در جمع فعالان، صاحبنظران و سرمایه‌گذاران شرکت‌های آمریکایی

۱۳۹۳/۰۷/۰۳     |       rouhani.ir     |     نیویورک

رییس جمهوری: اقتصاد ایران، شاهراهی برای تجارت جهانی است / تحریم، فساد اقتصادی را ترویج می‌کند

رییس جمهوری ضمن اعلام استقبال از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بخش های مختلف اقتصادی ایران اظهار امیدوای كرد: در آمریکا نیز شرایطی فراهم شود كه سرمایه‌گذاران علاقمند این کشور قادر به حضور در اقتصاد ایران شوند.

سرمایه‌گذاری خارجی پلی برای ارتباط بهتر دو ملت است

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی صبح چهارشنبه به وقت نیویورك و در جمع فعالان، صاحب نظران و سرمایه گذاران شركت‌های بزرگ آمریکایی تصریح كرد: سرمایه گذاری خارجی پلی برای ارتباط بهتر دو ملت است و اقتصاد ایران می تواند به شاهراهی برای تجارت جهانی، حل و فصل مشكلات سیاسی، ایجاد اعتماد بیشتر میان ملتها و استقرار امنیت در كل كشورهای خاورمیانه مبدل شود.

رییس شورای عالی اقتصاد، با تشریح وضعیت اقتصادی كشور در سال‌های گذشته، تلاش دولت یازدهم در كاهش نرخ تورم و خروج از شرایط رکود را یادآور شد و گفت: بزرگترین موفقیت دولت در یكسال گذشته با توجه به قولی که در انتخابات به مردم داده شد، ایجاد ثبات و آرامش در بازار ایران بوده است.

دكتر روحانی با اشاره به آثار تحریم های غیرقانونی در عرصه اقتصاد جهانی اظهار داشت: یكی از پیامدهای تحریم رواج فساد است، ضمن اینكه تحریم های غیرقانونی، كور و ظالمانه باعث تضییع حقوق بشر و تخریب روابط ملتها می شود.

رییس جمهوری با تشریح تلاش دولت برای فراهم كردن شرایط مناسب حضور كارآفرینان و سرمایه گذاران داخلی و خارجی گفت: دولت به صراحت اعلام می كند كه خواهان واگذاری امور اقتصادی به مردم ایران و شركت‌های خصوصی است و در بسیاری از زمینه ها از شركت‌های خارجی نیز برای سرمایه گذاری دعوت كرده است.

رییس شورای عالی اقتصاد با بیان اینكه در گوشه و كنار ایران زمینه برای فعالیت اقتصادی سودآور وجود دارد، از برگزاری نشست اختصاصی با فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مدیران بانك‌ها در سفرهای استانی و ارائه تسهیلات و ایجاد جاذبه برای حضور شركت‌های خارجی در كشورمان خبر داد.

دكتر روحانی گفت: ایران با توجه به پیشینه تاریخی و طبیعت منحصر به فرد خود می تواند جاذبه بسیاری در صنعت گردشگری داشته باشد، چنانكه در یكسال گذشته ورود گردشگران خارجی به ایران بیش از دو برابر شده و دولت و بخش خصوصی صدها طرح در زمینه گردشگری در دست اجرا دارد.

رییس جمهوری، جایگاه ممتاز جغرافیای كشورمان را به عنوان كریدور شمال به جنوب یادآور شد و با اشاره به احداث چندین شبكه ریلی سراسری كه خلیج فارس را به كشورهای آسیای میانه، دریای سیاه و قفقاز و چین متصل می كند، گفت: در زمینه دو خطه و برقی كردن شبكه راه آهن در ایران بیش از ۵۰ میلیارد دلار هزینه خواهیم كرد.

رییس شورای اقتصاد افزود: بندر چابهار با تصمیم و سرمایه گذاری دولت در سالهای آینده به یكی از بزرگترین بنادر صادرات و واردات در منطقه مبدل خواهد شد.

برنامه‌ریزی دولت برای افزایش ظرفیت تولید نفت و گاز و توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی

دكتر روحانی برنامه ریزی دولت برای افزایش ظرفیت تولید نفت به ۴ تا ۵ میلیون بشكه را مورد اشاره قرار داد و گفت: فقط با اتمام یكی از طرح های مهم سرمایه گذاری در منطقه غرب كشور در ۴ سال آینده روزانه ۷۰۰ هزار بشكه نفت به ظرفیت تولید كشور اضافه می شود.

رییس جمهوری از افزایش تولید گاز در كشور خبر داد و با اشاره به توسعه صنایع پتروشیمی گفت: طبق برنامه‌ریزی انجام شده زمینه برای بخش خصوصی داخلی و خارجی بیش از ۷۰ میلیارد دلار برای ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی وجود دارد كه می تواند تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال داشته باشد.

رییس شورای عالی اقتصاد سایر ظرفیت های كشور را در حوزه معدن و كشاورزی تشریح كرد و افزود: همین اقدامات باعث شده كه در یكسال گذشته رشد منفی اقتصادی كشور به رشد مثبت تبدیل شود و انضباط مالی و پولی تورم را به نرخ معقولی رسانده است.

دكتر روحانی از ظرفیت شركتهای خصوصی و داخلی و اصلاح قوانین برای حمایت از بخش خصوصی سخن به میان آورد و گفت: به شدت با رانت اطلاعاتی مقابله كرده و با ایجاد دولت الكترونیك و شفافیت، اطلاعات را در اختیار همه مردم قرار می دهیم.

رییس جمهوری در پاسخ به پرسش یكی از حاضران در خصوص مذاكرات هسته ای ایران با ۱+۵ گفت: اگر غرب و ۱+۵ دنبال تحقق این موضوع هستند كه فنآوری صلح آمیز در اختیار ایران باشد اما انحراف به سوی سلاح نباشد، برای ما ۱۰۰ درصد قابل قبول است.

دکتر روحانی اضافه کرد: استفاده صلح آمیز از فناوری هسته ای را در عرصه های مختلف می خواهیم و به دنبال ساخت راكتور هسته ای برای تولید برق و تولید سوخت هستیم، تا به خوداتكایی برسیم.

توافق موقت ژنو نشان داد، آنچه توافق شد می‌تواند اجرایی شود

رییس شورای عالی امنیت ملی با ابراز خرسندی از اینكه توافق موقت ژنو نشان داد آنچه توافق شد می تواند اجرایی شود، گفت: توافق اولیه، البته مخالفانی داشت ولی در نهایت از سوی طرفین جامه عمل به خود پوشید.

رییس جمهوری به درخواست یكی از شركت كنندگان برای ایجاد سفارت در تهران و واشنگتن و دست دادن روسای جمهور دو كشور در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل اینگونه پاسخ داد: مشكلات ما با آمریکا بسیار زیاد است و تنها با دست دادن روسای جمهور دو کشور حل و فصل نمی شود.

دكتر روحانی افزود: البته در یكسال گذشته گام هایی برداشته شده است. وزرای خارجه دو كشور درباره موضوع هسته ای مذاكره می كنند و با این حال گذشتن از شکاف بزرگی كه میان ایران و آمریکا به وجود آمده نیاز به تدبیر بیشتر و تسهیل رابطه میان دو ملت دارد.

رییس جمهور خاطر نشان ساخت: قطعاً صورت دستیابی به توافق جامع نهایی در مسائل تجاری، اقتصادی و بانكی، گشایش خوبی ایجاد خواهد شد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها