نشست با نخبگان سیاسی اندیشکده‌های آمریکایی

۱۳۹۳/۰۷/۰۲     |       rouhani.ir     |     نیویورک

رییس‌جمهوری: تهدید ایران بی نتیجه است / حمله خودسرانه به کشورها هرج و مرج است

رییس جمهوری، حصول توافق در موضوع هسته‌ای را در صورتی که طرف مقابل اراده لازم را داشته باشد امکان‌پذیر و شدنی دانست و گفت: تهدید ملت ایران بی‌نتیجه است و عدم حل موضوع هسته‌ای برای هیچ کس نتیجه نخواهد داشت.

باید ریشه تنش‌ها در روابط ایران و آمریکا شناسایی و برطرف شود

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه به وقت نیویورک، در نشست با نخبگان سیاسی اندیشکده‌های آمریکایی که در هتل محل اقامت رییس جمهوری در نیویورک برگزار شد، در پاسخ به سوالی در خصوص روابط ایران و آمریکا، افزود: در دهه‌های گذشته روابط ایران و آمریکا، پرتنش و حتی خصمانه بوده است. باید ارزیابی شود که چقدر از این سیاست‌ها نفع برده و چقدر ضرر کرده‌ایم.

دکتر روحانی با بیان اینکه باید ریشه تنش‌ها در روابط فعلی بین آمریکا و ایران شناسایی و برطرف شود، تصریح کرد: روابط خوب بین ملت‌ها بهتر از ایجاد فاصله است و اینکه بهبود روابط از کجا شروع شود و از چه فرصتی بهترین بهره‌برداری صورت گیرد، می‌تواند موضوع بحث در نشست‌های نخبگان باشد.

باید به ایران در عرصه فعالیت‌های هسته‌ای اعتماد کرد

رییس جمهوری در بخش دیگر سخنانش، مذاکرات بین ایران و ۱+۵ را به عنوان فرصتی برای رقم خوردن روابط و آینده بهتر برای ملت‌ها، منطقه و جهان دانست و گفت: دولت ایران هر اقدامی را به پشتوانه مردم انجام خواهد داد.

رییس جمهوری همچنین مذاکرات هسته‌ای را موضوعی اعتماد آفرین برشمرد و گفت: همکاری بدون اعتماد پا نخواهد گرفت؛ بنای اعتماد از موضوع هسته‌ای مهم‌تر است. بی‌اعتمادی راحت است اما اعتماد سخت ساخته می‌شود و از این منظر اعتمادساز شدن موضوع هسته‌ای ایران می‌تواند یک موفقیت را به موفقیت‌های بالاتر تبدیل کند.

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: زمان دو ماهه باقیمانده برای حصول توافق، هر چند کوتاه است اما در صورتی که هر دو طرف اراده قاطع برای حل مساله داشته باشند، حصول توافق، شدنی است. این اراده از طرف ایران وجود دارد و اعتقاد داریم که عدم حل موضوع برای هیچ کس نتیجه نخواهد داشت.

رییس جمهوری افزود: هر چند اختلاف نظرهایی در موضوع هسته‌ای باقی مانده، اما توافق امکان‌پذیر است. هدف ایران، استفاده از فناوری صلح‌آمیز تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. بازرسی‌های فراوان آژانس تا کنون ثابت کرده که ایران انحرافی نداشته است، لذا باید به ایران اعتماد کرد که علاوه بر پیوستن به NPT، در اعتقاد و فتوای دینی‌اش هم سلاح کشتار جمعی را حرام می‌داند.

دکتر روحانی با اشاره به اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبند بودن ایران به توافقات شش ماهه، تصریح کرد: بنابراین اگر اراده طرف مقابل هم بر اعتماد بیشتر به برنامه هسته‌ای ایران قرار داشته باشد و نخواهد حق مردم ایران را سلب کند، رسیدن به توافق کار سختی نخواهد بود.

رییس جمهوری، ضمن ابراز مخالفت با دیدگاهی که می گوید «همه گزینه‌ها را روی میز داریم»، گفت: مهم این است که در زمینه هسته‌ای، همه دور میز مذاکره هستیم. تفکر مثبت یعنی تنها به مذاکره بیاندیشیم. تهدید سازنده نیست بلکه تحریک‌کننده است و تحریم و تهدید، هر ملتی را تحریک می‌کند. تهدید ملت ایران بی نتیجه است.

عنوان «توافق بد» از سوی مخالفان توافق جعل شده است

دکتر روحانی، با اشاره به تلاش‌های مخالفین توافق هسته‌ای، اظهار داشت: مخالفین توافق هسته‌ای، عنوان «توافق بد» را جعل کرده‌اند؛ مقصد مخالفین توافق که در داخل آمریکا و منطقه حضور دارند، تحریک به عدم توافق است. حتی کشورهایی نیز هستند که بخاطر منافع‌شان، خیلی علاقمند به توافق نیستند. بنابراین دو طرف باید حواس‌شان جمع باشد و به خاطر همین، توافق مناسب باید شامل برد – برد برای طرفین باشد.

رییس جمهوری در تبیین تأثیر مثبت توافق هسته‌ای بر همکاری‌های اقتصادی نیز اظهار داشت: توافق می‌تواند باعث فعالیت آسان شرکت‌های بزرگ در ایران باشد و عدم توافق فقط باعث می‌شود که تنها شرکت‌های برخی کشورهای خاص از این فرصت بهره ببرند.

توافق به نفع اقتصاد ایران و غرب است و به همین دلیل خیلی شرکت‌های اروپایی منتظر توافق و آغاز قرارداد و همکاری با ایران هستند.

دکتر روحانی، اتصال اقتصادی ایران را به نفع همه دنیا دانست و یادآور شد: با برداشته شدن موانع، شرکت‌های آمریکایی نیز می‌توانند در حوزه اقتصادی در ایران فعالیت کنند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه راه آهن ایران - ترکمنستان و قزاقستان در ماه دسامبر افتتاح و کریدور شمال - جنوب نیز باعث وصل شدن راه آهن از خلیج فارس به چین وصل می‌شود، تأکید کرد: ایران در آینده یک قدرت بزرگ اقتصادی در جهان خواهد بود.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به تشدید خشونت و افراطی گری در منطقه، خاطرنشان کرد: امروز خطر تروریسم و خشونت برای منطقه خاورمیانه و کل جهان است.

رییس جمهوری درباره چگونگی مقابله با گروههای تروریستی و بمباران سوریه که به بهانه مقابله با تروریسم صورت گرفته است نیز سوالاتی را در جمع نخبگان سیاسی اندیشکده‌های آمریکایی مطرح کرد و گفت: اگر یک گروه تروریستی در کشوری فعال است، آیا مجاز هستیم برای مقابله با تروریسم، فضا و تمامیت ارضی آن کشور را نقض کنیم.

ایجاد یک گروه مسلح برای از بین بردن یک گروه تروریستی ناکارآمد و نادرست است

دکتر روحانی، نقض تمامیت ارضی و حمله به یک کشور به بهانه مقابله با تروریسم آن هم در شرایطی که بدون درخواست و هماهنگی دولت مرکزی آن کشور صورت گرفته باشد را غیرمجاز و مایه هرج و مرج دانست و تأکید کرد: مبارزه با گروه‌های تروریستی قواعدی دارد. تجربه و عقل می‌گوید که درست کردن یک گروه مسلح جدید برای از بین بردن یک گروه تروریستی، کار نادرستی است.

برخی کشورها گروه‌هایی را در منطقه ما مسلح کردند تا به عنوان مثال، سوریه را سه ماهه سرنگون کنند اما سه سال فقط عده زیادی بی‌گناه کشته و آواره شدند و موضوع به نفع هیچ کدام از همسایگان هم نبود.

دکتر روحانی همچنین با بیان اینکه خشونت دارای ریشه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی است، اظهار داشت: ریشه خشونت و تروریسم در منطقه خاورمیانه، موضوع واحدی نیست.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه تصمیم‌های یکجانبه به راه حل درست نمی‌انجامد، گفت: اگر در سوریه، مرکزیت را نپذیریم، راه حل نیز نخواهیم داشت. بنابراین ابتدا گروه‌های تروریستی باید از بین بروند.

دکتر روحانی افزود: یک یا چند کشور و دولت نمی‌توانند مشروعیت دولت دیگر را تعیین کنند بلکه مشروعیت دولت در یک کشور را مردم آن تعیین می‌کنند. اینکه گاهی می‌گویند شورای امنیت سازمان ملل ابزار کافی ندارد، بحث درستی است چون این شورا گویا برای مقابله با تهدیدات کشورهای کوچک درست شده است نه کشورهای بزرگ.

رییس جمهوری ادامه داد: بنابراین این ساختار سازمان ملل است که اشکال دارد. به عنوان مثال، دولتی به دلیل اینکه قدمت دارد حق وتو می‌گیرد اما سازمان بزرگی مانند غیرمتعهدها نمی‌تواند حتی حقی مانند یکی از این پنج کشور داشته باشد.

دکتر روحانی در بخش دیگر سخنانش به ابراز دیدگاه درباره کشورهای همسایه بخصوص عراق، عربستان و افغانستان پرداخت و با ابراز خرسندی از تشکیل دولت جدید عراق و فعالیت مجلس جدید این کشور، تصریح کرد: با این حال، اما همه مشکلات حل نشده است چرا که اگر حل شده بود، داعش نمی‌توانست بخشی از سرزمین عراق را تسخیر کند. اگر تلاش ملت عراق و کمک کشورهایی مثل ایران نبود چه بسا اربیل و کردستان و بغداد هم سقوط می‌کردند.

رییس جمهوری افزود: هر زمان دولت عراق از جمهوری اسلامی ایران کمک خواسته است به خوبی و بخصوص در زمینه غذایی و دارویی کمک کرده و اعتقاد داریم در عراق همه باید خود را در حکومت سهیم ببینند. البته اینکه اختیارات در عراق چگونه باید تقسیم شود، به مردم و پارلمان عراق برمی‌گردد.

دکتر روحانی با تأکید بر ضرورت حفظ یکپارپگی و اتحاد در عراق، گفت: تجزیه عراق به نفع منطقه، عراق و ملت عراق نیست. امنیت عراق برای ایران بسیار مهم است چون ۱۳۰۰ کیلومتر مرز با این کشور داریم و همچنین میلیون‌ها ایرانی به این کشور سفر می‌کنند.

عده‌ای می‌خواهند با شیطنت به روابط ایران و عربستان لطمه بزنند

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به اعزام سالانه شمار قابل توجهی از زائران ایرانی به عربستان و بالعکس، عربستان را همسایه مهم ایران قلمداد کرد و گفت: با عربستان نیز در مسائل دو جانبه مشکلی نداریم اما در مسائل منطقه در مواردی اختلاف‌نظر داریم. البته اینکه گفته شده ایران مرکز شیعه و عربستان مرکز سنی است که این حرف درستی نیست.

رییس جمهوری با مهم برشمردن نزدیک‌تر شدن کشورهای منطقه به یکدیگر، به تبادل پیام با پادشاه عربستان و همچنین مذاکراتی بین وزرای خارجه دو کشور در یکسال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: ما خواهان روابط بهتر با عربستان هستیم تا اختلافات کاهش پیدا کند. امروز مسائل اختلافی ایران و عربستان کاهش پیدا کرده و ارتباط دو دولت نیز بهتر شده است اما عده‌ای می‌خواهند با شیطنت به روابط دو کشور لطمه بزنند.

دکتر روحانی همچنین با مرور گذرا بر فعالیت یکساله دولت تدبیر و امید، گفت: در یک سال گذشته تلاش کردیم مشکلات بزرگی که مردم ایران در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشتند را کم یا حل‌وفصل کنیم که در این زمینه مردم باید قضاوت کنند.

رییس جمهوری تصریح کرد: عملکرد دولت در برخی حوزه‌ها مانند اقتصاد که شاهد مهار تورم در شرایط رکود تورمی بوده‌ایم، شاخص است و بعد از دو سال رکود اقتصادی مستمر در ایران، اکنون محاسبات نشان می‌دهد که از رکود خارج شده‌ایم؛ در زمینه هسته‌ای نیز به واسطه یک توافق ولو کوتاه‌مدت و همین که دور یک میز در حال مذاکره و دنبال نتیجه برد – برد هستیم، یک گام موفق بوده‌ایم.

داعش را نمی‌توان با عملیات نظامی ریشه‌کن کرد

دکتر روحانی تصریح کرد: جریان داعش را نمی توان با عملیات نظامی ریشه کن کرد و هرگونه مبارزه با افراطی گری تنها در صورت توجه به تبعیت کامل از اصول و ضوابط حقوق بین الملل و مفاد منشور مبارزه با تروریسم موفق می شود.

دکتر روحانی کمک به بازسازی دولت های مرکزی برای رویایی با تهدیدها و تلاش برای حفظ وحدت ملی و تمامیت ارضی این کشورها را از دیگر شرط های موفقیت در مبارزه با تروریسم برشمرد و خواستار تلاش بین المللی برای ممانعت از تزریق منابع مالی و اسلحه به تروریست ها شد.

رییس جمهوری با بیان اینکه حل مسالمت آمیز بحران سوریه از طریق راه حل های سیاسی و اجتناب از تفاوت قایل شدن میان فعالیت گروه های تروریستی ضروری است، تصریح کرد: باید به اشغال اراضی دیگران از جمله اراضی عربی و فلسطین خاتمه داد و جنایتکاران را نظیر آنچه در غزه رخ داد از مجازات معاف نکرد.

متاسفانه برخی کشورها برای تحمیل اراده خود بر دیگران از گروه‌های تروریستی بهره‌گیری کردند

رییس شورای عالی امنیت ملی خطاب به حاضران گفت: متاسفانه برخی کشورها برای تحمیل اراده خود بر جوامع دیگر از گروه های تروریستی بهره‌گیری کردند و اکنون نیز با روش‌های قهرآمیز می خواهند اهداف خود را محقق کنند که این روش نه ممکن است و نه مفید.

دکتر روحانی تاکید کرد: آنان که تخم خشونت کاشتند و به حقوق مردم تجاوز کردند و در مواجهه با موضوعات پیچیده سیاسی و اجتماعی از روش‌های قهرآمیز استفاده کردند، قابلیت رهبری ائتلاف برای برخورد با گروه های تروریستی را ندارند.

رییس جمهوری با اشاره به وقوع انقلاب اسلامی ایران و راه افتادن جنبش های دیگر برای رهایی از استبداد و استعمار، از غرب به خاطر رویکردهای دوگانه انتقاد کرد و گفت: تامین منافع غرب از سوی دیکتاتورها مدل قابل دفاعی نیست و منافع واقعی آنها در حمایت از نظام های مردم سالارانه است و آنها باید با دفاع از این نظام ها خاطره تلخ حمایت از دیکتاتورها را کمرنگ کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی این استدلال که چون جنبش های خاورمیانه به سرانجام نرسیدند پس باید به همان نظم امنیتی مبتنی بر دیکتاتوری بازگشت را مایه شگفتی خواند و خواستار درس گرفتن غربی ها از تجارب پیشین شد.

دکتر روحانی تصریح کرد: غرب باید بپذیرد که جریان اسلامی میانه رو بخشی از واقعیت منطقه است و نمی توان با سرکوب، این جریان را از میان برد، زیرا سرکوب بیشتر به افراط منجر می شود. اگر رویکرد درستی برای مواجهه با خشونت اتخاذ نشود، هر روز بیش از پیش به سوی منطقه ای نا آرام و پر تلاطم حرکت خواهیم کرد.

رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: دولت های غربی به لحاظ اخلاقی و منافع عینی خود موظفند نسبت به تامین امنیت و حفاظت از حقوق بشر و ارزشهای دموکراتیک همت کنند.

رییس شورای عالی امنیت ملی با تشریح دلایل ریشه گرفتن جریان های تندرو و خشونت گرا، نقش ایران در مبارزه با رادیکالیسم را یادآور شد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در مقطع حساس کنونی با تعامل درون منطقه ای که مهمترین شرط استقرار همزیستی مسالمت آمیز است، در این مسیر گام بر می دارد.

تعامل فعال چالش‌ها را به فرصت تبدیل می‌کند

دکتر روحانی تعامل ملت ها بویژه گفتگوی دانشگاه ها و مراکز فرهنگی را در رفع سوءتفاهمات موثر دانست و گفت: با وجود ناخشنودی واقعی مردم ایران از سیاست های آمریکا در سال‌های گذشته باید نگاه رو به آینده باشد. باید از گذشته درس بگیریم و نباید اسیر گذشته باقی بمانیم. امروز بیش از هر زمان دیگری نیاز به خاتمه دادن به بحران های مصنوعی و غیر ضروری و گشودن افق های جدید برای همکاری و تلاش مشترک در راستای مواجه شدن با چالش هایی داریم که همه ما را تهدید می کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه از طرف مردم ایران ماموریت دارد تا در روابط بین المللی مسیر تعامل سازنده را در پیش بگیرد، ادامه داد: تعامل فعال چالش ها را تبدیل به فرصت می کند. تمام تلاش ما بر اعتماد سازی متقابل با همسایگان و دیگر بازیگران بین المللی از جمله آمریکا بوده است و امروز با تنش کمتری در عرصه سیاست خارجی روبرو هستیم.

رییس شورای عالی امنیت ملی که سخنانش مستقیم از سوی چند شبکه تلویزیونی بین المللی پخش می شد، تصریح کرد: مسولان آمریکایی نباید سیاست هایشان را بر اساس نظر گروه های فشار اتخاذ کنند و دنباله رو آنها باشند.

توافق ژنو نشان داد که به جای تهدید می‌توان گفت‌وگو و تعامل را انتخاب کرد

دکتر روحانی با تاکید مجدد بر این موضوع که تحریم های غیرقانونی و غیر انسانی بی فایده است، دستاورد مذاکرات ایران با ۱+۵ در یکسال گذشته را مثبت ارزیابی کرد و گفت: مهمتر از محتوای توافق نامه ژنو، اثبات این اصل بود که به جای تهدید و تقابل می توان گفت و گو و تعامل را انتخاب کرد.

رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران سهم خود را در اعتماد سازی انجام داده است، گفت: دلیل مدعای ما گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی است که هیچگاه گزارشی از انحراف در برنامه صلح امیز هسته ای ایران ارایه نکرده است. در عین حال برای نیل به یک توافق جامع نیازمندیم که طرف مقابل هم اراده سیاسی و آمادگی مشابه از خود نشان دهد و نگذارد این فرصت تاریخی که ملت ایران سال گذشته بوجود آورد، از دست برود.

رییس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به اینکه قرارداد جامع می تواند موجب استیفای حقوق قانونی و مشروع ایران تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی شود، افزود: ضروری است به فوریت از موضوعات غیر واقعی عبور کرده و تلاشمان را صرف چالش های جدی نظیر خشونت و افراطی گری کنیم که همه ما را تهدید می کند.

دکتر روحانی سپس در پاسخ به سوالات فرید زکریا گزاشگر شبکه تلویزیونی سی ان ان و در پاسخ به سوالی پیرامون مشابهت محورهای سخنان امروز باراک اوباما رییس جمهوری امریکا در مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص مبارزه با تروریسم با دیدگاه‌های وی گفت: همگان باید به عنوان یک موضوع حاد به مساله خشونت توجه کنند. همه رهبران جهان اتفاق نظر دارند که نمی توان در برابر خشونت دست روی دست گذاشت، البته ممکن است در شیوه برخورد با مساله اختلاف نظرهایی وجود داشته باشد.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی درباره سیاست های اجرایی کاخ سفید در مبارزه با گروه های تروریستی توضیح داد: ما درباره استراتژی امریکا مسئول نیستیم، اما ایران بدون تردید از لحظه اول تصمیم گرفته با تروریسم مبارزه کند. هنگامی که داعش به موصل حمله کرد و نوری المالکی نخست وزیر وقت عراق خواست، کمک های سریع مردم ایران و مقاومت مردم عراق و فتوای مرجعیت نگذاشت که داعش بغداد را به تصرف خود درآورد.

رییس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ما به وظیفه خود عمل کرده و خواهیم کرد، افزود: از نگاه ما رفتارهای تروریستی و کشتن انسانهای بی دفاع ظلم است و فرق نمی کند این انسان مسیحی است یا مسلمان، شیعه است یا سنی و آمریکایی است یا عراقی.

دکتر روحانی اظهارات مقامات آمریکایی مبنی بر حمایت و تقویت از یک گروه تروریستی برای جنگ با داعش در سوریه را مورد نقد قرار داد و گفت: شما با اجازه کدام مردم، کدام قانون و کدام مسئولیت بین المللی تصمیم به چنین کاری گرفته اید؟ مگر یک کشور به تنهایی یا چند کشور به نام ائتلاف می تواند برای کشوری دیگر تصمیم بگیرد؟ باید مردم سوریه خود در صحنه باشند و تصمیم بگیرند.

امروز ترکیب خوبی از مذاهب و گروه‌ها در دولت و مجلس عراق وجود دارد

رییس جمهوری در پاسخ به سوالی پیرامون نقش ایران در استقرار دولت جدید عراق گفت: امنیت و ثبات در عراق در صورتی دوام می یابد که همه گروه ها اعم از کرد، شیعه و سنی در اداره حکومت سهم داشته باشند. ما در عراق به دنبال وحدت ملی هستیم و امروز چه در دولت و چه در مجلس و چه در سطح مقامات عالی رتبه عراق ترکیب خوبی از مذاهب و گروه ها وجود دارد.

رییس شورای عالی امنیت ملی درباره آینده بشار اسد و سوریه، به برگزاری انتخابات در این کشور با حضور مردم و آوارگان اشاره کرد و گفت: آینده سوریه در اختیار اراده مردم این کشور است. فقط مردم یک کشور صاحب حق هستند و می توانند نسبت به حاکمیت خود قضاوت کنند.

دکتر روحانی به سخنان فرید زکریا که گفت اوباما امروز در سازمان ملل مستقیم به رهبران و مردم ایران پیام داد که نگذارید لحظه تاریخی توافق بگذرد، واکنش نشان داد و گفت: همه و از جمله ۱+۵ نیز باید از این فضا استفاده کنند. بحث ایران و آمریکا نیست، بلکه همه باید کمک کنیم تا روند نادرستی که در سال‌های گذشته ادامه داشته تصحیح شود، به خصوص امروز که شرایط تحریم کمرنگ تر شده است.

رییس جمهوری در پاسخ به پیشنهاد مجری که پرسید چرا ایران و آمریکا در خصوص تعداد سانتریفیوژها حد وسط را نمی گیرند و بر روی عدد ۵ هزار سانتریفیوژ توافق نمی کنند، گفت: عددهای شما درست نیست و شما از دید سی ان ان سخن می گویید.

دکتر روحانی افزود: ایران با دیگر کشورهای عضو ان پی تی هیچ تفاوتی ندارد و همه امضا کنندگان ان پی تی از حقوق مساوی برخوردارند. ایران حق دارد برای اهداف صلح امیز خود فعالیت داشته باشد و در هیچ کجای پروتکل و ان پی تی نیامده است که تعداد سانتریفیوژها باید چند تا باشد. حتی در توافق نامه ژنو هم آمده است که غنی سازی باید براساس این نیاز صورت گیرد. نیاز ایران توسط دولت و مجلس تعیین می شود و مجلس شورای اسلامی مصوب کرده که در آینده باید ۲۰ هزار مگاوات برق از طریق انرژی هسته ای تولید شود. مبنا نیاز است نه اینکه یک عددی را من بگویم یا طرف مقابل.

توافق هسته‌ای می‌تواند مقدمه خوبی برای رفع بی‌اعتمادی ملت ایران به آمریکا باشد

رییس جمهوری در خصوص مکالمه تلفنی سال گذشته با اوباما و تعیین ظرفیت های همکاری میان دو کشور پس از حل و فصل موضوع هسته ای نیز گفت: اوباما هم موافق بود که باید ابتدا موضوع هسته ای را به سرانجام برسانیم. مردم ایران اعتمادشان نسبت به دولت مقابل کم است و اگر ما در یک یا چند مورد همکاری موفق شویم نظر ملتها کم کم عوض می شود و شرایط جدیدی بوجود می آید، به همین دلیل مهمتر از توافق هسته ای فضای خوبی است که ایجاد می شود و می توان بر مبنای این فضا تعامل و رایزنی بیشتری داشت که منافع دو ملت را در بر داشته باشد.

دکتر روحانی پیرامون تحولات اخیر سیاسی در افغانستان و موضع تهران و واشنگتن در این باره تصریح کرد: امنیت، ثبات و توسعه افغانستان برای ما مهم است. ایران کمک های زیادی به مردم افغانستان انجام داده است به طوریکه ۳ میلیون آواره افغانی امروز در کشور ما زندگی می کنند. ایران از ابتدا به دنبال کمک به برگزاری انتخابات خوب و سالم در این کشور بود و تلاش کرد که راه حل مسالمت‌آمیز برای رفع اختلاف ها پیدا شود، زیرا ادامه اختلاف بیش از همه به نفع طالبان و گروه های تروریستی بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: ما از ائتلاف بوجود آمده در افغانستان خوشحالیم، اما این ائتلاف شکننده است و باید همه کمک کنیم تا ائتلاف تقویت شود و باقی بماند.

رییس جمهوری در خصوص نظر متفاوت کنگره با دولت اوباما درباره نتیجه مذاکرات هسته ای گفت: ما با دولت آمریکا توافق می کنیم و مشکل دولت آمریکا با کنگره به خود آنها مربوط است. طرف ایران دولت آمریکاست و نه کنگره و خود آنها باید مسایل را مدیریت کنند.

رییس جمهوری در پاسخ به این پرسش که ممکن است توافق جامع هسته ای در ایران منجر به مخالفت مخالفان دولت شود، گفت: دولت و مجلس براساس اختیارات خود عمل می کنند. ممکن است گروهی نظر دیگری داشته باشد، اشکالی ندارد و آنها هم می توانند در چارچوب قانون اظهارنظر کنند.

دکتر روحانی در پاسخ به آخرین سوال برنامه در خصوص دستگیری خبرنگار روزنامه واشنگتن پست و همسرش در ایران گفت: پرونده این فرد در حال رسیدگی است و هنوز در دادگاه حکمی صادر نشده که بتوان در این خصوص نظری ارایه کرد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها