گفتگوی تلفنی با امیر کویت، نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهور اندونزی

۱۳۹۳/۰۴/۲۰     |       rouhani.ir     |     مذاکره تلفنی

گفتگوی تلفنی با امیر کویت، نخست وزیر ترکیه و رئیس جمهور اندونزی درخصوص تهاجم رژیم صهیونیستی به مردم غزه

در گفتگوی تلفنی رئیس جمهوری با امیر کویت؛
دکتر روحانی خواستار اقدام مجامع بین‌المللی برای توقف فوری حملات به غزه شد

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری شامگاه جمعه در گفت‌وگوی تلفنی با امیر کویت، ضمن ابراز نگرانی شدید از تهاجم بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه، خواستار اقدامی فوری از سوی مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه بخصوص سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب برای توقف حملات به غزه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در گفت‌وگوی تلفنی با «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح»، علت این تماس تلفنی را نگرانی شدید از تهاجم بی‌رحمانه رژیم صهیونیستی به مردم غزه عنوان کرد.

دکتر روحانی گفت: ما احساس می‌کنیم زنان و کودکان و مردم بی‌دفاع غزه در این ماه مبارک رمضان در شرایط بسیار سختی قرار گرفته‌اند و محاصره مردم غزه در حال حاضر به گونه‌ای است که مردم از امکانات پزشکی و غذایی کاملاً محروم هستند.
رئیس جمهوری افزود: لازم است که یک اقدام فوری از سوی مجامع بین‌المللی و کشورهای منطقه، بخصوص از سوی سازمان همکاری‌های اسلامی و اتحادیه عرب انجام گیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی، با مثبت برشمردن مواضع امیر کویت نسبت به مردم فلسطین، این مواضع را با توجه به ریاست امیر کویت بر اتحادیه عرب، مهم خواند و تأکید کرد: نیاز است که گام‌های فوری و جدی برداشته شود. ما نیز برای هر گونه تشریک مساعی برای دست یافتن به یک آتش‌بس فوری آمادگی داریم.

وی ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه مشارکت برای کمک به مردم فلسطین، بر ایجاد راهی برای رساندن کمک‌های پزشکی و مواد غذایی به مردم غزه تأکید کرد.

دکتر روحانی گفت: همه باید دست به دست هم دهیم تا آتش خانمان‌سوزی که در منطقه ایجاد شده است زودتر خاموش شود.
رئیس جمهوری با تأکید مجدد بر کمک‌رسانی به افراد مجروح و نیازمند در غزه، یادآور شد که در کنار مسئله فلسطین، امروز در عراق و سوریه نیز شاهد نا امنی و کشتار هستیم.

دکتر روحانی با ابراز آمادگی کامل برای همکاری، خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه ایران برای تشریک مساعی در این زمینه با وزارت خارجه کویت در تماس خواهد بود.

«شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر کویت نیز در این گفت‌وگوی تلفنی وضعیت فعلی فلسطین را برای همگان دردناک و تأسف‌بار دانست و گفت: وزیر امور خارجه را مأمور نمودم تا با اتحادیه کشورهای عرب و سازمان ملل متحد ارتباط برقرار کند تا راهی برای حل و فصل این مشکل وحداقل برقراری آتش‌بس بیابند.

امیر کویت افزود: به جنابعالی اطمینان می‌دهم که احساس ما نسبت به مسئله فلسطین همان احساسی است که همگان نسبت به آن داریم. در ارتباط با ارسال کمک‌ها به مردم غزه نیز در کویت کمک‌ها را جمع آوری کرده و برای ارسال آماده‌‎ایم. همچنین برادران ما هم در کشورهای شورای همکاری نیز اقدام به ارسال کمک‌ها کرده‌اند.

وی خواستار توجه بیشتر رهبران عرب نسبت به موضوع غزه شد و افزود: متأسفانه آنچه در غزه روی می‌دهد بسیار دردآور و کشتار بی‌گناهان برای ما خیلی تأسف‌بار است.

امیر کویت در خاتمه خاطرنشان کرد: امیدوارم امنیت در سراسر منطقه برقرار گردد و توجه بین‌المللی به مسائل منطقه را شاهد باشیم.

 

دکتر روحانی در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر ترکیه:
رژیم صهیونیستی پاسخ جنایاتی که انجام می دهد را خواهد گرفت

دکتر حسن روحانی رییس جمهوری ایران و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه شامگاه جمعه در گفتگویی تلفنی، ظلم و جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه را غیر قابل تحمل دانسته و با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل، لزوم فعال شدن دبیر کل سازمان ملل در این زمینه را مورد تاکید قرار دادند.

دکتر حسن روحانی در این گفتگوی تلفنی با اظهار نگرانی شدید نسبت به تشدید جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: همه باید کاری کنیم تا رژیم صهیونیستی بفهمد که جهان اسلام و کشورهای منطقه پشت سر مردم فلسطین هستند و آنها را رها نکرده اند و این رژیم سفاک باید بداند در برابر جنایاتی که انجام می دهد پاسخ لازم را خواهد گرفت.

اردوغان: هیچ گونه شک و نگرانی که ما با تمام توان در موضوع فلسطین در ارتباط با شما هستیم، نداشته باشید و امروز زمانی است که بایستی کشورهای اسلامی همکاری و همیاری و یکدستی خود را نشان دهند

رییس جمهوری تصریح کرد: کشتار زنان و کودکان بی دفاع نوار غزه غیر قابل تحمل بوده و با همه قواعد انسانی و بین المللی در تضاد است و نگرانی ما به خاطر محاصره غزه و کمبود امکانات پزشکی و نیازهای اولیه مردم این منطقه بسیار تشدید شده است و در این خصوص اقدام فوری مجامع بین المللی و از جمله کشورهای منطقه ضروری است.

دکتر روحانی افزود: ایران و ترکیه به عنوان دو کشور اسلامی بزرگ و تاثیر گذار منطقه، مسئولیت بسیار سنگینی را در این خصوص بر عهده دارند.

رییس جنبش غیر متعهد ها گفت: ایران آمادگی دارد تا از همه ظرفیت های خود و ظرفیت جنبش غیر متعهد ها با همکاری ترکیه استفاده کند و همچنین ضرورت دارد کشورهای اسلامی و سازمان کشورهای اسلامی نیز در این زمینه فعال تر شوند.

رییس جمهوری تصریح کرد: باید به هر قیمتی شده توقف حملات صهیونیست ها را دنبال کرده و راهی پیدا کنیم تا کشورهای منطقه بتوانند به مردم غزه کمک های نوع دوستانه به ویژه در زمینه پزشکی را انجام دهند.

دکتر روحانی با انتقاد از سکوت شورای امنیت سازمان ملل در قبال جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه گفت: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل در این زمینه هنوز اقدامی انجام نداده است و همه باید بخواهیم که نقش فعالی را در این خصوص ایفا کند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: منطقه ما از غزه تا سوریه و عراق دچار مشکل ناامنی شده و این بسیار نگران کننده است جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد امنیت و ثبات و جلوگیری از کشتار مردم مسلمان منطقه آماده هرگونه همکاری و تشریک مساعی است.

رییس جمهور همچنین لزوم همکاری مشترک دو کشور و رایزنی های مداوم وزرای خارجه ایران و ترکیه در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی با تاکید بر لزوم اتفاق و اتحاد تمامی جهان اسلام با یکدیگر گفت: هیچ گونه شک و نگرانی که ما با تمام توان در موضوع فلسطین در ارتباط با شما هستیم، نداشته باشید و امروز زمانی است که بایستی کشورهای اسلامی همکاری و همیاری و یکدستی خود را نشان دهند.

وی تصریح کرد: ظلم هایی که در فلسطین انجام می شود غیر قابل تحمل است و ترکیه برای توقف آن آماده هرگونه همکاری مشترک است.

نخست وزیر ترکیه گفت: ایران و ترکیه می توانند یک برنامه و همکاری مشترکی را با یکدیگر در این زمینه داشته باشند و لازم است در این زمینه از تمام توانایی و امکانات خود استفاده کنیم.

وی افزود: از دبیر کل سازمان ملل نیز باید بخواهیم نقش فعال تری در این زمینه داشته باشد.

اردوغان گفت: باید فورا وارد عمل شویم ظلم هایی که در نوار غزه در حال وقوع است بسیار حاد است و باید آتش بس فوری در آنجا برقرار شود و باید کاری کنیم که رژیم صهیونیستی وادار به پذیرش آتش بس شود زیرا این رژیم تنها زمانی که ملزم و مجبور به آتش بس شود، آن را می پذیرد.

 

دکتر روحانی در گفتگوی تلفنی با رییس جمهور اندونزی:
رژیم صهیونیستی نباید احساس کند که جهان در برابر جنایاتش تماشاگر است

دکتر حسن روحانی در گفتگوی تلفنی با رییس جمهور اندونزی شرایط غزه را فوق العاده حساس دانست و با تاکید بر ضرورت مشارکت و همکاری فعال کشورهای اسلامی و اعضای جنبش عدم تعهد مبنی بر توقف فاجعه در غزه تصریح کرد: رژیم صهیونیستی نباید احساس کند که جهان در برابر جنایات و اقدامات غیر انسانی اش سکوت می کند و تماشاگر خواهد بود.

روسای جمهور ایران و اندونزی در این مکالمه تلفنی درخصوص وضعیت غزه به رایزنی پرداخته و با ابراز نگرانی از فاجعه بزرگی که در غزه در حال وقوع است، بر ضرورت همکاری نزدیک با یکدیگر و استفاده از تمامی ظرفیت های موجود برای توقف خشونت و جنگ علیه مردم غزه تاکید کردند.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این تماس تلفنی با بیان اینکه فشارها و وحشی گری های فراوانی نسبت به زنان و کودکان و مردم بی دفاع فلسطین در حال وقوع است، اظهار داشت: در چنین شرایط فوق العاده ای که برای مردم مسلمان فلسطین پیش آمده همه کشورهای اسلامی باید از هرگونه توانی که دارند برای جلوگیری از تداوم فاجعه استفاده کنند.

رییس جمهوری تلاش دسته جمعی کشورهای اسلامی برای جلوگیری از تجاوز و وحشی گیری رژیم صهیونیستی را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: معتقدم صدای واحد کشورهای اسلامی می تواند متجاوزان را متوجه کند که ادامه تجاوز به نفع آنان نخواهد بود.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: فلسطین همواره محور وحدت مسلمانان و هم زمان محور نگرانی جهان اسلام بوده است و اندونزی در طول دهه های گذشته از کشورهای مسلمانی بوده که از حقوق مردم فلسطین دفاع کرده است.

دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت استفاده از همه ظرفیت ها برای جلوگیری از ادامه وحشی گری رژیم صهیونیستی گفت: امیدوارم با تلاش همه کشورهای عضو جنبش عدم تعهد و کشورهای اسلامی جلوی این فاجعه بزرگ گرفته شود.

رییس جمهوری در بخش دیگری از این گفتگوی تلفنی، اندونزی را کشوری قدرتمند و دوست عنوان کرده و بر علاقه مندی جمهوری اسلامی ایران بر تقویت هرچه بیشتر روابط با این کشور در همه زمینه ها تاکید کرد.

رییس جمهور اندونزی نیز در این مکالمه تلفنی با بیان اینکه، اندونزی هم درباره وضعیت غزه نگران و با دیدگاهها و نظرات دکتر روحانی در خصوص غزه موافق است، گفت: باید با همکاری یکدیگر اقداماتی انجام دهیم تا خشونت و جنگ در غزه هر چه زودتر متوقف شود و معتقدم شما به عنوان رییس جنبش عدم تعهد، می توانید رهبری این اقدام را بر عهده گرفته و با همکاری کشورهای منطقه به خشونت و جنگ در غزه خاتمه دهید.

سوسیلو بامبانگ یودهویونو تصریح کرد: اندونزی از ایران به عنوان رییس جنبش عدم تعهد در انجام هرگونه اقدامی در این جهت و ایجاد وحدت بین مسلمانان ، به طور کامل حمایت می کند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها