نشست مشترک دولت و مجلس

۱۳۹۳/۰۷/۱۵     |       rouhani.ir     |     مجلس

رییس جمهوری در نشست مشترک دولت و مجلس:
نباید درباره آمار رسمی دولت تردید كرد / دولت یازدهم دولت راستگویان است / با اطمینان از ركود خارج شده‌ایم / تداوم سیاست ایجاد رونق تا رسیدن به رشد بالای ۸ درصدی

رییس جمهوری سه شنبه شب در چهارمین نشست مشترك دولت و مجلس با تبریك اعیاد قربان و غدیر با نوید آینده ای بهتر برای اقتصاد کشور تصریح کرد: به هیچ وجه نباید كسی درباره آماری كه از سوی دولت به صورت رسمی ارائه می شود، تردید كند.

حجت الاسلام والمسلمین دكتر حسن روحانی با بیان اینکه امروز به حمدالله بسیار امیدوارتر از گذشته می توانیم درباره اقتصاد حرف بزنیم، گفت: دولت یازدهم دولت راستگویان است. طرح سوال كارشناسی مشكلی ندارد اما نباید درباره آمارهای رسمی دولت، تردید شود.

رییس شورای اقتصاد در ادامه با تصریح به اینكه "آمار اعلامی از سوی دولت باید مورد توجه همه باشد" اختلاف و تفاوت نظر درباره مسایل را طبیعی دانست و گفت: همه باید از حركت كشور به سمت شكوفایی خوشحال باشند و نباید برخی به گونه ای عمل كنند كه مردم گمان كنند آنها از پیشرفت كشور خوشحال نیستند.

رییس جمهوری با تشریح وضعیت اقتصاد دولت طی یکسال گذشته اظهار داشت: این دولت از روز اول گرفتار معضل ركود تورمی بود كه عبور از آن در زمانی كوتاه بسیار صعب و دشوار می نمود.

دکتر روحانی افزود: به غیر از یكی دو سال اول انقلاب آن هم به خاطر شرایط كشور تورم بالای ۴۰ درصد در سالهای ۹۱ و ۹۲ به همراه ركود، بی سابقه بود و برای عبور از این وضعیت لازم بود كشور در عرصه داخلی در مسیر آرامش و ثبات اقتصادی و كاهش تلاطم در روابط خارجی قرار گیرد.

رییس جمهوری اظهار داشت: كاهش تلاطم در روابط خارجی و ایجاد ثبات در اقتصاد داخلی وضعیتی را به وجود آورد كه همان نقدینگی كه قبلا صرف خرید ارز و طلا می شد و بانك مركزی را به پایگاهی برای تولید و عرضه سكه تبدیل كرده بود، این بار به سمت بازار بورس و سپس بانكها گردش كند و این سرآغاز گشایش در اقتصاد كشور بود.

دكتر روحانی گفت: جامعه در این شرایط به احساس آرامش و ثبات رسید و اطمینان یافت كه دولت با رهنمودهای مقام معظم رهبری و حمایتهای مجلس و مردم قادر است مسائل خارجی را در مسیر حل و فصل قرار دهد و مجموعه این شرایط باعث شد بتوانیم به مردم قول دهیم كه قادر هستیم تورم را مهار كنیم.
 

مسیر دولت در عرصه اقتصاد صحیح است

رییس جمهوری با بیان اینكه در همان شش ماهه دوم سال ۹۲ آثار اولیه خروج از ركود شروع به نمایان شدن كرد، افزود: همه آمار و ارقام در عرصه های مختلف از نفت تا گمركات این نوید را می داد كه خروج كشور از ركود آغاز شده است.

دكتر روحانی با اشاره به اینکه "وقتی در اقتصاد ثبات برقرار شود سرمایه گذاران و كارآفرینان خود به میدان می آیند"، گفت: همین مسئله باعث شد رشد منفی سرمایه گذاری در سالهای ۹۱ و ۹۲ به رشد ۵.۷ درصدی در سال ۹۳ ارتقا یابد و این به معنای آن است كه مسیر دولت در عرصه اقتصاد صحیح است.

رییس جمهوری گفت: برخی دوستان می گفتند كه كاهش تورم در هنگام اجرای سیاست های خروج از ركود به مثابه سمی كشنده است اما دولت در حالی كه نمی توانست از سیاستهای انبساطی كمك گرفته یا منابع و درآمد های ارزی خود را افزایش دهد و یا از تسهیلات خارجی استفاده كند، همزمان با كاهش تورم سیاست های خروج از ركود را نیز اجرا كرد كه این به هیچ وجه كار آسانی نیست.

دكتر روحانی با بی سابقه توصیف كردن ارقام كاهش تورم ، اظهارداشت: همزمان با كاهش تورم ناچار بودیم در راستای مسیر توسعه ای كشور قیمت حاملهای انرژی را نیز اصلاح كنیم چرا كه شركتهای تولید انرژی دچار مشكل بودند و از سوی دیگر توازنی بین دریافتی ها و پرداختی ها در اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها برقرار نبود لذا اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی با وجود نظراتی كه آن را با سیاست كاهش تورم ناهمخوان عنوان می كردند آغاز شد و نرخ حامل های انرژی به گونه ای اصلاح شد كه تورم نیز همزمان كاهش یافت.
 

تورم در پایان سال ۹۳ زیر ۲۰ درصد است

رییس جمهوری با بیان اینكه امروز می توانیم قول دهیم كه تورم در پایان سال ۹۳ زیر ۲۰ درصد است، تصریح كرد: امروز با اطمینان می توان گفت كه از ركود خارج شده ایم و هیچ تردیدی در این باره وجود ندارد.

دكتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینكه دولت تصمیم گرفت از محل درآمد هدفمند كردن یارانه ها یكی از معضلات مهم اجتماعی را رفع كند، گفت:بسیاری از كشورهای دیگر نیز در عرصه سلامت عمومی ورود كردند و البته برخی از آنها نیز شكست خوردند اما دولت طرح تحول سلامت را با موفقیت اجرا كرد و علاوه بر كاهش قابل ملاحظه هزینه های درمان، نیازمندیهای بیماران را در خود بیمارستانها تامین كرد تا آسایش آنان بیش از پیش فراهم شود.

رییس جمهوری افزود: همچنین در حالی كه پزشكان و متخصصان در خارج از ساعات اداری در بیمارستانهای دولتی نمی ماندند توانستیم كاری كنیم كه در تمام ساعات شبانه روز در كنار بیماران حضور داشته باشند و از سوی دیگر اقدامات بسیار مفید و موثری برای رفاه حال بیماران در مناطق محروم انجام دادیم.
 

بودجه های عمرانی بیش از سه برابر شده است

دكتر روحانی با اشاره به اینكه در زمینه بودجه دولت توانست پس از سالها لایحه را در زمان قانونی تقدیم مجلس كند، اظهار داشت: امروز كه با شما سخن می گویم همه بودجه عمرانی نیمه اول سال استانها پرداخت شده و تخصیص بودجه های عمرانی نسبت به سال گذشته ۳.۳ برابر افزایش یافته است.

رییس جمهوری تصریح كرد: دولت بانكها را برای افزایش كمك به اقتصاد و صنعت تجهیز كرد تا بتوانند مشكل سرمایه در گردش بخش صنعت را رفع كنند و امسال تا به حال تسهیلات قابل توجهی از منابع بانکی به عنوان سرمایه در گردش به تولید كنندگان و صنعتگران پرداخت شده است.

دكتر روحانی با بیان اینكه باید مهار تورم توام با خروج از ركود را به همگان تبریك بگوییم، گفت: این كار عظیم با حمایت نمایندگان و همراهی مردم و كارآفرینان انجام شده و امروز استانی نیست كه به آن سفر كنیم و سرمایه گذاران آن استان برای فعالیت و سرمایه گذاری اعلام آمادگی نكنند.

رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود افزود: امروز همه سرمایه گذاران بزرگ جهانی به دنبال مهیا شدن شرایط هستند تا به ایران به عنوان مركز ثبات سرازیر شوند چرا كه ایران كشوری برخوردار از سرمایه های عظیم انسانی و فن آوری های پیشرفته است.

دكتر روحانی به دیدارها و ملاقات های خود با فعالان اقتصادی ایرانی و آمریكایی در جریان سفر به نیویورك اشاره كرد و اظهار داشت: امروز همه رهبران اروپایی تاكید دارند و در پی آن هستند تا هر چه سریعتر موانع حضور سرمایه گذاران آنها در ایران برطرف شود و این اراده در گفتار صریح آنان مشاهده می شد.

ایران و ۱+۵ در مسایل اصولی اتفاق نظر دارند

رییس جمهوری با اشاره به اینكه ایران و ۱+۵ درباره مسایل اصولی با یكدیگر اتفاق نظر دارند و اختلاف آنها در جزییات است، تصریح كرد: در اینكه در اراك نیروگاه ساخته شود یا ایران از فنآوری غنی سازی برخوردار باشد یا درباره مرکز فردو و ادامه فعالیتهای صلح آمیز هسته ای ایران و اینكه مسایل ادعایی نظامی باید تمام شود، اختلاف نظری بین دو طرف نیست و اختلاف فقط در باره جزییات و كمیت مسایل است.

همه اعتراف دارند ایران قابل حذف شدن نیست

دكتر روحانی گفت: این اراده امروز در همه جهان وجود دارد كه روابط و همكاری با ایران گسترش یابد . هیچ كس امروز از اینكه ایران باید از معادلات و تحولات حذف شود سخن نمی گوید و همه به این نكته اعتراف دارند كه ایران قابل حذف شدن نیست. همه كشورها گفته اند كه ایران باید نقش خود را در مبارزه با تروریسم ایفا كند و در این باره تردیدی وجود ندارد و اگر كسی حرف دیگری زده برای این بوده است كه به نحوی این حرف اصلی را بزند چرا كه دیگر هیچ كس تردید ندارد كه ایران پیشتاز مبارزه با تروریسم است و اگر كسی خلاف این را بگوید حرفش خریدار ندارد.

رییس جمهوری تعداد بسیار زیاد درخواستها برای ملاقات با وی در سفر نیویورك را نشانه عظمت ملت ایران دانست و گفت: به حول و قوه الهی در حل معضلات اقتصادی گام های مهمی در شرایط تحریم به پیش برداشته ایم تا دنیا بداند دولت و ملت ایران قادر است حتی در شرایط تحریم مشكلات خود را حل كند.

همه باید در مسایل ملی و کلی کشور یکصدا باشند

دكتر روحانی با تصریح دوباره به اینكه وجود اختلاف و تفاوت نظر در كشور امری طبیعی است اظهار داشت: البته همه باید نسبت به مسایل ملی و كلی كشور با یك صدای واحد سخن بگویند . مذاكره كنندگان ما ان زمان می توانند در برابر خارجی مذاكره كنند كه دشمن ببیند دولت ایران می تواند حتی در شرایط تحریم كشور را از ركود خارج كند و تورم را مهار نماید.

رییس جمهوری تصریح كرد: در تمام ملاقاتها و گفتگو های چند سفر اخیرم به كشورهای دیگر مقامات طرف ملاقات معترف بودند كه یك حركت بزرگ مثبت و رو به جلو در عرصه های مختلف در ایران جریان دارد كه به اعتقاد بنده با همت همه در دولت و مجلس و پشتكار حمایت مردم رخ داده است.

دكتر روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینكه وعده ای كه در سیاست خارجی به مردم داده بودیم به اندازه یكسالی كه از شروع به كار دولت سپری شده است موفق عمل كرده ایم، اظهار داشت: امروز با همه همسایگان روابط دوستانه را گسترش داده ایم و تنش هایی كه بعضا وجود داشت كاهش یافته و به غیر از یكی دو كشور با بقیه روابط صمیمی داریم و این روابط دوستانه به همه قاره های مختلف و كشورهایی كه علاقه مند به گسترش روابط با ایران هستند تعمیم یافته است.

مردم باید احساس آرامش کنند

رییس جمهوری با تاكید بر اینكه باید به گونه ای عمل كنیم كه مردم احساس آرامش كنند ، گفت: نقد سازنده را بر روی چشم می گذاریم اما تاكید می كنیم كه در مسایل ملی باید دست دردست یكدیگر و در كنار هم باشیم.

دكتر روحانی اظهار داشت: درست است كه از ركود خارج شده ایم اما تا رونق فاصله داریم و این تازه آغاز راه است همچنین سیاست كاهش تورم را تا رسیدن به تورم یك رقمی ادامه خواهیم داد و سیاست ایجاد رونق را تا رسیدن به یك رشد مداوم و ثابت بالای ۸ درصد ادامه خواهیم داد تا به نقطه ای كه مطلوب دولت و مردم و درچارچوب سیاست اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر انقلاب است برسیم.

دکتر لاریجانی: علامت مثبت در اقتصاد کشور در جهات مختلف دیده می‌شود

دکتر علی لاریجانی نیز پس از دکتر روحانی در سخنانی با اشاره به سفر رییس جمهوری به نیویورک گفت: سخنرانی و مصاحبه‌های ایشان سنجیده بود و نشان می‌داد که مشی عقلانی و درستی را در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌کند و از این جهت از رییس جمهوری و وزیر خارجه که تلاش وافری را انجام داده‌اند، تشکر می‌کنم.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: علامت مثبت در اقتصاد کشور در جهات مختلف دیده می‌شود و این نشان می‌دهد که دولت و مجلس مسیر درستی را برای بهبود شرایط اقتصادی دنبال می‌کنند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: به یاد داشته باشیم شرایطی را گذرانده‌ایم که تورم به صورت روزانه تغییر می‌کرد و رشد اقتصادی منفی ۵ خسارت بسیاری برای کشور به بار آورد و اکنون مشاهده می‌شود مسیر در سمت درست هدایت می‌شود که این نتیجه تلاش خیلی خوب دولت در این زمینه بوده است.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بسیاری از مسائلی که باعث شد شرایط کشور به سمت درست هدایت شود امیدواری مردم است، افزود این موضوع باعث شد که مردم بیایند و سرمایه‌گذاری کنند و بخش‌های مختلف اقتصادی را حمایت کرده و به تولید توجه کنند.

دکتر لاریجانی تصریح کرد: این امیدواری دلایل مختلفی دارد و یکی ازدلایل این است که مردم احساس می‌کنند رفتار معقولی در دولت وجود دارد و اشکالات دیده و حل می‌شوند. همچنین مردم به حل مسائل هسته‌ای امیدوار هستند و اینکه دیپلماسی درستی در مسائل منطقه‌ای و بین‌الملل دنبال می‌شود. همه اینها کمک می‌کند که امیدواری در دل مردم به وجود بیاید و نباید بگذاریم این امیدواری مخدوش شود.

پیش از برگزاری نشست مشترک اعضای دولت و نمایندگان مجلس نماز مغرب و عشاء به امامت حجت الاسلام والمسلمین روحانی اقامه شد.

 

دکتر روحانی در نشست خبری مشترک با رییس مجلس:
دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند/ در مسائل اقتصادی به یک نقطه ثبات و امید رسیده‌ایم

رییس جمهوری با بیان اینکه در برخی مسائل ملی و کشوری باید دارای نظر واحد باشیم، تصریح کرد: خوشبختانه دولت و مجلس در حل معضلات کشور همفکر هستند و این موضوع را در اظهارات رییس مجلس و نمایندگان احساس کردیم.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی سه‌شنبه شب در پایان نشست مشترک دولت و مجلس در جمع خبرنگاران در ارزیابی خود از این نشست، گفت: همواره دیدار با نمایندگان مجلس برای ما مغتنم است. در این نشست دولت مسائلی را که فکر می‌کند به‌عنوان مسائل مهم و برنامه آینده است، مطرح می‌کند و نمایندگان نیز نکاتی را که مورد نظرشان است، بیان می‌کنند تا اعضای هیات دولت از این موارد مطلع باشند.

رییس جمهوری با اشاره به اینکه خوشبختانه در مسائل اقتصادی به یک نقطه ثبات و امید رسیده‌ایم و برای آینده و حل مشکلات اقتصادی کاملا امیدواریم، افزود: البته مسائل اقتصادی پیچیده و زیاد هستند اما در یک‌سال گذشته خوشبختانه قدم‌های خوبی برای مهار رشد تورم و خروج از رکود برداشته‌ایم. البته مسئله اشتغال هم در پیش‌رو است که باید با ایجاد رونق در تولید این مشکل را نیز حل کنیم.

دکتر روحانی اظهار داشت: در طول یک‌سال گذشته با مجلس درباره بودجه سال ۹۳ و برخی موارد دیگر همفکری داشتیم و لازم است برای بودجه سال آینده کل کشور و برنامه ششم توسعه با یکدیگر تعامل فکری داشته باشیم و مسائل را با یکدیگر به پیش ببریم.

رییس جمهوری مسائل و ناامنی‌های منطقه را یکی از محورهای شور و مشورت دولت و مجلس عنوان و تصریح کرد: خوشبختانه ایران کشور باثبات منطقه است و همیشه ایران به کشورهای منطقه به ویژه عراق، سوریه، لبنان و افغانستان یاری رسانده است و ان شاءالله به کمک‌های خود ادامه می‌دهیم تا منطقه باثبات شود.

رییس جمهوری در ادامه گفت: در مسئله مذاکرات هسته‌ای ایران هم‌اکنون در حال مذاکره است و قطعاً جمهوری اسلامی در چارچوب یک منطق حرکت می‌کند. امروز شاهدیم که جهان این منطق را قبول دارد و اکثر کشورهای جهان قبول دارند که تحریم‌ها علیه ایران یک رفتار ظالمانه بوده و فعالیت‌های صلح‌آمیز جمهوری اسلامی تحت نظر آژانس است. رییس شورای عالی امنیت ملی اظهارداشت: در این رابطه باید گفت که در بخشی از مسائل با ۱+۵ به تفاهم و توافق رسیده‌ایم و بخشی باقی مانده که باید گفت‌وگوها ادامه پیدا کند.

رییس جمهوری با بیان اینکه در مسائل سیاست خارجی داشتن صدای واحد بسیار دارای اهمیت است و ان شاءالله اینچنین خواهد بود، اظهار داشت: همواره جلسات مشترک مجلس و دولت مفید خواهد بود زیرا افکار به هم نزدیک‌تر شده و برنامه‌ها هماهنگ‌تر می‌شوند و نشست امشب هم این آثار را داشته و این جلسات برای همفکری و هماهنگی بیشتر باز هم ادامه پیدا می کند.

دولت و مجلس برای حل مشکلات اقتصادی کشور هم‌نظر هستند

دکتر علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی هم در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه از دکتر روحانی و اعضای هیات دولت که دعوت مجلس را برای حضور در این نشست پذیرفتند، تشکر می‌کنم، گفت: جلسه امروز بسیار خوب و مطلوب بود و در آن تعدادی از روسای کمیسیون‌های مجلس نظرات خود را در خصوص بهبود شرایط مطرح کردند و رئیس جمهور و برخی از اعضای هیات دولت نیز درباره شرایط اقتصادی کشور و اقدامات مثبت صورت گرفته برای بهبود شرایط توضیحاتی را بیان کردند.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: خوشبختانه یک هم‌نظری میان دولت و مجلس برای حل مشکلات اقتصادی وجود دارد که قطعاً این موضوع باید در لایحه بودجه ۹۴ و برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد. از طرف دیگر با همفکری باید مسیر اقتصادی کشور را به صورتی تعیین کنیم که مشکل بیکاری و تورم وضع بهتری پیدا کنند و فکر می‌کنم که اگر این مسیر درست طی شود، شرایط اقتصادی کشور را می‌توان کاملا متحول کرد.

دکتر لاریجانی با اشاره به اینکه در این نشست همچنین درباره سفر اخیر رییس جمهوری به نیویورک و مذاکرات هسته‌ای بحث شد، اظهار داشت: همچنین مسائل منطقه‌ای دارای اهمیت بالایی است که این موضوعات باید مورد توجه دولت و مجلس باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی برگزاری جلسات مشترک میان مجلس و دولت را مفید دانست و تصریح کرد: قطعاً باید از نگاه‌ها و نتایج این جلسه در پیش‌برد اهداف کشور به ویژه تصویب بودجه سال آینده استفاده کنیم.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها