سخنان رئیس جمهوری در جلسه هیات دولت

۱۳۹۳/۰۸/۰۷     |       rouhani.ir     |     هیأت دولت

با ابراز تاسف از عدم رای اعتماد به وزیر پیشنهادی؛
رییس جمهوری: به نظر مجلس احترام می گذاریم / کشور در حال حرکت به سمت صنعتی شدن است / آمارها، امیدوارکننده و نشانه بهبود فضای کسب و کار است

رییس جمهوری با اظهار تأسف از رأی عدم اعتماد مجلس شورای اسلامی به وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: گر چه دلمان می‌خواست دکتر نیلی با رأی اعتماد مجلس از امروز در جلسه دولت حضور داشته باشد، اما در عین حال به نظر و حق قانونی مجلس احترام می‌گذاریم.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی عصر چهارشنبه در جلسه هیأت دولت با بیان اینکه در دمکراسی رأی اکثریت برای ما مناط است، گفت: امیدواریم فرد بعدی که معرفی می‌شود، بتواند رأی اعتماد را کسب کند.

رییس جمهوری همچنین دکتر نیلی را از شخصیت‌های بسیار خوب، اندیشمند و انقلابی توصیف کرد و گفت: دکتر نیلی در میدان‌های جنگ و دفاع مقدس حضور فعال داشته و در عرصه مدیریت نیز حضور شایسته‌ای داشته است و امیدواریم در عرصه‌ها و مسئولیت‌های دیگر بتواند موفق باشد و همانطور که در زمینه مسایل آموزش عالی مدیر و استاد بودند به فعالیت خود در این زمینه ادامه دهند و بتوانیم از حضور وی استفاده کنیم.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت، اظهار داشت: کشور ما به سمت صنعتی شدن در حال حرکت است و طرح‌های صنعتی که تا پایان امسال راه‌اندازی خواهد شد، می‌تواند در تولید و اشتغال‌زایی بسیار مؤثر باشد.

رییس جمهوری افزود: با طرح‌هایی که در بخش صنعت تا پایان امسال راه‌اندازی خواهد شد، ۹۷ هزار شغل ایجاد می شود که رقم بسیار قابل ملاحظه‌ای است و امیدواریم با همین سرعت این روند ادامه داشته باشد.

دکتر روحانی با تأکید بر اینکه در بخش‌های تولید و صنعت بایستی همه تلاش‌ها بر مبنای تحرک بخش خصوصی متمرکز باشد، اظهار داشت: باید موانع فعالیت بخش خصوصی را برطرف کرده و از تحرکات این بخش، حمایت کنیم و عرصه را فراهم کنیم تا عمدتاً بخش خصوصی بتواند در بخش‌های صنعتی کشور فعالیت کند.

رییس جمهوری تصریح کرد: اساس حرکت ما باید به این سمت باشد که بخش خصوصی بتواند تحرکات لازم را در کشور بوجود آورد.
دکتر روحانی افزود: براساس آمار ارائه شده بخش صنعت در زمینه توسعه صادرات در ۶ ماه اول سال سهم بسیار خوبی را به خود اختصاص داده و امیدواریم در ۶ ماهه دوم هم شاهد همین روند البته با شتاب بیشتر باشیم.

رییس جمهوری با بیان اینکه فضای کسب و کار نسبت به گذشته بسیار بهبود یافته است، گفت: آمار و ارقام جهانی نیز حاکی از آن است که فضای کسب و کار رو به بهبودی است و این روند می‌تواند برای بخش‌های صنعتی، کشاورزی و خدماتی و سایر بخش‌ها مفید باشد.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه کشور ما از مزیت‌ها و شرایط بسیار خوبی در عرصه‌های انرژی، صنعتی و همچنین توسعه انسانی برخوردار است، گفت: در بخش صنعتی زمانی می‌توانیم با سایر رقبا، رقابت مناسبی داشته باشیم که صنعت ما بتواند دانش‌بنیان باشد و این موضوعی است که مقام معظم رهبری هم بر آن تأکید دارند و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

رییس جمهوری همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های خالی و ارتقاء بهره‌وری تأکید کرد و گفت: برای موفقیت در این زمینه باید بخش خصوصی و بانک‌ها فعال شوند و امیدواریم لایحه خروج از رکود که به مجلس تقدیم شده به تصویب برسد و بتوانیم طرح‌های نیمه تمام را تکمیل و ظرفیت‌های خالی را پر کرده و از سوی دیگر استان‌های محروم را مورد توجه قرار داده و شاهد تعادل و توازن در کشور باشیم.


مصوبات جلسه:

در این جلسه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه‌های اجرایی پس از بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

هیأت وزیران به وزارت راه و شهرسازی اجازه داد برای اجرای آزادراه شش خطه کنارگذر جنوبی تهران حدفاصل آبیک تا چرمشهر (اتصال به آزادراه قم – گرمسار) به طول حدود ۱۵۶ کیلومتر شامل طراحی، مطالعات، آزادسازی مسیر، احداث آزادراه و ایجاد تأسیسات جانبی خاص و نگهداری و بهره‌برداری از آن نسبت به انعقاد قرار داد مشارکت با شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری از آزادراه کنارگذر جنوبی تهران با رعایت ضوابط و مقررات زیست محیطی اقدام نماید.

سقف سرمایه‌گذاری این طرح به میزان ۱۵ هزار میلیارد ریال تعیین شده است.

با تصویب دولت، مبلغ ۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل کانال آبرسانی به جرقویه و مرمت و احیای قنوات شهرستان اصفهان در اختیار استانداری اصفهان قرار گرفت. همچنین استانداری اصفهان موظف شد ضمن نظارت فنی و اجرایی، گزارش عملکرد اعتبار و میزان پیشرفت عملیات اجرایی پروژه یاد شده را هر سه ماه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور ارسال نماید.

هیأت وزیران به منظور بازسازی، ایمن‌سازی و مقاوم‌سازی بیمارستان‌های کمالی، قلب شهید رجایی و شهید مدنی کرج، بیمارستان امام حسین(ع) هریس و بیمارستان شهید بهشتی کاشان، جمعاً مبلغ ۱۴۰ میلیارد ریال اعتبار در اختیار دانشگاه‌های علوم پزشکی البرز، آذربایجان شرقی و کاشان اختصاص داد.

اختصاص مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تأمین آب شرب شهری و روستایی و رفع تنش ناشی از پدیده خشکسالی در استان فارس از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه هیأت وزیران بود.

اصلاح تعرفه برق خانگی شهرستان ممسنی در استان فارس نیز در این جلسه به تصویب دولت رسید. براساس این مصوبه، شهرستان ممسنی در استان فارس برای ماه‌های تیر و مرداد به عنوان منطقه گرمسیر(۳) و برای ماه‌های خرداد و شهریور به عنوان منطقه گرمسیر(۴) تعیین شد.

در ادامه، وزارت صنعت، معدن و تجارت گزارشی در خصوص «وضعیت صنعت کشور» به هیأت وزیران ارایه داد. در این گزارش به آمار و ارقام مربوط به شاخص‌های کلان همچون شاخص‌های رشد اقتصادی، سهم بخش صنعت، معدن و تجارت در تولید ناخالص داخلی و سهم اشتغال بخش نسبت به اشتغال فعال کشور اشاره شده است.

همچنین وضعیت موجود بخش شامل سهم گروه فعالیت صنعتی از ارزش افزوده و اشتغال صنعتی، آمار صنایع موجود کشور در سال ۱۳۹۳، ظرفیت و تولید صنایع کشور، روند صادرات غیرنفتی کالاها، سهم گروه فعالیت‌های صنعتی از صادرات صنعتی کشور، سرمایه در گردش مورد نیاز بخش صنعت و معدن و وضعیت تسهیلات پرداختی توسط بانک‌ها نیز در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته است.
تشریح وضعیت موجود طرح‌های صنعتی و میزان پیشرفت آنها نیز از دیگر موضوعات این گزارش بود.

 

نظرات شما ارسال پیغام جدید


هیچ پیغامی ارسال نشده است.

جستجو

پر بیننده ترین ها