مشروح مصاحبه رئیس جمهوری با شبکه تلویزیونی NBC آمریکا

۱۳۹۳/۰۶/۲۶     |       rouhani.ir     |     ریاست جمهوری

رییس جمهوری:  بمباران، راه‌حل درستی برای مبارزه با تروریسم نیست / روی میز ایران، منطق، مذاکره، استدلال و تعامل است / در خطر بودن عتبات مقدسه عراق، خط قرمز ماست

رییس جمهوری با اشاره به اینکه مبارزه با گروههای تروریستی در منطقه باید توسط مردم و دولت های منطقه انجام گیرد، تاکید کرد: دورانی که قدرتهای نظامی بزرگ برای ملت ها و مناطق دیگر تصمیم می گرفتند، به پایان رسیده و امروز باید به افكار عمومی ملت ها و دولت ها احترام گذاشت.

دکتر روحانی تصریح کرد: هر اقدامی بدون هماهنگی با دولت و رضایت مردم آن كشور، مبارزه با تروریسم نیست و نام دیگری دارد كه به آن تجاوز می گویند.

دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در آستانه سفر به مقر سازمان ملل در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی (NBC) آمریکا مهمترین مواضع دولت و ملت ایران را درخصوص مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله تروریسم و چگونگی مواجهه مؤثر با آن و رابطه ایران و آمریکا همچنین مهمترین مسایل داخلی را به‌ویژه در زمینه موضوع هسته‌ای تشریح کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در آغاز این مصاحبه اظهار داشت: يک سال از زمانی که در سازمان ملل با جهانيان حرف زدم و گوشزد کردم که معضل بزرگ، خشونت و افراطی‌گری است و بايد جهانی عاری از خشونت و افراطی‌گری داشته باشيم، گذشته است؛ فکر می‌کنم آنچه سال گذشته گفته شد، امروز با وضوح بيشتری در منطقه ما و در سراسر جهان ديده میشود.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه همه جهانيان نیازمند امنيت، آرامش، ثبات و همزيستی مسالمت‌آميز هستند، اظهار امیدواری کرد رهبران و نمايندگان کشورهای جهان که در هر سال در سازمان ملل اجتماع می‌کنند، بتوانند برای معضلات جهانی و از جمله امنيت و ثبات فکر جدی و عاجلی انجام دهند.

دکتر روحانی در پاسخ به سوالی درباره پدیده تروریسم و خطرات آن با تأکید بر اینکه تروريسم به هر شکل و به هر نامی می‌تواند تهديدی برای صلح، آرامش و زندگی انسانها و تهديد بزرگ برای توسعه باشد، گفت: امروز متأسفانه در منطقه ما گروه‌های تروريستی آرامش را از مردم گرفته و زندگی مردم را با مشکلاتی مواجه می کنند و ميليونها نفر را از خانه‌های خود آواره کرده‌اند.

همه اديان بزرگ آسمانی، مردم را به صلح و برادری و دوستی و عدالت دعوت کردند

حجت السلام و المسلمین دکتر روحانی با بیان اینکه اسلام و همه اديان بزرگ آسمانی از قبيل مسيحيت و يهودیت مردم را به صلح و برادری و دوستی و عدالت دعوت کردند، افزود: هرکس که در جهان ديگران را می‌ترساند و به جان و مال مردم آسيب می‌رساند، نه تنها از اسلام فاصله زيادی دارد بلکه از همه اديان آسمانی فاصله بسيار زيادی دارد. آنهايی که امروز در اين منطقه جنايت می‌کنند و نامی از اسلام می‌برند حتماً به دروغ چنين ادعايی را مطرح می‌کنند. بين عمل آنها و احکام اسلامي، هيچ‌گونه سازگاری وجود ندارد.

آنهایی که بی‌گناهان را با وحشیگری و بربريت از بين می‌برند با اسلام نسبتی ندارند

رییس جمهوری افزود: در عراق و سوريه قرن‌ها مردم مسلمان، مسيحي، يهودی و اديان و افکار ديگر با آرامش کنار يکديگر زندگی می‌کردند و امروز متأسفانه با جنایات تروریست‌ها، راحتی و آسايش مردم سلب شده است لذا بی تردید آنهایی که بی‌گناهان را با وحشیگری و بربريت از بين می‌برند به هيچ عنوان با اسلام نسبتی ندارند.

از ديدگاه معارف و فرهنگ اسلام، کشتن يک بی‌گناه به منزله کشتن انسانيت است

دکتر روحانی در پاسخ به سؤالی درباره تصاویر اعدام و گردن‌ زدن مردم توسط داعش و اعدام تبعه آمریکایی توسط آنها با اشاره به اینکه چه کسی می‌تواند کشته شدن انسان بی‌گناهی را تحمل کند، گفت: از نظر ما فرقی نمی‌کند که آن انسان بی‌گناه مسلمان، مسيحي، يهودی و يا پيرو هر دين ديگری باشد و يا حتی تابعيت چه کشوری را داشته باشد. از ديدگاه معارف و فرهنگ اسلام، کشتن يک بی‌گناه به منزله کشتن انسانيت است و بنابراين کشتن بی‌گناهان مايه شرمساری برای آنان و موجب تأسف و نگرانی برای همه انسان‌ها است.

رییس جمهوری تصریح کرد: توحش و گردن زدن در دنيای امروز هيچ مفهوم و معنايی ندارد جز اينکه گروهی میخواهند برای منافع ديگران يا برای منافع خود، انسانيت را زيرپا بگذارند.

حجت السلام و المسلمین دکتر روحانی در پاسخ به سؤالی درباره تحرکات اخیر دولت آمریکا برای مبارزه با داعش و تروریست‌ها گفت: منطقه ما و جامعه بشری، ساليان دراز است که با معضلی به نام افراطی‌گري، خشونت و تروريسم مواجه است و آمريکای‌ها و ديگران ساليان درازی است که ادعا می‌کنند با تروريسم مبارزه می‌کنند اما سؤال اين است که چرا تاکنون ناموفق بوده‌اند، چرا در افغانستان و عراق از سال 2001 تا امروز ناموفق بودند و چرا مشکلات و ناامنی‌ها بيشتر شده است؟

اگر میخواهند مسئله تروريسم حل شود بايد به فکر کمک باشند نه رهبری

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با تروريسم بايد به ريشه‌های مسئله پرداخت. اگر در منطقه ما مشکلی وجود دارد، مردم و دولت‌های منطقه خيلی بيشتر از ديگران مشکل را حس می‌کنند و ريشه‌های آن را می‌شناسند تا ديگرانی که هزاران کيلومتر با اين منطقه فاصله دارند و تجربه ساليان دراز هم نشان داده که در مبارزه با تروريسم موفقيتی نداشته‌اند .

رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: اگر بناست در اين منطقه تروريسم از بين برود لازمه آن اینست که ملتهای منطقه در کنار دولت‌های خود باید تصميم بگيرند و برنامه‌ريزی کنند و ديگران هم اگر علاقه‌مند بودند، می‌توانند در این راه کمک کنند. ديگران نبايد فکر کنند که می‌توانند حل مشکلات منطقه را رهبری کنند. اگر میخواهند مسئله تروريسم حل شود بايد به فکر کمک باشند نه رهبری.

دکتر روحانی درباره راههای مبارزه با تروریسم اظهار داشت: برای مبارزه با تروريسم بايد فضايی که تروریست‌ها در آن زيست می‌کنند برای آنها نا امن بشود يعنی کسی آنها را به محله و به خانه راه ندهد و مردم با آنها همکاری نکنند. اين اولين قدم و شرط برای مبارزه با تروريسم است و بايد به مردمی که مورد هجمه و فشار تروريسم قرار گرفته‌اند، کمک شود.

مبارزه با تروريسم نباید بهانه برای تجاوز به کشوری باشد

رییس جمهوری اضافه کرد: از ارتفاع 10 هزار پايی و 15 هزار پايی با هواپيمایِ با خلبان و يا بدون خلبان هدفی را درست و يا نادرست بمباران کردن، راه حل درستی نيست. در افغانستان و پاکستان و مناطق ديگر اين بمباران ها مشکلی را نتوانست حل کند البته ممکن است جايی و در شرايطی نياز به بمباران هم باشد اما اين مسئله بايد با اجازه مردم و دولت آن کشور انجام شود. بدون هماهنگی با دولت و رضايت مردم آن کشور، اين کار مبارزه با تروريسم نيست و نام ديگری دارد که به آن تجاوز می‌گويند.

همه می‌دانند چه قدرتی بود که نگذاشت داعش به بغداد یا سامرا برسد

حجت السلام و المسلمین روحانی در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر حملات هوایی آمریکا علیه داعش در عراق، گفت: همه می‌دانند که در عراق چه قدرتی بود که نگذاشت داعش به بغداد یا سامرا برسد و چه قدرتی بود که فرسنگ‌ها مانده به بغداد جلوی آنها را سد کرد. زمانی مردم عراق، داعش را از بغداد دور کردند که آمريکا می‌گفت من در مسئله عراق مداخله‌ای نخواهم کرد، حتی تصميمی هم به بمباران هوايی نداشت.

رییس جمهوری افزود: خوب است مردم آمريکا اين سؤال را مطرح کنند که اين گروههای تروريستی که سالهاست در اين منطقه مشغول کشتار هستند، چرا دولت امريکا عليه آنها سخنی نگفته و عليه آنها اقدامی انجام نداده است و فقط زمانی که تحت فشار افکار عمومی مردم آمريکا قرار گرفت، تصميم گرفت به بمباران‌های بی‌حاصل و کم اهميت اقدام کند.

دکتر روحانی گفت: بهترین کار برای مقابله با داعش اینست که به مردم و دولت‌های منطقه کمک کرد و بايد مردم عراق و نيروهای مسلح عراق با این تروریست‌ها بجنگند و همه در این راه به ارتش و مردم عراق کمک کنند. در سوريه هم اگر قصد و نیت کمک وجود دارد بايد به نيروهايی که متعلق به آن کشور است و با گروه‌های تروريستی می‌جنگند، کمک شود.

از مردم عراق و سوریه باید پرسيد که چه میخواهند نه اينکه پيشاپیش برای آنها نسخه پيچيده شود

حجت السلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: راه حل اساسی برای مباررزه با گروه‌های تروریستی اینست که مردم را تقويت کنيم. جامعه قوی و با فرهنگ بلند و با روحيه، می‌تواند مشکلات خودش را حل کند. مردم عراق مردم بسيار بزرگی هستند با سابقه تمدنی هزاران ساله و همچنين مردم سوريه. بايد از آنها پرسيد که چه میخواهند نه اينکه پيشاپیش برای آنها نسخه پيچيده شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه آمريکا بعد از اينکه يک تبعه آنان سربريده شد به فکر جنگ با تروريسم افتادند، گفت: اگر میخواهيم با تروريسم بجنگيم راهش اين است که برای همه مردم جهان و همه آنهايی که بدون گناه مورد حمله تروريست‌ها قرار می‌گيرند، مثل اتباع خودمان دلسوزی کنيم. از نظر ما تبعه عراقی يا سوری يا فلسطينی يا لبنانی که مورد حمله تروريست‌ها قرار بگيرد مثل آن است که يک تبعه ايرانی مورد حمله قرار گرفته است.

به همه انسان‌ها به عنوان کسانی که همه آنها حق حيات دارند نگاه کنيم

دکتر روحانی تصریح کرد: ما مقابله با تروريسم را زمانی شروع نکرديم که آنها يک تبعه ايرانی را کشته باشند، وقتی مشاهده کردیم که تروریست‌ها در سوريه یا غزه و عراق مردم را می‌کشند، احساس مسئولیت کردیم. برای من همان قدر تأسف‌انگیز است وقتی که ببينم يک آمريکايی بی‌گناه کشته می‌شود يا اينکه يک ايرانی بی‌گناه يا اينکه يک عراقی بی‌گناه. ما بايد به انسان‌ها به عنوان همنوع و به عنوان کسانی که همه آنها حق حيات دارند نگاه کنيم، نبايد بين تبعه اين کشور و آن کشور فرق گذاشت.

حجت السلام و المسلمین روحانی با انتقاد از روش و شیوه برخی کشورهای غربی که ادعای مبارزه با گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه دارند، اظهار داشت: در سوريه و عراق در یکسال گذشته، يک انتخابات مهم و بزرگ برگزار شده و همه بايد به انتخاب مردم، به نظر مردم و به افکار مردم، احترام بگذارند. مگر می‌توان با عنوان مبارزه با تروريسم، بدون اجازه مردم عراق، بدون ­درخواست دولت عراق وارد این کشور شد؟ در همه اين امور بايد با دولت آن کشور و مردم آن کشور هماهنگ بود.

دکتر روحانی تأکید کرد: دورانی که قدرتهای نظامی بزرگ برای ملت‌ها و مناطق ديگر تصميم میگرفتند، به پایان رسیده و امروز بايد به افکار عمومی ملت‌ها و دولت‌ها احترام گذاشت.

مرز جغرافيايی نمی‌تواند ماهیت تروريسم را تغییر دهد

دکتر روحانی افزود: آيا گروه‌های تروريستی که امروز در عراق هستند ديروز در سوريه جنايت نمی‌کردند؟ و امروز همزمان هم در عراق و هم در سوريه جنايت نمی‌کنند؟ مگر جنايت در اين سرزمين يا آن سرزمين فرق می‌کند؟ مگر مرز جغرافيايی می‌تواند ماهیت موضوع را تغيير دهد؟ تروريسم، تروريسم است و ترور چه در عراق انجام بگيرد و چه در اروپا و آمريکا، محکوم است.

حجت السلام و المسلمین روحانی گفت: مردم متمدن ايران در برابر درخواست هر ملتی که از ما بخواهد عليه تروريسم اقدامی انجام دهيم، برای کمک به آن مردم، اقدام لازم را انجام خواهيم داد.

رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره عدم حضور ایران در اجلاسی که به نام ائتلاف علیه تروریسم تشکیل شده تأکید کرد: تاکنون ائتلاف‌های متعدد را تشکيل دادند بعد از مدتی هم ناچار شدند بدون اينکه به نتيجه‌ای برسند از منطقه خارج شوند. ما در برابر تروريسم به وظيفه انسانی خود عمل می‌کنيم و نسبت به همسايگان خود احساس مسئوليت می‌کنيم.

آنهایی که از نظر سیاسی و تسلیحاتی، گروه‌های تروريستی را حمایت کرده‌اند، نمی‌توانند مدعی مبارزه با تروریسم باشند

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه دولت ايران يک دولت مسئول است و نسبت به مردم منطقه احساس مسئوليت و احترام می‌کند، گفت: اين ائتلاف کمی مضحک است چون در داخل اين ائتلاف کسانی هستند که اين گروه‌های تروريستی را بوجود آورند و در داخل اين ائتلاف کشورهايی هستند که پول اين گروه‌ها را تأمين می‌کردند و هنوز هم می‌کنند و در داخل اين ائتلاف کسانی هستند که حمايت‌های سياسی و حتی تسليحاتی از اين گروه‌های تروريستی کردند؛ با این شرایط چه کسی باور می‌کند آنهايی که اينها را بوجود آوردند و کمک و هدايت کردند و اطلاعات و تجهيزات به آنها دادند امروز بخواهد مبارز واقعی عليه آنها باشند؟ ما ترديد و شک فراونی نسبت به نيت آنها داريم، اما در کنار ملت عراق و سوريه، فلسطين، لبنان و افغانستان برای مبارزه با تروريسم خواهيم بود.

پول تروریست‌ها از کجا تأمين شده است؟

رییس جمهوری در پاسخ به اینکه چه کسانی از گروه‌های تروریستی حمایت می‌کنند، گفت: اينکه کاملا واضح و روشن است سلاح آنها متعلق به کجاست؟ افراد تروريستی که از همه کشورهای دنيا آمده‌اند از چه راهی وارد شده‌اند و در کدام کشور آموزش ديده‌اند فکر نمی‌کنم به‌دست آوردن اين اطلاعات خيلی مشکل باشد. اينقدر آشکار است که پی‌بردن به آن نياز به سرويس‌های اطلاعاتی هم ندارد!

دکتر روحانی افزود: قرار بود هر پولی در دنيا برای تروريسم مصرف می‌شود را بتوان دنبال کرد و کميته‌هايی در سازمان ملل مأمور اين کار بودند. از آنها بپرسيد پول تروریست‌ها از کجا تأمين شده است.

رهبران ائتلاف، سوابق خوبی در اين منطقه از خود به جای نگذاشته‌اند

حجت السلام و المسلمین روحانی با طرح این سوال که اگر واقعا هدف، مبارزه با تروريسم است، اين گروه‌های تروريستی سال‌هاست در منطقه در حال جنايت هستند پس چرا حالا به این فکر افتاده‌اند، گفت: هدف نهايی آنها برای ما روشن نيست. آنهايی که رهبری اين ائتلاف را به‌عهده گرفتند سوابق خوبی در اين منطقه به جای نگذاشته‌اند و مردم منطقه ترديدهای فراوانی نسبت به نیت‌های آنان دارند.

رییس جمهوری درباره توجه به نقش ایران در میارزه با تروریسم تصریح کرد: ايران کشوری است که سال‌هاست در حال مبارزه با تروريسم می‌باشد و ايران کشوری است که در واقع قربانی تروريسم است. بنابراين مردم ايران و دولت ايران عليه تروريسم به وظيفه خود عمل می‌کنند.

فتوای مرجعيت بزرگ اسلامی در عراق بود که توانست جلوی پیشرفت داعش را بگيرد

دکتر روحانی با اشاره به اینکه ما هيچوقت حمايت‌های خود را از مردم عراق يا ديگر ملت‌ها دريغ نکرده‌ايم، افزود: همه میدانند آن کسی که در عراق توانست در برابر داعش بايستد، هواپيما و بمب نبود، مرجعيت بزرگ اسلامی در عراق بود که با يک فتوا توانست جلوی داعش را بگيرد لذا نياز به فتوا داريم، نياز به نيرويی داريم که ملت‌ها را بسيج بکند، نياز به کلامی داريم که آن کلام بتواند ميليون‌ها انسان را به حرکت در بياورد، نياز به سخنی داريم که آن سخن مورد اعتماد مردم باشد. ما در عراق ديديم يک مرجع تقليد بنام آيت‌الله سيستانی چگونه با فتوا، شرايط عراق را کاملاً دگرگون کرد.

از هر نظر آماده‌ايم به دولت و مردم عراق در برابر تروريست‌ها کمک کنیم

رییس جمهوری درباره مشاوره و حضور برخی فرماندهان نظامی ایران در عراق، گفت: هر کمکی که دولت عراق از ما بخواهد بر عليه تروريسم انجام می‌دهيم و آن را رسماً اعلام کرده‌ايم. در اولين روزهايی که گروه‌هاي تروريستی وارد موصل شدند با آقای مالکی صحبت کردم و گفتم ما از هر نظر آماده‌ايم به دولت عراق و به مردم عراق در برابر تروريست‌ها کمک کنیم. ممکن است فرماندهان نظامی ما هم به عراق رفت و آمد داشته و مشاوره هم بدهند. هر کمکی از دست ما برآید برای اينکه تروريسم در اين منطقه ريشه‌کن بشود انجام می‌دهيم البته در چارچوب خواست مردم منطقه، دولتهای منطقه و مقررات بين‌المللي.

دکتر روحانی درباره اینکه آیا ایران در عراق نیروی زمینی دارد، گفت: ما نيروی زمينی در عراق نداريم، نيازی نبوده و فکر نمی‌کنم مردم عراق و دولت و ارتش عراق نياز داشته باشند و از ما درخواست بکنند، تاکنون چنين درخواستی مطرح نشده است.

عتبات مقدسه و پایتخت عراق، خط قرمز ماست

رییس جمهوری با بیان اینکه عتبات مقدسه يعنی شهرهای مذهبیِ همه شيعيان و مسلمان جهان و یا بغداد اگر در خطر باشد، اين خط قرمز ما است، تصریح کرد: برای اینکه این شهرها به اشغال تروریست‌ها در نیایند از هر توانی استفاده خواهيم کرد و نخواهيم گذاشت بغداد به دست تروريست‌ها بيافتد يا شهرهای مقدسی مثل کربلا و نجف در اشغال تروريست‌ها قرار بگيرد.

حجت السلام و المسلمین روحانی درپاسخ به سؤالی درباره هماهنگی ایران و آمریکا برای پرواز هواپیماهای آمریکایی بر ضد داعش گفت: اگر هماهنگی را با ارتش عراق و دولت عراق انجام دهند، اين هماهنگی کافی‌ است اما اگر بدون هماهنگی باشد، از نظر ما محکوم است و اساساً فکر نمی‌کنم نيازی به این موضوع باشد اگر بخواهيم کمکی انجام دهيم اين کمک را به مردم و دولت و ارتش عراق انجام می‌دهيم.

اعزام نیروی زمینی به عراق را کار ناصحيحی می‌دانیم

رییس جمهوری در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حمایت ایران از اعزام نیروی زمینی آمریکا به عراق، اظهار داشت: ما که حتماً حمايت نمی‌کنيم و اين کار را کار ناصحيحی می‌دانیم برای اينکه تجربه گذشته نشان داده که اين نيروها کارايی لازم را ندارند وقتی هم که در عراق بودند هر روز انفجار در عراق رخ میداد و فلوجه را نتوانستند از تروريست‌ها پس بگيرند. بنابراين وقتی نتوانستند شهر فلوجه را از تروريست‌ها پس بگيرند حالا چطور می‌خواهند با يک نيروی کم‌شمار، کار بزرگ زمينی انجام بدهند.

دکتر روحانی در پاسخ به سؤالی درباره گفتگوی ایران و آمریکا در حاشیه مذاکرات هسته‌ای درباره داعش گفت: مذاکرات اصلی ما با آمريکا يا با هر يک از کشورهای1+5 برای موضوع هسته‌ای است اما در حاشيه آن ممکن است هر گفت و گويی انجام بگيرد اما نسبت به مبارزه با تروريسم نه نيازی می‌بينيم با امريکا مذاکره کنيم و نيازی می‌بينيم با آنها همکاری داشته باشيم اما بدنبال فعاليت درچارچوب خواست مردم و دولت عراق هستیم.

روی ميز ما فقط صفحه‌های منطق، مذاکره، استدلال و تعامل وجود دارد

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره مذاکرات هسته‌ای و موانع اصلی این مذاکرات تأکید کرد: از طرف ايران اين تصميم جدی است که ما مذاکرت را ادامه بدهيم و اين اراده قاطع در طرف ايران وجود دارد که مسايل هسته‌ای را با مذاکره به حل‌وفصل نهايی برساند. ما راهی جز مذاکره نمی‌دانيم و نمی‌بينيم، برخلاف بعضی‌ها که می‌گويند روی ميز ما خيلی چيزها قرار دارد و خيلی شلوغ است، ميز ما شلوغ نيست و روی ميز ما فقط صفحه‌های منطق و مذاکره و استدلال و تعامل وجود دارد.

تنها راه حل مسئله هسته‌ای، مذاکره است

رییس جمهوری تصریح کرد: ما معتقديم در مسئله هسته‌ای راه روشن است ما همچنان معتقديم که با مذاکره، مسائل حل و فصل خواهد شد و ترديد نداريم که مسایل با مذاکره حل می‌شود. ممکن است نسبت به زمان آن بحث باشد که امروز يا فردا اما در اين که تنها راه حل مسئله هسته‌ای، مذاکره است و با مذاکره به حل و فصل نهايی خواهد رسيد، هيچ ترديدی نداريم. آن چه بحث است آن است که در چه زمانی ما به توافق نهايی خواهيم رسيد.

حجت السلام و المسلمین روحانی در پاسخ به سؤالی درباره بازداشت خبرنگار آمریکایی و همسرش گفت: به هر حال اين همه زندانی در دنيا هستند و تعدادی ايرانی هم توسط امريکایی‌ها در زندان به سر میبرند، ممکن است افرادی هم در ايران زندانی باشند و ممکن است افرادی به دلايل امنيتی و يا غير امنيتی در چارچوب مقررات قوه قضاييه احضار و دستگير شوند و مورد بازجويی قرار بگيرند و پروسه قضايی روی پرونده آنها انجام بگيرد. مگر تعجب دارد که فردی در پروسه قضايی به دليل اتهاماتی مورد رسيدگی قرار بگيرد. من مطمئن هستم دستگاه قضايی ايران در چارچوب قانون و مقررات و عدالت، پرونده‌ها را رسیدگی خواهد کرد.

از وزیر دادگستری هميشه پیگیری می‌کنم تا زندانيان مشکلی نداشته باشند

دکتر روحانی در پاسخ به اینکه یکی از آنها شهروند آمریکایی است، تصریح کرد: آنچه من به عنوان رييس جمهور ايران از وزیر دادگستری که عضو کابينه من است و رابط دولت با قوه قضاييه است، هميشه پیگیری می‌کنم، نداشتن مشکل برای همه زندانيان است، برای ما فرق نمی‌کند که زندانی دارای چه سمتی است و یا برای چه رسانه‌ای کار می‌کند. برای ما مهم اين است که قانون و مقررات ما نسبت به همه زندانيان دقيقاً اجرا شود. رييس جمهور مسئول آن است که قانون اساسی کشور به دقت عمل و اجرا شود .

فضای امروز جامعه و دانشگاه‌های ما نسبت به گذشته دارای آرامش و نشاط بیشتری است

رییس جمهور در ادامه، درباره شرایط جامعه ایران در یکسال گذشته و منشور حقوق شهروندی اظهار داشت: فکر می‌کنم تحولات بسيار زيادی در اين يکسال انجام گرفته است. امروز در جامعه ما آرامش و نشاط بيشتری وجود دارد. از لحاظ سياسی، همه جناح‌های سياسی فعال‌تر از گذشته در حال فعاليت هستند.

وی افزود: دولت من فراجناحی و فراحزبی است از همه احزاب و از همه جناح‌ها در اين دولت حضور دارند. فضای امروز دانشگاه‌های ما از گذشته بهتر است. همه سازمان‌های مردم نهاد در ايران فعاليت بسيار خوبی دارند و لايحه‌ای برای حقوق آنها در حال آماده شدن است که تقديم مجلس می‌کنيم. در مورد حقوق شهروندي، منشوری را تهيه کرده و در منظر افکار عمومی و حقوق‌دانان قرار داده‌ام. نظرات بسياری برای تکميل آن منشور آمده و آنها را اصلاح کرديم و در آينده نزديک منتشر خواهد شد و اجرا و عمل به همه مواردی که در منشور حقوق شهروندی آمده را دنبال می‌کنیم.

این دولت تاکنون از هيچ رسانه‌ای شکايت نکرده است

دکتر روحانی گفت: امروز در انتقاد از دولت نه تنها کسی با مانعی مواجه نمی‌شود بلکه بنده و همه اعضای دولت، انتقادکنندگان را تشويق می‌کنيم. حتی بعضی از سخنانی که منصفانه هم نيست، نسبت به آن عکس‌العملی نشان نمی‌دهيم. ما از هيچ رسانه‌ای شکايت نکرديم ما از هيچ سخنرانی شکايت نکرديم و کاملاً افتخار می‌کنيم که در کشور ما همه نظرات خودشان را آزادانه بيان می‌کنند. در اين دولت، انجمن‌های تخصصی بسيار فعال شده‌اند و تقريباً هر کار مهمی که می‌خواهیم انجام دهیم قبلا با انجمن‌های تخصصی مشورت می‌شود. بخش خصوصی در ايران بسيار فعال‌تر از گذشته است. بنابراين شرايط اجتماعی بيش از آن چيزی است که من يک سال پيش فکر می‌کردم. البته به اين معنا نيست که ما به پايان راه رسیديم، ما راه طولانی‌تری در پيش داريم و در 3 سال باقي‌مانده با حمايت مردم و با حمايت همه نخبگان و فرهيختگان جامعه، اين راه را ادامه می‌دهيم.

ملاقات با رييس جمهور اوباما در برنامه سفر من نیست

رییس جمهوری اسلامی ایران پاسخ به سؤالی درباره ملاقات با اوباما درصورت سفر به نیویورک گفت: فعلاً در برنامه من چيزی به عنوان ملاقات با رييس جمهور اوباما وجود ندارد. در دنيای سياست همه چيز امکان‌پذير است اما در عين حال موضوع امريکا يک موضوع خاصی است، شرايط خاصی دارد و بين ايران و امريکا ساليان دراز تخاصم و تنش وجود داشته است.

برای فراهم شدن شرایط نزدیکی دو ملت تلاش می‌کنیم

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: اراده دولت من بر اين است که سطح تخاصم و تنش را پايين بياوريم و شرايط را برای اينکه دو ملت بتوانند به هم نزديک‌تر شوند، فراهم کنيم. به اعتقاد من ملت ايران يک ملت بسيار بزرگ با سابقه تمدن بسيار عظيم است و امروز مردم امريکا هم مردمی فعال در صحنه علمي، فرهنگی و اقتصادی هستند، رابطه نزديک اين دو ملت می‌تواند خيلی از مشکلات را حل بکند. رابطه نزديک‌تر میتواند راه‌های جديدی را پيش روی سياست‌مداران امريکا بگذارد. به هر حال معتقدم به آينده بايد بيشتر نگاه کنیم تا گذشته.

وضعیت فعلی رابطه ايران و آمريکا تا قيامت ادامه نخواهد داشت

حجت السلام و المسلمین روحانی در پاسخ به این سوال که می‌توانید پیش‌بینی کنید رییس جمهور آمریکا روزی به ایران سفر کند، اظهار داشت: به هر حال اين عدم رابطه و شرايط ايران و آمريکا تا قيامت که نخواهد بود. به هر حال زمانی در يک شرايط مناسبی، در دوره اين دولت یا دولت بعدی ویا بعد از آن، مسئله ايران و آمريکا حل خواهد شد و اینگونه نيست که 100 سال ديگر هم همينطور باشد.

رییس جمهوری تصریح کرد: آنچه مهم است اين است که ما بايد به فکر منافع مردم خود و منافع جهان باشيم. آمريکا هم بايد به فکر منافع خود و جهان باشد. من معتقدم بسياری از واقعيت‌های ايران در رسانه‌ها برای مردم امريکا دگرگونه تشريح شده است، لذا وظيفه شما در رسانه‌ها اين است که واقعيت های ايران را به مردم امريکا معرفی کنيد.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: در شرايطی که منافع ايران بر اين قرار بگيرد که شرايط روابط با امريکا عوض شود آن روز هر دولتی در ايران سرکار باشد قاعدتاً بر مبنای منافع کشور تصميم می‌گيرد.

رییس جمهوری افزود: در طول يکسال گذشته برخی رفتارها از مقامات آمريکايی مشاهده کردم که می‌توانست رفتار بهتری باشد و شرايط بهتری را بوجود بياورد.

نبايد شرايط گذشته را به عنوان تنها مسير برای آينده مد نظر قرار دهيم

دکتر روحانی تاکید کرد: آنچه مهم است اين است که ما نبايد شرايط گذشته را به عنوان تنها مسير برای آينده مد نظر قرار دهيم، ما بايد منافع دو ملت و منافع همه جهان را به عنوان راه پيش رو مد نظر قرار دهيم.

رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به این سوال که چه پیامی خطاب به مردم آمریکا دارید، اظهار داشت: آنچه میخواهم به مردم آمريکا بگويم اين است که ما بايد بيشتر به فکر مسائل مهم و منافع ملت‌های جهان باشيم و بگونه‌ای حرکت کنيم که کوتاه‌ترين راه، پر منفعت‌ترين راه و کم هزينه‌ترين راه را انتخاب کنيم.

 

* دانلود متن کامل این گفتگو: PDF

 


نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها