رییس جمهوری از خادمان برگزیده قرآن کریم تجلیل کرد

۱۳۹۳/۰۴/۲۱     |       rouhani.ir     |     نمایشگاه قرآن

رییس جمهوری از خادمان برگزیده قرآن کریم تجلیل کرد

رییس جمهوری روز شنبه همزمان با میلاد با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی(ع) از منتخبان برتر و شاخص بیست و دومین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم با اهداء لوح سپاس تجلیل کرد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی با حضور در بیست و دومین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم در باغ موزه دفاع مقدس از دوازده نفر از منتخبان و خادمان برگزیده قرآن کریم به همراه یک نفر از قاریان و جانبازان پرافتخار دفاع مقدس تجلیل کرد.

برگزیدگان این دوره از همایش تکریم خادمان قرآنی با در نظر گرفتن اولویت های تخصصی، علمی، هنری و اخلاقی از میان ده‌ها فعال قرآنی انتخاب شدند.

حجت الاسلام والمسلمین استاد حسین انصاریان در بخش پژوهش‌های قرآنی و ترجمه قرآن کریم، استاد هوشنگ بادپا در رشته آموزش و تدریس قرآن کریم، دکتر محمدعلی لسانی فشارکی در رشته علوم و پژوهش های قرآنی، دکتر قاسم رضیعی در رشته قرائت قرآن، آقای نصرالله چمران در رشته مدیریت امور قرآنی، استاد عبدالرضا عبدالله زاده در رشته آموزش قرآن کریم، رضا عابدین زاده در رشته حفظ قرآن کریم، استاد رضا ولی زاده در رشته کتابت قرآن کریم، استاد احمد طالبان در رشته مرمت نسخه های خطی قرآن، سیدعلی اکبر شریفی در حوزه چاپ و نشر قرآن کریم، سیدمهدی مولانا در حوزه نشر کتب قرآن، منوچهر محمدی در حوزه فیلم و سینما، دوازده برگزیده بیست و دومین دوره تجلیل از خادمان قرآن کریم بودند که به همراه ولی پور احمدی قاری و جانباز پرافتخار دفاع مقدس از سوی رییس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتند.

دکتر روحانی همچنین پیش از ورود به سالن مراسم تجلیل از خادمان قرآن کریم از بخش‌های میراث فرهنگی مرتبط با قرآن کریم و بخش بین‌الملل نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم بازدید کرد و از نزدیک با فعالان این بخش به گفتگو پرداخت.

سخنان رئیس جهوری

رییس جمهوری، جدایی از فرهنگ قرآن را عامل عمده گرفتاری های امروز مسلمان‌ها و جهان اسلام دانست و تصریح کرد که اگر امروز افراط و خشونت در دنیای اسلام، وحدت مسلمانان را از بین برده و آنان را در برابر هم قرار داده، بخاطر فاصله گرفتن از فرهنگ قرآن است و قرآن مجید عامل اصلی وحدت جهان اسلام و مسلمانان می‌باشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شنبه شب در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم و در آیین تجلیل از خادمان قرآن مجید، اظهار داشت: امروز در فلسطین اشغالی بخاطر کشته شدن فردی یهودی که گاهی طراحی خود‌شان هم است، ملتی به خاک و خون کشیده می‌شود و این همان عرف جاهلی قبل از اسلام است و جالب اینکه سراسر جهان در برابر این جنایت‌ها سکوت می‌کند.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اسلام ترازویی در برابر انسان‌ها قرار داد و به همه انسان‌ها تبیین کرد که «إِنَّ أَکرَمَکُم عِندَاللّهِ أَتقَاکُم».

دکتر روحانی اظهار داشت: ممکن است در فهم و تفسیر آیه‌ای از قرآن کریم نظرات یکسانی نباشد اما خوشبختانه در اصل قرآن هیچ اختلافی وجود ندارد و قرآن بزرگترین عامل برای وحدت مسلمانان است و سیره پیامبر(ص) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) که آنها هم قرآن ناطق‌اند، بهترین مبین و مفسر قرآن هستند.

دکتر روحانی با تبریک ولادت امام حسن مجتبی(ع)، با بیان اینکه اخلاق، سلوک، شجاعت و شهامتی که قرآن می‌گوید در زندگی امام حسن مجتبی(ع) مشاهده می‌شود، گفت: همه می‌دانند که هیچ شهامت و شجاعتی بالاتر از شجاعت صلح نیست. شب بدر بر پیامبر(ص) به مراتب آسان‌تر از روز صلح حدیبیه بود آنچنان که عده ای تازه به دوران رسیده نا آشنا به اعماق اسلام، نگاهی غضب آلوده بر چهره رحیم پیامبر(ص) می‌انداختند و فکر می‌کردند که پیامبر(ص) تسلیم قدرت مکه شده است و نمی فهمیدند که صلح پیامبر(ص) راه را برای گسترش فهم قرآنی و فرهنگ اسلام و راه نجات مسلمان ها و تبیین احکام اسلام فراهم ساخته است.

رییس‌ جمهوری اضافه کرد: در صلح امام مجتبی(ع) ، وحدت دنیای اسلام و استقرار اسلام را در سال‌های بعد فهمیدند اما روز صلح و سلم و مصالحه برای منافع دنیای اسلام چقدر سخت و مشکل است، آن روزی که کسی که به ظاهر خود را یار امام مجتبی(ع) می‌داند روبه‌روی امام قرار می گیرد و آن امام همام را مورد عتاب قرار می‌دهد.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: قرآن، راه نجات همه مسلمان‌هاست و سیره اهل بیت عصمت و طهارت، امام مجتبی(ع)، پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) راه سعادت و نجات برای همه ما است و خداوند بزرگ بر ما منت قرار داده و آنچه موجب هدایت ما می‌شود ر ا آنچنان تنزیل می‌دهد که ما بتوانیم بفهمیم و درک کنیم و به قدر انسانیت‌مان دست یابیم که انا انزلناه فی لیله القدر و انسان روزی قدر خود را می‌داند که در کنار قرآن مجید قرار گیرد.

رییس جمهوری با قدردانی از همه خادمان قرآن که برای هدایت جامعه گام برمی‌دارند، اظهار داشت: افتخار می‌کنیم در دورانی زندگی می‌کنیم که امروز در قم، افتخار بسیاری از مراجع بزرگ ما این است که تفسیر قرآن مجید می‌کنند و این نعمت بزرگی برای همه است که مراجع عظام درس تفسیر قرآن را در کنار فقه، اصول و فلسفه و کلام قرار دادند.

دکتر روحانی خاطر نشان کرد: تفسیر قرآن امام راحل بسیار زیبا و دلنشین بود و چه بگویم که عده‌ای نگذاشتند آن تفسیر ادامه یابد و این هم از مظلومیت‌های امام راحل ما بود، زمانی به یاد دارم که به محضرشان شرف‌یاب شدیم و درخواست کردیم که تفسیرشان را ادامه دهند و آن را ضبط کرده و بماند برای بعد از حیات ایشان، اما نمی‌گویم که ایشان در پاسخ چه گفتند، ولی نشان آن است که در هر زمانی، زیستن برای مصلحت جامعه بسیار سخت است و چه نکات ریزی که باید مورد مراعات قرار گیرد.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: یکی از آثار بزرگ انقلاب اسلامی، انس بیشتر جوانان، زنان و مردان جامعه با قرآن مجید بود و امروز هم با هدایت و تشویق‌های رهبر معظم انقلاب این راه برای همه خادمان قرآن هموار شده است و این دولت افتخار بزرگ خود می‌داند که خادمی برای خادمان قرآن و اهل بیت عصمت و طهارت باشد.

دکتر روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اهمیت ضرورت فهم مفاهیم قرآن را مورد تأکید قرار داد و گفت:‌ در کنار همه فعالیت‌های قرآنی آنچه هدف اصلی همه ماست، انس و آشنایی قلوب انسان‌ها با حقایق قرآن است، گرچه نشاط و لذت چشم و گوش با قرآن مجید است اما هدف نهایی اجرای مفاهیم قرآن در سراسر زندگی بشر است و انس عملی با قرآن فخر و افتخار همه ما بشمار می‌رود.

رییس جمهوری اظهار داشت: قرآن از روز نزول تا قیامت همواره هادی است و این ما هستیم که در هر زمانی باید بتوانیم سوالات و مطالبات جامعه را به محضر قرآن مجید تقدیم کنیم و پاسخ سوالاتمان را از متن و عمق قرآن و به خوبی دریافت کنیم.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه قرآن برای همه انسان‌ها مساوات را به ارمغان آورد، خاطر نشان کرد: قبل از اسلام خدای گروه ها و قبایل متفاوت بود و قبیله برتر دارای بتی برتر بود و این اسلام و قرآن بود که برای همه انسان ها و همه بشریت خدای احد و واحد را معرفی کرد که هیچ امتیازی بر هیچ گروه و قبیله ای نسبت به آفریدگار خدای احد و واحد وجود ندارد و این خدا بود که همه فقیر و غنی را در یک صف نشاند.

 

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها