جلسه استانی هیات دولت در خراسان رضوی

۱۳۹۳/۰۶/۱۶     |       rouhani.ir     |     مشهد

اتخاذ تصمیمات برنامه‌ریزی شده و مدون برای رفع مشکلات و آبادانی استان خراسان رضوی / طی سه سال آینده بخش بزرگی از حاشیه‌نشینی شهر مشهد سر و سامان پیدا می کند

رییس جمهوری با بیان اینکه دولت وظیفه و مسوولیت مضاعفی برای شهر امام رضا(ع) و پایتخت معنوی کشور احساس می‌کند، بر اتخاذ تصمیمات برنامه‌ریزی شده و مدون برای رفع مشکلات و آبادانی استان خراسان رضوی و شهر مقدس مشهد تأکید و اظهار امیدواری کرد تصمیماتی که در جلسات استانی هیأت دولت تصویب می‌شود موجب خیر و برکت و خشنودی روح بلند امام هشتم علی بن موسی الرضا(ع) شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی همزمان با میلاد ثامن‌الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در جلسه استانی هیات دولت که در جوار مرجع شریف امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار داشت: این نشست یک جلسه سمبلیک در کنار حرم مولا علی بن موسی الرضا(ع) نیست، بلکه جلسه‌ای است که می‌توانیم در آن تصمیمات راهگشایی برای استان خراسان رضوی بویژه شهر مقدس مشهد اتخاذ کنیم و به عنوان هدیه کوچکی از طرف دولت به مردم استان و زائران شریف تقدیم نماییم.

رییس جمهوری گفت: برای هشتمین سفر کاروان تدبیر و امید تصمیماتی از تهران اتخاذ شده و در این جلسه می‌توانیم آن تصمیمات را تکمیل کرده و برنامه اجرایی مدونی برای عملیاتی کردن آنها در سه سال آینده تصویب کنیم.

دکتر روحانی افزود: برخی تصمیمات دولت مربوط به کلیت استان خراسان رضوی و مشهد مقدس می‌باشد که تکمیل خطوط راه‌آهن و گسترش خطوط متروی شهری از جمله این پروژه‌ها محسوب می‌شود. بازگشت سریع سرمایه‌گذاری‌ها در مشهد قابلیتی است که باید از آن حداکثر استفاده را ببریم.

رییس جمهوری خاطر نشان کرد: اجرا و تکمیل خطوط متروی شهری و نوسازی ناوگان اتوبوس و تاکسی مشهد مقدس می‌تواند حمل و نقل شهری در این شهر را متحول کند.

دکتر روحانی با اشاره به اهمیت تصمیمات دولت برای عمران و آبادانی استان خراسان رضوی و مشهد مقدس اظهار داشت: با توجه به اینکه مشهد مقدس سالانه میزبان ۲۵ میلیون زائر است، لذا تصمیمات و طرح‌هایی که برای این استان و شهر اتخاذ می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است.

رییس جمهوری همچنین با اشاره به اقدامات دولت در زمینه محیط زیست و کاهش آلودگی هوای شهر مشهد اظهار امیدواری کرد در آینده نزدیک بنزین یورو ۴ برای این شهر و استان اختصاص یابد تا آلودگی هوا کاهش پیدا کند.

رییس جمهوری وزارت نفت را موظف کرد با تغییر کیفیت گازوئیل و بنزین مصرفی در مشهد در بهبود محیط زیست و کاهش آلودگی هوا در این شهر مشارکت کند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه مشهد مقدس روح ایران عزیز محسوب می‌شود، اظهار داشت: ضرورت دارد برای رفع مشکلات این شهر دو اقدام و تصمیم بزرگ اتخاذ شود تا مشکلات این شهر تا حدودی برطرف شود.

رییس جمهوری بافت‌های فرسوده اطراف حرم مطهر و حاشیه نشینی را دو معضل و مشکل بزرگ شهر مشهد دانست و گفت: دولت باید بسترهای زیربنایی را فراهم کند تا این دو برنامه توسط بخش خصوصی و غیردولتی به سرانجام برسد.

دکتر روحانی همچنین ضرورت احداث واحدهای اسکان ارزان‌قیمت و تمیز برای زائران را مورد تأکید قرار داد و خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه عده‌ای از زائران از مناطق روستایی و محروم به مشهد مقدس سفر می‌کنند لذا ضرورت دارد، هتل‌ها و میهمان‌سراهای ارزان‌قیمت و تمیز برای این قشر احداث شود، چرا که وضعیت برخی از زائرسراها از لحاظ پاکیزگی و حتی قیمت مناسب نیست.

رییس جمهوری تصریح کرد: باید دولت چارچوب برنامه‌ای را اتخاذ و آن را پیگیری کند تا در سه سال آینده بخش بزرگی از حاشیه‌نشینی شهر مشهد مقدس سر و سامان پیدا کند.

 

در جلسه امروز هیات وزیران تصویب شد؛
تهیه طرح احیا و بازسازی بافت های فرسوده مشهد در مدت یک ماه

جلسه هیأت دولت روز یکشنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی رییس‌ جمهوری در مشهد مقدس برگزار شد و مهم‌ترین مسایل روز کشور از سوی اعضای دولت مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این جلسه تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

تصویب سند ملی راهبردی احیا، بهسازی و نوسازی بافت‌های فرسوده ناکارآمد شهری از جمله مصوبات جلسه امروز هیأت دولت بود.

با تصویب دولت، وزارت راه و شهرسازی موظف شد با همکاری وزارتخانه‌های کشور، نیرو و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌ جمهوری و سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به تهیه طرح احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد مشهد با لحاظ جنبه‌های عمران شهری، فرهنگی و اجتماعی و زیست محیطی در مدت یک ماه اقدام نماید.

هیأت وزیران همچنین با اختصاص مبلغ یکصد میلیارد ریال اعتبار برای توسعه کمربند سبز شهر مشهد موافقت کرد.

افزایش سرمایه صندوق حرم‌های مطهر تا سقف هزار میلیارد ریال نیز از دیگر مصوبات هیأت وزیران بود.

با تصویب دولت مبلغ یکهزار و ۶۰۰ میلیارد ریال بابت تسویه‌خانه فاضلاب شهر مشهد و بهسازی و احیای رودخانه کشف رود در مدت سه سال از سال ۱۳۹۴ اختصاص یافت.

در این جلسه همچنین اصلاح آیین‌نامه توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز نیز توسط اعضای دولت به تصویب رسید.

تهاتر مبلغ ۴۰ میلیارد تومان از بدهی وزارت مسکن و شهرسازی به پیمانکاران در اجرای پروژه محور درگز، کبکان، دوغایی، قوچان از محل بند (ر) تبصره (۳) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور نیز از دیگر مصوبات جلسه هیأت وزیران بود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها