یک هدایتگر، حمایتگر و نظاره‌کننده ایفای نقش کند. اولین اصل برای ما این است که بخش خصوصی فعال شود.

روحانی در ادامه افزود: زمانی که ما اصل ٤٤ را بررسی می‌کردیم، قرار شد تمام امور تولیدی و صنفی به مردم واگذار شود. مقام معظم رهبری از مسوولان دعوت کردند و فرمودند سیاست‌های کلی اصل ٤٤ یک انقلاب اقتصادی است اما متأسفانه به جای واگذاری اقتصاد به مردم و بخش خصوصی، آن را از دولتی به شبه‌دولتی تبدیل کرده‌اند.

عضو خبرگان رهبری تصریح کرد: اینجا بحث مالکیت نیست بلکه باید مدیریت کنترل شود. دنیای اقتصاد بدون رقابت آزاد و سالم کاری از پیش نمی برد و انحصارها را باید برداریم تا رقابت آزاد را ایجاد کنیم.

وی با اشاره به مشکلات ایران در بخش روابط خارجی اظهار داشت وقتی روابط خارجی ما دچار مشکل است و قیمت ارز و ارزش پول ملی یک شبه تغییر می‌کند، نشان دهنده چیست؟

اقتصاد اسلام، اقتصادی آزاد و عادلانه است. ما چیزی به عنوان اقتصاد دولتی در کشورها نمی‌بینیم مگر در مواردی که امور حاکمیتی است و یا از عهده بخش خصوصی برنمی‌آید، در نتیجه با آزاد گذاشتن رقابت سالم، قیمت‌ها و کیفیت‌ها درست می‌شود.

عضو تشخیص مصلحت نظام افزود: بخش خصوصی محاسبات خود را دارد و با شعر و شعار درست نمی‌شود و باید موانع را برداریم.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این که می‌گویند اقتصاد ایران درونگراست، ادامه داد: ما تمام نفت و پتروشیمی را به خارجی‌ها می‌فروشیم؛ کجای این اقتصاد درونگراست؟

اقتصادی پیشرفت می‌کند که اهدافی در بازارهای خارجی داشته باشد و بتواند با دنیا رقابت کند. در نتیجه برای اقتصادی توسعه‌گرا باید روابط ما با دنیا دوستانه باشد. دنیای امروز، قواعدی دارد و اولین قدم آن این است که قواعد دنیا را بشناسیم.

نامزد یازدهمین انتخاب ریاست جمهوری تصریح کرد: ٢٤ خرداد ماه روز بسیار مهمی است؛ اگر یک مدیر باتجربه سکان کشور را در دست بگیرد، با کسی که ریاست جمهوری برایش یک کلاس کارآموزی است، خیلی متفاوت است. ما باید بگردیم و اصلح‌ترین فرد را برگزینیم تا با ایجاد ثبات در زندگی مردم و اقتصاد بتواند کشور را به درستی اداره کند.

 

تقاضای اعضای اتاق بازرگانی زنجان از دکتر روحانی:
برای اقتصاد ایران تدبیری بیاندیشید

دکتر حسن روحانی ظهر امروز در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی استان زنجان به بررسی مشکلات و موانع پیش روی آنها پرداخت. در این جلسه، رئیس اتاق بازرگانی زنجان با اشاره به مشکلات این شهرستان گفت استان زنجان یک استان نیمه صنعتی است و تا به حال در حق آن بسیار اجهاف شده است.

وی افزود: طبق آمارهای که در سال ٨٨ از سوی مرکز آمار ایران ارائه شد، سالانه باید مبلغ ١٥ میلیارد تومان برای این استان سرمایه گذاری می‌شد که این امر چیزی نیست که بخش خصوصی بتواند از عهده آن بر بیاید بلکه باید در این حوزه، دولت به تکالیفش عمل کند.

جمیلی در ادامه افزود: استان زنجان با توجه به این که با مرکز هفت استان فاصله کمتر از ٣ ساعت دارد و مرکز کانون ٥٠ درصد جمعیت کشور است، به لحاظ جغرافیایی، اهمیت ویژه ای دارد. این عضو اتاق بازرگانی همچنین در ادامه با اشاره به سفرهای استانی دولت تصریح کرد جای تأمل دارد که در سفر دوم ریاست جمهوری، پالایشگاه در این استان تصویب شد اما تاکنون حتی کلنگ آن هم زده نشده است.

وی گفت: همه می‌دانیم چیزی که اکنون کشور به آن نیاز دارد، ثبات است؛ با این شرایط تحریم‌ها نمی‌توانیم بازار را به نفع خود بازگردانیم، در نتیجه باید از تولیدکنندگان و صنعتگران حمایت شود و این کار بر عهده دولت می‌باشد. هر چقدر مشارکت بخش خصوصی افزایش یابد جایگاه بین‌المللی ایران نیز ارتقا خواهد یافت و ما از دولت بعدی می‌خواهیم در این خصوص تدبیری بیاندیشند.

 

دکتر روحانی در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان:
دولت‌ها امانتدار و مردم مالکان این کشور هستند

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در جمع دانشحویان دانشگاه زنجان با بیان اینکه دانشگاه بی‌تردید منشأ توسعه و قدرت ملی در گذشته تاریخ ایران و در شرایط امروز می باشد گفت: هیچ تحولی در جامعه بدون تحول در دانشگاه امکانپذر نمی‌باشد و حضور و حرکت دانشجویان مبدأ و منشأ حرکت دانشجویان است.

وی افزود: دانشگاه همواره به عنوان پایه و اساس تحولات علمی و رشد جامعه ما بوده و البته دانشگاه با محیطی آزاد و با استقلال می تواند منشأ هر تحولی باشد و این میسر نخواهد شد مگر با حفظ کرامت انسانی دانشجویان و اساتید.

روحانی با اشاره به کمک دانشگاه‌ها و اساتید در زمان جنگ برای ساخت پل اروند، گفت: در آن زمان، کسی باور نداشت که دانشگاهیان بتوانند در این عملیات خطیر موفق شوند اما آنها به همه نشان دادند که می توانند و پلی را در زمان جنگ ساختند که در مقابل حملات دشمنان در امان ماند.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه افزود: زمانیکه روسیه و چین رابطه تحقیقاتی خود را با ایران قطع کردند، کسی باور نمی‌کرد که دانشجویان و اساتید ما بتوانند در این حوزه کاری از پیش ببرند اما آنها به ما قول دادند که می‌توانند این کار را انجام دهند. در آن زمان ما موفق شدیم که UF4 را بین سال‌های ٨٠ تا ٨٣ به ثمر برسانیم و پس از آن توانستیم UF6 را تولید کنیم.

کاندیدای یازدهمین دوره ریاست جمهوری در ادامه و با اشاره به اهمیت ٢٤ خرداد، اظهار داشت: شور و نشاط دانشگاه‌ها در ایام انتخابات با حضور دانشجویان پررنگ‌تر می شود. البته به شرط آنکه رأی‌ها خوانده شود؛ یعنی به‌گونه‌ای عمل شود که همه مردم بطور کامل احساس کنند که امانتدار خوبی برای رأی آنها وجود دارد.

دکتر روحانی در ادامه بیان کرد: رأی‌های مردم باید شنیده شود و این بدان معناست که مردم بدانند مطالبات آنها به گوش کاندیداها می‌رسد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: انتخابات باید به گونه‌ای باشد که امنیت و آرامش برای مردم برقرار شود و هیچ کس از اینکه به خاطر انتخابش مورد تشویق یا تنبیه قرار بگیرد هراسی به دل راه ندهد.

وی تاکید کرد: دولت آینده باید بداند که امانت داری بیش نیست و مردم مالکان این کشور هستند و بس.


خبرهای مرتبط:
در جمع دانشجویان دانشگاه زنجان

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها