ورود و استقبال رسمی از رییس‌ جمهوری در تاجیکستان

۱۳۹۳/۰۶/۱۹     |       rouhani.ir     |     دوشنبه

استقبال رسمی امامعلی رحمان از دکتر روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران در کاخ ملت دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، مورد استقبال رسمی امامعلی رحمان ریس جمهور این کشور قرار گرفت.

دکتر حسن روحانی رییس‌جمهوری روز چهارشنبه در صدر هیأت عالی‌رتبه سیاسی – اقتصادی وارد دوشنبه پایتخت تاجیکستان شد.

رییس‌ جمهوری در فرودگاه دوشنبه مورد استقبال قهار رسول‌زاده نخست‌وزیر، سراج‌ دین اصل اف و برهان نظراف وزرای خارجه و معارف و علوم ، جمعی از مقامات محلی، شماری از سفیران خارجی در پایتخت تاجیکستان و مقام‌های سفارت ایران قرار گرفت.

حجت السلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در مراسم استقبال رسمی، پس از نواخته شدن سرود ملی دو کشور از گارد تشریفات ریاست جمهوری تاجیکستان سان دید و سپس به زبان فارسی به اعضای گارد سلام کرد و به ادای احترام آنان پاسخ داد.

بعد از مراسم استقبال رسمی، قرار است روسای جمهور ایران و تاجیکستان در دیدار دوجانبه، درخصوص مهمترین مسایل مربوط به روابط دوکشور و مسایل منطقه ای و بین المللی با یکدیگر مذاکره و گفت و گو کنند.

هیات همراه رییس جمهوری اسلامی ایران نیز با هیات تاجیکستانی درباره امضای اسناد همکاری دو کشور بحث و تبادل نظر خواهند کرد و سپس اسناد همکاری دو کشور به امضا می رسد.

رییس جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که در شهر دوشنبه برگزار می شود، به تاجیکستان سفر کرده است.

سازمان همکاری های شانگهای (Shanghai Cooperation Organization)، بیست و پنجم خرداد ۱۳۸۰ هجری خورشیدی (۱۵ ژوئن ۲۰۰۱) با عضویت چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد.

جمهوری اسلامی ایران، هند، افغانستان، مغولستان و پاکستان در این سازمان مقام ناظر را دارند.

اعضای سازمان همکاری شانگهای (SCO) با داشتن مساحتی معادل ۳۰ میلیون و ۱۸۹ هزار کیلومتر مربع، سه پنجم از مساحت آسیا و با جمعیتی در حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر، چیزی حدود یک چهارم جمعیت کره زمین را در اختیار دارند.

رییس جمهوری در حاشیه چهاردهمین اجلاس سران کشورهای عضو و ناظر سازمان همکاری شانگهای که با عنوان "همکاری، هم رشدی و هم شکوفایی" برگزار می شود، با مقامات کشورهای حاضر در این اجلاس دیدار و گفت وگو می کند.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها