مناظره تلویزیونی (١): اقتصادی

۱۳۹۲/۰۳/۱۰     |       rouhani.ir     |     صدا و سیما

روحانی: یارانه‌ها هدفمند نشد و باید آنرا هدفمند کرد / باید به خام فروشی نفت پایان دهیم / در سیاست شعار مقاومت می دهیم اما در اقتصاد از مقاومت اثری نیست

در مناظره‌های انتخاباتی ریاست جمهوری یازدهم که از عصر امروز جمعه کلید خورد، هر هشت نامزد در استودیوی صدا و سیما حاضر می‌شوند و هر یک به مدت ٣٠ دقیقه پاسخگوی سئوالات کارشناسان (که توسط مجری برنامه پرسیده خواهد شد) و ارائه نظرات خود در خصوص اداره کشور در بخش های فرهنگی-اجتماعی، اقتصادی و سیاسی خواهند بود. مدت زمان این مناظره‌ها ٢١٠ دقیقه خواهد بود.

پیش‌تر رئیس سازمان صدا و سیما اعلام کرده بود: در صورتی که تعداد کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم بیش از ٥ نفر باشد، مناظره‌ها به صورت گروهی انجام خواهد شد.

از امروز تا ٢٤ خرداد ماه ٣ مناظره با حضور هر ٨ کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. اولین مناظره امروز جمعه ساعت ١٦ برگزار شد. دومین مناظره چهارشنبه (١٥ خرداد ماه) و سومین مناظره جمعه (١٧ خرداد ماه) پخش خواهد شد.

اظهارات حسن روحانی

حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات  ریاست جمهوری به عنوان چهارمین کاندیدایی که در مناظره کاندیداها به قید قرعه مورد سوال قرار گرفت در پاسخ به این سوال که نگاه برنامه و شاخص دولت شما برای گسترش و اندازه گیری عدالت اقتصادی چه خواهد بود گفت: عدالت اقتصادی به این معناست که هرچیزی در جایگاه خود قرار بگیرد.

وی افزود: اولین مساله مساله تولید است که بتوانیم تولید را در جایگاه خود قرار بدهیم.

روحانی خاطر نشان کرد: ما امروز می بینیم در شرایطی هستیم که به جای آنکه به تولید داخلی توجه کنیم به واردات و مسیر واردات روی آوردیم این بزرگترین بی عدالتی است. عدالت این است که در شرایط فشار دشمن بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم و فضا را بهبود ببخشیم و بتوانیم تولید داخلی خود را افزایش داده و از مقدار واردات بکاهیم.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: شعارهای سیاسی با عملکرد اقتصادیمان سازگار نیست. در شعار سیاسی شعار مقاومت می دهیم اما در شعار اقتصادی در مقام عمل مقاومتی در کار نیست و ما باید برنامه ریزی کنیم و در شرایطی که باید سیاست اقتصادی با سیاست سیاسی ما کاملا منطبق باشد و در یک مسیر قرار گیرد این دو مسیر کاملا از هم جداست.

روحانی خاطر نشان کرد: امروز در بخش اقتصاد به نوعی با واردات و دست دراز کردن به سوی بیرون احساس نیاز می کنیم اما در سیاست اعلام بی نیازی می کنیم.

وی تاکید کرد: امروز ما می بینیم که تعداد زیادی در جامعه ما وجود دارد که این بیکاری شاخصه ای برای بی عدالتی است و حتی شاخص هایی که معروف هستند مانند ضریب جینی؛ امروز می بینیم که در اعلامی که بانک مرکزی کرده است بعد از اجرای هدفمندی یارانه ها دو دهک بالا و دو هک پایین در جامعه تا حدی سود برده اند و 6 دهک وسط در فشار قرار گرفته اند.

روحانی تصریح کرد: ما اکنون می بینیم که کارخانه کفش ملی که یک روزی جز افتخارات ما در کشورهای همسایه بود امروز تبدیل به انبار ماشین سایپا شده است و یا اینکه پارس الکتریکی که یک روز افتخار این منطقه تبدیل به لانه کبوترها شده است این امر نشان می دهد که عدالت بین نیازها وعملکرد واقعی دولت وجود ندارد.

حسن روحانی کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مناظره و در پاسخ به انتقادات مطرح شده از سوی هفت کاندیدای دیگر گفت: نکاتی که دوستان فرمودند هر کدام بعدی از مسئله بود، در بحث عدالت باید به مسئله رانت و فساد اشاره کنیم که متاسفانه در سالهای اخیر بیشتر با آن مواجه بوده ایم.

وی افزود: مسئله فساد اقتصادی موضوعی است که مقام معظم رهبری همواره بر آن تاکید کرده اند و حال آنکه عدالت آن فرصت برابر برای کل مردم است که شامل کل اتباع ایرانی و همه اقوام، مذاهب و زن و مرد می شود که باید این فرصت برابر برای همه آنها به وجود بیاید.

روحانی خاطر نشان کرد: در بعضی از بخش ها باید قانون اساسی مخصوصا فصل سوم قانون اساسی را به خوبی اجرا کنیم که این عدالت هم می تواند عدالت اقتصادی یا فرهنگی و هم اجتماعی باشد.

وی تاکید کرد: در بحث عدالت اجتماعی باید بحث حمایت از محرومین را در اولویت خود قرار دهیم، مسئله آنهایی که حقوق ثابت دارند مانند کارمندان و کارگران که در فشار بیشتری هستند و همچنین زنان که بیکاری در بین آنها بسیار زیاد است باید در اولویت قرار گیرد.

روحانی با اشاره به اینکه ٦٦ درصد افراد بین ٢٠ تا ٢٩ سال زنان امروز جزو افراد بیکار در جامعه هستند بیان کرد: عدالت باید در تمام امکانات کشور مشاهده شود و یکی از راههای آن این است که در امکاناتی که در کشور به لحاظ فرهنگی، اقتصادی و... وجود دارد؛ همه احساس کنند که به طور برابر از این امکانات استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: یکی از مسائل تمرکز زدایی است که امروز استانها احساس می کنند برای اداره استان خود و تصمیم گیری توان دارند اما متاسفانه این امکانات در تهران متمرکز شده و باید بار را از دوش تهران برداریم و بتوانیم امکانات و اختیارات بیشتری را به استانها واگذار کنیم.

بخش اول مناظره اقتصادی

در بخش اول به قید قرعه از هر نامزد یک سؤال پرسیده شد و سپس به سایر نامزدها فرصت پاسخگویی یا بیان دیدگاه‌های خودشان در عرض ٢ دقیقه و ٣٠ ثانیه داده شد. در پایان نامزدی که از ایشان سؤال شده بود، ٢ دقیقه فرصت پاسخگویی و جمع‌بندی صحبت‌های خود را داشت. به همین ترتیب براساس قرعه، سؤال بعدی از نامزد دیگری پرسیده شد.

سؤال اول: غرضی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مشکل اشتغال را تا چه حد و چگونه در دولت خود مورد اولویت قرار داده و حل می کنید، گفت:  مال در 100 سال گذشته تولید نداشتیم و اشتغال وقتی سامان پیدا می کند که تولید سامان پیدا کند و اشتغال بعد از اینکه محکم جلوی تورم بایستیم تولید می شود.

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: بهبود فضای کسب و کار از راه حل های رفع بیکاری است؛ باید فرصت شغلی پایدار ایجاد کنیم.

سؤال دوم: عارف در فرصت اولیه 2 دقیقه ای خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه  نگاه شما برای نظام تصمیم گیری کشور، تعامل با سایر قوا و نهادهای نظارتی چیست؛ گفت:  ما باید مبنا را بر شایسته سالاری گذاشته و  با استفاده از خرد جمعی و تعامل میان قوا قدم برداریم.

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: باید از خودمحوری فاصله گرفته و نگذاریم کارشناسان  منزوی شوند و کشور باید فراجناحی اداره شود و باید نقد درست صورت گیرد.

سؤال سوم: در ادامه رضایی بر اساس قرعه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه شما برای مسکن و مهار قیمت آن چیست؛ گفت: مردن در اداره کشور باید دخیل باشند اما الان در اقتصاد نیستند و مسکن مهر اگز بهتر پیش می رفت کار آمدتر می شد و توجه ویژه به مسکن مهر و با انجام اصلاحات در آن، آن را ادامه می دهیم. مقرراتی که برتای محدوده شهرها بوجود آمده بر اساس معماری نوین اسلامی نیست و باید بازنگری انجام دهیم و باید مسکن را از حالت دارایی به سرمایه گذاری تبدیل کنیم تا از تورم ذا از آن بگیریم.

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: اصل تامین مسکن ارزان برای جامعه ما جزء برنامه های دولت تدبیر و امید است و طرح مسکن مهر با مشکلاتی موجه است ضمن اینکه اصل کار پسندیده است اما با شتابزدگی پیش رفته است. مشکلات مسکن مهر بسیار زیاد است ولی چاره ای نیست که در دولت آینده اشکالات آن مرتفع شود.

سؤال چهارم: روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نگاه و شاخص دولت شما برای گسترش و اندازه گیری عدالت اقتصادی در کشور گفت: تولید باید در جایگاه خود قرار گیرد و روی آوردن به واردات بزرگترین بی عدالتی به اقتصاد در کشور است و متاسفانه در کشور میان شعارهای اقتصادی و سیاسی سازگاری وجود ندارد.

روحانی در ادامه وقت 2 دقیقه ای خود گفت: در عدالت به مسئله رانت و فساد باید اشاره کنیم که متاسفانه در سال های اخیر با آن بسیار مواجه بودیم.عدالت آن فرصت برابری است که برای کل مردم و اتباع ایرانی باید اجرا شود. حمایت از محرومین را باید اولویت قرار دهیم.

سؤال پنجم: حدادعادل در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برنامه دولت شما برای مواجهه با کاهش درآمدهای نفتی در اولین سال دولتتان چیست؟گفت: برای مقابله با آثار ناشی از کاهش درامدهای نفتی باید در درجه اول به صادرات غیرنفتی توجه کنیم. ما میتوانیم با افزایش صادرات غیرنفتی جای خالی صادرات نفتی را پر کنیم. کشور ما کشوری است که از نظر کشاورزی امتیازات بالا و تنوع اقلیمی دارد و  ما میتوانیم صادرات کشاورزی داشته باشیم. میتوانیم از مزایای گردشگری برای تامین ارز به جای کاهش ارز ناشی از فروش نفت استفاده کنیم باید در کنار اینها دولت انضباط مالی خود را افزایش دهد. ریخت و پاش و مصرف زیاد ما را به ارز نفتی محتاج تر می کند اما میتوانیم با افزایش انضباط مالی راه های دیگری را هم تعقیب کنیم. اقتصاد مقاومتی از جمله اموری است که میتواند کشور را در برابر مسئله نفت بیمه کند.

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: چینی ها سنگ های قیمیتی ما را از روی کشتی میخرند و برمیگردانند دوباره به کشورمان و ما متاسفانه داریم خام فروشی می کنیم درحالیکه باید نفت را فرآورده کنیم و جلوی خام فروشی را بگیریم و موانع صادرات را برداریم تا بتوانند با صادرات غیرنفتی، جایگزینی برای ارز نفت باشند. ظرفیت های خالی صنعت ما که بالای 40 درصد است را باید پر کنیم. باید مرکز صادرات برق برای منطقه باشیم.

سؤال ششم: قاليباف در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه  گام های عملی دولت شما برای تقویت تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی و بهبود فضای کسب و کار چیست، گفت: برنامه دوساله داريم؛ اينکه بتوانيم بحث توليد در يارانه‌ها را در اولويت قرار دهيم، هدايت نقدينگي، جمع‌اوري سفته‌بازي، استقلال بانک مرکزي، انضباط بودجه در دولت، ثبات در سياست‌ها، بازبيني در حوزه توزيع کالا و خدمات، افزايش کيفيت‌کالاها از ديگر برنامه‌هاي بنده است و ما  براي دهک‌هاي پايين جامعه سياسيت‌هاي جبراني مي‌گذاريم و بايد به جاي مساوات عدالت را مد نظر قرار دهيم و ما اگر بتوانيم شبکه توزيع‌مان را مخصوصا در شرايط تحريم در اولويت قرار دهيم.

روحانی در پاسخ به این سوال گفت: امروز به احساس امنيت اقتصادي لطمه خورده و بايد زمينه را براي کارآفرينان و سرمايه‌گذاران فراهم کنيم، تقويت توليدملي بايد از مصرف محوري به سوي توليدمحوري برود، با تهمت‌ها و برچسب‌هايي که در جامعه زده مي‌شود امنيت اجتماعي وجود ندارد تا مردم بتوانند براي برنامه‌هاي ميان‌مدت و طولاني‌مدت آماده باشد.

سؤال هفتم: در ادامه جليلي در پاسخ به سوال مجري مبني اينکه گام دوم قانون هدفمندی یارانه ها را چگونه اجرا می‌کنید، گفت: قانون هدفمندی یک قانون است و باید به خوبی اجرا شود. اولین کار برای هر نگاه و سیاست اقتصادی این است که باید به ساختار اجرایی دولت بپردازیم تا سیاست ها عملی شوند.

روحاني گفت: يارانه در حقيقت  هدفمند نشد بايد هدفمند شود، مرحله پرداخت يارانه نقدي 45 هزار توماني بايد  ادامه يابد و يارانه افرادي که داراي حقوق ثابت هستند تقويت شده و يارانه کالايي نيز اضافه گردد که مردم نسبت به کالاي اساسي تضمين داشته باشند.

سؤال هشتم: در ادامه ولايتي در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه  برنامه عملیاتی دولت شما برای مهار گرانی و تورم چیست، گفت: دولت بايد بازار را تنظيم کند و اجناس موردنياز از جمله گوشت، مرغ، مسکن را به مردم ارائه دهدو اگر به هر دليلي از توليدگر و مولد حمايت نکنيم و نقدينگي را در جامعه افزايش دهيم و کالاي نامناسب عرضه کنيم تورم ايجاد مي‌شود. بايد اعتمادد مردم را برگردانيم و بخش‌نامه‌هاي متناقض اقتصادي جلوگيري کنيم تا مردم براي توليد اطمينان پيدا کنند.

روحانی اظهار داشت:  مهم‌ترین مساله برگرداندن آرامش و ثبات به بازار کالا و پول است که مردم نسبت به آن دچار یک نگرانی دائمی هستند. راه اصلی برای حل تورم رونق تولید است که با تنظیم بازار عرضه و تقاضا بخشی از مشکل حل می‌شود.

در ادامه حیدری با اشاره به پايان بخش اول مناظره و شروع بخش دوم خطاب به کانديداها گفت:  در بخش دوم جنبه‌های دیگری از توانمندی‌های نامزدها را همزمان خواهیم سنجید. چون فرصت صحبت تشریحی نیست، به مدت یک و نیم دقیقه بحث‌هایتان را جمع بندی کنید.

روحاني گفت: مشکل اساسي ما اين است که حرکت اقتصادي در اين 8 سال تناقض داشته است و فرصت‌ها تضييع شده است.

مناظره برای استراحت نامزدها از ساعت ١٨:٤٥ دقيقه تا ساعت ١٩ متوقف شد.

بخش دوم مناظره اقتصادی

در ابتدا عارف گفت: بنده احترام مردمن اینجا می نشینم اما به هیچ کدام از این تست ها جواب نمی دهم و در مناظرات بعدی نیز تجدیدنظر شود.

رضایی نیز گفت: در شان رئیس جمهور نیست و مشخص است که از اول دولت قوی نمی خواهیم تشکیل بدهیم.

روحانی نیز اظهار داشت: مردم نیز این نوع مناظره را توهین آمیز می‌دانند.

حیدری نیز گفت: نظرتان محترم است فردا نماینده هایتان بیایند اگر به مدل بهتری رسیدیم، اعمال می کنیم.

سوال اول: در شرایط فعلی با درخواست کارفرمایان با کاهش سهم بیمه موافقت می کنید؟ گفتند:

غرضی: خیر
قالیباف: (؟)
ولایتی: نمی شود با بلی یا خیر گفت.
جلیلی: سوال کامل نیست.
حداد: موافقم
عارف: نظری ندارم
رضایی: سوال غلط است
روحانی: در کوتاه مدت آری

سوال دوم: با کاهش مالیات موافقید؟

قالیباف: با رابطه درآمد و مالیات موافقم. سوال اشکال دارد.
ولایتی:‌ کاهش مالیات
جلیلی: سوال درست نیست
حداد: با کاهش موافقم
عارف: نظری ندارم
رضایی: کاهش
روحانی: سوال درست نیست
غرضی: (؟)

سوال سوم: درتنظیم لایحه بودجه 93 کدام اولویت است؟
 
ولایتی: توسعه روستاها
جلیلی: روستاها
حداد: روستاها
عارف: نظری ندارم
رضایی: روستاها
روحانی: روستاها
غرضی: سوال اولی را از من نپرسیدید یادتان رفت؛ توسعه فناوری ارتباطات
قالیباف: فناوری ارتباطات

سوال چهارم: با توجه به شرایط امروز کشور، برای توسعه اشتغال و صنعت کدام راهبرد را در نظر می گیرید؟
- حمایت از بنگاه کوچک
- کوچک و متوسط

جلیلی: حمایت از بنگاه کوچک
حداد:‌ بنگاه کوچک
عارف: نظری ندارم
رضایی: متصل به هم هستند بنگاه های بزرگ و کوچک
روحانی: بنگاه کوچک
غرضی: تا تورم کنترل نشود و نرخ ارز تثبیت نشود سوال غلط است
قالیباف: در برخی صنایع کوچک و در برخی بزرگ
ولایتی: کوچک و متوسط

سوال پنجم: در انتخاب وزرا و مدیران ارشد کدام ویژگی مهم است؟
- پاکدستی
- تجربه
- تخصص
- تدبیر

حداد: همه با هم
عارف: به هیچ سوال تستی جواب نمیدهم
رضایی: (؟)
روحانی: همه با هم
غرضی: (؟)
قالیباف: سوال غلط است
ولایتی: هر 4 تا. سوال غلط است
جلیلی: سوال غلط است

سوال ششم: باتوجه به درآمدمحدود هدفمندی کدام تصمیم را می گیرد؟
- کاهش تعداد دریافت کنندگان
- کاهش رقم
- افزایش قیمت ها

عارف: (؟)
رضایی: هیچکدام
روحانی: سوال غلط است
غرضی: (؟)
قالیباف: سوال غلط است
ولایتی: (؟)
جلیلی: سوال غلط است
حداد: سوال خوبی نیست

سوال هفتم: تنظیم بازار شب عید و میوه. تصمیم شما چیست؟
- محدودیت واردات
- واردات برای تنظیم بازار

روحانی: اولویت حمایت از کشاورزان خودمان است اما ممکن است شرایط واردات باشد. سوال درست  نیست.
غرضی: تولید میوه می کنیم. با واردات میوه برای موز و اینا موافقم با بقیه مخالفم
قالیباف: تعادل بازار
ولایتی: حمایت از کشاورز
جلیلی: تنظیم بازار. واردات میوه برای تنظیم بازار
حداد: درست نمیدانم سوال را
عارف: جواب نمیدهم
رضایی: با یارانه سبز نیازی به واردات میوه نیست

بخش سوم

در ادامه، نظر کاندیداهای ریاست جمهوری درباره ٨ عکس که نمایش داده شد پرسیده شد.

مناظره اقتصادی راس ساعت ٢٠:٠٠ به پایان رسید.
 

خبر تکمیل و اصلاح خواهد شد...


* لینک دانلود فیلم لحظه ورود دکتر روحانی به رسانه ملی

در دو نسخه: MP4 و FLV

* فیلم کامل این مناظره را در دو قسمت می‌توانید در گالری فیلم مشاهده کنید:
قسمت اول
قسمت دوم


نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها