دیدار معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اسلواک

۱۳۹۳/۰۶/۲۴     |       rouhani.ir     |     ریاست جمهوری

رییس جمهوری در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر خارجه اسلواک:
ایران از افزایش همکاری ها با اسلواک استقبال می کند / تحریم باید از روابط بین الملل حذف شود

رییس جمهوری روز دوشنبه در دیدار معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه اسلواک تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران از اراده اسلواك برای افزایش سطح رایزنی ها و همكاریهای دو جانبه، منطقه ای و بین المللی استقبال می كند.

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی، سابقه روابط دو كشور را بسیار مثبت و تاریخی دانست و اظهار داشت: سابقه تاریخی موجود بین دو كشور زمینه بسیار خوبی است تا روابط و همکاری خود را در بخش های مختلف توسعه دهیم.

رییس جمهوری خاطر نشان كرد: اگر چه در سال های گذشته به خاطر شرایط تحریم ظالمانه سطح روابط مقداری كاهش یافته است اما شرایط کنونی می تواند آغاز بسیار خوبی برای شروع مجدد توسعه روابط دو كشور در زمینه های اقتصادی، علمی و فرهنگی باشد.

دكتر روحانی با اشاره به صحبت های معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواك مبنی بر اراده كشورش برای همكاری با ایران در زمینه دو جانبه، منطقه ای و بین المللی اظهار داشت: درخصوص روابط دو جانبه ظرفیت های بسیار خوبی در دو كشور، نه تنها در عرصه اقتصادی بلكه در بخش های فرهنگی، علمی و گردشگری وجود دارد كه آمادگی داریم همه ظرفیت ها را فعال كنیم.

رییس جمهوری با اشاره به اینكه در خصوص مسائل منطقه ای نگرانی های زیادی وجود دارد، به شرایط مردم غزه، جنایات تروریست ها در سوریه و عراق پرداخت و گفت: کشتار مردم بیگناه در این مناطق توسط تروریست ها بسیار تاسف بار و نگران كننده است البته این نگرانی ها صرفاً مخصوص منطقه خاورمیانه نیست و در سایر مناطق جهان نیز ناامنی و بی ثباتی نگران كننده است.

دكتر روحانی با اشاره به اینكه تروریسم یک خطر جهانی رو به رشد است، اظهار داشت: طنز داستان این است كه كشورهایی كه گروه های تروریستی را تربیت و تجهیز و مورد حمایت مالی قرار داده اند امروز، ناگهان به دنبال مبارزه با این گروه های تروریستی افتاده اند.

رییس جمهوری افزود: البته معتقدیم هر كشوری كه صادقانه اعلام كند از این به بعد به دنبال مبارزه با تروریسم است باید توبه آنها را قبول كرد.

دکتر روحانی تاكید كرد: خارج از برخی شعارها كه درخصوص مبارزه با تروریسم مطرح می شود، امروز ضرورت دارد كشورهای جهان برای از بین بردن تروریسم دست به دست هم بدهند و حداقل صدای واحد و رسایی علیه تروریسم در جهان وجود داشته باشد.

رییس جمهوری در ادامه با بیان اینكه در زمینه مسایل بین المللی هم موضوعات فراوانی وجود دارد كه می توان در آن زمینه ها با یکدیگر رایزنی و همكاری كنیم، اظهار داشت: اگر چه اسلواكی عضو ۱+۵ نیست ولی عضو اتحادیه اروپا است و می تواند در به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای و توافق جامع موثر باشد.

رییس جمهوری با تاكید بر اینكه جمهوری اسلامی ایران در زمینه مذاكرات هسته ای كاملا جدی است، گفت: امیدواریم طرف های ما هم در این مذاكرات جدی باشند تا بتوانیم در زمان باقیمانده به توافق جامع دست پیدا كنیم و امیدوارم كلمه تحریم از روابط جهانی حذف شود مخصوصا تحریم های كوری كه مواد غذایی، دارویی و تجهیرات پزشكی مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.

دكتر روحانی خاطر نشان كرد: در موضوع هسته ای اولا معتقدیم كه سلاح كشتار جمعی از جمله سلاح هسته‌ای، بسیار خطرناك بوده و باید از كل جهان جمع آوری شود.

دكتر روحانی تاكید كرد: معتقدیم كه خاورمیانه باید عاری از سلاح های كشتارجمعی به ویژه سلاح هسته‌ای باشد و این طرح را سالهاست كه به سازمان ملل ارایه داده ایم.

رییس جمهوری تصریح كرد: همانطوری كه بارها و به صراحت اعلام كرده ایم كه داشتن سلاح هسته ای و كشتار جمعی را اقدام نادرستی می دانیم ولی در عین حال همه كشورها حق دارند از فنآوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند. امروز این فنآوری در اكثر بیمارستان های جهان برای تشخیص و درمان بیماری و در تولید برق و بخش كشاورزی استفاده فراوانی دارد و نباید کشوری از این فناوری محروم باشد.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه اسلواك نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از سفر به ایران كه در تاریخ ۱۵ ساله گذشته روابط دو كشور برای اولین بار انجام گرفته است، اظهار داشت: اولین هدف این سفر توسعه روابط دو جانبه است و نشانه اینست كه درتقویت همكاری های خود با ایران جدیت داریم.

"میرو سلووکجکک" همكاری های منطقه ای را هدف دیگر سفر خود به جمهوری اسلامی ایران بیان كرد و اظهار داشت: شرایط امنیتی جهان خطرناك شده و نیازمند آن هستیم كه با یكدیگر برای خروج از این شرایط راه حل های مناسبی پیدا كنیم.

وزیر امور خارجه اسلواك، تقویت همكاری های بین المللی و جهانی را هدف دیگر سفر خود دانست و گفت: اسلواك از نقش و جایگاه ایران به عنوان یک بازیگر منطقه ای و بین المللی حمایت می کند.

وی با اشاره به مذاكرات هسته ای ایران با ۱+۵ و اظهار امیدواری از رسیدن به راه حل برد - برد گفت: مذاكرات هسته ای سخت وحساس است ولی امیدواریم به راه حل برد - برد برسد و همه بتوانند از آن سود ببرند.

وزیر امور خارجه اسلواك گفت: كشور من در بخش های اقتصادی از انرژی هسته ای استفاده می كند و معتقدیم هر كشوری باید بتواند از فنآوری صلح آمیز هسته ای بهره مند شود.

وی تصریح كرد: امیدوارم كلمه تحریم از دایره لغات موجود در جهان حذف شده و به جای آن كلمه همكاری جایگزین شود.

وزیر امور خارجه اسلواك با اظهار نگرانی از پدیده تروریسم گفت: معتقدیم باید از ظرفیت همه كشورها بویژه ایران در زمینه مقابله با تروریسم استفاده شود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها