امضای بیانیه و ۳ سند همکاری در نشست سران کشورهای ساحلی دریای خزر

۱۳۹۳/۰۷/۰۷     |       rouhani.ir     |     آستاراخان

روسای جمهوری ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان روز دوشنبه در پایان چهارمین نشست سران کشورهای ساحلی خزر بیانیه مشترک همکاری کشورهای ساحلی خزر را امضا کردند.

پیش از امضای این بیانیه ۳ سند همکاری مابین این کشورها شامل موافقت نامه همکاری در زمینه آب و هواشناسی دریای خزر، موافقت نامه هشدار و مبارزه با حوادث غیرمترقبه در دریای خزر و موافقت نامه حفاظت از محیط زیست دریای خزر از سوی وزرای مربوطه در حضور دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، نورسلطان نظربایف رییس جمهوری قزاقستان، الهام علی اف رییس جمهوری آذربایجان و قربان‌قلی بردی محمداف رییس جمهوری ترکمنستان امضا شد.


رییس جمهوری: کشورهای ساحلی دریای خزر به تعامل و منافع مشترک بیاندیشند / تاکید بر ضرورت اجماع در تدوین مقررات و قوانین مربوط به دریای خزر / نیروی نظامی هیچ کشور خارجی نباید در دریای خزر قدم بگذارد

رییس‌ جمهوری با بیان اینکه کشورهای ساحلی دریای خزر علاوه بر منافع خود باید به منافع مشترک و تعامل با یکدیگر بیاندیشند، گفت: منافع ملت‌ها و همکاری‌های مشترک می‌تواند اتحاد میان کشورهای ساحلی دریای خزر را تقویت کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پس از پایان مراسم امضای ۴ سند همکاری توسط کشورهای ساحلی دریای خزر گفت: امضای این اسناد مهم در یک روز ، نشان‌دهنده اراده کشورهای ساحلی دریای خزر برای همکاری بیشتر در خصوص مسایل مرتبط با این دریاست.

رییس‌ جمهوری گفت: در طول سال‌های گذشته اقدامات خوبی برای تدوین قراردادی جامع نسبت به مسایل دریای خزر انجام شده و حتماً در اجلاس آتی شاهد موفقیت‌های بیشتری در این زمینه خواهیم بود.

دکتر روحانی از انرژی، حمل و نقل، شیلات و گردشگری به عنوان زمینه‌های همکاری بهتر کشورهای ساحلی دریای خزر یاد کرد و گفت: این دریا در طول قرن‌ها به عنوان یک منبع مهم برای مردمان ساحلی آن بوده است و امروز هم یک منبعی غنی برای کشورها و مردم منطقه است که باید برای حفظ آن کوشید.

رییس‌ جمهوری گفت: وظیفه تهیه قوانین و مقررات مربوط به دریای خزر با توجه به اینکه این دریا یک پهنه آبی‌ بسته است، صرفاً با اجماع نظر کشورهای ساحلی حاصل می‌شود و باید در این خصوص از کار فردی صرف‌نظر کرد و اقدامات مشترک انجام داد.

دکتر روحانی تصریح کرد: کشورهای ساحلی دریای خزر همه متفق‌القول هستند که می‌توانند امنیت دریا خزر را خودشان برقرار کنند و نیروی نظامی هیچ کشور خارجی نباید در این دریا قدم بگذارد.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها