روحانی در برنامه با دوربین سیما

۱۳۹۲/۰۳/۰۸     |       rouhani.ir     |     تهران

راه‌حل‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت یکماهه و ۱۰۰ روزه برای حل مشکلات داخلی و خارجی دارم

آموخته‌ام فرق قطعنامه شورای امنیت با یک کاغذ پاره چیست!

حسن روحانی با اشاره به برنامه دولت تدبیر و امید برای حل مشکلات کشور گفت: راه‌حل‌های کوتاه مدتی یک ماهه و ١٠٠ روزه برای حل مشکلات و معضلات اقتصادی، اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی در دولت تدبیر و امید پیش بینی شده است که با این برنامه ما می‌توانیم در یک فرصت کوتاه شاهد تحول باشیم.

حسن روحانی در برنامه "با دوربین" شبکه یک که با مردم ایران سخن می گفت؛ با بیان اینکه من با بسیاری از سیاستمداران بزرگ دنیا درس حقوق خوانده‌ام اظهار داشت: این درس به من آموخت چگونه از حقوق مردم دفاع کنم و به من آموخت که فرق قطع نامه شورای حکام با قطعنامه شورای امنیت یک کاغذ معمولی نیست و کسی که حقوق نخوانده باشد شاید این تفاوت را لمس نکند.

وی با بیان اینکه "همیشه نماینده مردم بوده‌ام و هم‌اکنون نیز هستم"، خاطرنشان کرد: مشروعیتی که از رای مردم به دست می‌آید، جای بسی سرفرازی دارد. 20 سال با رای مردم در مرکز قانونگذاری کشور به عنوان رییس سیاست خارجی بودم و انجام وظیفه کردم و دو دوره نیز نماینده مردم در مجلس خبرگان بودم و هم‌اکنون نیز نماینده مجلس خبرگان هستم.

رابطه نزدیک با رهبری می‌تواند برای حل مشکلات کشور راهگشا باشد

این کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با یادآوری اینکه نمایندگی امام(ره) و مقام معظم رهبری را بر عهده داشته است، اظهار کرد: هم‌اکنون نیز نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی هستم. نزدیکی با مقام معظم رهبری و نیز آشنایی و ارادت 45 ساله به ایشان تا امروز سرمایه بزرگی برای من بوده است. قطعا کسی که می‌خواهد اداره کشور را بر عهده بگیرد، این‌گونه روابط به او کمک خواهد کرد.

روحانی با اشاره به مسئولیت‌های خود در دوران دفاع مقدس گفت: من رییس ستاد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء در زمان فرماندهی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و نیز فرمانده پدافند هوایی با حکم رهبری و رییس ستاد پشتیبانی جنگ نیز بودم. در این ستاد توانستم بفهمم که با همکاری با متخصصان چگونه می‌تواند تحول بزرگی را در بخش‌های پیچیده فنی به وجود آورد.

16 سال مسئولیت دبیری شورای امنیت ملی

وی با یادآوری اینکه 16 سال مسئولیت دبیری شورای امنیت ملی را بر عهده داشته است، اظهار کرد: آزادی همه اسرا در زمان صدام و نیز محکومیت عراق در دوران تصدی بنده در شورای امنیت ملی بود.

روحانی با اشاره به اینکه "در شورای عالی امنیت ملی در دوران ریاست جمهوری سیدمحمد خاتمی که بنده نیز حضور داشتم، اقدامات بسیار مهمی انجام گرفت"، افزود: امضای توافقنامه با عربستان و رابطه نزدیک با این کشور همسایه و نیز حادثه 11 سپتامبر و موضع‌گیری ایران در این حادثه و موضع‌گیری کشورمان در زمان اشغال افغانستان موارد بسیار حساسی بود که بنده افتخار داشتم در این اقدامات سهم بسزایی داشته باشم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به مساله مهم دیگر که داستان توطئه آمریکا در مساله هسته‌ای کشورمان در سال 1382 بعد از اشغال عراق و بغداد بود، خاطرنشان کرد: آمریکا می‌خواست با این بهانه کشور را در مسیر جنگ و تحریم قرار دهد و در این مقطع با اقداماتی بجا، توطئه آمریکا و اسراییل با شکست روبرو شد.

در دوران مسئولیتم کشور را از تحریم دور کردیم

وی با بیان اینکه "پس ازمذاکرات تهران با سه مقام اروپایی، مقام معظم رهبری شکست آمریکا و اسرائیل را در 11 آبان 1382 اعلام کردند"، گفت: ما توانستیم کشور را از تحریم دور کنیم و صلح‌آمیز بودن پرونده هسته‌ای را بعد از یک سال به اثبات برسانیم و نیز روابطمان با کشورها را توسعه دهیم. مقام معظم رهبری در پایان این دوره، از آن به عنوان مدیریت پخته و عادلانه یاد کردند.

به گزارش ایسنا، روحانی در ادامه صحبتهای خود گفت: لازم می‌دانم بگویم تمام موفقیت‌های شورای عالی امنیت ملی در طول 16 سال هدایتش، ارشادش و حمایتش از آن مقام معظم رهبری است.

وی افزود: حضور من در مجمع تشخیص مصلحت نظام در طول 22 سال و تصویب سیاست‌های کلی در امور مهم بویژه چشم‌انداز 20 ساله و اصل 144 بر تجربه من در کلیه مسائل مهم کشور افزود. حضور من در مرکز تحقیقات استراتژیک و تحقیق در مسائل مختلف اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به گونه‌ای است که ره‌توشه سنگینی برای اداره آینده کشور دارم و بر آن می‌بالم و افتخار می‌کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: ما امروز گرچه با مشکلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاست خارجی مواجهیم و رشد اقتصادی ما به جای اینکه 8 درصد باشد، منفی شده است و پیش‌بینی این است که در سال جاری نیز منفی باشد؛ گرچه سرمایه‌گذاری‌ها که قرار بود 8.7 درصد باشد، 1.2 درصد است و گرچه بیکاری از 11 درصد به 12.2 درصد رسیده است، گرچه تورم از 10.3 به 30.5 ارتقا یافته است، گرچه بداخلاقی‌ها در جامعه ما اوج گرفت، گرچه قیمت دارو 40 درصد افزایش یافت و شکاف‌ها بیشتر و بیشتر شد اما در ایران با عظمت و بزرگی زندگی می‌کنیم که دارای منابع غنی مادی و نیروی انسانی ارزشمند فعال است.

وی با اشاره به اینکه "ایران کشوری است که در حساس‌ترین نقطه جهان قرار دارد"، افزود: ایران دارای ژئوپولتیک و ژئو استراتژیک خاص خود در منطقه است و شاهراه شمال به جنوب است، دومین کشور دارای منابع گاز و نفت فراوان است اما چرا با همه این‌ها مردم ما باید در مشکل باشند؟ مشکل از کجا آغاز می‌شود؟ مشکل از مدیریت آغاز می‌شود، مشکل از تصمیمات فردی و عدم مشورت آغاز می‌شود. مگر یک یا چند نفر یا یک جمع کوچک قادرند کشور بزرگ مثل ایران در این شرایط توطئه جهانی اداره کنند؟ ما نیاز به همگان داریم، ما نیاز به بهترین‌ها، نیاز به دانشگاهیان و کارشناسان داریم.

بی‌ثباتی در مدیریت و قوانین اقتصادی

روحانی اضافه کرد: مگر می‌توان بهره بانکی را با یک نشست و برخاست، یک رقمی یا دو رقمی کرد؟ مگر اقتصاد دستوری امروز در دنیا معنا و مفهومی دارد؟ چگونه می‌شود در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بگویند نرخ دلار باید به 700 تومان برسد و بعد از چند ماه نرخ دلار به چند برابر افزایش یابد؟ مشکل از کجاست؟ مشکل از خودشیفتگی از عدم مشورت و استفاده از ابزارهای علمی برای اداره کشور است.

وی با بیان اینکه "مشکل، بی‌ثباتی است"، گفت: چقدر در سال‌های اخیر مدیران در حال جابه‌جایی بودند؟ مهم‌ترین وزارتخانه یعنی نفت چهار بار مدیر ارشد و وزیرش عوض شد. وزارت کشور چهار بار در آن جابه‌جایی صورت گرفت. در بانک مرکزی نیز سه بار مدیران عوض شدند و نگویم از دستگاه‌هایی که 5 - 6 بار در آن‌ها مدیران و وزرا عوض شدند. ای کاش این بی‌ثباتی در مدیریت بود، که در سیاست هم شاهد آن هستیم.

روحانی با بیان اینکه "مردم ما آیا باور می‌کنند که از 8 آبان 91 تا 8 آذر 91، 37 بخشنامه در مسائل اقتصادی صادر شد"، اظهار کرد: باور می‌کنند در طول 5 ماه، 60 بخشنامه درباره مسائل ارزی و ریالی صادر شد؟ این بی‌ثباتی چگونه آرامش و اطمینان به وجود می‌آورد؟ مردم مدیریت کارآمد، ثبات، آرامش و قدرت آینده‌نگری می‌خواهند در کنار این مشکلات قانون‌گریزی‌ها و عدم ابلاغ مصوبات مجلس که در نهایت به ابلاغ آن‌ها از سوی رییس مجلس می‌رسید نیز وجود دارد. در حالی که اساس در کشور باید قانون و اطاعت از آن باشد، چراکه این مساله می‌تواند اعتماد لازم را بوجود آورد.

بداخلاقی‌ها و جناحی عمل کردن فقط شکاف‌ها را گسترش می‌دهد

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: بداخلاقی‌ها و افزودن شکاف‌ها و کنار گذاشتن نه یک جناح که به جز یک قبیله بلکه کنار گذاشتن همه را به این مشکلات اضافه کنید در شرایط حساس امروز آیا بدون حضور همگان قادر خواهیم بود از مشکلات عبور کنیم؟

روحانی در ادامه، با بیان اینکه "در دولت من از تمام شایستگان، متخصصان و صاحب‌نظران استفاده خواهد شد"، وعده داد: شورای پول و اعتبار به قدرت خود بازخواهد گشت. سازمان برنامه و بودجه را برمی‌گردانم و بانک مرکزی به استقلال خود می‌رسد. شورای اقتصاد که اخیرا بعد از 5 سال تشکیل جلسه داد به قدرت قبلی خود برمی‌گردد.

وی با تاکید بر اینکه "باید اداره کشور اداره علمی باشد"، تصریح کرد: باید حکمرانی، حکمرانی شایسته باشد، استفاده از نخبگان انجام شود، با مردم شفاف صحبت کنیم و مشکلات را با آنان در میان بگذاریم تا بتوانیم از پیچ تاریخی به خوبی عبور کنیم و حماسه سیاسی اقتصادی را بیافرینیم.

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه سخنان خود مدعی شد:‌ اگر امروز گرانی، بیکاری و فساد اداری وجود دارد، اگر ضربه بر اخلاق و فرهنگ مشاهده می‌شود و روابط با جهان با مشکلات توام است، به این خاطر است که دولت کارآمد و مدیریت درست و تدبیر صحیح در کار انجام نگرفته است. بدون ارتباط فعال و سازنده با جهان رشد و پیشرفتی صورت نمی‌گیرد. با انزوا و کشیدن دیوار به دور خود رشد و پیشرفت امکان‌ناپذیر است.

تعامل سازنده با کشورهای جهان

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اضافه کرد: ما می‌توانیم با تعامل سازنده با کشورهای جهان، کشور را از مشکلات نجات دهیم و با بیکاری و گرانی می‌توان مقابله کرد. ما سه میلیون و 300 هزار بیکار در کشور داریم. اگر 10 میلیون توریست وارد کشور شود، 13.6 میلیارد درآمد ارزی و چهار میلیون شغل ایجاد می‌شود. با یک حرکت صحیح می‌توانیم بیکاری را حل کنیم. با رونق اقتصادی می‌توانیم بر مشکلات فائق شویم و بیکاری که امروز مشکلات فرهنگی و اجتماعی بسیاری را به همراه دارد، تا جایی که باعث شده است از هر 5 ازدواج یکی به طلاق منجر شود، حل کنیم. حل مشکلات فرهنگی و اجتماعی با رونق اقتصادی امکان‌پذیر است. کارخانه‌ها اکنون تنها 20 تا 40 درصد از ظرفیت آن‌ها فعال است. ما باید مراکز تولیدی و کارخانه‌ها را به استفاده از ظرفیت صددرصد برسانیم.

روحانی ادامه داد: در برنامه من علاوه بر وجود برنامه، برای مشکلات اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و سیاست خارجی برنامه یک ماهه و ۱۰۰ روزه نیز وجود دارد. ما می‌توانیم در زمان کوتاه تحول اقتصادی به وجود آوریم و با ایجاد یک دوره تنفس مشکلات را حل کنیم. می‌توانیم با یک تفاهم بین بانک مرکزی و بانک‌های کارگشا اجناسی را که در گمرکات انبار شده است به بازار برگردانیم و این در یک مدت کوتاه امکان‌پذیر است.

وی با بیان اینکه "می‌توانیم روابط خارجی را با دنیا به صورت مناسبی برگردانیم"، افزود: روابط خارجی آرزو نیست که کسانی بخواهند به آن آرزو برسند. روابط خارجی شناخت جهان و دیدن واقعیت‌هاست، ترسیم برنامه و هزینه فایده کردن و قدم به قدم پیش رفتن است. ایران ابرقدرت منطقه و کشور حساس منطقه است. با نگاه میلیون‌ها مسلمانی که به موفقیت این کشور چشم دوخته‌اند مقداری دقت لازم است تا حتی معضلات اقتصادی که در سایه تحریم به وجود آمده است در مسیر حل و فصل نهایی قرار دهیم.

روحانی با ابراز این عقیده که "باید اقتصاد کشور را از شرایط فعلی نجات دهیم"، تاکید کرد: باید اخلاق را احیا کنیم. فرهنگ چیزی نیست که دستوری بتوان آن را اعمال کرد. باید با مردم تعامل کرد گرچه مشکلات زیاد است اما با توانمندی‌هایی که داریم و حضور نخبگان قادریم مشکلات را به حل و فصل نهایی برسانیم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری در پایان گفت: ما باید مراکز مهم تصمیم‌گیری را به هم متصل سازیم. همه کارها با تدبیر امکان‌پذیر است و این تدبیر ما را به ساحل امید خواهد رساند. دولت تدبیر و امید قادر است مشکلات را با اراده و حمایت مردم و سرمایه ملی حل و فصل کند.

 

* فیلم این برنامه را از بالای همین صفحه می‌توانید مشاهده کنید یا از لینک‌های زیر دانلود نمایید:
در دو نسخه: MP4 و FLV

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها